W miniony czwartek w Warszawie, w Akademii Pożarnictwa odbyła się konferencja techniczno–szkoleniowa, na której profesorowie z kilku uczelni i doświadczeni inżynierowie przedstawiali problemy związane z projektowaniem i bezpiecznym korzystaniem z OZE. Była to niesamowita okazja do wysłuchania prelekcji na temat problematyki bezpieczeństwa OZE, ale i podyskutowania, wymiany doświadczeń i zadawania pytań do autorytetów w dziedzinie energetyki i elektryki. Można było usłyszeć ciekawe wypowiedzi na temat obecnych przepisów prawnych i norm związanych z OZE, ale i elektryką w ogóle. Autorzy wystąpień przedstawiali swoje przemyślenia oraz doświadczenia. Powiązanie doświadczeń z zasadami prawidłowej instalacji, jak i doboru komponentów zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie, gdyż wykład nie jest jedynie suchym przedstawieniem problematyki.
I tak mgr Julian Wiatr w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wiele błędów, jakie są popełniane przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej, gdzie nie bierze się pod uwagę warunków panujących na danym terenie, a na dodatek projekt często rozpoczyna się od wyboru paneli i do tego dobiera się falownik. A tak naprawdę powinno być na odwrót. Błędy często też zdarzają się przy doborze i użytkowaniu magazynów energii. Całość systemu opartego na panelach PV czy też turbinach wiatrowych i magazynie energii powinno się nazywać generatorem systemu.
Z kolei dr hab. inż. Marcin Habrych opowiadał o bardzo ciekawym zagadnieniu dotyczącym wykorzystania falownika PV do kompensacji mocy biernej. Oczywiście najistotniejsze jest w tym to, iż aby takie coś miało miejsce, trzeba posiadać falownik, którego wykonanie i oprogramowanie może posłużyć do kompensacji mocy biernej. Nie każdy instalator o tym wie. Ustawia jedynie najważniejsze parametry i nie zwraca uwagi na inne dostępne opcje.
Spora część wykładów była poświęcona współpracy filtrów aktywnych i kompensatorów mocy biernej, jak i nowinkom technologicznym w dziedzinie OZE.
Ciekawe było wystąpienie dr inż. Andrzeja Herlendera o aspektach technicznych, prawnych i ekonomicznych magazynów energii. To temat bardzo rozgrzewający w ostatnim czasie wszystkich tych, którzy rozważają dokonanie inwestycji w magazyn energii. Sporo czasu poświecono na zagrożenia i metodykę neutralizacji zagrożeń podczas eksploatacji magazynów energii, zarówno tych małych, jak i dużych.
Rozmawiając o OZE, nie sposób było nie wspomnieć o jednych z istotnych spraw przy projektowaniu instalacji. Chodzi oczywiście o ochronę odgromową, przepięciową, rozdzielnice oraz kable i przewody. Na te tematy bardzo interesujące wykłady mieli mgr inż. Krzysztof Wincencik, inżynierowie firmy HELUKABEL, BITNER oraz ABB. Zostało poruszane tak wiele ciekawych spraw, że czas, jaki był na nie przeznaczony, niejednorodnie był przekraczany. Zresztą niektóre kwestie wzbudzały spore zainteresowanie i poruszenie wśród słuchaczy. Każdy z prelegentów na ten temat mógłby zrobić odrębną sesję. Te wykłady uzmysłowiły mi, ile jest aspektów wpływających na bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznych oraz zagrożeń pożarowych, gdzie może przeciętny użytkownik, a nawet instalator nie zwraca uwagi. Prowadzący wykłady posiłkowali się przykładami w postaci zdjęć, filmów z instalacji, gdzie doszło do wypadków lub szkód małych, jak i dużych rozmiarów. Takie materiały mogą wpłynąć na ignorantów pewnych zasad bezpieczeństwa.
Jak mowa o OZE, to w kontekście tego zwrócono uwagę na elektromobilność i związaną z tą sprawą ładowarek elektrycznych. Bezpieczne użytkowanie ich stanowi dość duży problem w odniesieniu do konstrukcji, jak i zabezpieczeń. Pani dr inż. Marta Żurek-Mortka omówiła zasady pracy różnych konstrukcji samych ładowarek i sposobom ich zasilania oraz bezpiecznego ich użytkowania. Wbrew powszechnemu myśleniu, to właśnie ładowarki i stacje ładujące stanowią nie jednokrotnie największe zagrożenie powstania pożaru lub wybuchów pojazdów elektrycznych.
Skoro wykłady odbywały się na Akademii Pożarnictwa to w sprawach bezpieczeństwa instalacji zarówno OZE, jak i w ogóle elektrycznych, głos zabrali również ci, którzy niejednokrotnie ratują ludzi, a także ich dobytek, czyli strażacy. O metodyce ochrony przeciwpożarowej instalacji PV, biogazowni czy turbin wiatrowych mówił mł. bryg. dr inż. Szymon Ptak. Pokazał sporo zdjęć i filmów z interwencji, omawiając przy okazji powody ich powstania i co było nie tak. Przedstawił prawidłowe zasady, jakie powinno się uwzględnić przy projektowaniu instalacji tych małych i oczywiście tych wielkich. Omówił różne sposoby i metody podejścia do gaszenia pożarów instalacji wytwarzających energię, jak i gromadzących energię oraz urządzeń z nimi związanych.
Uważam, że konferencja była naprawdę bardzo interesująca i zwróciła moją uwagę na szereg aspektów, o których często się zapomina albo po prostu nie wie. To było 9 godzin spędzonych na pozyskaniu sporej wiedzy, a w niektórych przypadkach rodzi chęć dalszego kształcenia się.
Komentarze (0)