4 odpowiedzi

Sprawdź

Jak podpiąć gniazdko z uziemieniem gdy nie ma żółtego kabla?

Majki963 0 pkt dodane:

... 

 • Witam. Zanim zdecydujesz się na instalację gniazdka z uziemieniem, upewnij się w jakim układzie sieciowym pracuje Twoja instalacja. Jeśli jest to TT to zerowanie odpada, ponieważ brak jest przewodu PEN pełniącego jednocześnie funkcję ochronną. Jest tylko L i N. Musi być w tedy wykonane osobne uziemienie a instalacja zabezpieczona selektywnym RCD. W układzie TN-C można wykonać zerowanie przyłączając przewód PEN do bolca uziemiającego a następnie wykonując mostek do jednego ze styków roboczych. Do drugiego styku roboczego przyłączasz fazę. To po której stronie dasz L i N jest bez znaczenia. W Polsce żadne normy tego nie określają, nie ma to też znaczenia dla urządzeń fabrycznie wyposażonych we wtyczkę. Większość i tak ma odwrotne podłączenie niż to zalecane w naszym kraju i działa prawidłowo. Ważna rzecz, w jednym pomieszczeniu nie mogą być gniazdka z bolcem i gniazdka bez bolca. Jak zmieniać to wszystko.

 • Jeszcze jedno co jest istotne czy te kolory które już są nie sa pomylone i N to niebieski -, a czarny czy brązowy to +. Nie można w ciemno się sugerować kolorami bez sprawdzenia. Bo okaże się że po założeniu zamiast robić za ochronny zrobi nam za masażer darmowy "kopiący"... Reszta prawdą jest to co opisali poniżej nie ma co dodawać i powielać. Zachęcam do lektury. Może i prac praktycznych. A i potem może jakiś pomiar zrobić czy to bezpieczne jest w użytkowaniu dla domowników.

 • Temat omawialśmy kilka razy :) Posłużę się starym wątkiem:

  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jak-podlaczyc-gniazdko
  Tutaj polecam odpowiedź użytkownika @Br3xPL

  Jeśli nie chcesz wykonywać mostku między bolcem a N, to nie możesz stosować gniazd z uziemieniem bo jest to niebezpieczne. Wtedy należy zamontować gniazda bez uziemienia. Są one nadal do kupienia w sieci i w większości hurtowni do kupienia też na miejscu.
  https://www.tim.pl/gniazda-i-laczniki/gniazda/gniazda-instalacyjne/?filters[EF000010__model.keyword]

  Pamiętaj żeby przed wykonaniem prac zawsze sprawdzić czy jest napięcie na przewodzie, a właściwie to potwierdzić jego brak. Nawet najprostszą próbówką. A przed potwierdzeniem braku napięcia należy sprawdzić czy nasz przyrząd pomiarowy (miernik, próbówka) jest nadal sprawny. Po prostu sprawdzamy w gnieździe gdzie wiemy że jest napięcie. Jeśli działa to można przystąpić do potwierdzenia braku obecności napięcia na przewodach do których chcemy podłączyć gniazdo. 

  Jeśli nie jesteś pewny co do wykonania takich czynności to polecam zatrudnić elektryka. On będzie wiedział jak to zrobić bezpiecznie. To żaden wstyd. Najważniejsze, żeby było bezpiecznie, bo prąd potrafi na prawdę "boleć". A jak wiadomo, skutki porażenia prądem mogą być tragiczne. 

  Przy kolejnych remontach warto zastanowić się nad wymianą instalacji na 3 przewodową. Jeśli nie chcesz rozkuwać ścian w całym domu na raz, to można to zrobić etapami. W pokojach na początku powymieniać, np jeden pokój rocznie lub jak tam finanse i chęci pozwolą. Na koniec dobrze jest zostawić przedpokój i przez ten przedpokój od rozdzielnicy doprowadzić nowe przewody zasilające do pokoi. I tak, etapami będziesz miał instalacje 3 przewodową z wyłącznikiem różnicowoprądowym (ochrona przeciwporażeniowa). Będzie bezpieczniej.

  UWAGA! Jeszcze jedno muszę dodać. Przy każdej ingerencji w instalację koniecznie trzeba sprawdzić czy na bolcu ochronnym nie pojawiło się napięcie! Może się to bardzo łatwo wydarzyć. Wystarczy, że ktoś dokonując zmiany połączeń w puszkach pomyli przewód fazowy (L) z ochronno-neutralnym (PEN). Mając mostki w gniazdkach może to doprowadzić, że na obudowach urządzeń pojawi się faza (L). Wbrew pozorom nie tak trudno się pomylić. Na starych przewodach czasem ciężko dostrzec pierwotny kolor izolacji. Z czasem staje się ona brudna i wszystkie wyglądają na czarne. 

 • Przed przystąpieniem do prac zidentyfikuj prawidłowo przewody który jest czym. Upewnij się że wyłączyłeś napięcie i nikt ci go nie włączy. Jeśli nie do końca wiesz co robić nie wstydź się i zadzwoń po wsparcie elektryka.

  Myślę że ilustracja wyjaśni wszystko ;)

  Fazowy z lewej ( L ) i bolec w górę

  Przewód PEN do bolca PE, a potem do N (nieodwrotnie bo w przypadku uszkodzenia PEN urządzenie nie działa i w przypadku uszkodzenia mostka N-PE też nie działa)