Przeczytano 54 razy

kto sprawdza instalacje elektryczne?

Proszę o pomoc. Teściowa wynajmuje mieszkanie gdzie instalacja elektryczna jest jeszcze z aluminium. Jak włącza pralkę to przygasa żyrandol. Właściciel budynku nie chce wyrazić zgody na remont bo twierdzi że pomiary są ok bo był elektryk. Kto może przeprowadzic niezależne pomiary i jakie dokumenty nalezy zgromadzić aby własciciel był zobowiązany do wymiany instalacji w jakimś rozsadnym terminie?

5

Odpowiedzi

Odpowiedzi (5)

  • Brak danych dotyczących jaki to układ zasilania. Zakładam, że TN-C. Jeżeli właścieciel ma rzetelnie wykonane i aktualne badanie instalacji i jej dopuszczenie do użytkowania to nie musi jej wymieniać. Natomiast trzeba zgłosić usterkę. Opisane objawy mogą być bardzo groźne. Może nastąpić przepalenie przewodu PEN. Stanowić to może zagrożenie dla życia i zdrowia użytkownika instalacji. Mogą być też spadki napięcia związane ze zbyt małym przekrojem WLZ. Należy zgłosić usterkę Zarządcy i/lub Właścicielowi nieruchomości. Sprawdzenie instalacji powinno się odbyć w trybie pilnym. Trzeba pamiętać, że instalacja aluminiowa wymaga konserwacji w krótszych okresach.

  • Instalacje aluminiowe tracą swoją skuteczność po 20 latach średnio, tak wynika z badań. więc jeśli minęło tyle czasu z pewnością będą jakieś elementy do wymiany. 

    Niezależny elektryk i jego protokół po dogłębnym sprawdzeniu izolacji/stykow/przewodzenia może stwierdzić konieczność wymiany instalacji. Wówczas wchodzi w grę wymiany rozdzielnicy, a to z kolei wiąże się z wymianą licznika, o czym powinien zostać powiadomiony ZE. 

    Protokół powinien zostać opatrzony w pismo określające dalsze kroki w porozumieniu z ZE i ryzykiem jakie niesie pozostawienie instalacji taką, jaka jest. Wysłane za potwierdzeniem odbioru. Gwarantuje że właściciel zgodzi się na choćby częściową wymianę. Tak zrobiliśmy w domu w centrum stolicy, gdzie instalacja była zapomniana chyba od średniowiecza.

  • Każdy w takim postępowaniu może mieć swoich niezależnych ekspertów, swoich biegłych i tak można odbijać piłeczkę. Jedno co można stwierdzić że jest aluminium. Przygasające źródła światła to problem słabego "N" i pewnie wszystko wisi na 1-nej fazie, popuszkowane na starych skręcanych złączkach nie jest to też instalacja 3-y przewodowa L N PE...

  • Dzień dobry. Badania poprawności działania instalacji wykonuje się nie rzadziej niż raz na 5 lat. Z badania powstaje protokół. Właściciel nieruchomości go otrzymuje. Niezależnie od tego jesli występują usterki należy je zgłosić na piśmie z potwierdzeniem odbioru właścicielowi. W piśmie należy wyznaczyć termin do którego zobowiązany zostanie właściciel do usunięcia usterek. W przeciwnym razie usuniesz je na jego koszt. Sam płacisz za naprawę i odliczasz od czynszu w najgorszym przypadku.

  • Poszukaj jakiegoś elektryka z uprawnieniami do robienia pomiarów. Protokół z wyszczególnionymi ewentualnymi niezgodnościami sporządzony przez elektryka powinien wystarczyć aby dać do myślenia właścicielowi.