Przeczytano 2 785 razy

protokół instalacji elektrycznej

Dzień dobry,

mam nietypowy problem i szukam fachowej pomocy...

Wykonawca robił kompleksowy remont mieszkania, w tym instalacji elektrycznej. Remontu nie dokończył.

podstawowa kwestia to nieprawidłowo zrobiona elektryka. Wymusiłam zrobienie przeglądu i pomiarów elektrycznych. Dokonana była również korekta instalacji przez jego pracowników. On sam nie uczestniczył ani przy przeglądzie, ani podczas poprawek, ani podczas pomiarów.

Po tygodniu sporządził protokół z pomiarów elektrycznych na podstawie wiedzy przekazanej przez pracowników i podpisał się pod nim.

Wszędzie widnieje ocena końcowa: instalacja i urządzenia nadają się do eksploatacji.

W dalszej części protokołu, adnotacji z badania skuteczności ochrony pp przez samoczynne szybkie wyłączanie zasilania - wynik pomiarów:

kuchnia, pokój, przedpokój, łazienka - ocena końcowa: instalacja jest sprawna i urządzenia nadają się do eksploatacji.

Uwagi i zalecenia pokontrolne: bez uwag, przy każdej pozycji pomiarowej ocena wyników jest pozytywna.

Jako ciekawostkę dodam, że żadne urządzenie kuchenne (zmywarka, lodówka, pompa do aneksu, mata grzejna..) nie zbyły podłączone, a w części mieszkania (po remoncie) nie było prądu. Wszystko podpięte "pod jeden kabel" w rozdzielni. Nie można było podłączyć maszyny do cięcia paneli, bo w gniazdkach nie było prądu.

Dokument został negatywnie zaopiniowany przez inspektora budowlanego (prywatna opinia). Z powodu nieprawidłowo przeprowadzonego remontu założyliśmy mu pozew, sprawa dotyczy wielu innych usterek.

Moje podstawowe pytanie:

1. czy protokół jest wykonany solidnie, poprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami?

2. czy cyt.: "odnosząc się do zarzutu, w sprawie instalacji elektrycznej, pozwany wskazuje, że w żadnym miejscu pozwu powodowie nie przytaczają dowodów, że instalacja elektryczna została wykonana nieprawidłowo i że wymagała poprawek...A przede wszystkim powodowie nie wykazali, że protokół pomiarów został sporządzony nieprawidłowo, niezgodnie ze sztuką albo wbrew stanowi faktycznemu.

3. "Nie przedstawili również innego protokołu z pomiarów instalacji, co pozwala założyć, że nigdy nie został wykonany i poprawki do instalacji nie zostały zrobione bo nie było takiej potrzeby."

Pan podważa zarówno opinię techniczną, jak i konieczność wykonania instalacji elektrycznej praktycznie od nowa. Ratowaliśmy co się dało.

Mamy jedynie protokół z oględzin oraz opis? notatkę o stanie obecnej instalacji od nowego wykonawcy.

Co mam zrobić, czy zdać się na sąd, czy może zamówić kogoś kto sporządzi nowy protokół? Jestem przekonana, że zostanie on zanegowany przez niego tak jak opinia techniczna i wszystko inne.

od kilku miesięcy trwa wymiana pism procesowych i odbijanie zarzutów :(

ps.niechcący dodałam pytanie do czyjejś odp

Odpowiedzi (32)

  • Tomasz Brzostowski Ekspert ds. fotowoltaiki

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 25 pytań
    • 985 odpowiedzi
    • 98.4% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Po pierwsze na podstawie zamieszczonych zdjęć można stwierdzić jednoznacznie że instalacja elektryczna nie została wykonana zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami. W mojej ocenie niedopuszczalny jest montaż osprzętu (łączników, gniazdek) bez puszek. Przewody układane nad sufitem podwieszanym na konstrukcji stalowej powinny być zabezpieczone wężem osłonowym. Wszystkie połączenia przewodów powinny być wykonane w odpowiednich puszkach rozgałęźnych.

    Odnośnie pomiarów i protokołu, przede wszystkim należy podkreślić że osoby wykonujące pomiary muszą posiadać świadectwo kwalifikacyjne (uprawnienia) E1 w zakresie kontrolno - pomiarowym, a co najmniej jedna osoba (obecna przy pomiarach) powinna posiadać uprawnienia D1 (dozoru) w zakresie kontrolno - pomiarowym. Na protokole powinny widnieć podpisy oraz numery uprawnień osób które dokonywały pomiarów, a nie osób nieobecnych przy tych pomiarach. Kserokopie uprawnień powinny być dołączone do protokołu. Protokół musi też zawierać informacje na temat mierników za pomocą których przeprowadzono pomiary (nazwa, typ, nr seryjny, data legalizacji).

    Chcę podkreślić że sam protokół z pomiarów może nie budzić żadnych wątpliwości co do prawidłowości jego sporządzenia, problemem jest tylko to, czy przegląd i pomiary instalacji zostały wykonane rzetelnie.

    Na przegląd instalacji elektrycznej składają się przede wszystkim:

    Oględziny instalacji, czyli przegląd stanu technicznego pod kątem ewentualnych usterek, prawidłowości wykonania, oraz zgodności z projektem, normami i przepisami. Wszelkie nieprawidłowości powinny być szczegółowo opisane w protokole.

    Pomiar rezystancji izolacji kabli i przewodów, który polega na podaniu napięcia probierczego (pomiarowego) za pomocą przyrządu pomiarowego na wszystkie obwody (przewody) instalacji. Podczas dokonywania pomiaru rezystancji izolacji wszystkie odbiorniki (urządzenia, źródła światła) muszą być odłączone, również różnego rodzaju sterowniki umieszczane w puszkach instalacyjnych lub w rozdzielnicy, np. sterowniki rolet, sterowniki „inteligentnego domu”, zasilacze,  gniazda zintegrowane z ładowarką, liczniki itp.

    Pomiar impedancji pętli zwarcia. Pomiary te dają informację czy ochrona przeciwporazeniowa przez samoczynne wyłączenie zasilania jest skuteczna. Pomiaru dokonuje się w każdym punkcie poboru energii, czyli każdym gniazdku i wypuście np. oświetleniowym. W czasie pomiarów impedancji pętli zwarcia wszystkie obwody powinny być zasilone napięciem. Upraszczając, w każdym gniazdku powinno być napięcie, a w rozdzielnicy powinny być zainstalowane odpowiednie wyłączniki nadprądowe dla poszczególnych obwodów.

    Badanie wyłączników różnicowoprądowych. Badanie polega na zmierzeniu odpowiednim przyrządem parametrów wyłącznika, takich jak czas zadziałania wyłącznika, prąd różnicowy przy którym następuje wyłączenie. Zaznaczam że nie wystarczy tu przeprowadzenie testu za pomocą przycisku testowego umieszczonego na wyłączniku różnicowoprądowym. Niema znaczenia też czy wyłącznik był wcześniej używany, czy też jest to nowy wyłącznik, jeżeli pomiary wykazały że jest sprawny, to może być stosowany.

    Sprawdzenie ciągłości przewodów ochronnych i połączeń wyrównawczych.

    Dodatkowo np. w domkach jednorodzinnych należy wykonać pomiary uziemień oraz instalacji odgromowej.

    Rzetelnie przeprowadzony przegląd instalacji elektrycznej jest dość pracochłonny, a cena za jego przeprowadzenie jest uzależniona między innymi od ilości obwodów, punktów odbiorczych (gniazdek, opraw oświetleniowych), dostępu do urządzeń (puszki, gniazda…) oraz ilości urządzeń, które trzeba odłączyć (następnie podłączyć) w celu przeprowadzenia pomiaru rezystancji izolacji. Tak więc ciężko mówić o cenie jeżeli nie widzimy instalacji.

    Sądząc po tym że w czasie przeprowadzania pomiarów nie było napięcia w gniazdkach, raczej wątpliwe jest że pomiary zostały wykonane rzetelnie.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 30 pytań
    • 1754 odpowiedzi
    • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

     Ja postaram się wypowiedzieć w skrócie na podstawionym  przez Ciebie pytaniu/zapytaniu posługując się Twoim właśnie tekstem, ale też może wypowiedzą się inni użytkownicy, pewnie wszystkich nie jestem w  stanie wywołać, ale spróbuję zacząć od @boss 'a, aaa..bo Kolega mówi, że się nudzi :))

    """"„mam nietypowy problem i szukam fachowej pomocy...

    Wykonawca robił kompleksowy remont mieszkania, w tym instalacji elektrycznej. Remontu nie dokończył.

    podstawowa kwestia to nieprawidłowo zrobiona elektryka. Wymusiłam zrobienie przeglądu i pomiarów elektrycznych. Dokonana była również korekta instalacji przez jego pracowników. On sam nie uczestniczył ani przy przeglądzie, ani podczas poprawek, ani podczas pomiarów.I badań

    Po tygodniu sporządził protokół z pomiarów elektrycznych na podstawie wiedzy przekazanej przez pracowników i podpisał się pod nim.

    Już muszę podkreślić kasa, kasa, kasa (w innych przypadkach to CCC;))

    Wszędzie widnieje ocena końcowa: instalacja i urządzenia nadają się do eksploatacji.

    Więc Pan wziął odpowiedzialność na siebie szkoda, że nie myśli…. Dopowiedz sobie sama niestety

    W dalszej części protokołu, adnotacji z badania skuteczności ochrony pp przez samoczynne szybkie wyłączanie zasilania - wynik pomiarów:

    kuchnia, pokój, przedpokój, łazienka - ocena końcowa: instalacja jest sprawna i urządzenia nadają się do eksploatacji. I ok. jeśli zostało to pomierzone.. (wątpię)

    Uwagi i zalecenia pokontrolne: bez uwag, przy każdej pozycji pomiarowej ocena wyników jest pozytywna.

    Jako ciekawostkę dodam, że żadne urządzenie kuchenne (zmywarka, lodówka, pompa do aneksu, mata grzejna..) nie zbyły podłączone, bo nie powinny być! przy wykonywaniu pomiarów SWZ oraz RI (nie tylko nie powinny być, ale ni mogą) a w części mieszkania (po remoncie) nie było prądu. Wszystko podpięte "pod jeden kabel" w rozdzielni jeden „kabel” nic to nie znaczy. Nie można było podłączyć maszyny do cięcia paneli, bo w gniazdkach nie było prądu. Sorry trzeba pytać elektryka, albo w ZE…

    Dokument został negatywnie zaopiniowany przez inspektora budowlanego (prywatna opinia) i tu muszę dorzucić dwa słowa, Panowie Inspektorzy zatrudniani przez WM, SM idt. Nie mając pojęcia jak zawód przez nich być powinien wykonywany wyciągają i podkreślę !! wyciągają łapy po co ? właśnie po co ?. Z powodu nieprawidłowo przeprowadzonego remontu założyliśmy mu pozew, sprawa dotyczy wielu innych usterek.

    Moje podstawowe pytanie:

    1. czy protokół jest wykonany solidnie, poprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami? Nie widzimy tegoż protokołu

    2. czy cyt.: "odnosząc się do zarzutu, w sprawie instalacji elektrycznej, pozwany wskazuje, że w żadnym miejscu pozwu powodowie nie przytaczają dowodów, że instalacja elektryczna została wykonana nieprawidłowo i że wymagała poprawek...A przede wszystkim powodowie nie wykazali, że protokół pomiarów został sporządzony nieprawidłowo, niezgodnie ze sztuką albo wbrew stanowi faktycznemu. Udowodnić trzeba….

    3. "Nie przedstawili również innego protokołu z pomiarów instalacji, co pozwala założyć, że nigdy nie został wykonany i poprawki do instalacji nie zostały zrobione bo nie było takiej potrzeby." j.w.

    Pan podważa zarówno opinię techniczną, jak i konieczność wykonania instalacji elektrycznej praktycznie od nowa. Ratowaliśmy co się dało. j.w.

    Mamy jedynie protokół z oględzin oraz opis? notatkę o stanie obecnej instalacji od nowego wykonawcy. Niech zbada instalacje

    Co mam zrobić, czy zdać się na sąd, czy może zamówić kogoś kto sporządzi nowy protokół? Jestem przekonana, że zostanie on zanegowany przez niego tak jak opinia techniczna i wszystko inne.

    od kilku miesięcy trwa wymiana pism procesowych i odbijanie zarzutów :(

    ps.niechcący dodałam pytanie do czyjejś odp

    Reasumując:

    Odpuść sobie sądy, bo czegokolwiek byś nie uzyskała to kupę zdrowia stracisz, niestety trafiłaś na DEBILA powtarzam DEBILA co elektrykiem się zwie. Życie takie...


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 30 pytań
      • 1754 odpowiedzi
      • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

      @artel electric: Mamy chyba na forum dobrego ubezpieczyciela, ale nie pamiętam 

      @Piotr Bibik pewnie podpowie

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 169 pytań
        • 2053 odpowiedzi
        • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

        Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

        @artel electric: tu to tylko zebranie i zabezpieczenie materiału dowodowego bo jak czytamy pozew już został złożony.

        @GosiaMD po czasie łatwo jest krytykować i wytykać więc tego robił nie będę a jedynie w skrócie opiszę sytuację jaka nagminnie występuje w naszym kraju. Niestety w Polsce prawo jest lekceważone a w praktyce pomiary elektryczne to w większości (nawet zaryzykuję, że w 90% budownictwa mieszkaniowego) są fikcją. Jest to smutne, ale rzetelnie rzecz ujmując inwestorzy nie chcą płacić za rzetelnie wykonane prace. Przy przebudowie lub tworzeniu nowej instalacji elektrycznej należy zacząć od zlecenia wykonania rzetelnego projektu, ale w praktyce jest to pomijane (tworzony jest najczęściej schemat instalacji i schemat rozdzielnicy) bo taki projekt dla mieszkania potrafi kosztować nawet 8 000 zł a dla domku jednorodzinnego kwota ta jest wyższa i osiąga wartość około 15 000 zł. Projekt powinien uwzględniać instalacje elektryczną i teletechniczną wraz z trasami układania kabli i przewodów a jego sporządzenie i uzgodnienie wszystkiego z inwestorem często przekracza 30 dni. Zagadnienie to w podobnej sprawie opisałem w artykule: Czy to jest projekt instalacji odgromowej? 

        Kolejna kwestia to uprawnienia wykonawcy. Praktycznie nikt nie sprawdza, czy i jakie uprawnienia posiada "fachowiec" któremu powierza się wykonanie prac. Jeśli w omawianym przypadku wykonawca nie ma uprawnień do projektowania instalacji elektrycznej to na jakiej podstawie może wykonać instalacje? Zagadnienie jest trudne i każdego kto twierdzi, że bez projektu potrafi wykonać instalację elektryczną poproszę o wykonanie skutecznej i kompletnej ochrony przeciwprzepięciowej w domu lub mieszkaniu (wykonanie ochrony przeciwprzepięciowej jest obowiązkowe i narzucone obowiązującym w Polsce prawem) i szacunkowo możemy przyjąć, że przy nowo tworzonych instalacjach elektrycznych prawidłowo wykonana ochrona przeciwprzepięciowa to koszt około 1-2% wartości obiektu. Zainteresowanych odsyłam do artykułu: Jak powinna wyglądać skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa?

        Kolejna sprawa to pomiary. Rzetelnie wykonane pomiary w domku jednorodzinnym lub mieszkaniu to spore koszty @Tomasz Brzostowski proszę wyjaśnij to zagadnienie uwzględniając podstawowe pomiary w tym prawidłowo wykonany pomiar rezystancji izolacji - wyjaśnij proszę jaki zakres prac obejmują takie pomiary, ile czasu szacunkowo trwają i ile kosztują rzetelnie wykonane pomiary.

        Czy inwestor przy remoncie mieszkania będzie chciał zapłacić za instalacje wykonaną zgodnie z przepisami (projekt, prawidłowa ochrona, rzetelnie wykonane prace i pomiary)? Ponieważ kwota będzie znaczna i wielokrotnie będzie przekraczać inne oferty wykonawców wątpię czy inwestor zdecyduje się na wykonanie instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, a uczciwie mówiąc nie ma rozwiązania pośredniego. Owszem instalacja może być wykonana ładnie, nawet pomiary mogą być zrobione, ale podstawowa kwestia - brak projektu - w wielu kwestiach będzie problematyczna. Opisałem to w materiale: Instalacja elektryczna, a ubezpieczenie domu?

        Na koniec wspomnę o rzeczy, która powinna zawsze być robiona na samym początku, czyli dobrze spisana umowa. Większość z nas nie zna się na kwestiach prawnych więc przygotowanie stosownej umowy warto zlecić prawnikom bo dzięki temu w razie problemów sytuacja jest dużo prostsza, ale niewiele osób się na to decyduje bo znów widzą dodatkowe "zbędne" koszty i znalezienie wykonawcy który będzie chciał podpisać umowę jest trudniejsze a tacy wykonawcy są po prostu drożsi. Czyli znów wracamy do pieniędzy...

        W kwestii odpowiedzialności i co można zrobić odsyłam do artykułów napisanych przez zaprzyjaźnioną kancelarię „CKC SOLUTION” Kancelaria Prawna Konrad Czaplicki ul. Mlądzka 8 lok. 6, 04-136 Warszawa https://www.ckcsolution.pl/  Jeśli zdecydujesz się na kontakt z kancelarią CKC zapytaj o rabat bo trafiłaś do nich z portalu Łączy nas napięcie ;) Nic nie obiecuję, ale może...

        Poniżej kilka artykułów przygotowanych przez kancelarię CKC:

        Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co

        Umowa na wykonanie usług remontowych i budowlanych. Co powinna zawierać?

        Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeglądu instalacj


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 14 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @Piotr Bibik: bardzo dziękuję, że zainteresował się Pan sprawą

        uprzedzę od razu z góry niektóre komentarze, że miało być "tanio i bez umowy"

        - była umowa, projekt, kosztorys i pieniądze

        1. Niestety ma Pan rację, że w Polsce w praktyce pomiary elektryczne to w większości fikcja. Ja jednak posiadałam projekt z rysunkami technicznymi (zakupiony specjalnie na potrzeby remontu), ale i to nie uchroniło nas przed niczym.

        2. Ma Pan również rację i tutaj, że nasz "elektryk" (podwykonawca remontu) nie posiadał uprawnień. Swoje uprawnienia miał jedynie wykonawca, który za wszystko zaręczał i który zrobił protokół. Dowiedzieliśmy się o tym w trakcie remontu, kiedy zaczęły być widoczne problemy. Twierdzi, że to norma i wszystko jest zgodne z prawem?

        3. Czy inwestor przy remoncie mieszkania będzie chciał zapłacić za instalacje wykonaną zgodnie z przepisami - tak, taki był plan,chęć i motyw przewodni, zapłaciłam. Było to również ujęte w kosztorysie.

        Nie zgodzę się więc z  Panem, ponieważ jak widać można zaplanować wiele rzeczy, ale niestety nie to, że ktoś chce nas po prostu oszukać.

        4. Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby instalacja była bezpieczna. Jak najbardziej powinna być przy tym wykonana ładnie i schludnie. Zgadzam się, że podstawa to - projekt - wycena - wiedza fachowca i "chyba" uczciwość.

        5. Nauczona doświadczeniem, jestem na końcu wymarzonego remontu (drugiego), który pozwoli mi bezpiecznie wrócić do mieszkania.

        Nie uwierzy Pan, ale naprawdę sporo czasu zajęło nam znalezienie fachowca, który podjął się poprawek. Żaden niestety nie dał się "zaciągnąć" do prawnika z umową. Po prostu nas wyśmiali, a w czasach pandemii nie "życzyli" sobie nawet kar umownych za cokolwiek, bo ze wszystkiego chcieli być zwolnieni. Tylko wynagrodzenie miało się zgadzać. Remonty i wykończenia to rynek, w którym można znaleźć wszystko oraz patologię, choć nigdy nie wrzucam wszystkich do jednego worka.

        Ta więc umowa to niewątpliwie jest atut, ale też nie taka prosta sprawa.

        Również dziękuję za bardzo przydatne linki:) Nasz prawnik działa, ponieważ sami nie dalibyśmy sobie z tym wszystkim rady. Zaskakujące jest to, że ten człowiek nadal jest na rynku i jest więcej poszkodowanych osób. Dalej wykonuje ludziom remonty i opowiada bajki.

        Może ktoś jeszcze mi podpowie:

        Czy w naszej sytuacji zalecane jest wynajęcie osoby, która zrobi pomiar i spisze protokół po zakończeniu obecnego remontu (kogoś niezależnego)? Dla mnie jest to niezbędne i nie daje mi to spokoju, ale...

        Czy taki protokół będzie brany pod uwagę przez sąd? Rzecz jasna złożyliśmy do pozwu również wniosek o powołanie biegłego z zakresu elektryki.

        Myślę, że mamy wtedy rzeczywiste porównanie z protokołem podpisanym przez pierwszego wykonawcę, a tym drugim. Na tą chwilę jest przegląd stanu mieszkania przed remontem, zrobiony przez obecnego fachowca.

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 169 pytań
        • 2053 odpowiedzi
        • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD: bardzo się cieszę, że zależy Pani na jakości i bezpieczeństwie. W Pani przypadku możemy jedynie sugerować pewne rozwiązania, ale decyzje powinny zapadać po konsultacji z Pani Prawnikami prowadzącymi sprawę. Moim zdaniem niezależne, rzetelnie wykonane pomiary mogą być pomocne. Jeśli nie sprawi to Pani kłopotu, czy mogłaby Pani zamieścić wycinek projektu (oczywiście po usunięciu danych projektanta i innych danych np. adres itp.). W sprawach prawnych może Pani spróbować zasięgnąć rady Tomasza Karwata https://karwat.eu/

        P.S.

        Wiem jak to jest na rynku i jakie są trudności ze znalezieniem rzetelnego i uczciwego wykonawcy. Jednocześnie nie dziwię się wykonawcom, że nie chcą się podjąć poprawy po kimś. Współczuję Pani i trzymam kciuki za Pozytywne i szybkie załatwienie sprawy. Jeśli napisze Pani w jakim mieście szuka Pani elektryka to może uda się pomóc (mamy na FB zaprzyjaźnioną grupę Szukam Elektryka https://www.facebook.com/groups/2048120028809877 ).


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 14 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @artel electric:

        właśnie znalazłam masę artykułów z cennymi informacjami.

        zawsze to jakiś punkt zaczepienia.

        dziękuję za wskazówki


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 14 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @artel electric @Szymon028 @Piotr Bibik

        czy uprawnienia E-1 są wystarczające do opisania pomiarów (które robili pracownicy) i czy są wystarczające do podpisania protokołu odbioru instalacji elektrycznej w mieszkaniu

        przeczytałam na forum, że tylko elektryk z odpowiednimi uprawnieniami może zgodnie z prawem podpisać protokół odbioru instalacji elektrycznej. Mój dokument podpisany jest przez osobę z upr.Sep nr 058/E1/1167/2015, wydanymi przez komisję kwalifikacyjną - i tu w pkt 10:

        aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 27? (koniec)

        protokół zawiera:

        badanie urządzeń różnicowych RDC

        badanie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej - pomiar impedancji

        badanie wyłączników różnicowoprądowych

        dalej czytam, "Osoba posiadająca pkt 10 na świadectwie, ale bez zakresu kontrolno-pomiarowego, de facto nie posiada uprawnień do wykonywania czy weryfikowania przeglądu. Protokół z podpisem takiej osoby nie ma mocy prawnej."

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 169 pytań
        • 2053 odpowiedzi
        • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD: Moim zdaniem osoba wykonująca i podpisująca protokoły z przeglądu instalacji elektrycznej (w tym z pomiarów) powinna posiadać uprawnienia Eksploatacyjne i Dozór w zakresie kontrolno-pomiarowym. Aby nie pisać referatu z uzasadnieniem odszukałem slajdy z szkolenia (co prawda z przed lat, ale dobrze obrazują sytuację). W uproszczeniu zakres egzaminu na Eksploatację dotyczy "jak zrobić", a na Dozór z przepisów, czyli dopiero pozytywny wynik z egzaminu Dozoru i Eksploatacji pozwala na wykonanie i podpisanie odpowiednich dokumentów.

        @Tomasz Brzostowski zajmujesz się pomiarami - dorzucisz coś w tym wątku?


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 14 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @Piotr Bibik: tylko sprecyzuję, czy dobrze zrozumiałam

        po remoncie mojego mieszkania, protokół odbioru instalacji elektrycznej powinien/musi posiadać podpis osoby z uprawnieniami Eksploatacja i Dozór?

        Bo tu nie chodzi o przegląd instalacji, który wykonuje administracja w bloku, taki co trwa 10 minut i nic nie wnosi.

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 169 pytań
        • 2053 odpowiedzi
        • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD: Na protokół składa się wiele czynności (pomiary są jednym z nich) do tego muszą być zrobione oględziny itd. Z tego powodu mówimy o przeglądzie instalacji a nie o samych pomiarach. W tym temacie przydatne mogą być informacje zawarte w:

        Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeglądu instalacj

        Przeglądy instalacji elektrycznej: okresowe i odbiorcze, oględziny, pomiary ochronne

        Dorzucam skrót informacji z szkolenia co wchodzi w skład prac kontrolno-pomiarowych.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 30 pytań
        • 1754 odpowiedzi
        • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD: Piotr chyba temat wyczerpał. Pomijając fakt, iż uprawnienia posiadane przez tego pana nie do końca dawały mu możliwości wykonywania tychże prac to jeszcze w dodatku są w ogóle nie ważne.

        My elektrycy zobowiązani jesteśmy odnawiać uprawnienia co pięć lat, po numerze "058/E1/1167/2015" stwierdzam, iż przedmiotowe uprawnienia straciły swoją ważność w 2020 roku.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 14 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @artel electric: uprawnienia są z datą 17.11.2015, czyli przedawniły się w 11.2020. Protokół spisał z datą 7.03.2020, zatem jeszcze jak były w terminie. Ale co ważne, tak jak Pan napisał że nie miały kwalifikacji D - dozoru.

        30.01.2020 był "przegląd" prac i m.innymi instalacji, czyli liczenie gniazdek, włączników itp. na sztuki, a zrobił go zwykły pracownik, elektryk nic nie sprawdzał. 

        7.03 2020 była korekta instalacji, gdzie nie było pomiarów, ale grzebali w gniazdkach i sprawdzali czy działa światło, czy jest prąd (a prądu nie było w połowie mieszkania). Więc ta połowa oraz znajdujące się tam gniazdka została pominięta. 

        Teraz wiem, że przegląd instalacji nie równa się pomiarom elektrycznym oraz, że prawidłowy przegląd to najpierw dokładne oględziny i dopiero potem dokładne pomiary, które można a wręcz trzeba pominąć, kiedy w/w oględziny dadzą wynik negatywny!

         

        proszę mnie poprawić jeśli coś pokręciłam:)


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 30 pytań
        • 1754 odpowiedzi
        • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD: Jak widać temat już trochę leciwy. Zasadniczo nic nie pokręciłaś, ale ""najpierw dokładne oględziny i dopiero potem dokładne pomiary, które można a wręcz trzeba pominąć, kiedy w/w oględziny dadzą wynik negatywny!""

        Tak, jeżeli już same oględziny obiektu wniosły pewne objekcje, a w Twoim przypadku jak wskazujesz to instalacja niesprawna w 50%... to wykonywanie jakichkolwiek pomiarów traci sens. Pomiarowiec w takim przypadku winien sporządzić jedynie protokół z oględzin, w którym wskazuje zastane problemy zaznaczając w nim wyraźnie, że instalacja stwarza zagrożenie i nie nadaje się do eksploatacji nakazując jednocześnie konieczność jej naprawy, bądź wymiany.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 14 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @artel electric: no niestety, bezpieczna elektryka to był główny pkt. naszego remontu.

        wątpliwości jest oczywiście więcej, a sprawa wylądowała w sądzie.

         

        dzięki wielkie za wszystkie pomocne wskazówki:)


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 30 pytań
        • 1754 odpowiedzi
        • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD: No cóż pozostaje nam tylko życzyć satysfakcji z udanego utarcia nosa niezdrowej konkurencji :)

      • Tomasz Brzostowski Ekspert ds. fotowoltaiki

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 25 pytań
        • 985 odpowiedzi
        • 98.4% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Piotr Bibik: @GosiaMD Jak już wyżej napisałem, osoby wykonujące pomiary muszą posiadać uprawnienia eksploatacyjne w zakresie kontrolno - pomiarowym E1, a co najmniej jedna osoba musi posiadać uprawnienia dozoru w zakresie kontrolno - pomiarowym czyli D1.

        Generalnie pomiary powinny wykonywać co najmniej dwie osoby i co najmniej jedna z nich musi mieć uprawnienia dozoru.

        I jeszcze jedna uwaga, same pomiary i ich pozytywne wyniki potwierdzone protokołem nie gwarantują że instalacja elektryczna jest wykonana prawidłowo, a jej eksploatacja będzie bezpieczna. Pomiary parametrów elektrycznych instalacji są tylko częścią obowiązkowego przeglądu (odbiorczego lub okresowego), na który składają się też oględziny, sprawdzenie prawidłowości wykonania oraz doboru urządzeń, zgodności z projektem...


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 14 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @Piotr Bibik:

        niestety na ten moment nie mogę załączyć zdjęć, o które Pan pyta. Mam jakiś problem techniczny.

        Nawet po zmniejszeniu rozmiaru pliku wyskakuje jakiś błąd (niezidentyfikowany).

        Napisałam do serwisu, może coś mi poradzą.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 14 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @Piotr Bibik: Dzień dobry

        Czy jest Pan w stanie polecić (tak czystym sumieniem) sprawdzonego elektryka do wykonania pomiarów i spisania rzetelnego protokołu? Oczywiście, osoba taka musi posiadać uprawnienia, o których Pan pisał E1 i D1.

        mam niekoniecznie dobre doświadczenia w poszukiwaniu fachowców na grupach fb.

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 169 pytań
        • 2053 odpowiedzi
        • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD: o jakiej miejscowości rozmawiamy?


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 14 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @Piotr Bibik: Warszawa - dzielnica Białołęka

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 169 pytań
        • 2053 odpowiedzi
        • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD: proszę o przesłanie kontaktu do Pani mailem na adres @Redakcja czyli [email protected] przekażą mi. Postaram się pomóc.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 30 pytań
        • 1754 odpowiedzi
        • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD:Znam świetnego fachowca w Warszawie (Inspektora Nadzoru), nie wiem tylko jak możemy się skontaktować, aby na ŁNN nie podawać danych kontaktowych...

        @Piotr Bibik podpowiesz jak to ogarnąć ?

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 169 pytań
        • 2053 odpowiedzi
        • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 30 pytań
        • 1754 odpowiedzi
        • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Piotr Bibik: Dzięki !

        proszę, więc @Redakcja o podanie namiarów na mnie, pomogę, jeśli tylko potrafię :)

        @GosiaMD


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 1 pytań
      • 14 odpowiedzi
      • Brak ocen

      @artel electric: dla pełniejszego obrazu dodam zdjęcia. Oględziny mieszkania i instalacji elektrycznej, w tym to co widać na zdjęciach zrobione były 6-7.03.2020 oraz 27.04.2020. Remont zakończył się 31.01.2020. Protokół od wykonawcy otrzymałam 8.03.2020. Jak już wspomniałam wykonawca nie był przy oględzinach. Celowo nie załączyłam tego dokumentu, ponieważ moim zdaniem gołym okiem widać, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Papier jak widać przyjmie wszystko.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 24 pytań
    • 419 odpowiedzi
    • 99.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    Dzień dobry,

    nie widzę załączonego protokołu, więc się nie wypowiem.

    Na pewno wykonawca ma prawo żądać podstawy do zarzucania mu błędów.

    Biorąc uwarunkowania z oryginalnego protokołu powinno się uzyskać te same wyniki, dzięki temu można dokonać analizy porównawczej i ocenić na ile oryginalne wyniki są realne.

    Z racji sprawy w sądzie może Pani skorzystać z pomocy uznanej w branży Izby Rzeczoznawców SEP

    https://sep.com.pl/kontakt/osrodki-rzeczoznawstwa.html

    Ewentualnie można poprosić o pomoc biegłych sądowych np. https://tmka.org/ekspertyzy-i-doradztwo-techniczne/

    Załączam materiał  w serwisie youtube który odnosi się do tej problematyki.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 1 pytań
      • 14 odpowiedzi
      • Brak ocen

      @Bartłomiej Jaworski:dziękuję za odpowiedź,

      opinię techniczną wykonał biegły sądowy ale wykonawca ją podważa.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 43 pytań
        • 847 odpowiedzi
        • 99.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @GosiaMD: Oczy bolą od patrzenia na tak remontowaną instalację.... wyłączniki nadprądowe nowe bo tanie ale ale wyłącznik różnicowoprądowy wyciągnięty z szafy (FAEL od dawna nie jest już produkowany, a na pewno nie w takiej wersji "wizualnej" - chodź sam mam takie u siebie w domu [budowany w 2002r] i nadal wszystkie są sprawne - sam robiłem pomiary w tym tygodniu, to wręcz smutne jest to że wykonawca zastosował ten aparat. Pierwsze na myśl rzuca się że usługa była razem z materiałem.

Czytaj także:

Jak powinien wyglądać protokół odbioru instalacji elektrycznej?
Społeczność

Jak powinien wyglądać protokół odbioru instalacji elektry

• Jaki rodzaj pomiarów powinien zawierać protokół odbioru inst

Więcej
protokół odbioru instalacji elektrycznej jak wypełnić
Społeczność

protokół odbioru instalacji elektrycznej jak wypełnić

Kto podrzuci aktualnie obowiązujący wzór protokołu?

Więcej
Zwarcie instalacji elektrycznej?
Społeczność

Zwarcie instalacji elektrycznej?

Jak najlepiej zachować się podczas zwarcia instalacji elektrycznej

Więcej
Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeglądu instalacji elektrycznej
Blog

Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeg

Jeśli planujesz budowę domu, to prędziej czy później spotkasz się z

Więcej
Przeglądy instalacji elektrycznej: okresowe i odbiorcze, oględziny, pomiary ochronne
Blog

Przeglądy instalacji elektrycznej: okresowe i odbiorcze,

Od czasu do czasu słychać w mediach szokujące informacje o pożarze

Więcej
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Blog

Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.

Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj

Więcej