9 odpowiedzi

Sprawdź

pomiary elektryczne jak wykonać?

CMD 1 pkt dodane:

Niby pytanie banalne, ale jak robicie pomiary przewodów teleinformatycznych? Klient uzależnia wypłatę od protokołu pomiarów kabli od wideodomofonu, skrętek i koncentryków. A już totalnie odleciał jak chce pomiary kabli głośnikowych. Podpowiedzcie jak się za to zabrać bo nie słyszałem o takich pomiarach a kupę kasy mi zamroził.

 • Z pytania wynika że nie masz odpowiedniej wiedzy i sprzętu aby takie pomiary wykonać. Jak w każdej branży płaci się frycowe. Najlepiej uczy się na własnych błędach szczególnie jak się do nich dopłaci z swojej kieszeni. Zwróć się do firm które w specjalizują się w wykonywaniu pomiarów teletechniki. Rzadko który pomiarowiec robiący pomiary instalacji elektrycznych ma wiedzę i sprzęt potrzebny do pomiarów teletechniki. I na odwrót, niskoprądowcy nie biorą się za pomiary instalacji elektrycznych.

  Co mogę poradzić? W swoim rejonie znajdź firmy z którymi będzie ci się dobrze współpracowało i z którymi nawzajem będziecie się uzupełniać. Po jakimś czasie nie będziesz musiał nawet pytać i od razu będziesz mówił klientom ceny swoich usług wraz z pomiarami które zrobią inni.

 • Można flukiem to zrobić. I dać certyfikat LAN

 • Nie ma wymogu badania kabli telekomunikacyjnych jednak w prawie budowlanym jest zawarte, że zanim oddamy budynek do eksploatacji, powinniśmy przeprowadzić test sprawności instalacji. "Na oko" nie można tego oceniać, często nie widać, a zagięty kabel LAN w kilku miejscach zwalnia nasz Internet o 10-20%. I sytuacja z życia, pomagałem przy wykopach, ponieważ klient chciał docieplić fundamenty, bo kilkanaście lat temu tego nie zrobił, a że akurat układali kostkę i podwórko było zdewastowane wzieliśmy się za jego docieplenie. Przy fundamentach szedł kabel sieciowy, ale nikt nie wiedział na jakiej głębokości, a nie był nawet oznakowany folią. Pech chciał, że go znalazłem - szpadlem :) było to naprawdę lekkie uderzenie, obejrzałem przewód nic nie wyczułem i kopałem dalej. Za miesiąc okazało się, że izolacja została uszkodzona dostała się wilgoć, a Internet przestał działać. Później przyjechał technik i to naprawił, ale do czego zmierzam? Pomiary wykonuje się po to, żeby wykazały to czego nie widać gołym okiem, i kto dba o swój interes chce nawet pomiarów kabli telekomunikacyjnych.

  W sprawę pomiarów wchodzi także miejsce ich zainstalowania. W Polsce często i gęsto przewody od PV czy LAN są w kominie wentylacyjnym, co nie powinno mieć miejsca. Gdy przyjdzie kominiarz i przeczyści komin uszkodzi izolację i już nie jest tak miło i przyjemnie.  

 • Według mnie to możesz jedynie sprawdzić ciągłość przewodów (wydaje mi się, że o to może chodzić inwestorowi, chce być pewny, że przed wykończeniówką wszystkie przewody są ok) oraz rezystancję izolacji w przypadku przewodów głośnikowych.

 • Innych niż pomiar rezystancji izolacji dla kabli teleinformatycznych nie zrobisz.

  Dla skrętek jeśli zostały zaterminowane wykonasz pomiar kategorii linii LAN.