42 odpowiedzi

Sprawdź

Jak wykonać swoją pierwszą rozdzielnice ?

Tier 0 pkt dodane:

Witam szerokie grono. Zaczynam przygodę z elektryka, kończę powoli pierwszy rok w technikum. Tata elektryk. No i chciałbym coś sam w tym temacie pogrzebać - złożyć własną rozdzielnice. Zaproponujecie coś? Co wybrać, co kupić, jakie przewody. Podłączenie w miarę ogarniam co i jak.

 • Może na początek przygotuj prostą rozdzielnicę - do garażu

  Obwody:

  - oświetlenie

  - gniazda 230v

  - gniazdo 400v

  Oczywiście zastosuj wyłączniki różnicowo-prądowe oraz wyłączniki nadprądowe.

  Dodatkowo warto zastosować rozłącznik izolacyjny.

  Ja pracuję na osprzęcie Hager i jestem mega zadowolony, Klienci także sobie chwalą. Rozdzielnice też mają całkiem spoko, z blokami samozaciskowymi co bardzo ułatwia pracę.

 • GN 0 pkt

  Tak mnie oświeciło - w szkole na turniejach komputerowych w CSa widziałem fajny patent - może to być pomysł dla Ciebie.

  Mały turniej to nawet 20-parę prądożernych zestawów komputerowych, dodatkowe rzutniki, ekrany etc. - na jednym B16 nie da rady :D

  Stąd stosowano coś w stylu RBtki - zasilanie z 3 faz i na końcu przenośna rozdzielnica z oddzielnymi zabezpieczeniami na każde gniazdo - taki lepszy przedłużacz z rozgałęźnikiem ;)
  (trzeba tylko było uważać by przypadkiem nie zasilać jednego zestawu komputerowego z 2 różnych faz)

  Może to (w mniejszej wersji) będzie jakiś pomysł dla Ciebie?

  takie coś tylko samodzielnie:
  https://www.tim.pl/rozdzielnica-budowlana-przenosna-bsv-432-fs-ip44-1xcee-400v32a-2xcee-400v16a-4x23

 • Fajnie że pytasz, ale moja odpowiedź chociaż udzielona w najlepszej wierze chyba ci się nie spodoba. Tak jak radzili @Piotr Bibik @ajotnet ​​​​​​​@GN zacznij od pomysłu. Co chcesz zrobić? Rozrysuj to najpierw schemat elektryczny przecież oznaczenia w szkole wam pokazywali, a jak nie to w internecie lub katalogach producentów które są w PDF znajdziesz. Jest wiele darmowych programów do rysowania schematu. Zacznij od nauki jak prawidłowo rozmieścić elementy, w jakiej kolejności i jak je dobrać. Pokaż taki schemat i go omówimy, poradzimy, podpowiemy i uzasadnimy czemu tak a nie inaczej. Dopiero jak będziesz miał dobrze zrobiony schemat to weźmiesz się za montaż. Najpierw rozmieścisz elementy w rozdzielnicy pokaż jak to zrobiłeś a my Ci znów doradzimy czy i co poprawić. Uwzględnij dodatkowe złączki itd. Jak to będziesz miał zrobione przejdź do okablowania. Wówczas jak pokażesz ojcu to będziesz miał się czym pochwalić i będziesz umiał wytłumaczyć dlaczego tak a nie inaczej zrobiłeś. Taki mój przykładowy schemacik części rozdzielnicy z kilkoma moimi patentami abyś sobie zerknął niestety jakość kiepska a lepszej nie mam.

 • GN 0 pkt

  Myślę, że po głębokim przemyśleniu, wg. projektu i pod okiem obecnego w domu specjalisty - sytuację do nauki masz idealną!

 • Idź do Taty na pewno Ci pokarze co i jak masz taki skarb w domu to po prostu z niego skorzystaj, na pewno Ciebie nie zawiedzie... Tato rękę poda na pewno !

 • Witamy na pokładzie. Ciężko coś doradzić, bo nie wiadomo ile chcesz przekazać na to kieszonkowego. Jak coś najtańszego to Ideala możesz brać. Ale to tylko na przyuczenie. Bo na instalowanie na stałe się nie nadaje. Jak coś droższego to możesz wziąć Eatona. To proponuję rozłącznik 3f 63A. RCD 3f (tu od razu uwaga nie montuj RCD 3f na odbiorniki 1f bo w razie uszkodzenia wyłącznika rocznicowo-prądowego odbiornik 230V otrzyma napięcie międzyfazowe 400V) Możesz również 1 RCD 2P.

  Wyłączniki nadprądowe:

  1xB16 3f

  3x B16

  3xB10

  No i rozdzielnica 2x12

  Powinna być okej. Chyba że będziesz rozbudowywał w dalszej części rozdzielnice to bym próbował większą - większe koszta na początek

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Cześć, 

  Też kiedyś byłem w takim miejscu jak ty. Dużo mi dały szkolne praktyki i tam składałem swoje pierwsze rozdzielnice.

  Polecam zrobić taką prostą rozdzielnicę składającą się z:

  - rozdzielnica 12 modułowa/8 modułowa (zwróć uwagę, aby były w niej listwy zaciskowe do przewodów neutralnych i ochronnych)

  - zaślepka/maskownica

  - dwa dławiki kablowe

  - kup tak 3m przewodu YDYżo 3x2,5mm2, 3m YDYżo 3x1,5mm2, ewentualnie po 3m linki czarnej i niebieskiej do połączeń wewnątrz rozdzielnicy (oczywiście jeszxze tulejki izolowane do przewodów 2,5mm2)

  - wyłącznik różnicowoprądowy jednofaozwy prąd różnicowy 30mA prąd znamionowy25A

  - wyłącznik nadprądowy B16 

  - wyłącznik nadprądowy B10

  - gniazdo jednofazowe pojedyncze

  - kup sobie zarówno łącznik pojedynczy i dzwonkowy

  - oprawa oświetleniowa kanałowa

  - grzebień jednofazowy

  Możesz dodatkowo kupić jakiś moduł F&F lub Zamela np. Przekaźnik bistabilny do sterowania tą jedną lampą z wykorzystaniem łącznika dzwonkowego, możesz kupić sobie automat zmierzchowy i wysterujesz lampę po zakryciu czujnika zmierzchu.

  Podłączenie: zasilanie podpinasz do różnicówki, dalej grzebieniem do B16 od gniazda i B10 od oświetlenia. Jak masz moduł to podłączasz go wg instrukcji albo opisu na boku modułu.

   

  Jak byś miał pytania to pisz.

  Pozdrawiam 

 • Podaj więcej szczegółów.

  - Zamieść schemat jednokreskowy. Wówczas będzie można coś doradzić i podyskutować :)

  - Uzupełnij informacje na temat zabezpieczeń jakie będą przed rozdzielnicą?

  - Jakimi przekrojami podchodzisz z zasilaniem?

  - Jakie będą odpływy?

  - Gdzie planujesz zamontować rozdzielnicę?

  Nawet jak chcesz złożyć ją w ramach treningu, to dobrze określić podane wyżej zagadnienia aby przećwiczyć na realnej sytuacji.