4 odpowiedzi

Sprawdź

Uziemienie złącza licznikowego.

Adus 13 pkt dodane:

Czy powinno się uziemić /doziemić złącze licznikowe w domku jednorodzinnym (instalacja TN-C-S) jeśli on nie ma uziemienia fundamentowego ani otokowego?

Jakie rezystancję takie uziemienie powinno mieć czy tak jak otok poniżej 10 ohm ? czy może mieć inna wartość ?

Jak to powinno wyglądać prawidłowo w przypadku poprawy takiej sytuacji?

 • Co to znaczy poprawy? Czy to oznacza, że w domu będzie instalowane uziemienie i szyna wyrównania potencjałów, a docelowo instalacja będzie zmieniana na TN-S (przejściowo z TN-C-S)? 

  Maksymalną rezystancję uziemienia złącza licznikowego powinien określać projekt, wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

  Jeżeli mówimy o Uziemieniu ochronnym, czyli połączeniu z ziemią jednego, lub wielu punktów sieci, instalacji lub urządzeniń dla zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym, to zadaniem takiego układu uziemień jest:

  odprowadzenie i rozproszenie prądów udarowych w ziemi, połączenie wyrównawcze między przewodami odprowadzającymi, obniżenie napięć dotykowych i krokowych do poziomu napięć rażeniowych długotrwale dopuszczalnych.

  W takim wypadku z reguły jest zalecane łączenie ze sobą uziemień. To poprawia jakość uziemienia i wspomaga wyrównanie potencjałów.

  Ale to teoria, a wizja lokalna i szczegóły których obecnie nie znamy mogą prowadzić do innych wniosków.

 • Z tego co kojarzę wymóg ZE jest tylko taki, że nie może przekroczyć 30 om. Ale i tak będziesz musiał mieć protokół odbioru więc uważam że jeden mail i będziesz wiedzieć dokładnie:)