9 odpowiedzi

Sprawdź

Panowie podpowiedzcie jak robicie uziemienie domku jednorodzinnego.

Ja wbijam 3 metrową szpilkę koło wejścia i prowadzę LGy 16mm do rozdzielnicy i podłączam do szyny PE.

I jeszcze jedno pytanie, jaka powinna być rezystancja uziemienia?

Znajomy elektryk mówi że 10om i jak jest za dużo to trzeba polać wodą i będzie ok.

Zaczynam mieć wątpliwości czy to wszystko jest zgodne z przepisami, a nie mam za bardzo dostępu do norm i przepisów.

 • Według mnie najlepiej jest gdy uziemienie jest poprowadzone do fundamentów

 • W trakcie burzy jak za mało będzie to dolejesz wody, ewentualnie i będzie ok, ale tylko metalowym cynkowanym wiadrem...

  Jeszcze z petycja trzeba wystapić aby piorun walił dopiero po deszczu.

 • Czy to znaczy że od pilona nie mogę poprowadzić linki 16mm do rozdzielni, tylko muszę bednarkę?

 • Sprawa uziemienia jest bardzo ważna. Kolega niżej dobrze podpowiada jeśli jako elektryk jesteś na inwestycji wporę możesz zrealizować uziemienie w sposób jaki przedstawia kolega Maciej. Jednak uda Ci się to zrobić jeśli jesteś przed zalewaniem fundamentów. Dodam tylko, ze bednarka powinna być dociągnięta do samej rozdzielni i jeśli wymagana jest instalacja odgromowa to powinieneś mieć wyciągnięte złącza w narożnikach budynku.

  Są jeszcze inne metody np. uziom otokowy. Taki rodzaj uziemienia realizujesz kopiąc rów dokoła budynku o głębokości 70-100cm układasz bednarkę spawasz ją na łączeniach lub skręcasz i wyrowadzasz bednarkę do samej rozdzielnicy.

  Kolejną metodą jest wspomniany przez Ciebie Pilon. Wbijasz takie pilony na zewnątrz budynku, może wystaczyć jeden a możesz potrzebować ich więcej. Jeśli będzie ich więcej łączysz je bednarką i znów bednarkę wyprowadzasz do samej rozdzielnicy.

  Dlaczego bednarka musi trafić aż do rozdzielnicy ? Dlatego, że przewód z ochronnika przeciwprzepięciowego i przewód z głóównej szyny uziemień nie może być dłuższy jak 1m.

  Wartość rezystancji powinna być niższa niż 10Ohm im mniejsza rezystancja tym lepiej. I chodzi w tym pomiarze by wynik był poprawny w jak najmniej sprzyjających warunkach. Polewanie wodą i inne tego typu zabiegi nie powinne mieć miejsca. Wgl Oszukujesz wtedy samego siebie.

  To tak w skrócie ale myślę że treściwie. Można było by przygotować fajny referat w tej kwestji ale myślę iż to już praca dla ekspertów, choć jeśli nalegasz poświęce w weekend swój czas i przygotuje dobre treści w tej tematyce.

   

 • O uziemieniu warto pomyśleć już na etapie ławy fundamentowej. To chyba jedyny elementy konstrukcyjny budynku, którego nie izolujemy od gruntu przez co mamy bardzo dobre uziemienie. Bednarkę układamy między zbrojeniem na sztorc, pod bednarką ułożona płasko może zrobić się pustka i będzie szybciej korodować.

  Co do „lania wody” to stara szkoła, i daje tylko chwilową poprawę rezystancji.