Przeczytano 1 170 razy

Rodzaje kabli elektrycznych - na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

• Jaki kabel muszę kupić do zasilania domku jednorodzinnego?
• Jaki kabel kupić do podłączenia anteny na dachu?
• Jaki powinienem kupić kabel do wideodomofonu przy furtce?

Odpowiedzi (5)

 • Dołączę się pod temat: czy ktoś wie jak jest zasilany przycisk otwierania furtki przy bramie wjazdowej (nie mówię o domofonie, ale o wolnostojącym guziku). Z jakiego obwodu powinien być pociągnięty przewód? Chce sprawdzić czy instalacja jest gotowa.

 • 1 zgodnie z warunkami wydanymi przez zakład energetyczny / projek budowlany 

  2. triset w izolacji odpornej na uv (zanim go położysz zrob projekt by poźniej sie nie okazalo ze masz 1 przewod a potrzebujesz np 12 sztuk :P ) 

  3. 2x utp 5e żel plus 2x1 omy plus 8x0.5 ytdy ( ewentualnie połączenie miedzy domofonem a napedem przewodem utp 5e)

 • Często można spotkać się z określeniem kabel i przewód. Najczęściej są one stosowane zamiennie ale to nie to samo. Każdy kabel jest przewodem ale nie każdy przewód jest kablem :)

  Kable to szersze pojęcie niż przewody (np. kable można układać w różnych warunkach środowiskowych a przewody będą wymagały dodatkowej ochrony)

  Rodzaje kabli - nie sposób ich wymienić!

  Można je dzielić ze względu na zastosowanie, budowę, materiały, odporność na temperaturę, na sposób układania i na mnóstwo innych sposobów.

  Nie mniej jednak przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

  - przede wszystkim do zasilania czego (do jakiego zastosowania) jest nam potrzebny kabel?

  - gdzie będzie ułożony i pod jakim napięciem będzie pracował

  Po określeniu warunków jakie ma spełniać nasz kabel (albo przewód) trzeba określić jaki to typ kabla więc określamy jego symbol. Tutaj przyda się obeznanie z tematem, lub porada zaufanej osoby.

  Szanujący się producenci udostępniają karty katalogowe gdzie można sprawdzić w jakich warunkach może pracować kabel - należy to zweryfikować przez zakupem. Mamy wtedy pewność, że kupujemy kabel odpowiedni do naszych zastosowań.

  Tym sposobem weryfikujemy także słowa naszego doradcy :)

  Na koniec - wybieramy producenta. Tak jak w każdym innym przypadku (np. buty) są lepiej i gorzej wykonane kable, zależnie od producenta.

  Decyzja jakiego producenta wybrać zawsze jest podyktowana różnymi czynnikami - jednak nie należy się kierować wyłącznie ceną.