Przeczytano 1 166 razy

Czy wyłącznik nadpradowy B 10A wykonany zgodnie z PN-EN 60947-2 można zamontować w domku jednorodzinnym?

j.w. proszę o pomoc.

Odpowiedzi (3)

 • Jeśli spełnia tylko tą normę to nie ale coraz więcej jest wyłączników spełniających obie normy EN 60898-1 i PN-EN 60947-2 i z tymi nie ma się co zastanawiać ;)

 • NIE.

  Norma PN-EN 60947-2 (potocznie zwana przemysłową) według której testowane są wyłączniki nadprądowe zakłada, że obsługę tych urządzeń dokonują osoby posiadające wymagane kwalifikacje (wiedzą co i dlaczego robią oraz jakie to może mieć konsekwencje).

   

  W domkach jednorodzinnych dostęp do rozdzielnicy mają wszyscy domownicy a więc osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Mimo iż może się to wydawać niewiarygodne, w skrajnych przypadkach obsługa wyłącznika nadprądowego wykonanego tylko zgodnie z normą PN-EN 60947-2 może doprowadzić do uszkodzenia aparatu i obrażeń osoby która ten aparat obsługiwała.

   

   

  W zakresie normy znajdują się wyraźne zapisy:

   

  „Niniejsza norma dotyczy wyłączników, których tory główne są przeznaczone do pracy w obwodach o napięciu znamionowym nie większym niż 1 000 V prądu przemiennego (a.c.) lub 1 500 V prądu stałego (d.c.); podano w niej również wymagania dodatkowe dotyczące wyłączników z wbudowanymi bezpiecznikami.
  Wyłączniki na napięcie znamionowe powyżej 1 000 V prądu przemiennego (a.c.) ale nie przekraczające 1 500 V prądu przemiennego (a.c.) mogą być również badane według tej normy.
  Postanowienia normy stosuje się niezależnie od wartości prądów znamionowych, rozwiązań konstrukcyjnych lub przewidzianych zastosowań wyłączników.”

   

  Źródło: https://sklep.pkn.pl/pn-en-60947-2-2018-01e.html

   

   

  W tym miejscu można powiedzieć:

  Przecież (poza kilkoma wyjątkami) nie ma obowiązku stosowania Polskich Norm.

  Takie stwierdzenie jest prawdziwe, lecz jeśli zdarzy się wypadek i będziesz musiał bronić swojej osoby (udowodnić, że wina nie leży po Twojej stronie), często wystarczy gdy przytoczysz obowiązującą Polską Normę, według której wykonałeś prace. Natomiast jeśli wykonałeś coś inaczej, oskarżyciel zawsze może powołać się że powinno to być zrobione zgodnie z daną Normą, natomiast Ty będziesz musiał udowodnić że Twoje rozwiązanie jest lepsze, lub przynajmniej tak dobre jak to które zostało opisane w Polskiej Normie.

  Stosowanie Polskich Norm daje bezpieczeństwo. Zapewnia, że w razie wypadku mamy po swojej stronie ekspertów w danej dziedzinie, ekspertów którzy tworzyli Polskie Normy .