Przeczytano 1 066 razy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego w kwestii elektryki?

Chce kupic mieszkanie z rynku wtornego – na co powinienem zwracac uwage z kwestii elektryki? o co pytac? dodam, ze kompletnie sie na tym nie znam. Czy ktos jest w stanie wypisac zestaw pytan/zagadnien o ktore nalezaloby zapytac, zeby nie wpasc w tarapaty?

Odpowiedzi (15)

 • Zwróć uwagę czy instalacja jest dwużyłowa czy trzyżyłowa, może być nawet jeszcze aluminiowa, zwłaszcza w starym budownictwie, sprawdź ile jest zabezpieczeń w skrzynce, mi się raz zdarzyło być w mieszkaniu gdzie było jedno zabezpieczenie na całą instalacje!!! Zapytaj również sprzedającego kiedy były przeprowadzane ostatnie badania okresowe

 • Wystarczy, że włączysz jednocześnie wszystkie, najbardziej energochłonne urządzenia, które znajdują się w mieszkaniu / domu. Rozejrzyj się wokół i poproś o uruchomienie piekarnika, zmywarki, czajnika, pralki, itp. – odczekaj chwilę. Jeśli żaden bezpiecznik nie zadziała w ciągu 10 minut, to znaczy, że instalacja jest w dobrym stanie. Sprawdź też, czy przy kontaktach nigdzie nie widać zacieków, które przebijają się przez ściany w postaci prostych linii. Oznacza to, że elektryk za płytko położył kable lub użył słabej jakości przewodów. Nie myśl, że wystarczy to zamalować. Po kilku miesiącach zacieki pojawią się ponownie. Dowiedz się również, czy instalacja jest miedziana czy aluminiowa. Obecnie instalacje elektryczne wykonuje się niemal wyłącznie z przewodów miedzianych. Mają one zdecydowanie lepszą przewodność elektryczną. Instalacje aluminiowe były wykonywane lata temu, gdy w domach nie było tak wielu obciążających instalację urządzeń elektrycznych. Dlatego, jeśli w oglądanej nieruchomości znajduje się instalacja aluminiowa, warto wezwać fachowca, który oceni, czy “udźwignie” ona wszystkie urządzenia, które planujemy mieć w domu.

 • Bardzo dobrze, że zwracasz na to uwagę. Tak naprawdę w tym przypadku warto zlecić taki przegląd instalcji elektrycznej uprawnionemu (E+D) elektrykowi. Prawdopodobnie to że napiszemy Ci tutaj pytani to nic nie da bo sprzedawca raczej nie będzie znał odpowiedzi na większości pytań a jest to ważne, gdyż nie wiesz czy będziesz miał dodatkowe koszta, czy też będziesz spał spokojnie.

  Warto sprawdzić:

  - rodzaj i przekrój kabla

  - rodzaje zabezpieczeń (oględziny rozdzielnicy)

  -przegląd gniazd i łączników

  -pomiary (pętli zwarcia, rezystancji izolacji, rezystancji uziemienia, impedancja pętli zwarcia itp.)

  Tylko pomiary i oględziny przez uprawnionego elektryka który wystawi Ci z tych prac protokół pozwoli Ci na jakąkolwiek dyskusję i ewentualną negocjację ze sprzedawcą.

 • Podsawowe pytanei czy instalacja była wyminiana bo moze być jeszcze w amelinium.

  Jeśli nie znasz sie to najlepiej poprosić jakiegoś elektryka o pomoc przed samym zakupem.

 • Ja również polecam wezwać elektryka z uprawnieniami na oględziny. A już najlepiej było by wykonać pomiary.

 • Cześć! Polecam zaproszenie na oględziny elektryka posiadającego aktualne uprawnienia E + D oraz profesjonalne mierniki. Elektryk dokona przeglądu instalacji obejmującego: 

  - oględziny rozdzielnicy 

  - pomiar pętli zwarcia

  - pomiar ciągłości przewodów

  - pomiar stanu izolacji

  - pomiar uziomu

  Po takim komplecie pomiarów + oględzinach przewodów i puszek, a także gnizad i łączników, mamy pełen obraz o instalacji. Wiemy czy trzeba będzie położyć ją całkowicie od nowa, czy też jest ona w dobrym stanie i nie wprowadzi dodatkowych kosztów. 

  Dlaczego jest to także bardzo ważne? Możesz poczytać na portalu Pana Piotra Bibika:

  https://napiecie.salama.pl/instalacja-elektryczna-a-ubezpieczenie-domu/

  Pozwoliłem sobie na obrazkowy cytat. Pan Piotr także poleca przegląd instalacji.

 • Zakup mieszkania to jak zakup auta ogladasz patrzysz na wyposarzenie a jak chcesz cos wiecej wiedziec jedziesz na przegląd. Tak samo należy postąpić z zakupem mieszkania. 

  Możemy sprzedającego poprosić o protokół pomiarów instalacji elektrycznej oraz schemat jednokreskowy. Jeśli nie ufamy sprzedającemu to możemy umówić się z pomiarowcem który sprawdzi instalację.

  Koszt przeglądu auta od 100 do 250 zł podobnie wychodzą koszty przeglądu instalacji elektrycznej w mieszkaniu. 

  Bez względu na stan instalacji warto wiedzieć jak chcemy urządzić mieszkanie i czy obecne ułożenie osprzętu (gniazda, wyłączniki, lampy) nam odpowiada.

  Bardzo istotne czy instalacja jest Miedziana bo to daje nam wyobrażenie czy obecna i instalacja wytrzyma kilka, kilkanaście lat czy jest Aluminiowa i lada dzień do wymiany.

  Co do WLZ to wpływ na to ma Administracja oraz sprawdzić możemy w umowie jaka jest Moc Przyłączeniowa. 

  Jesli mamy doczynienia z dość nową instalacją w nowych standardach to nie zobaczymy puszek łączeniowych z dekielkami przy suficie zazwyczaj w lini prostej nad wyłącznikami lub gniazdami. Bardzo często są one maskowane gipsem, malowane lub pod tapetą. 

  Proszę zapytać o rodzaj instalacji czy są puszki łączniowe?

  Podsumowójąć najlepszym rozwiązaniem będzie poprosić fachowca o pomoc w ocenie stanu instalacji

 • Witam serdecznie. Kupując w/w mieszkanie należy zapytać / sprawdzić :

   

  - Jaki jest WLZ (kabel / przewód) biegnący od licznika do rozdzielni w mieszkaniu.Pytając jaki chodzi dokładnie o jego przekrój ( w obecnych mieszkaniach powinien to być przekrój rzędu 6mm2) , i czy jest on 5 żyłowy (instalacja 3 fazowa) czy 2/3 żyłowy instalacja 1 fazowa. I z jakiego materiału jest wykonany miedź czy aluminium ?

  - Należy sprawdzić czy instalacja wewnętrzna podzielona jest na obwody (czyli ile jest bezpieczników w rozdzielni) 

  W mieszkaniu powinno być :

  1. Obwód oświetlenie

  2. Gniazda 230V w pokoju/ach przynajmniej jeden obwód

  3. Gniazdo piekarnik

  4. Gniazdo zmywarka

  5. Gniazdo płyta indukcyjna / grzewcza 

  6. Gniazda nad blatem + lodówka 

  7. Gniazdo WC

  8. Pralka 

  9.Bojler lub piecyk 

  - Idąc dalej należy zweryfikować czy instalacja wewnątrz mieszkania jet wykonana z aluminium czy miedzi ? Jeśli jest aluminium to instalacja kategorycznie nadaje się do remontu i niema tutaj dyskusji

   

  Pozdrawiam, elektryk Kraków

 • Choć jak polak jak już kupi oraz zapłaci, a się jeszcze namarudzi to chciałby na niej ze 100 lat śmigać jak nie które WLZty w starych substancjach ADM ZGL i ZGM, SPÓŁDZIELNIACH... Blokowiska maja nie raz już grubo ponad 50 lat i świetność maja za sobą tylko z zewnątrz pryszcze pudrem zalepione w ładnych steropiankach , a wnętrza o pomstę do nieba wołają ! Co trzeci juz gaz zlikwidował i kuchenki 3faz 9-11kW pomontował bo Pan w sklepie powiedział że mu to pociągnie ! A co nie pociągnie, światło przygasa u sąsiada ale co tam ! Da się ! Ten w sklepie to ma zyski od sprzedaży nie od tego czy ty lub inni się spalą przed świętami z ciastami i garami indukcyjnymi !

 • "KOSZT NIE DUŻY" to już względna myśl jak masz rwać parkiety, panele, glazure i tynki to nie wiem czy to już jest nie duży dla jednych 10 tyś to mało dla innych to już "CHŁOPIE POWALIŁO CIĘ to ty chcesz dorobić się moim kosztem na jednym mieszkaniu" !

  Jednym remont mieszkania to malowanie 2-ma wiaderkami farby jest szczytem marzeń...

  Dla innych przestawianie ścian to normalka standardowa nowych wystrojów i aranzacji. Tyle ile polaków tyle zdań i upodobań.

  Teraźniejsze instalacje są mało prądożerne choć długotrwale. Kiedyś TV, radyjko i żarówka 75-100W od 13tej i prodiż 1 raz w tygodniu 2-3h, pralka Frania raz w tygodniu i lodówka Mińsk...

  Pół dnia nas w domu nie ma pół nocy śpimy to kiedy tą instalację zużyjemy ?