Odzysk energii z rozgrzanych powierzchni w miastach - OZE przyszłości?
Tak jak w temacie. Zdaję sobie sprawę, że może to być nieco surrealistyczny sposób na pozyskiwanie energii, ale pogdybać zawsze można :).
Wszyscy wiemy, jak uporczywy potrafi być letni upał w miastach, szczególnie gdy drogi i chodniki są nagrzane tak że można na nich jajecznicę usmażyć.
Stąd właśnie moje fantazjowanie - do rozgrzania powierzchni betonowych do takich temperatur potrzeba ogromnych ilości energii, która na stan obecny jedynie uprzykrza nam życie. Co gdyby w perspektywie powiedzmy kilkudziesięciu lat choć w pewnym stopniu ją odzyskać? Chociażby przy użyciu ogniwa Peltiera umieszczonego pod powierzchniami drogowymi? Jak wydajnościowo sprawdzałoby się to w porównaniu z farmą PV?
Jakie widzicie trudności w realizacji czegoś takiego poza koniecznością modernizacji infrastruktury oraz ograniczonej wydolności sieci energetycznej, która już dzisiaj daje się we znaki właścicielom instalacji PV?
Zapraszam do dyskusji! :)
Zakładam, że wielu forumowiczów doceniłoby w takim scenariuszu zauważalnie niższą temperaturę w miastach w najgorętszych miesiącach oraz oszczędność miejsca obecnie przeznaczanego na ogromne farmy solarne.
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Nie umiem sobie wyobrazić jakby to miało wyglądać, miasta nie są przystosowane pod dołożenie powiedzmy takiej folii czy co by to miało być, dużo bardziej przyszłościowym rozwiązaniem są przeźroczyste panele fotowoltaiczne, które mogą słóżyć jako źródła energii i okna, w erze szklanych wieżowców dużo lepiej by się to sprawdziło.
-
Utopijny pogląd, bardzo piękny jednak myślę że nie do zrobienia. Koszt i nakład energii potrzebny do wyprodukowania ogniw zdolnych przekształcić ciepło na energię elektryczną, późniejsze ich serwisowanie i ułożenie aby były odporne na chodzących ludzi, samochody oraz nieuczciwych ludzi chcących zarobić na częściach z takich systemów, to wszystko składa się na to że według mnie nie opłacalnym będzie budowa takich systemów. Sam pomysł jednak piękny :D
-
@Pawel02:A szkoda.. chociaż pomijając aspekt ekonomiczny czegoś takiego to sądzę, że byłaby to dużo efektywniejsza metoda pozyskiwania energii ze słońca niż same panele. Czasami lubię sobie tak pomarzyć :)
-
-
Do transportu ładunków w ogniwie potrzebny jest przepływ prądu, i zgodnie z prawem J-L wydzieli sie dodatkowe ciepło.
Energetycznie i ekonomicznie nie ma to sensu.
Czytaj także:
Czy energia wiatrowa jest przyszłością energetyki ?
Po pytaniu @Piotr Bibik o prędkość wiatru :https://laczynasnapiecie
Licznik energii z rejestracją
Proszę o propozycję na licznik energii elektrycznej z przekładnikam
Jaki licznik energii z WiFi
Potrzebuję jakiś licznik trzy fazowy, który mogę zamontować w skrzy
Europejskie stowarzyszenie wzywa do zmian w recyklingu pa
Europejskie stowarzyszenie PV Cycle ostrzega przed problemami z rec
Zestawy monitorów zużycia energii FOX – inteligentne zarz
Zestawy monitorów zużycia energii FOX to inteligentne rozwiązanie d
Relacja z konferencji dot. bezpieczeństwa w OZE
W Akademii Pożarnictwa w Warszawie odbyła się wyjątkowa konferencja
Rzucę Ci temat idący w inną stronę.
https://en.renovablesverdes.com/generate-energy-you-walk-possible/
są też inne ciekawe źródła energii, większość z nich nie jest powszechnie znana ale też zazwyczaj mają niską sprawność. Ale bardzo fajne są czujniki temperatury na szyny prądowe, które to czujniki nie potrzebują zasilania. Zaczynają działać od 5 stC i pod wpływem różnicy temperatur wytwarza się napięcie (termogenerator). Odczyt temperatury co 60sec, sygnał przekazywany radiowo.