jakie uziemienie opłaca się teraz wykonywać? Jakie i czemu takie a nie inne uziemienia robicie? Domek jednorodzinny i klient po doktoryzowaniu się w necie pyta o ceny wykonania uziemień
- otokowe
- szpilki
- fundamentowy naturalny
- fundamentowy sztuczny
Na początku to se musiałem przypomnieć i poczytać czym się różnią szczególnie dwa ostatnie, ale to już zrobione więc zastanawiam się nad cenami. Wyszło mi dla domku 15x10m i różnice w samym materiale wyszły mi 2000 do 4000 zł a uziomu szpilkowego nie wyceniałem bo to dla mnie ostateczność.
Jak wykonujecie uziemienie fundamentowe?
Odpowiedzi (7)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@artel electric: dobrze wykonany uziom fundamentowy wcale nie wychodzi najtaniej a dodatkowo trzeba użerać się z budowlańcami. Znajdę chwilę to może wspólnie na ŁNN policzymy co wchodzi w skład uziomu fundamentowego.
-
@Piotr Bibik: Na pewno nie zaprzeczysz, że jednak najbardziej skuteczny i trwały, co do kosztów to wszystko zależy od wielu czynników a przede wszystkim od rezystywności gruntu, należy też zwrócić uwagę o czym już wspomniałem na trwałość i czas degradacji, pozwalające na uniknięcie kosztów w przyszłości. Oczywiście mam tu na uwadze standardowe wykonanie FeZn, nie brnijmy na razie w wykonanie dla zamożnych typu Cu, nierdzewka, Al. Co do współpracy z budowlańcami to rzeczywiście nie jest to łatwe i niestety trzeba poświęcić sporo czasu podczas budowy fundamentu, by pilnować i na bieżąco mieć wszystko na oku, bo jak wszyscy wiemy współpraca między branżowa dość mocno w PL kuleje.
-
@artel electric: poczekaj - policzymy ;) Bo może okaże się, że jednak otok wyjdzie trwalej i taniej... Cierpliwości - a może sam zacznij pisać a ja się włączę jak będę miał jakieś wątpliwości. Przyjmijmy dla uproszczenia kształt fundamentu kwadrat 10x10 i dwie wersje uziemienia wykonane porządnie czyli:
Uziomu fundamentowy naturalny w skład którego wchodzi:
- spawanie wszystkich czterech głównych prętów zbrojeniowych we wszystkich fundamentach na zakładkę na odcinku minimum 50 mm każda zakładka pręta
- wyjście z fundamentu bednarką z stali nierdzewnej (5 punktów) o przekroju minimum 100 mm2 (np. 30x3,5 V2A)
- wbicie i połączenie z uziomem jednej "szpilki" miedziowanej (grubość warstwy miedzi 250 um - Elko-Bis nr kat 14123004) o długości minimum 3m (głębokość pogrążania uziomu może być większa - należy uzyskać rezystancję uziemienia samej szpilki potwierdzoną pomiarem mniejszą niż 10 Ohm)
- łączenie bednarki nierdzewnej z prętami zbrojeniowymi za pomocą złącza mosiężnego z przekładką np. Elko-Bis nr kat 21501110 (na każdym wypuście łączymy wszystkie cztery pręty z bednarką nierdzewną za pomocą czterech złącz).
- po obwodzie całego budynku (co 2m) wykonać wbite w ziemię i połączone z zbrojeniem wyprowadzenie łuku elektrycznego na zewnątrz fundamentu np. za pomocą Elko-Bis nr kat 92400203
Uziom otokowy w skład którego wchodzi:
- otok z bednarki OC 25x4 układana na minimalnej głębokości 80 cm po całym obwodzie budynku w minimalnej odległości od fundamentu 100 cm.
- 5 wyjść bednarką na budynek (w tym jedno wyjście pod GSWP wewnątrz budynku)
- w miejscu połączenia otoku z bednarką która wychodzi wewnątrz budynku wbicie i połączenie z uziomem jednej "szpilki" ocynk ogniowy o długości minimum 3m (np. Elko-Bis nr kat 94143002 głębokość pogrążania uziomu może być większa - należy uzyskać rezystancję uziemienia samej szpilki potwierdzoną pomiarem mniejszą niż 10 Ohm)
- łączenia bednarek spawać lub łączyć za pomocą złącz np. Elko-Bis nr kat. 21400102 i zabezpieczać przed korozją.
- "wyjścia" bednarek z gruntu (odcinek około 50 cm w głąb gruntu i około 30 nad grunt zabezpieczyć poprzez np. założenie rury termokurczliwej z klejem.
@artel electric no to teraz trzeba by do tego policzyć materiał i robociznę. A do otoku jeszcze wersję bednarki OC np. 40x4 i wówczas mamy dużo większą trwałość bo korozja tak szybko tej stali nie pokona. Podejmiesz się oszacowania kosztów?
-
@Piotr Bibik: Bardzo chętnie podjąłbym się wyzwania, niestety na chwilę obecną zdrowie nie do końca pozwala. Piotr wie o zaistniałej sytuacji, ale chciałem się wytłumaczyć społeczności byście nie pomyśleli, że się poddaję, niestety siła wyższa😖
-
-
-
Na tak postawione pytanie odpowiedź jest tylko jedna: instalację uziemiająca budynku należy wykonać zgodnie z projektem branży elektrycznej, który zostanie uzgodniony z branżą konstrukcyjną. To nie jest taka prosta sprawa, że wbije Pan sobie 4 szpilki i po temacie. Temat jest często bagatelizowany i w sposób wręcz nieodwracalny można zawalić całą sprawę. Poza tym tutaj często wybór jest podyktowany konstrukcją fundamentów. Najlepiej przeczytać na ten temat artykuły Panów Musiała i Maksimowicza. Jest tam wszystko.
-
Ja mówię fundamentowy sztuczny. Dlaczego?
Odsyłam do artykułu
https://rst.pl/uziom-fundamentowy-projektowanie-i-budowa-zgodnie-z-polskimi-normami/
Czytaj także:
Uziemienie złącza licznikowego.
Czy powinno się uziemić /doziemić złącze licznikowe w domku jednoro
Uziemienie
Panowie podpowiedzcie jak robicie uziemienie domku jednorodzinnego.
uziemienie domku jednorodzinnego
Panowie podpowiedzcie jak robicie uziemienie domku jednorodzinnego.
Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady
Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej
Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce
Jak ochronić instalację, urządzenie lub budynek przed efektami prze
Jak budowa jeszcze w powijakach to bezsprzecznie fundamentowy najskuteczniejszy i najtańszy oczywiście starannie wykonany zgodnie ze sztuką. Poczytaj:
https://www.dehn.pl/pl/domy-jednorodzinne