Przeczytano 798 razy

Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd?

W naszych lokalach jest coraz więcej elektroniki. LED-owe źródła światła, zasilacze impulsowe, przemienniki częstotliwości, magazyny energii, pompy ciepła, elementy Smart-Home, ściemniacze oświetlenia... Wszystkie te elementy mają wpływ na różne zakłócenia (harmoniczne), które powstają w naszych instalacjach.

Dla elektryków nie jest tajemnicą, że napięcie zasilające nasze domy powinno mieć przebieg czystej sinusoidy, ale większość wymienionych i używanych przez nas urządzeń zasilanych energią elektryczną "psuje" przebieg sinusoidalny w efekcie czego w instalacji po sinusoidzie zostaje niewiele. @Grzegorz Chudzik, czy mógłbyś zamieścić w tym wątku realne przebiegi czystej sinusoidy, oraz przebiegi, jakie realnie występują w instalacjach z dużą ilością elektroniki? 

W związku z tym poddaję pod dyskusję czy zakłócenia (harmoniczne) mogą realnie wpływać na wysokość rachunków za energię elektryczną, jaką płacimy jako konsumenci?

W tym wątku nie chcę koncentrować się na zagadnieniu kompensacji mocy biernej, to temat na inną dyskusję, którą niebawem rozpocznę ;) W tym wątku skoncentrujmy się na harmonicznych i ich ewentualnym wpływie na moc bierną, którą rejestrują liczniki konsumentów i prosumentów.

Jednocześnie licznie obecnych tu producentów liczników proszę o wypowiedź, czy omawiane wyżej zakłócenia mogą inaczej być rejestrowane przez tarczowe liczniki starego typu, a inaczej przez nowoczesne liczniki elektroniczne?

Chciałbym również poznać Wasze zdanie na temat trwałości nowoczesnych urządzeń elektronicznych w zależności od tego, czy zasilamy je napięciem o przebiegu czystej sinusoidy w porównaniu do przebiegów znacznie zaśmieconych harmonicznymi.

Skąd to pytanie?

Sam w domku jednorodzinnym mam bardzo duże zużycie energii elektrycznej (zrzut poniżej) i niedawno miałem okazję uczestniczyć w szkoleniu dotyczącym jakości zasilania. Poziom szkolenia był wysoki za co bardzo dziękuję Aniro, które było organizatorem akademii. @Grzegorz Chudzik (w naszej społeczności jest jednym z reprezentantów Aniro) liczę na wsparcie i merytoryczną dyskusję w tym temacie. Do dyskusji zapraszam również innych ekspertów i producentów liczników i mierników, bo koto lepiej od Was będzie mógł powiedzieć nam jaki wpływ harmoniczne mają na wyniki pomiarów? Liczę na dołączenie do dyskusji: @Finder @F&F @Zamel @EATON Electric @Schneider Electric Legrand w osobie @Krzysztof Stelęgowski @Lumel @Sonel @ETI Polam @V-TAC @SIEMENS @WAGO @Hager

Odpowiedzi (53)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 14 pytań
    • 211 odpowiedzi
    • 19.5% pozytywnych ocen od użytkowników

    Co to znaczy - "Sam w domku jednorodzinnym mam bardzo duże zużycie energii elektrycznej ". Pojęcie dużo - mało to trzeba odnieść do jakiegoś poziomu. Sam mam zużycie 3280 kWh / 2023 r. To nic nie mówi, bo trzeba znać powierzchnię domku, liczbę mieszkańców, ich nawyki, stopień nasycenia odbiornikami elektrycznymi i ich moce i energochłonność + oczywiście panele PV, które dopiero planuję. 

    Tak na marginesie, to pewna pracownica BOK ZE mówiła: ok. 3/4 klientów, zwykle 60+, użalało  się jej " dlaczego tyle płacę za światło"

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Domsat: masz rację - konkrety trzeba. Tylko czy one coś do tematu dyskusji wniosą? Podałem jakie mam zużycie i każdy sam może się odnieść czy według niego to duże, czy małe zużycie? Ale pytasz, wiec nie mam powodów aby Ci nie odpowiedzieć. Moim zdaniem zużywam dużo energii elektrycznej w porównaniu do innych domków jednorodzinnych (przynajmniej tak wychodzi na podstawie rozmów z ludźmi). Dane za 2023 mam niepełne, stąd wolę podawać za 2024 i w tym roku do chwili obecnej zużyłem 21,75 MWh czyli 21 750 kWh (do końca roku o ile grudzień będzie porównywalny temperaturą do 2023 to pewnie jeszcze z 5 000 kWh zużyję). Domek z lat 90, z dużą ilością urządzeń Smart Home (ponad 120 szt) oświetlenie w całości LED. Duża ilość ściemniaczy (około 15 szt). Ogrzewanie CO i CWU kotłem indukcyjnym 10 kW oraz drugie źródło ciepła grzałki o łącznej mocy około 7,8 kW (ogrzewana powierzchnia około 150m2). Rekuperator w jednym pomieszczeniu. Elektryczny system przeciwoblodzeniowy schodów do budynku, 6 szt UPS-ów, 9 kamer zasilanych PoE. NAS, rejestrator, i jeszcze kilka innych urządzeń z asortymentu IT. Dwa 60W wentylatory w łazienkach działają na podstawie czujników wilgotności. Elektrycznie sterowane rolety na każdym oknie. Elektrycznie podgrzewana misa na wodę dla psa  Lodówki, zamrażarki i inny sprzęt AGD + piekarnik elektryczny. 5-cioro dorosłych domowników z czego 3 osoby bardzo dużo pracują na komputerach. Dwie instalacje fotowoltaiczne 5 i 10 kW (na razie bez magazynu energii). Chyba o żadnym prądożernym urządzeniu nie zapomniałem.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 19 pytań
    • 513 odpowiedzi
    • 96.3% pozytywnych ocen od użytkowników

    @F&F znalazłem wasz filtr przeciwzakłóceniowy OP-230. Czy taki aparat ma sens w instalacji domowej? Jeśli tak, to w obwodach jakich odbiorników warto użyć? I przede wszystkim czy użycie tego w domu miałoby jakieś uzasadnienie ekonomiczne ?

    Pytanie do pozostałych: czy taki filtr miałby sens i w którym miejscu możnaby go montować? Czy jeśli kosztuje 5x tyle co wspomniane ferryty to odznacza się lepszym działaniem ? Wątek bardzo ciekawy, z każdym wpisem rodzi się coraz więcej pytań..

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Sebastian Łyźniak: fajnie że o tym filtrze napisałeś. Dokładnie ten model OP-230 mam u siebie zamontowany :) Pomógł mi rozwiązać drobny, ale bardzo wkurzający problem zakłóceń które w instalacji elektrycznej wprowadzały różne ściemniacze oświetlenia starszego typu lub LED-owe źródła światła z okresu gdy LED-y "zdobywały" rynek oświetleniowy (ostatecznie nie udało mi się ustalić który ściemniacz lub które LED-y były źródłem problemu). Co się działo? Wymieniłem stary monitor lampowy na LCD (to stare czasy i wówczas była to nowość) po czym bardzo wkurzające było, gdy co jakiś czas na monitorze pojawiały się jakieś "szlaczki". Wymieniałem przewody, sprawdzałem ekranowanie i uziemienie... Różnych rzeczy próbowałem i nie można było namierzyć tych zakłóceń (próbowałem nawet analizatorem parametrów sieci) i wówczas kolega z F&F polecił mi ten filtr z ogranicznikiem przepięć. Założyłem i zapomniałem o problemie, więc i przestałem szukać źródła zakłóceń.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 14 pytań
      • 211 odpowiedzi
      • 19.5% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Sebastian Łyźniak: temat jest "Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd? " Ten aparat OP-230 to ogranicznik T3 zintegrowany z filtrem p/zakłóceniowym i nie ma nic wspólnego z zużyciem kWh i harmonicznymi. Aplikacje do niego są w Internecie.

    • F&F Partner

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 1 pytań
      • 218 odpowiedzi
      • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Sebastian Łyźniak: Odniosę się po kolei do pytań:

      "Czy taki aparat ma sens w instalacji domowej?"

      Jeśli w instalacji pojawiają się przepięcia i jakieś niepokojące zachowanie urządzeń elektronicznych - warto spróbować. Czy pomoże? Najpierw trzeba zidentyfikować źródło i rodzaj zakłócenia wtedy można szukać odpowiedzi na pytanie czy pomoże.

      "Jeśli tak, to w obwodach jakich odbiorników warto użyć?"

      Sytuacja którą opisuje @Piotr Bibik pokazuje jedno z zastosowań (wpis powyżej), inni klienci to audiofile, filtr eliminuje "trzaski" i korzystnie wpływa na odsłuch muzyki (my badań nie robiliśmy, przekazane od użytkowników), eliminuje "błyski" w instalacjach gdzie są LED-y (przekazane od urzytkowników). 

      "I przede wszystkim czy użycie tego w domu miałoby jakieś uzasadnienie ekonomiczne ?"

      Urządzenie nie powstało w takim celu, jeśli dzięki niemu uda się uzyskać efekt ekonomiczny - to świetnie, ale to efekt niezamierzony.

      "Pytanie do pozostałych: czy taki filtr miałby sens .....?"

       

      Czy ma sens? Nie wiem.

      OP-230 to konstrukcja która istniała gdy LEDY, czy zasilacze impulsowe nie były tak rozpowszechnione jak dziś. Więc konstrukcyjnie nie był przygotowany na to co dziś się dzieje w obwodach elektrycznych. Okazuje się, że wyłapuje "jakieś zakłócenia" i stabilizuje pracę części urządzeń elektronicznych co pokazuje przypadek @Piotr Bibik  (wpis powyżej), więc można uzyskać oczekiwany efekt w nieoczekiwany sposób. :). Efekt dodatkowy.

      W niektórych sytuacjach filtracja może być skutkiem ubocznym, efektem dodatkowym – niezamierzonym.

      Produkując liczniki czy inne urządzenia koncentrujemy się na funkcjach i sposobie działania, nie prowadzimy badań nad ograniczaniem zniekształceń które są wprowadzane do obwodów elektrycznych przez urządzenia innych producentów czy aspektach ekonomicznych.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 13 pytań
    • 392 odpowiedzi
    • 93.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    Bardzo ciekawy temat, osobiście mogę powiedzieć, jak z oszczędnościami radziły sobie firmy w których miałem przyjemność pracować lub wykonywać usługi.  

     

    Otóż były to głównie firmy, która na swoich halach posiadają ogrom maszyn które generowały ogromną energię. Nie muszę chyba wspominać o tym, że inwestowali ogromne pieniądze w panele fotowoltaiczne. Ciekawostkom jest to, że separowali obwód falowników. Takie rozwiązanie pozwalało na zmniejszenie wpływu harmonicznych na kluczowe obwody oraz minimalizację problemów przy wrażliwych urządzeniach. 

     

    Oczywiście posiadali ogromne magazyny energii aby całą energię, którą wytwarzali do nich wracała. 

     

    Firmy posiadały również różne systemy do monitorowania jakości energii. Dzięki temu mogliśmy w bardzo szybkim czasie reagować na nagłe przełączanie norm oraz problemy urządzeń. 

     

    Stosowali również filtry aktywne, które m.in. działają dynamicznie i dostosowują się do zmieniających się warunków w sieci. 

     

    Temat rzeka tak naprawdę. Szczególnie w dużych firmach oraz korporacjach starają się z tym walczyć.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 7 pytań
    • 87 odpowiedzi
    • 95.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    Panie @Piotr Bibik gratuluję ciekawego tematu. Dołączam do osób które będą dokładnie śledzić ten wątek. Do tej pory uważałem się za starego wygę w branży elektrycznej ale na wiele poruszonych tu tematów nie znam odpowiedzi i chętnie poznam stanowiska producentów. Zaskakuje mnie, że przez cały dzień tylko dwóch producentów Aniro i Hager się wypowiedziało. @Coś tam wiem ;) (przemyśl swoją pisownię bo chyba jakiś translator trzeba będzie do Twoich wpisów wynaleźć) ale to nie zmienia faktu, że słusznie zauważyłeś ciszę wielu producentów. Obserwując ŁNN zauważyłem, że producenci i eksperci producentów najczęściej milczą w tematach które wymagają chwili zastanowienia lub wytłumaczenia. Przykre to, ponieważ narzuca się wniosek że producenci traktują nas klientów jak "dojne krowy", czyli udzielają się, mówią i szkolą tylko z tematów na sprzedaży których im zależy. A jak pojawia się temat nad którym trzeba się zastanowić, odpowiedzieć a nie widać od razu sprzedaży to się nad tym producenci nie pochylają. Jak to mówią nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. @Hager @Dariusz Placek do tej pory rzadko kupowałem Wasze urządzenia i o ile dostanę dobre ceny to to się zmieni a już wysłałem do swojego opiekuna prośbę o poprawienie warunków na Hagera. @Grzegorz Chudzik Waszych rozwiązań unikałem traktując Was jak większość dystrybutorów i jak widzę niesłusznie. To też się zmieni proszę o przedstawienie się i pokazanie w czym możecie pomóc bo ja i wielu innych Was nie znamy. Koledzy i koleżanki, nie dziwcie się że producenci nas olewają bo ich tego nauczyliśmy i im na to pozwalamy. Zastanawiam się ilu z Was podobnie jak ja kupowanymi produktami podziękuje producentowi za rzetelnie udzielane wsparcie techniczne i merytorycznie prowadzone szkolenia bo tą dyskusję traktuję jako najlepsze szkolenie w którym wiedza jast rzetelna bo może być zweryfikowana przez wielu producentów i ekspertów a każdy może dopytać o interesujące go zagadnienia.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 14 pytań
      • 211 odpowiedzi
      • 19.5% pozytywnych ocen od użytkowników

      @automatykabudynkowa:  już krytykujesz inne firmy, a temat wisi dopiero 2 dni. Snujesz też jakieś teorie spiskowe, a sam nic nie wpisałeś na temat  Zaś Hagera to dotychczas unikałeś, a teraz się im podlizujesz. I nie pisz w imieniu innych bzdur o olewaniu nas przez producentów, Ja jak mam problem to piszę mail na wsparcie techniczne i zwykle otrzymuję satysfakcjonującą mnie informację.  Czy uważasz, ze te inne firmy to z zainteresowaniem śledzą LNN ? Śmiech na sali ! Wpierw zobacz ile wiedzy można samemu zyskać przeglądając www ..... tu można wpisać sobie dowolną dużą firmę z naszej branży.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 17 pytań
    • 18 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Bardzo ciekawy temat. Znalazłem na youtubie film w którym poruszany jest podobny problem. Mocno upraszczając sprawę gość montując podlicznik energii znacząco zmniejszył swoje rachunki za prąd. Autor tłumacząc co mogło się tam zadziać powołuje się na artykuł: 

    https://www.gum.gov.pl/ftp/pdf/Biuletyn/Artykuly/2019_23/32-36_wplyw_harmonicznych_napiecia_na_dokladnos__.pdf

    Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=HHmyodxWI6c

    Czy dobrze to interpretuję, że w takim wypadku nowoczesny licznik elektryczny jest skonstruowany tak, żeby łapać wszystko wraz z tymi śmieciami a podlicznik stanowi filtr który skutecznie się ich pozbywa?

    Pytanie do was czy zastosowanie takiego dodatkowego licznika jako filtru będzie wystarczające? Co się dzieje z tą "odfiltrowaną" energią?

    @F&F @Finder


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 74 pytań
      • 336 odpowiedzi
      • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

      @WiktorSiem9: tyz to widzialem i fajno coby ktos to madrze wytlumaczyl I pytanie czy nie dziwi was ze producenci tak zamilkli Cisza i glowy w piach pochowali Szacun dla Pana @Dariusz Placek i @Grzegorz Chudzik a gdzie reszta ino sprzedawac potrafia a jok cos trza wytlumaczyc to ich nima Pan @Piotr Bibik zaprosil tylu gdzie oni sa @Finder @F&F @Zamel @EATON Electric @Schneider Electric @Lumel @ETI Polam @V-TAC @SIEMENS @WAGO Dla mnie wniosek jeden Hager musze zaczac wasze liczniki kupowac a nie jak dotoat inne bralem bo myslalem ze porzadne Jok inni producenci licznikow sie madrze nie wypowiedza to dla mnie sprowa josno co o ich wiedzy mam sadzic i ten watek podsylan do kolegow elektrykow niech wiedza jok jest gdy się trza madrze wypowiedziec A ze @Sonel milczy to tyz jestem zdziwiony

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      @WiktorSiem9: fajnie, że przytoczyłeś ten materiał. Sporo moich znajomych go oglądało i dopytywało mnie o ten "fenomen" obniżenia rachunków... Wierzę, że producenci liczników wypowiedzą się w tym wątku i odpowiedzą na nasze pytania i wątpliwości.

    • F&F Partner

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 1 pytań
      • 218 odpowiedzi
      • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

      @WiktorSiem9:

      Wspomniany w filmie licznik nie jest naszej produkcji, więc trudno nam odpowiedzieć czy to jest możliwe.

      F&F nie konstruuje liczników, tak aby były filtrami, nie prowadzimy też badań pod kątem wyłapywania przez licznik zakłóceń czy zniekształceń więc nie możemy przedstawić wiarogodnych, sprawdzonych popartych dowodami informacji w tym temacie.

      Czasem taka filtracja może być skutkiem ubocznym, efektem dodatkowym – niezamierzonym.

      Tak jest w przypadku filtra OP-230. To konstrukcja która istniała gdy LEDY, czy zasilacze impulsowe nie były tak rozpowszechnione jak dziś. Więc konstrukcyjnie nie był przygotowany na to co dziś się dzieje w obwodach elektrycznych. Okazuje się, że wyłapuje jakieś zakłócenia i stabilizuje pracę części urządzeń elektronicznych. Efekt dodatkowy.

      Produkując liczniki koncentrujemy się na odczycie części wartości elektrycznych które mogą być przydatne dla osób używających naszych urządzeń.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 14 pytań
      • 211 odpowiedzi
      • 19.5% pozytywnych ocen od użytkowników

      @WiktorSiem9: podany artykuł jest ciekawy, ale nas interesuje konkretny przyrząd pomiarowy = licznik, a ten nie był wymieniony w treści. Odnośnie podlicznika - czy Ty masz wykształcenie elektryczne ?, bo uważasz, że jego zamontowanie może zmniejszyć rachunki za "prąd" - powinno być za energię. Oglądaj więcej takich filmików na YT to Ci się mózg zlasuje.

  • Dariusz Placek Ekspert mgr inż. elektronik i informatyk

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 7 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Kwestia obniżania rachunków za prąd to materiał na solidną dysertację, ale widzę że na ta chwilę Koledzy skupili się na kwestii harmonicznych. 

    Pozwolę sobie dorzucić kilka własnych spostrzeżeń, również w tym zakresie. 

    Jeszcze kilka lat temu, pytając kolegów po fachu, za co płacimy poza energią czynną, nieśmiało wspominano o biernej i tyle. Na pytanie o harmoniczne wprost mówiono o tym że za to nikt nie płaci. Jedną przyczyna takiego stanu świadomości były stare układy pomiarowe, a druga kwestia to niewysoki stan wiedzy.

    Ale cytując klasyka "praw fizyki pan nie oszukasz". Harmoniczne w sieciach energetycznych są zdecydowanie zjawiskiem pasożytniczym. Potencjalne koszty dotykają nas nie tylko w formie rachunków do opłacenia, ale również kosztów napraw urządzeń i infrastruktury. Dziś kiedy słyszę hasło "grzeje mi się wyłącznik i chyba jest zepsuty, bo obciążenie to nawet nie połowa dopuszczalnej wartości", niemal zawsze zalecam sprawdzenie zawartości harmonicznych. I z dużą pewnością okazuje się, że tak właśnie się dzieje. 

    Pytanie czy harmonicznych w układach zasilania można uniknąć. Można, ale wymaga to zajęcia się nimi najlepiej u ich źródła. Gdyby każdą przetwornicę wyposażyć w adekwatny układ filtracji, zjawisko było by do opanowania. Niestety chałupnicze metody częstokroć są dalece nie wystarczające. Natomiast stworzenie właściwego systemu przeciwdziałąjącemu zjawisku w miejscu jego powstawania, nie jest ani tanie ani proste. 

    Ale, żeby zakończyć optymistycznie, dostałem kiedyś na targach do testów przetwornicę do oświetlenia ulicznego LED. Autor tego urządzenia zaklinał się na wszelkie świętości że przetwornica nie "śmieci" harmonicznymi i nie wprowadza przesunięcia fazowego. Sprawdziłem w warunkach bliskich do laboratoryjnych. Nie kłamał, ale.... Jedyna wada tej przetwornicy to jej cena. Ale myślę że już niedługo właśnie takie rozwiązania będą standardem a nie efemerydą. 

    Po prostu do pewnych kwestii trzeba dorosnąć

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      i tym poniższym zdaniem @Dariusz Placek poruszyłeś temat który bardzo mnie interesuje, ale na który do tej pory nie znalazłem odpowiedzi.

      "Potencjalne koszty dotykają nas nie tylko w formie rachunków do opłacenia, ale również kosztów napraw urządzeń i infrastruktury."

      Przypominam, że rozmawiamy o konsumentach i prosumentach bo w przemyśle sprawa jest trochę inna.

      Dość łatwo możemy oszacować ile pieniędzy musimy wydać na zainstalowanie w domu aktywnych filtrów lub innych urządzeń które będą niwelować lub zmniejszać harmoniczne występujące w naszych instalacjach, ale jak oszacować opłacalność takiej inwestycji? Czy taki wydatek ma szansę się zwrócić (na razie nie mówimy o kompensacji mocy biernej bo to omówimy w innym wątku). 

      Wiem, że niektórzy zainstalują takie aktywne filtry dla idei, dla swojego świętego spokoju i właśnie do takich osób ja się zaliczam i za jakiś czas w mojej instalacji takie filtry się pojawią, ale wiem, że zdecydowana większość osób rozważając taką inwestycję będzie kierowała się ekonomią. Albo inwestycja np. w aktywne filtry się im finansowo zwróci, albo nie ma sensu ponosić kosztów. I tu moje pytanie w jaki sposób oszacować spodziewane oszczędności na energii elektrycznej oraz te na naprawie urządzeń.

      Pojawia się pytanie, czy można przyjąć założenie, że zakłócenia związane z harmonicznymi zmniejszają żywotność nowoczesnej elektroniki o 5, 10, 15%? Wówczas wyliczenie potencjalnych korzyści byłoby prostsze, ale czy takie oszacowanie jest możliwe?

      Zwrócę uwagę na jeszcze jeden aspekt zakłóceń których źródłem są harmoniczne i tu również poproszę o wypowiedź producentów a w szczególności tych którzy zajmują się systemami Smart Home @BleBox @F&F @Finder @Zamel @Kontakt Simon. Czy Waszym zdaniem harmoniczne występujące w instalacjach domowych realnie wpływają na produkowane przez Was urządzenia? Czy mogą być powodem zawieszania się, zrywania połączeń lub nieprawidłowej pracy Waszych urządzeń? Do dyskusji zapraszam również @Sławomir Lesiak. Sławku proszę abyś przybliżył nam potencjalny wpływ harmonicznych na urządzenia radiowo telewizyjne i ogólnie na teletechnikę znajdującą się w naszych domach. Liczę również na aktywność Aniro. @Grzegorz Chudzik przejrzyj proszę wypowiedzi które padły w tym wątku. Jest tu kilka pytań do Was skierowanych na które moim zdaniem warto udzielić odpowiedzi.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 7 odpowiedzi
    • Brak ocen

    Jeśli o obniżanie rachunków chodzi to jak wcześniej wspomniałem zamontowałem takie małe cudeńka do puszki za parę złotych które podnoszą rolety. Ustawione jest na automatyczne, bo rano nie chciało mi się stać przy każdym włączniku po kilkanaście sekund i podnosić. Obecnie o godzinie 6:30 w całym domu rolety wędrują do góry. Zamontowałem 8 szt. cudeńka zgodne z TUYA oraz czujnik temperatury w salonie też z TUYA. W załączniku wyniki graficzne. Jeden dzień rolety podnoszą się i było słoneczko w drugi dzień opuszczone. Mając pompę ciepła można przyoszczędzić na prądzie.  Podane dni to dni robocze nikogo nie ma w domu w dopołudniowych godzinach. Test specjalnie zrobiony żeby sprawdzić ile słońcem (bo akurat było) się nagrzeje.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 74 pytań
      • 336 odpowiedzi
      • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Psemo: automatyka na peno zmniejsza rachunki ino pytaie czy tyle ile wydasz na automatyka to odzyskasz w oszczednosicach Napisz ile wydales na te bajery i ile przez nie zaoszczedziles i czy to sie spina Bo jo sie nie spotkalem coby automatyka sie zwrocila i lubie ja montowac ale dla wygody bezpieczenstwa i tyz oszczednosci ino to takie haslo bo mi sie zdaja ze wiecej wydosz nisz zaoszczedzisz


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 7 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @Coś tam wiem ;): W moim przypadku na pewno wygoda. Na pewno traktuje to jako bajer. Takie małe urządzonka na na prawdę śmieszną cenę mają ogromne możliwości. Tak naprawde dopiero myślę jak je wykorzystać. Ostatnio zaczęłem pisać sobie nawet aplikacje na TV zeby pokazywać parametry. Cen nie chcę opisywać pod ogólnym postem. Są na prawde śmieszne bo z daleka. Aktualnie udało mi sie dobrać do liczników, na poniższym obrazie próbka z czujników temp. I chcę na tv zrobić sobie taki Dashboard z podsumowaniem.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 13 pytań
        • 392 odpowiedzi
        • 93.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Psemo: z ciekawości ile takie urządzenie kosztuje? Osobiście sam posiadam takie moduły, akurat u mnie od foxa i cena raczej nie należała do najmniejszych (150 szt.)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 5 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Cześć @Piotr Bibik,

    Bardzo dziękuję za podjęcie tego istotnego tematu – jakość zasilania w naszych instalacjach to zagadnienie, które zyskuje na znaczeniu w dobie coraz większej liczby urządzeń elektronicznych w naszych domach. Twoje pytanie dotyka dwóch kluczowych kwestii: wpływu harmonicznych na rachunki za energię oraz różnic w rejestrowaniu ich przez różne typy liczników.

    Czy harmoniczne mogą wpływać na wysokość rachunków za energię?

    Harmoniczne, które są zakłóceniami przebiegu sinusoidalnego napięcia i prądu, rzeczywiście mogą wpływać na zwiększenie rachunków za energię. Wynika to z kilku powodów:

    1. Zwiększenie strat energetycznych: Harmoniczne powodują większe straty cieplne w przewodach, transformatorach i urządzeniach. Przekłada się to na wzrost rzeczywistego zużycia energii.
    2. Wpływ na wskazania liczników: Nowoczesne liczniki elektroniczne rejestrują także składowe harmoniczne prądu i napięcia, co może powodować wyższe odczyty w porównaniu do starszych liczników tarczowych, które są mniej czułe na te zakłócenia.

    Z Twojego opisu wynika, że masz dużą ilość urządzeń generujących harmoniczne, takich jak zasilacze impulsowe czy oświetlenie LED. To one mogą przyczyniać się do "zanieczyszczenia" instalacji, a tym samym do wzrostu kosztów energii.

    Różnice w licznikach

    Stare liczniki tarczowe działają na zasadzie elektromagnetycznej i w większości nie rejestrują energii generowanej przez wyższe harmoniczne. Nowoczesne liczniki elektroniczne, zgodne z aktualnymi normami, są bardziej precyzyjne i uwzględniają także energię generowaną przez te zakłócenia. W efekcie użytkownicy mogą zauważyć różnicę w rachunkach po wymianie licznika, nawet jeśli zużycie energii elektrycznej pozornie się nie zmieniło.

    Trwałość urządzeń a jakość zasilania

    Harmoniczne nie tylko zwiększają rachunki za energię, ale również negatywnie wpływają na trwałość urządzeń. Na przykład:

    • Silniki w pompach ciepła mogą się przegrzewać,
    • Oświetlenie LED może migotać lub działać mniej efektywnie,
    • Urządzenia zasilane z zasilaczy impulsowych mogą doświadczać zakłóceń lub skrócenia żywotności.

    Dlatego zasilanie urządzeń napięciem o jak najczystszym przebiegu sinusoidalnym jest kluczowe dla ich niezawodności.

    Jak poprawić jakość zasilania i obniżyć rachunki?

    Na tym etapie mogę podpowiedzieć, że skutecznym rozwiązaniem dla eliminacji harmonicznych w domowych instalacjach jest zastosowanie urządzeń takich jak ASVG Sinexcel z oferty ANIRO, które łączą kompensację mocy biernej z filtracją harmonicznych. Jednak zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia technologii, chciałbym zadać pytanie społeczności:

    • Czy ktoś z Was miał okazję porównać wskazania starych liczników tarczowych z nowoczesnymi licznikami elektronicznymi w instalacjach z dużą ilością odbiorników nieliniowych? Jakie były Wasze obserwacje?

    Co dalej?

    Chętnie udostępnię realne przebiegi napięcia i prądu przed oraz po zastosowaniu takich urządzeń jak ASVG Sinexcel, aby zobrazować różnicę. Jeśli inni producenci liczników lub mierników, jak @Sonel, mogliby podzielić się swoim doświadczeniem, myślę, że byłoby to niezwykle wartościowe dla tej dyskusji.

    Zachęcam również do rozważenia udziału w naszej Akademii Jakości Energii Elektrycznej, gdzie szczegółowo omawiamy metody poprawy jakości zasilania i analizujemy realne przypadki z instalacji klientów. Dzięki takim szkoleniom uczestnicy zyskują praktyczną wiedzę o tym, jak harmonizować instalacje i oszczędzać na rachunkach.

    Czekam na odpowiedzi społeczności i jestem gotowy, by w kolejnym wpisie przedstawić konkretne rozwiązania oraz wyniki pomiarów z zastosowaniem Aktywnych Kompensatorów Mocy Biernej ASVG. Razem możemy zbudować merytoryczne wnioski, które pomogą wszystkim użytkownikom zoptymalizować zużycie energii i obniżyć koszty.

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Grzegorz Chudzik: dziękuję za garść informacji. Proszę o zamieszczenie omawianych przebiegów, oraz (o ile jeszcze tego nie zrobiliście) o zamieszczenie w sekcji Szkolenia informacji o Waszej akademii. Zachęcam każdego kto czyta te słowa do zamieszczania na ŁNN w sekcji szkolenia informacji o szkoleniach, webinariach, kongresach itp. Nie musisz być ich organizatorem wystarczy, że wiesz o wartościowym szkoleniu którym chcesz się podzielić z innymi :)  


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 74 pytań
      • 336 odpowiedzi
      • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Grzegorz Chudzik: o tych asvg nie slyszalem i zaciekawilo mnie to ino napisz wiecej jok sie to dobiero do instalacji Czy to wedlug mocy przylaczeniowej czy trza jakies pomiary robic i jokie przez joki czas


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 5 odpowiedzi
        • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Coś tam wiem ;)

        Cześć! Jeśli interesują Cię szczegóły dotyczące doboru urządzeń do kompensacji mocy biernej i pomiarów, zapraszam do zapoznania się z naszymi darmowymi kursami online. Oto dwa szczególnie pomocne materiały:

        1. Kompensacja Mocy i Energii Biernej
          Link do kursu: Kliknij tutaj
          Co znajdziesz w kursie:
        • Wyjaśnienie, czym jest moc bierna i dlaczego należy ją kompensować.
        • Jak dobrać odpowiednie urządzenia kompensacyjne oraz jak przeprowadzać pomiary.
        • Przykłady instalacji i doboru komponentów.
        • Zagadnienia związane z harmonicznymi, ich skutkami i metodami filtracji.
        • Sposoby na zmniejszenie rachunków w firmie dzięki aktywnym kompensatorom mocy biernej.
        1. Pomiary Jakości Energii Elektrycznej
          Link do kursu: Kliknij tutaj
          Zakres tematyczny kursu:
        • Po co wykonuje się pomiary jakości energii elektrycznej?
        • Jakie są objawy złej jakości energii?
        • Jakie urządzenia służą do pomiarów i jak ich używać?
        • Wpływ mocy biernej na transformator, silniki i generatory.
        • Jak poprawić jakość energii w instalacji?
        • Praktyczne lekcje z konfiguracji i analizy danych za pomocą analizatora PQ-Box 200.

        Te materiały powinny odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc w wyborze odpowiedniego sprzętu oraz zrozumieniu procesu pomiarów. W razie dodatkowych pytań, pisz śmiało! 😊


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 0 pytań
      • 39 odpowiedzi
      • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Grzegorz Chudzik:

      Reklama reklamą ale jednak proponowałbym rozgraniczać marketingowe bajania od rzeczywistości jakimś fajnymym kurpiowskim szlaczkiem.
      Piszesz o destrukcyjnych harmonicznych po czym proponujesz kompenstator mocy biernej, który (jak każdy)
      przy okazji zawiera na wejściu jakieś filtry. Bierna to nie harmoniczne choć są jej składową.
      Na domie właśnie zrobiłem se 8 pomiarów co 30min. i dla nap. 239V-235V mam od 1.8% do 2.4% THD, (a zakładałem pow. 8%).  3 pomiary wskazały powyżej 2 a pozostałe poniżej-czyli pomijalnie mało i ponad dwukrotnie mniej niż tolerancja nawet dla czułych urządzeń pomiarowych, nie wspominając o urządzeniach domowych, na które nie ma to żadnego mierzalnego negatywnego wpływu.
      Żeby histeryzować to musiałbym mieć ~35% a tak źle to nawet w Spawarkowicach nie mają.
      Do transformatora podłączonych jest ponad 140 odbiorców. Czyli przekrój prawie wszystkich urządzeń które mogą je generować, a więc rzeczywista próbka statystyczna.

      Roczny koszt energii czynnej dla domu wynikający z odkształceń jest pomijalny.
      Jeśli wszystkie urządzenia na skutek odkształceń przebiegu przez rok zużyją ze 4kWh więcej to dlaczego licznik miałby tego nie
      rejestrować skoro jest certyfikowanym instrumentem pomiarowym energii czynnej (i biernej)? Co proponujesz? Domowy kompenstator (do wyboru czarny mat lub alpejska biel) za ~8kzł :)

      I czego niby mają dowodzić te odkształcone przebiegi, które chcesz demonstrować?
      Jak z prezentacji odkurzacza - pokażę państwu dywan perski przed i po.
      Na wnuczka słyszałem, na fw z bateriami dzwonili, ale na kompensator to nowość.

      Halo? - dzwonimy z energetyki bo widzimy, że ma pan harmoniczne i musimy zablokować licznik.
      Ale jak too? - może pan zamontować specjalne urządzenie do tych harmonicznych co je wyłapie bo mamy na białe atrakcyjne       promocje właśnie.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 5 odpowiedzi
        • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

        @robotiks

        Dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę – prawdziwy majstersztyk w dziedzinie energetycznej mikromatematyki! Zgadzam się, że dla domowego zacisza poziomy THD, które Pan zmierzył, mogą wydawać się pomijalne, szczególnie w zestawieniu z dramatycznymi wizjami harmonicznych, które "musimy wyłapywać". Niemniej jednak, w przypadku bardziej wymagających środowisk przemysłowych czy komercyjnych, gdzie harmoniczne mogą siać większe spustoszenie, kompensatory takie jak ASVG – zdolne do filtrowania harmonicznych (3, 5, 7, 11, 13) – mają swoje zastosowanie.

        Jeśli jednak kogoś nie przekonają suche liczby ani pomiary, zawsze pozostaje możliwość prezentacji w stylu "dywan perski przed i po". Co więcej, gdyby ktoś chciał poznać temat harmonicznych bliżej, załączam video wyjaśniające, czym właściwie są. Może to lepiej wprowadzi w świat tych "destrukcyjnych harmonicznych".

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 184 pytań
        • 2216 odpowiedzi
        • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @robotiks: po co tyle negatywnych emocji wprowadzasz do tej dyskusji? Każdy swój rozum ma i sam zdecyduje czy i ile pieniędzy warto zainwestować w jakieś rozwiązanie. Jak wynika z wypowiedzi finansowe oszczędności związane z filtrowaniem harmonicznych są pomijalne, ale zostają jeszcze inne aspekty związane chociażby z prawidłowym działaniem urządzeń elektronicznych. W tym zakresie czekam na wypowiedzi firm które się w tym specjalizują i wytwarzają elektronikę. Jeśli okaże się, że harmoniczne mogą zakłócać działanie np. Smart-Home to dla jednego wydanie 100 zł na filtry będzie za dużo, a inny wyda 10 tys i w końcu będzie zadowolony że automatyka działa poprawnie. Ważne, aby mieć świadomość o istnieniu harmonicznych i ich wpływ na instalacje elektryczną i podłączone do niej urządzenia. Ważne, aby rozwiewać "miejskie legendy" o których tu już wspominano, że zastosowaniu ferryta lub podlicznika ma znaczny wpływ na zmniejszenie zużycia prądu (no chyba że ktoś tu merytorycznie wykaże że to jednak działa) ;)

        Dziękuję, że zechciałeś podzielić się z nami informacjami technicznymi związanymi z przeprowadzonymi przez Ciebie pomiarami :)


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 39 odpowiedzi
        • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Piotr Bibik:Racja, te szlaczki były zbędne.
        Kontynuując, harmoniczne nie maja wpływu na działanie urządzeń bezprzewodowych bo musiałoby się to objawiać jakimis ich nieustalonymi stanami np. losowe zwisy. Ale wykazanie, że to one są przyczyną niewłaściwej pracy to już wyzwanie. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne sa błedy w oprogramowaniu wew. Wszystkie takie urządzenia posiadają już filtry na wejciu, a te które przedostaną sie poza są dla urzadzenia nieszkodliwe.
        Można przyjąć i uogólnić na wszystko, że jesli to urzadzenie firmowe - czyli producenta który posiada własnych konstruktorów,  laboratoria i systemy kontroli  jakości to jest skontruowane poprawnie i zgodne z deklaracjami.

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 184 pytań
        • 2216 odpowiedzi
        • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @robotiks: no właśnie my sobie tu gdybamy, ale czy to samo potwierdzą producenci? Jak już zauważyli w tej dyskusji inni użytkownicy milczenie producentów w tej kwestii daje mi również do myślenia...


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 39 odpowiedzi
        • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Piotr Bibik: Już to zrobili deklarując EMC.

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 184 pytań
        • 2216 odpowiedzi
        • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @robotiks: nie do końca. Poczekajmy ;)


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 7 pytań
        • 87 odpowiedzi
        • 95.6% pozytywnych ocen od użytkowników

        @robotiks: brak aktywności producentów podsuwa mi myśl, że oni teraz w pośpiechu starają się ustalić odpowiedzi na poruszane tu pytania. Nie ma się co oszukiwać u producentów bez względu jak się starają nam pokazać mamy do czynienia z handlowcami lub doradcami którzy są szkoleni do standardowych odpowiedzi które można udzielić jak ktoś dobrze przeczyta katalog. Pan Panie @Piotr Bibik swoimi pytaniami prawdopodobnie spowodował że producenci teraz szukają u siebie osób które znają odpowiedzi czyli konstruktorów i może okazuje się właśnie że konstruktorzy nie znają odpowiedzi na te pytania bo się nigdy nad tym tak naprawdę nie zastanawiali. Jak jeden napisze to reszta go skopiuje z pomocą AI albo copywriter przygotuje odpowiedź i będzie. Podobnie chyba jest u producentów smathome których Pan wywołał. Pokazałem ten wpis znajomemu projektantowi elektroniki i chłop sam się tym tematem zaciekawił pozdrowienia dla Rafała i przyznał, że tworząc urządzenia nigdy się nad takimi rzeczami nie zastanawia a w swoim życiu już kilkanaście konstrukcji których pewnie część z nas używa wymyślił. W elektronice też mają standardowy schemat zasilacza który jest akceptowalny cenowo i tak klepią bez zastanowienia kopiuj wklej. Przecież teraz ze świecą szukać projektanta elektroniki bo większość to kopiuje części schematów nie zastanawiając się jak to zoptymalizować. A w większości urządzeń które nie są do EX, wykonania morskie, górnicze i ogólnie ciężki przemysł to te wszystkie badania to taka trochę ściema. @robotiks nie daj się nabrać na deklaracje. Oni coś deklarują ale kto to zweryfikuje i co jeśli deklaracja okaże się lipna? Albo VDE lub KEMA to potwierdza albo deklaracje niech se w buty wsadzą bo to tyko papier ma się zgadzać. A znowu jak ktoś krzyczy że ma VDE to trzeba sprawdzić co było w zakresie badania sprawdzane bo tam też jest tyle zakresów kruczków a za wszystko się płaci więc to wszystko nie jest tak proste jakby się nam wydawało.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 74 pytań
        • 336 odpowiedzi
        • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

        @robotiks: luknij na to co FF napisalo szacun za szczerosc ino sie pewnikiem okaze i u innych producentow ze nikt nie robi badan jok licznik mierzy takie smieciowe przebiegi z harmonicznymi Jok czytom to sie liczniki robi dla sinusoidy a ni dla tego smiecia co u nos w instalocjach jest Pan @Piotr Bibik to jok widze pasjonat i skora nikt sie za to nie wziol to on sie wezmie i wyjasni. Panie Piotrze czekom na artykul o tych harmonicznych i mocy birnej i nich pan to opisze na przykladzie moze swojej instalacji


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 2 pytań
    • 60 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Bez badań laboratoryjnych trudno udzielić wiążącej odpowiedzi, jednak często słychać od użytkowników, że po wymianie licznika z tradycyjnego na elektroniczny wskazania zużycia wzrosły. Nie jestem pewien czy to efekt wpływu wyższych harmonicznych, ponieważ licznik tarczowy to silnik, na który wyższe harmoniczne też oddziałują i wpływają na moment napędowy. Być może większe wskazanie licznika elektronicznego wiąże się z brakiem oporów mechanicznych i wyłapywaniem, każdego, nawet najmniejszego zużycia?  Bardzo ciekawy temat i chętnie dołączę się do wątku i wezmę udział w dyskusji.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 7 odpowiedzi
    • Brak ocen

    Temat bardzo na czasie @Piotr Bibik. Sam postanowiłem poeksperymentować i po filmikach na youtubie dotyczących podliczników i wpływu niektórych na zakłócenia zamontowałem sobie taki układ z podlicznikiem razem z ferrytami. Po miesiącu mogę powiedzieć, a w zasadnie potwierdzić, że moje zużycie prądu znacznie zmalało. Dodam, że wszystkie żarówki w domu są Ledowe, no i ładowarek typu do telefonów w domu coraz więcej. Projekt obniżenia rachunku poszedł dalej instalując w puszkach przełączniki rolet Tuya które podnoszą rolety w określonych godzinach i nasłonecznieniach, oraz wyłącznik na szynę odcinające prąd w pomieszczeniach w godzinach nocnych.

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 184 pytań
      • 2216 odpowiedzi
      • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Psemo: napisz więcej na temat ferrytów (wiele osób może nie wiedzieć o co chodzi). A mnie szczególnie interesuje, czy wskazania licznika jaki zamontowała energetyka również pokazuje mniejsze zużycie? I czy w analizowanym okresie w Twoim domu lub mieszkaniu nie zaszły zmiany, które mogą mieć wpływ na zmniejszone zużycie energii?


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 7 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @Piotr Bibik: Nie jestem fachowcem w dziedzinie elektryki, z wykształcenia elektronik i programista. Ale temat magnesów ferrytowych gdzieś zawsze się przewijał i postanowiłem zastosować w swoim układzie zasilania domu. Magnesy ferrytowe zainstalowałem zaraz za podlicznikiem. Bardziej profesjonalny sprzęt typu zasilacze do komputerów, tunery telewizyjne posiadają taki magnes zainstalowany na przewodzie zasilającym. Co dla mnie oznacza ze zabezpieczają swoje urządzenia przed nie pożądanymi harmonicznymi lub same je generują. Dlatego że koszt niewielki postanowiłem dodatkowo je zainstalować. Nikt czegoś takiego nie zainstaluje w żarówkach czy ładowarkach do telefonów, a wiadomo że taki tani sprzęt, a tak mi się przynajmniej wydaje wprowadza zakłócenia. Od strony technicznej uważam, że powinien pokazać się artykuł na ten temat od fachowca.

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 184 pytań
        • 2216 odpowiedzi
        • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Psemo: no właśnie... Co jest prawdą, a co miejską legendą? Również wiele rzeczy słyszałem (też o wspomnianym przez Ciebie sposobie) więc postanowiłem poprosić o wypowiedź producentów liczników oraz tych, którzy specjalizują się w jakości zasilania jak np. Aniro.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 7 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @Piotr Bibik: Co do zmniejszenia zużycia energii. Po wrześniowym rachunku za prąd musiałem zacząć coś myśleć. Ponieważ za te same miesięczne wskazania z przełomu 2 lat rachunek znacznie się zwiększył. Więc żeby nie biegać na dwór do licznika i choćby kontrolować wskazania dzienne zamontowałem podlicznik. Kilka dni wcześniej usłyszałem od kogoś, tekst typu: Poszukaj sobie na YouTubie o podlicznikach i ich wpływie na zużycie energii. Dla mnie temat od razu odrzucony (bo niby co miały by robić). Ale po przewertowaniu internetu i YouTuba powaiły się sugestie że te liczniki mogą działać jako pewnego rodzaju filtry. I tak i tak musiałem zainstalować więc ten konkretny najlepiej opisany typ podlicznika zainstalowałem. Dodatkowo na każdą fazę zainstalowałem jeszcze podlicznik tak bym wszystko widział w aplikacji. Łatwiej się analizowało. Tak może w skrócie, ale trochę liczbowo> Nie mam poprzednich wskazać, mogę podpierać sie rachunkami za prąd. Na fakturze miesięczne zużycie za okres letni 520kW. Świece mniej światła, ogląda sie mnie TV, dzieci mniej korzystają z komputerów. W podlicznik zainstalowany w październik/listopad za cały miesiąc wskazał zużycie około 560kW ale już na przełomie października i listopada chodziła pompa ciepła. Ciemniej, widzę że komputery częściej chodzą już nie wspomnę o telewizorach.

        Ciekawostką jest też wskaźnik factor z liczników, który też powinien chyba opisać jakiś fachowiec, bo tu jest pole do popisu chyba w instalacjach domowych.

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 184 pytań
        • 2216 odpowiedzi
        • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Psemo: zadam pytanie na jakiej zasadzie dobrać ferryty? Są przeróżne np. w 3-fazowym, 5 i 10 kW falowniku Froniusa mam przewody fazowe i neutralny poprowadzone przez takie podwójne rdzenie ferrytowe (mają różne wielości).


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 7 odpowiedzi
        • Brak ocen

        @Piotr Bibik: Ja instalowałem na każdym przewodzie fazowym osobno. Dodatkowo nie jest tylko przelotowy, ale jest jedno zawinięcie dodatkowe. Jak dobrać nie wiem. Kupiłem takie rozpinane żeby w przypadku jak będą sie grzały łatwo zdemontować. Ma to też minus, który gdyż będę rozbierał rozdzielnicę uwzględnie. Mianowicie ferryty przy większych obciążeniach mocno drgają (bzyczą). Teraz już wiem że się nie grzeją wypełnię je jakimś wypełniaczem żeby nie miały luzu. Magniesy mocno oddziaływują na siebie jak są blisko. Stąd oddaliłem je od siebie. Może właśnie pojawi się jakiś fachowiec który mocno się rozpisze, czy warto jeśli tak to jak to montować. Może są do użytku domowego specjalne urządzenia filtry (kondensatory, cewki, elektronika) które można wpiąć w rozdzielnicy i nie bawić się w takie rozwiązania w formie aparatury modułowej.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 74 pytań
        • 336 odpowiedzi
        • 97.4% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Psemo @Piotr Bibik i znow temat bomba Ino kto wyjosni tok rzetelnie co te ferryty daja Bo sa stosowane ino sa rozne i jok tak patrza na te pierscieniowe to majo rozne wspolczynniki indukcyjnosi i przenikalnosci magnetycznej wiec kiedy i jokie zastosowac i jak to dobierac coby bylo lepiej a nie gorzej


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 0 pytań
        • 39 odpowiedzi
        • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Psemo:Liczniki operatora bardzo dobrze radzą sobie z pomiarami przebiegów mocno odkształconych, w przeciwieństwie do tych zabawkowo-hobbystycznych. Jeśli podlicznik będzie atestowany to różnice będą promilowe i nie będą wynikały z zast. koralików.
        Współczynnik mocy jest proporcją czynnej do pozornej i nie powinien być mniejszy od 0.7. Ale dla odbiorców domowych nie ma on znaczenia.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 19 pytań
        • 513 odpowiedzi
        • 96.3% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Psemo:

        Power Factor PF to współczynnik mocy, czyli stosunek mocy czynnej do mocy pozornej, czyli jakby to przetłumaczyć zwykłemu kowalskiego współczynnik mocy użytecznej do iloczynu prądu i napięcia.

        PF=P/S=P/(U x I )

         Jego wartość zawiera się w przedziale [0-1]. Dla elementu idealnie rezystancyjnego będzie to oczywiście wartość 1, odbiornik taki nie pobiera mocy biernej, a wtedy moc użyteczna jest iloczynem prądu i napięcia.

         

        Chciałbym w temacie wyższych harmonicznych odnieść się do jakości produktów które kupujemy. Znalazłem bardzo fajną analizę pana z AGH, gdzie bada parametry żarówek LED różnych producentów oraz jednej żarówki tradycyjnej. Oto wyniki.(tabela załączona jako zdjęcie)

        Jak widać, jednak czasami marka ma znaczenie.

        Zwróćmy uwagę na korelacje między współczynnikiem zawartości harmonicznych prądu THDI oraz współczynnika mocy. Ze wzrostem THDI maleje PF.  
        Na szczęście póki co rozliczani jesteśmy tylko za moc czynną, ale jeśli musielibyśmy jak przedsiębiorcy płacić za moc bierną, byłoby naprawdę słabo.
        Jakby przeanalizować taki ściemniacz LED, oparty jest on na sterowaniu fazowym, czyli regulujemy kąt wysterowania, przy którym triak zaczyna „przepuszczać”. Ostatnio miałem okazję badać wpływ takiego sterowania na przebiegi prądu i napięcia. Powstaje wtedy też moc deformacji, którą można by identyfikować jako moc bierną. Nawet przy odbiornikach czysto rezystancyjnych ta moc deformacji występuje i to w stopniu znaczącym, zależnie od wspomnianego kąta wysterowania. Poniżej przedstawiam przykładowe przebiegi prądu i napięcia przy sterowaniu fazowym.
        Zdjęcia przebiegów dołączam w kolejnej odpowiedzi.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 19 pytań
        • 513 odpowiedzi
        • 96.3% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Sebastian Łyźniak:
        sterowanie fazowe, obciążenie rezystancyjne
        kolejno kąt wysterowania 0st, 50st, 120st


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 7 pytań
        • 607 odpowiedzi
        • 96.4% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Coś tam wiem ;):

        Generalnie służą one do tłumienia zakłóceń wielkich częstotliwości, które przychodzą od strony sieci, chociaż tu bardziej ma znaczenie ich wpływ na jakość pracy urządzeń aniżeli na obniżenie zużycia energii poprzez eliminację wyższych harmonicznych. 

         

        Co prawda w pewnym stopniu taki pierścień tłumi niepożądane harmoniczne, jednak jest to efekt uboczny w porównaniu z tym do czego został stworzony.

         

        Ale do rzeczy - tłumienie takiego szumu wielkiej pulsacji ma szczególne znaczenie w układach transmisyjnych oraz technice audio, gdzie mogą one powodować różne niepożądane efekty takie jak nasycanie się wzmacniaczy albo nieprawidłowe działanie układów kluczujących. Pewną jego odmianę możesz spotkać w prawie każdej ładowarce do laptopa, w środku tego charakterystycznego grubego elementu przy samej wtyczce znajduje się dławik składający się właśnie z kawałka ferrytu oraz nawiniętego na niego drutu. Taki zabieg pozwala na regulowanie Dobroci oraz indukcyjności tegoż elementu, co wpływa na szerokość pasma przenoszenia oraz jakość tłumienia.


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 7 pytań
        • 607 odpowiedzi
        • 96.4% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Sebastian Łyźniak:przy takich pikach jak widać na zdjęciach nie dziwne że THD jest tak duży gdyż powstaje od groma harmonicznych. Przydaje się znajomość analizy widmowej również w tym kontekście :)

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 184 pytań
        • 2216 odpowiedzi
        • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Maras324: a dysponujesz może przebiegami jakie występują w istniejących instalacjach? Masz uchwycone zakłócenia sinusoidy?

Czytaj także:

Skuteczne
Społeczność

Skuteczne

Czy nie bardzo ?

Więcej
Wysoki rachunek za prąd
Społeczność

Wysoki rachunek za prąd

Dzień dobry, mam pytanie, czy możliwe jest zużycie 11 tys kWh na dw

Więcej
Licznik LEM-30 ogranicza rachunki za prąd
Społeczność

Licznik LEM-30 ogranicza rachunki za prąd

Całkowicie zgłupiałem. Nie jestem fanem teorii spiskowych, ale nie

Więcej
Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne – które rozwiązanie wybrać?
Blog

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne – które roz

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Bardzo często są myl

Więcej
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak je poprawnie odczytywać?
Blog

Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak

Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc

Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?
Blog

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej