Witam, mam takie pytanie. Sprzedałam pewnej osobie kontener biurowy kontener wykonany cały ze stali i blach, w kontenerze zamontowane gniazdka natynkowe. Pan który zakupił kontener miał u siebie już jeden z którego połączył się szeregowo z kontenerem zakupionym ode mnie. Po kilku dniach dzwoni do mnie i oznajmia mi, że w kontenerze zakupionym ode mnie w gniazdku przecięta była koszulka od kabla czarnego, że goły drut dotyka ściany, ściany która jest z blach i prąd przeszedł do bolca uziemienia i spaliły mu się sprzety takie jak drukarka, rejestrator kamer, kamery i alarm. Moje pytanie jest następujące, czy jest taka możliwość aby te sprzety się spaliły ? Pan mówił ze wywalało mu bezpiecznik lecz sprzety i tak się popaliły i konieczne będzie zapłacenie z mojej strony za wymieniony sprzęt.
(Uszkodzone sprzety znajdowały się w jego kontenerze który już posiadał wcześniej)
Odpowiedzi (27)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Witam Panią. Mogło być tak że całość była zabezpieczona RCD trójfazowym chroniącym obwody jednofazowe. W momencie zwarcia przewodu fazowego z PE lub obudową podłączoną do niego lub uziemioną naturalnie RCD zostało wyłączone. Jednocześnie zawiódł styk neutralny w RCD i na urządzenia które wytrzymują napięcie 250 volt zostało podane napięcie międzyfazowe około 400 volt. Nie jest to wina Pani tylko urządzenia i ewentualnie projektanta instalacji. Jednak tak jak napisali koledzy instalacja podczas podłączania powinna być sprawdzona przez uprawnioną osobę a zlecenie tego spoczywa na właścicielu lub innej osobie która za to odpowiada. Pani może ewentualnie odpowiadać za wcześniejsze użytkowanie kontenera u Pani jeżeli przeróbek dokonywały osoby bez uprawnień.
-
Raczej wygląda na to że nie było tam po prostu z prawdziwego zdarzenia PE. Nie raz kopała, mrowiła was czy to lodówka, pralka, mikrowelka rzadko kuchenka " elektryczno gazowa " bo była podłączona do rury gazowej i niejednokrotnie to właśnie PE z gazowej rury poprzez przewód zasilający z gniazda z kołkiem ochronnym PE do iskrownika czy zegara sterującego zasilało cały dom lub mieszkanie bo od strony zasilania czy to z klatki schodowej czy od licznika (SL) upaliło, poluzowało się już wcześniej PE, a raczej PEN.
-
Aby coś konkretnego poradzić mamy zbyt mało informacji.
Czy mówimy o sprzedaży nowego, czy używanego kontenera?
Jaki producent i jaki model (ustalimy jakie wytyczne odnośnie pomiarów i eksploatacji narzuca producent)?
Kiedy ostatni raz były robione pomiary elektryczne?
Na szybko poszukałem przykładowych wytycznych dotyczących kontenerów mieszkalnych (link poniżej). Producent jasno określa co i jak należy wykonać. Moim zdaniem błąd popełniła osoba która dokonywała podłączenia kontenera do instalacji elektrycznej, ponieważ przed podłączeniem należało wykonać komplet pomiarów i dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku można dokonywać podłączenia.Z elektrycznego punktu widzenia podłączenie jest wykonane równolegle i zastanawia mnie sposób podłączenia przewodów ochronnych ponieważ gdyby zabezpieczenia były prawidłowo podłączone, oraz gdyby kontener był podłączony do uziemienia poprzez przewód ochronny np. w układzie TN-S (pytanie do jakiego układu połączeń sieci był przewidziany kontener i jaki układ połączeń sieci występował w instalacji elektrycznej?), to powinny zadziałać zabezpieczenia a napięcie powinno zostać automatycznie wyłączone.
Kolejna sprawa to stan instalacji elektrycznej w kontenerze do którego był podłączany ten zakupiony od Pani. Może tu również były popełnione błędy (np. w podłączeniu do przewodu ochronnego) przez co zabezpieczenia nie zadziałały :(
Temat nie jest prosty a bez szczegółowej wiedzy nie można się wypowiadać a jedynie snuć domysły. Zagadnienie mocno się komplikuje, jeśli kontener był "samoróbką" lub instalacja elektryczna była w nim przerabiana bez zgody producenta (producenci wyraźnie piszą o tym w instrukcjach).
https://weldon.pl/wp-content/uploads/2021/05/kontenery_instrukcja_uzytkowania.pdf
Dodatkowo mogą się przydać artykuły:
Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co
Poniższy artykuł proszę potraktować jako analogię - mówi o odpowiedzialności za popełnione błędy.
Nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych i jego praktyczne konsekwencje – gwaran
-
@Piotr Bibik: jakich komplet pomiarów bez napięcia w kontenerze wolnostojącym można dokonać ? Izolacje tylko...
-
@ajotnet: pomiar rezystancji izolacji wykazałby uszkodzenie o którym tu piszemy. Kolejna sprawa to sprawdzenie prawidłowości podłączenia N i PE i wówczas można podać napięcie i dokonać reszty pomiarów.
-
@Piotr Bibik: Mało prawdopodobne że jest gdzieś goły drut, a baraki są malowane itp. Sama uszkodzona izolacja (nadcięta, naciągnięta i drut pod napięciem czynny) na przewodzie nie robi szkód choć jest niebezpieczna. 3 fazy bez N powoduja takie uszkodzenia nawet jak barak nie jest uziemiony PE bo to bardzo istotne. To nie wozy Drzymały jak kiedyś.
-
-
-
Właściciel po podłączeniu kontenera do zasilania powinien bezwzględnie dokonać sprawdzenia / pomiarów instalacji elektrycznej zanim ktokolwiek zacznie ją użytkować.
Obowiązek sprawdzenia instalacji takiego kontenera mam miejsce przy każdorazowym przyłączeniu do zasilania, nawet wtedy gdy zostanie odłączony, przesunięty o pół metra i podłączony ponownie. Przegląd powinien być udokumentowany stosownym raportem (protokołem).
Poza tym kontenery powinny być uziemione.
Reasumując, wina leży po stronie właściciela, lub osoby odpowiedzialnej za przyłączenie kontenera, która zaniedbała obowiązek przeglądu instalacji lub wykonała go nierzetelnie.
Nie muszę chyba wspominać, że osoba dokonująca podłączenia i sprawdzenia instalacji musi posiadać odpowiednie kwalifikacje potwierdzone ważnymi świadectwami kwalifikacyjnymi (uprawnieniami).
-
Ten co podłączał kontener kablem WTYK-GNIAZDO jest sprawcą procederu nie sprawdzając poprawności połączeń (pewnie przez nieuwagę kolory nie miały u niego znaczenia).
Przy zakupie widziały gały co brały o ile wewnątrz kontenera wszystko było zgodne ze sztuką budowlaną i kto coś tam dotykało gołym drutem do obudowy, blachy czy czego tam innego...
Jak na stacji paliw leje paliwo sam kierowca do auta czyli właściciel pojazdu i omyłkowo zatankuje inne paliwo to kto jest winien tego procederu ? :
A ) ten co stał obok na innym "istrybutorze"
B ) właściciel, najemca, ajent, stacji paliw
C ) pracownik co stał na kasie i był w pracy
D ) przechodzień postronny
-
@ajotnet:dziękuję za odpowiedź. A czy możliwe jest to że spaliły mu się te sprzety elektroniczne ? Jeden elektryk powiedział mi że jeżeli doszło do spalenia elektroniki ktoś musiała przytrzymać bezpiecznik który wyskakiwał. I powiedział że jeśli prąd był w bolcu uziemienia a kamery I drukarka mają wtyczkę bez uziemienia to jakim cudem doszło do tego ?
-
@Maagdaa: a może chodzi o przerwę w przewodzie neutralnym? Pisaliśmy o tym w tym wątku:
https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/upalony-przewod-neutralny-n
-
@Maagdaa: Pytanie, czy zasilanie jedno czy trój fazowe ? Przy 3-f mogło dojść do uszkodzenia urządzeń takie prawa fizyki i na odbiorniku jednofazowym pojawia się napięcie nawet 400V.
Natomiast przy zasilaniu kontenerów jedną fazą (w co osobiście wątpię) nic takiego miejsca mieć nie powinno, ewentualnie "popieszczenie" użytkownika.
Jak Koledzy wspomnieli przed dopuszczeniem obiektu do eksploatacji konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych badań i pomiarów i nie dotyczy to tylko instalacji elektrycznej, a szeroko rozumianego przeglądu budowlanego.
-
@Maagdaa:Nawet jak zakleisz, zaplombujesz, zablokujesz, przytrzymasz (jak zwał tak zwał) bezpiecznik nadmiarowo prądowy typu "S" zawsze zadziała tylko że "język będzie na górze". To raczej nie był elektryk...
-
"przytrzymać bezpiecznik który wyskakiwał "
Jak pisze @ajotnet nie ma możliwości zatrzymania zabezpieczenia, bo do tego ono służy nawet jak hebel na górze to i tak aparat pozostaje wyłączony
-
-
@ajotnet: A czy przypadkiem połączenie w gniazdku przewodu neutralnego z PE nie spowodowałoby spalenia się sprzętów? Chodzi mi o coś takiego, że znajomy podłączał lampę w układzie sieci TN-C i podpiął L do zasilania, N- do neutralnego, a PE zrobił mostek z N do PE i sprzęt się spalił czy to coś podobnego czy pomieszałem tematy?
-
@Pysiak: Podanie napięcia na PE nie powoduje nic jak tylko pojawienie się na obudowach częściach dostępnych w warunkach zakłóceniowych napięcia niebezpiecznego dotykowego. N i PE są odseparowane i nie spotykają się w nowych urządzeniach bo zawsze i wszędzie powodowało by to wyzwalanie różnicówek (bo po to one są). Tak jak byś zamienił wtyczkę z lewej na prawą i odwrotnie. Nie wiesz nigdy z której masz napięcie z prawej czy z lewej. 230 do 250V szkód nie powinno być.
Kiedyś "zerowanie" było powszechne z N do PE. Jeżeli nie było to międzyfazowe to raczej nie stanie się nic choć bardzo niebezpieczne !
-
@ajotnet: Czyli w tym przypadku powinna różnicówka zadziałać?
-
@Pysiak: Wszystko co jest spięte N i PE razem poza różnicówką w momencie wsadzenia wtyczki do gniazda wyzwala różnicówke z automatu. Tak się dzieje również jak "N" czy "L" za różnicówka są pomieszane między różnicówkami. "L" za róznicówką wychodzi do gniazda ale "N" omyłkowo jest wpięty przed różnicówką lub za różnicówka z innego obwodu innej różnicówki. Jak mamy kilka w rozdzielnicy można omyłkowo ją nieopacznie gdzieś wpiąć do innego obiegu. Nie pali to żadnych urządzeń niestety.
-
@ajotnet: W takim przypadku to się zgadza, ale jeżeli w instalacji nie ma różnicówki to po prostu powstanie napięcie na obudowie?
-
@Pysiak: No tak pod warunkiem że urządzenia posiadają wtyczki L N i PE. Przy urządzeniach z płaskimi wtyczkami czyli "kwadrat w kwadracie" nie ma się czego obawiać.
-
@ajotnet: Ok. Dziękuję za wyjaśnienie i rozwinięcie wątku, teraz wiem jak to dokładnie się stało i, że jest to kompletnie inna sytuacja niż przedstawiona przez autora pytania.
-
@Pysiak: Jeżeli w przyszłości dobrze podłączony barak budowlany, stróżówka, biuro itp ktoś przez przypadek lub celowo uszkodził zero "N" w przewodzie 5-cio żyłowym stanie się dokładnie to co opisane. Urządzenia i sprzęty elektroniczne oczywiście podłączone do tego zasilania wewnątrz obiektu zostaną uszkodzone, spalone, zniszczone.
Jest jednak wyjście z tej sytuacji UBEZPIECZENIE !
-
@ajotnet: Dokładnie tak, wiele razy nie tylko jeśli chodzi o prąd, ale wśród swojej rodziny powtarzam, że warto zainwestować kilkaset złotych rocznie w np. ubezpieczenie domu. Jest on o wiele więcej wart niż płacenie kilkaset zł rocznie, a gdyby coś się stało nie zostajemy z niczym. Warto to sobie uświadomić, to nie jest wyrzucanie pieniędzy, tylko zabezpieczenie się przed m.in. takimi sytuacjami.
-
@Pysiak: Takie uszkodzenia są modne na budowach aby przed weekendem uszkodzić zasilanie, pozbawić prądu alarmu, monitoringu i w niedzielę czy wolne dni świąteczne wchodzić na włam bez obawy...
-
@ajotnet: Naprawdę zdarzają się takie sytuacje?!?? Szczerze nigdy nie byłem przy większej budowie głównie to wszystko sam wraz z rodziną działamy i wydaje się być to dla mnie bardzo abstrakcyjne.
-
@Pysiak: tak bardzo często i musi ktoś kto to robi znać się na tym choć troszkę i wiedzieć lub domyślac się jak i gdzie to uszkodzić, przeciąć i przy okazji palą się lampy wewnętrzne, zewnętrzne wszystko to co elektroniczne, zasilacze, drukarki itp itd.
-
@ajotnet: Naprawdę jestem w szoku, że ludzie są zdolnie do robienia takich rzeczy... dla mnie jest to nie do pomyślenia.
-
-
Czytaj także:
Wizjer elektroniczny, a przepisy.
Czy montując w drzwiach wizjer elektroniczny z możliwością zapisu,
Prąd od sąsiada
Witam, proszę o informację czy można pożyczyć prąd od sąsiada na bu
Stary sprzęt elektroniczny
stary sprzęt elektroniczny, kable, ładowarki etc? gdzie można to od
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej
Dlaczego tak ważna jest ochrona przeciwprzepięciowa w cza
Ochrona przeciwprzepięciowa jest kluczowym elementem bezpieczeństwa
Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej
Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w domu jest kluczowym
Jeśli kontener nie jest skutecznie uziemiony, to wtedy przyłożenie napięcia do konstrukcji może spowodować, iż ta będzie pod napięciem.
Sprzęt elektryczny może ulec uszkodzeniu po przyłożeniu długotrwale na jego zaciski napięcia wyższego niż znamionowe (wyższe niż normalne, którym powinien być zasilony).
Słusznie zauważył @Tomasz Brzostowski że zanim taki kontener zostanie przyłączony, powinien zostać skontrolowany m.in przez elektryka z uprawnieniami, a jego sprawność potwierdzona protokołem.
O tym co powinno znaleźć się w protokole na załączonym wideo