6 odpowiedzi

Sprawdź

jak łączyć instalacje elektryczne?

Bartosz 3 pkt dodane:

Czym łączyć przewody w puszkach? Szybkozłączka (jaka) czy skręcana kostrka a może lutowanie?

 • ajotnet 145 pkt

  Szybkozłączki otwierane na drut i linkę WAGO najdroższe, ale firmowe musi niestety kosztować są też OBO ELEKTROPLAST, PROTEC, POLMARK itp. 

  Szybko, sprawnie mozna zawsze sobie rozpiąć a prądy 25-32A są na te instalacje naprawdę wystarczające a system w nich nieustannie dociska nie jak pod wkrętem stały styk choć też pewny przy miedzi, z aluminium nie bardzo.

 • Br3xPL 134 pkt

  Lutowanie to pewne połączenie, ale ile czasu minie zanim to zrobimy, skrętka raczej już nie te czasy wielu mówi, że nie jest to najlepsze połączenie. Wago najszybciej najnowocześniej możesz jeszcze taniej na pomarańczowych kostkach, ale na zaoszczędzeniu pieniędzy nie oszczędzasz na czasie. 

 • Adi97 2 pkt

  Ja łącze złączkami WAGO (serie 221 lub, nie pamiętam która to seria, chodzi o złączki na przewód typu drut).

 • LucasT 147 pkt

  Zdecydowanie poza wago dobra jakość sprzedaje firma polmark.  Przerobilem tego trochę, po 5 kabli z puszce i nie wyobrażam sobie jak to inaczej zmieścić.

 • Gwozdziu944 161 pkt

  Moim zdaniem tylko wago, bezpieczeństwo, łatwość montażu, pewność połączenia, szybkość montażu, nie wygórowana cena, to tylko kilka zalet tych złączek. Głównie są stosowane 2 rodzaje: 
  https://www.tim.pl/szybkozlaczka-3x-0-5-2-5mm2-transparentnapomaranczowa-2273-203-100szt Jest to złączka do przewodów typu drut. Jest kilka rodzajów np na 2; 3; 4; 5; 8 przewodów. Należy także zwrócić uwagę na przekrój przewodu bo złączki też różnią się według przekroju.

  oraz

  https://www.tim.pl/szybkozlaczka-3x-0-5-2-5mm2-transparentnapomaranczowa-2273-203-100szt Jest to złączka do przewodów typu linka i drut. Też jest kilka rodzajów w zależności od ilości przewodów do podłączenia. Należy także zwrócić uwagę na przekrój przewodu.
   

  Znajdziesz jeszcze podobne szybkozłączki ale ja polecam stosować orginalne wago.