31 odpowiedzi

Sprawdź

uziemienie domku jednorodzinnego

CMD 6 pkt dodane:

Panowie podpowiedzcie jak robicie uziemienie domku jednorodzinnego.

Ja wbijam 3 metrową szpilkę koło wejścia i prowadzę LGy 16mm do rozdzielnicy i podłączam do szyny PE.

I jeszcze jedno pytanie, jaka powinna być rezystancja uziemienia?

Znajomy elektryk mówi że 10om i jak jest za dużo to trzeba polać wodą i będzie ok.

Zaczynam mieć wątpliwości czy to wszystko jest zgodne z przepisami, a nie mam za bardzo dostępu do norm i przepisów.

 • Montaż Lgy w ziemi to nie jest dobre rozwiązanie. Po kliku latach pociągnie wilgoć, zczarnieje i tyle. Kiedyś robiłem podobnie (wyprowadzałem bednarkę na ścianę) ale po lekturze tego materiału już robię całkiem inaczej. Tu masz solidne opracowanie z przytoczeniem przepisów o które pytasz.
  https://www.napiecie.salama.pl/jak-zrobic-uziemienie-poradnik/

 • Tak, do 10 Ohm.

  Jak jest uziom fundamentowy lub otok to od niego bednarka w okolice rg, tam listwa obo i od niej linka do rg nie cieńsza niż wlz. Łączenie tej bedarki albo w betonie albo w ziemi.

  Jak nie ma tego to wbijasz szpile, tak długo aż zejdziesz poniżej 10 Ohm. I od niej lgy do rg. Nie lej wodą z solą. 

  Pamiętaj o mostku w rg między pe i n. 

 • @Redakcja o co chodzi? jak odpisywałem @Nowy999 nagle zmienił nick na @KU-6064d82f3d8d9

 • rzadko się udzielam ale aż nie mogłem się powstrzymać. @Nowy999  skoro pracujesz w zakłądzie energetycznym (mimo że od dawna używa się innej nazwy) to nie masz się czym chwalić. Taką śiemę jak odwalacie to aż szkoda pisać. W ostatnich 20 latach nie widziałem aby instalację wewnątrz budynku ktokolwiek od dostawcy energii sprawdzał. Sprawdza ale papiery czy na papierze wszytko się zgadza i czy są wszystkie podpisy. Zakładacie licznik i patrzycie aby faktury były płacone. Jest JEDNA sytuacja w której może być instalacja bez ograniczników przepieć. Sprawa dotyczy starych instalacji ktore zostały oddane do eksploatacji przed 2010 r (o ile z głowy dobrze pamiętam) i które nie były przerabiane. Jeśli taka instalacja jest remontowana to nie ma koniecznosci montowania ograniczników przepieć bo przy przeróbkach już trzeba ją dostosować do obowiązujących przepisów. @Piotr Bibik słusznie pisze że ograniczniki przepięć są od wielu lat WYMAGANE w każdej nowo powstającej instalacji. @Nowy999 zobacz co dostawcy energii podają w swojej dokumentacji odnośnie jakości zasilania. Do domu może dojść przepiecie o wartości nawet 6 kV i aby sprowadzić to do właściwej wartości to właściciel misi mieć po swojej stronie instalacji odpowiednie ograniczniki przepieć. @Misiek dzięki za linki. Przydadzą się dobre opracowanie.

 • Poniżej 10 omów wykonuje się dla instalacji odgromowej ,tzn . mając kilka zwodów, średnia z nich nie może przekroczyć tej wartości. Natomiast uziemienie nie przekracza 30 omów. 

 • Mi zdażyło się wbić 9 szpil aż wkońcu uzyskaliśmy odpowiedni parametr dla odgromówki u sąsiada. Czyli 13,5 metra w głąb ziemi. Przygotowaliśmy sobie fajne narzędzie do tego, bo z jednego z uszkodzonych dłut z młota wyburzeniowego zrobiliśmy nasadkę do wbijania sond. Łatwo i szybko pochłania kolejne dzisiątki centymetrów 

 • Ja wbijam szpile, zależy czy ma się instalacje fotowoltaiczne, odgromowa i ograniczniki przepięć jeżeli tak to trzeba poniżej 10 jeżeli nie to poniżej 30. Później ze szpilek prowadzę bednarka do punktu np. gsw i z niej ciągnę 2x przewód lgy 1*10mm do głównej rozdzielni

 • Witam,

  proponuję poczytać tutaj:

  Jak zrobić uziemienie? - Napięcie Salama

  oraz tutaj:

  Sławek - skoro nie będzie odgromówki to rezystancja uziemienia nie ma znaczenia? (salama.pl)

  ręczę za autorytet autora tych artykułów, więc po przeczytaniu wątpliwości będą rozwiane.

  A polewanie wodą uziomu w celu uzyskania dopuszczalnej wartości rezystancji, to raczej słaby pomysł.

 • To już lepiej byłoby się pomodlić. Uziemienie poniżej 10Ω. A pomiary wykonujesz w najgorszych warunkach czyli w glebie suchej (przynajmniej 5 dni po deszczu), lejąc wodą wiadomo będzie lepszy wynik, ale co z tego jak sfałszowany. Jeżeli robisz w suchej glebie najlepiej wyjdzie ci bednarka, jak w lepszej glebie i szpilki i bednarka zdadzą egzamin. A część norm zmajdziesz na internecie.