13 odpowiedzi

Sprawdź

jak podłączyć gniazdko?

Henio 2 pkt dodane:

Jak wymienic gniazdko gdy w ścianie mam dwa przewody, a w gniazdku mam trzy zaciski. Słyszałem że trzeba zmostkować bolec, ale czy tak rzeczywiście się robi?

 • Jeżeli będziesz korzystał z urządzeń 2 klasy ochronności nie musisz mostkowac, ale dla bezpieczeństwa należy wykonać mostek pomiędzy przewodem Neutralnym a  tzw.bolcem.

 • Ważne jest by przewód PEN pierw doprowadzić do bolca, a następnie do zacisku N, zapewni to nam bezpieczeństwo, bo w razie zluzowania styku na bolcu przerwie się również połączenie dla zacisku N i gniazdko nie będzie działać. W przypadku podłączenia PEN'a pierw do zacisku N i w razie zluzowania się przewodu na bolcu gniazdko będzie działać, ale nie będzie bezpieczne!

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Tak, wykonuje się takie połączenie pomiędzy N a bolcem uziemiajacym ale ważne żeby zrobił to ktoś, kto się na tym zna. Oraz po każdej ingerencji w instalację należy sprawdzić, WSZYSTKIE gniazda w instalacji, czy na bolcu uziemiający nie pojawiła się faza, gdyż bardzo poważnie grozi to porażeniem prądem, a skutki tego mogą być opłakane. Dlaczego wszystkie? W starych instalacjach często gdzieś prowadził jakiś tajemniczy przewód, a to brakujące "0", a to dołożona faza do innego pokoju bo się przewód uszkodził. 

  Jeśli się da i planujesz jakieś prace remontowe to zachęcam do wymiany instalacji elektrycznej na 3 przewodową nawet etapami. Np przy remoncie przedpokoju wyprowadzić z rozdzielnicy konkretne obwody na konkretne pokoje i przy remoncie pokoi wykorzystać tę przewody na wykonanie nowej instalacji. Tak jest to najłatwiej zrobić etapami. Albo zaczynając od pokoi to położyć nowe przewody i wpiąć się do starej instalacji a przy remoncie przedpokoju doprowadzić nowe zasilanie do tych pokoi. 

 • Tak w instalacji dwuprzewodowej również montujemy gniazda ze stykiem ochronnym (bolcem).

  Prace takie powinien bezwzględnie wykonać wykwalifikowany elektryk z uprawnieniami.

  Nieprawidłowe podłączenie może skutkować porażeniem prądem o napięciu 230V ! 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Zerowanie, podobnie jak uziemienie, jest metodą ochrony przeciwporażeniowej stosowaną w instalacjach elektrycznych. Zerowanie jest jednak sposobem znacznie starszym, z którego rezygnuje się w związku z unowocześnianiem wyposażenia elektrycznego.

  Nazwa zerowanie powstała w okresie, w którym nie wyróżniano osobnych przewodów neutralnych (N) i ochronnych (PE), a zatem oprócz przewodów fazowych występował jedynie uziemiony przewód zerowy. W miarę rozwoju instalacji elektrycznych przewód ten został zastąpiony przez przewody PE lub PEN (ochronno-neutralne).

  Nie masz wyjścia w takich instalacjach. Pamiętaj i uważaj na powstałe problemy z tym systemem gdyby ktoś niepozornie zamienił w puszkach połączeniowych czy na zasilaniu przewody N i L !

  Wtedy w warunkach "zakłuceniowych" podłączone elementy czynne dostępne mogą być pod napięciem. Prościej obudowa lodówka, kuchenka, zmywarka, TV, żelazko itp mogą porazić prądem. 

  UWAGA - Ważne że zerowanie z przewodu N mostkiem na uziemienie PE.

  Sprawdzić czy kolory w instalacji zgadzają się z podłączeniami nie są pozamieniane bo w tych instalacjach jest to nagminne że niebieski jak był pełnił funkcję AAAAAaaaa jakoś tam będzie, taki może być !