32 odpowiedzi

Sprawdź

jak sie sprawdza instalacje elektryczne?

Konrad1987 1 pkt dodane:

ale takie w których są bezprzewodowe elementy inteligentnego domu. Chodzi mi o pomiar rezystancji izolacji, jak sobie z tym radzicie?

 • Jeszcze do przemyślenia dla wszystkich, jak słusznie niektórzy zauważyli, nasz sprzęt pomiarowy jest drogi i wymaga okresowej legalizacji, do tego sprzęt komputerowy, oprogramowanie... Poza tym musimy odnawiać nasze uprawnienia, które też są naszym kosztem. Ale czy odbierając świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do wykonywania prac kontrolnopomiarowych na stanowisku dozoru, nie macie poczucia, że to my powinniśmy stać na straży bezpieczeństwa użytkowników instalacji elektrycznych? To my decydujemy którą instalację dopuścić do użytku, a której nie. Więc skoro ponosimy tak wielką odpowiedzialność i tak duże koszty materialne, wyceniajmy realnie naszą pracę. Szanujmy siebie i naszą pracę. Mówię oczywiście o fachowcach, którzy poważnie traktują swój zawód. Starajmy się aby zawód elektryka, był zawodem elitarnym, jak było kiedyś.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Drodzy Panowie,
  z tego co widzę to okresowe badania instalacji elektrycznych budzą wiele wątpliwości i kontrowersji, a przy tym niepotrzebnych emocji. Okresowe przeglądy w skład których wchodzą pomiary, zawodowo wykonuję od wielu lat. Na tle innych "pomiarowców" moje usługi są drogie, ale zawsze pomiary wykonywałem rzetelnie, przez co dorobiłem się stałych klientów którzy cenią jakość i bezpieczeństwo.

  Przede wszystkim @Br3xPL  pomiar rezystancji izolacji (a właśnie tego pomiaru dotyczy wątek), jest jak najbardziej obowiązkowy i jest jednym z ważniejszych pomiarów.

  @ajotnet  @Jakubb2007

  Po pierwsze niema znaczenia co wystaje ze ściany, jeżeli jest to przewód, należy zmierzyć rezystancję izolacji tego przewodu, jak słusznie zauważył @Mimo87 . Po drugie jeżeli z jakichś powodów nie jest możliwe dokonanie pomiaru ze wzglądu np. na meble, zabudowy itp. to zaznaczamy to bezwzględnie w raporcie z pomiarów. Następnie, co to znaczy  ze użytkownik instalacji przespał sprawę, bo mógł dokonać pomiarów przed podłączeniami? Otóż miał on obowiązek dokonania takich pomiarów zaraz po wykonaniu instalacji elektrycznej i ma obowiązek dokonywania takich badań okresowo nie rzadziej niż raz na pięć lat. 

  Kolejne stwierdzenie: "profesjonalne" pomiary. Zgadzam się z kol. @Piotr Bibik , że badania instalacji elektrycznych (i nie tylko) są zawsze profesjonalne, albo ich niema. Możemy jedynie mówić o rzetelności wykonywanych prac, co rzeczywiście wiąże się z wynagrodzeniem za te prace. 
  Ale! Dlaczego wciąż wszyscy powtarzają w koło że zarządca, administrator, spółdzielnia płaci "grosze" za punkt pomiarowy? 

  Zarządca ma obowiązek wykonywania okresowych badań ochronnych instalacji elektrycznych w zakresie ochrony przeciwporażeniowej, przeciw pożarowej, odgromowej... (w zależności od charakteru obiektu, badania mogą być rozszerzane o kolejne punkty) i płaci dokładnie tyle ile życzy sobie oferent w składanej przez siebie ofercie przetargowej. Przecież to my pomiarowcy składamy ofertę cenową, z którą stajemy do przetargu.
  Dlaczego więc dyktujemy tak niskie stawki, za tak ogromnie odpowiedzialną pracę??? Cóż, wiem że ciągle są wśród nas tacy którzy za minimalną stawkę wystawią protokół bez wykonywania jakichkolwiek badań. Ale nie zmienimy tej sytuacji jeżeli nie będziemy zgłaszać takich procederów do odpowiednich służb, a od zarządcy nie będziemy żądać rzeczywistych i rzetelnych przeglądów (wszyscy wiedzą, wszyscy milczą).

  Reasumując, jeżeli użytkownik posiada w swojej instalacji elektrycznej zamontowane elementy automatyki, sterowniki, czujniki i inne elementy instalacji uniemożliwiające dokonanie pomiarów, osoba przeprowadzająca badania, zobowiązana jest odłączyć te elementy, wykonać pomiar i przywrócić prawidłowy stan. Jeżeli użytkownik instalacji nie wyraża zgody na takie działania należy bezwzględnie zaznaczyć ten fakt w protokole. Podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o zarządcę. Jeśli zarządca nie wyraża zgody na dodatkową opłatę za takie prace, powinien zobowiązać użytkownika instalacji do usunięcia przeszkód, lub opisujemy dokładnie sytuację w raporcie z badań (protokole). 

 • Piotr Bibik

  @Jakubb2007 @ajotnet nie rozumiem tych wypowiedzi. Pomiar, albo jest robiony prawidłowo, albo nie ma go robionego.

  Co to znaczy pomiar profesjonalny i nieprofesjonalny? 

  Po prostu dla spółdzielni pomiarowiec się podkłada, i jak coś się stanie to na niego spada cała wina. Przed sądem nie wykręci się z odpowiedzialności.
  Dodatkowo jeśli mu udowodnią, że źle wykonał pomiar to może to być podstawą aby ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania z tytułu OC.

  Pomiar rezystancji izolacji jest podstawowym pomiarem, który pokazuje jaka jest jakość izolacji kabli i przewodów w danym obiekcie.

  Jeśli użytkownik ma w puszkach umieszczone elementy automatyki domowej, to pomiarowiec ma dużo więcej roboty, bo każde urządzenie przed pomiarem trzeba z instalacji wypiąć, a potem odpowiednio podłączyć i sprawdzić czy wszystko poprawnie działa.

  Co w przypadku, gdy gniazdko za szafą, do którego pomiarowiec nie zaglądał, stanie się przyczyną pożaru? A co jeśli w puszce, której nie otworzył, bo zamalowana pod sufitem, będą luźne przewody?

  @Mimo87 słusznie napisał, w czym problem? Po prostu jest dużo więcej pracy.

  @Br3xPL na jakiej podstawie twierdzisz, że pomiar rezystancji izolacji jest nieobowiązkowy?

 • Br3xPL 76 pkt

  Pomiar ten wykonuje się rzadko. Raz że pracochłonny, dwa, że nie obowiązkowy.

  Jak masz smart home bezprzewodowy to urządzenia musisz wypiąć, bo mogą zostać uszkodzone.

 • Mimo87 56 pkt

  W czym zmienia to postać rzeczy?

  Każdy odcinek przewodu ułożony w instalacji należy zmierzyć. I dla takich pomiarów przedstawić protokół rezystancji izolacji 

 • Jakubb2007 1 pkt

  Trzeba uważać i każdy element, który jest zasilany odłączyć na czas pomiaru. Każdy element, który może zostać spalony napięciem probierczym podczas pomiaru. Niestety takie pomiary są kosztowne bo wymagają dużo pracy od pomiarowa, albo sam przygotujesz instalacje do pomiarów 🙂