Odpowiedzi (13)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Tak w instalacji dwuprzewodowej również montujemy gniazda ze stykiem ochronnym (bolcem).
Prace takie powinien bezwzględnie wykonać wykwalifikowany elektryk z uprawnieniami.
Nieprawidłowe podłączenie może skutkować porażeniem prądem o napięciu 230V !
-
Tak, wykonuje się takie połączenie pomiędzy N a bolcem uziemiajacym ale ważne żeby zrobił to ktoś, kto się na tym zna. Oraz po każdej ingerencji w instalację należy sprawdzić, WSZYSTKIE gniazda w instalacji, czy na bolcu uziemiający nie pojawiła się faza, gdyż bardzo poważnie grozi to porażeniem prądem, a skutki tego mogą być opłakane. Dlaczego wszystkie? W starych instalacjach często gdzieś prowadził jakiś tajemniczy przewód, a to brakujące "0", a to dołożona faza do innego pokoju bo się przewód uszkodził.
Jeśli się da i planujesz jakieś prace remontowe to zachęcam do wymiany instalacji elektrycznej na 3 przewodową nawet etapami. Np przy remoncie przedpokoju wyprowadzić z rozdzielnicy konkretne obwody na konkretne pokoje i przy remoncie pokoi wykorzystać tę przewody na wykonanie nowej instalacji. Tak jest to najłatwiej zrobić etapami. Albo zaczynając od pokoi to położyć nowe przewody i wpiąć się do starej instalacji a przy remoncie przedpokoju doprowadzić nowe zasilanie do tych pokoi.
-
Ważne jest by przewód PEN pierw doprowadzić do bolca, a następnie do zacisku N, zapewni to nam bezpieczeństwo, bo w razie zluzowania styku na bolcu przerwie się również połączenie dla zacisku N i gniazdko nie będzie działać. W przypadku podłączenia PEN'a pierw do zacisku N i w razie zluzowania się przewodu na bolcu gniazdko będzie działać, ale nie będzie bezpieczne!
-
@Br3xPL: drobna sugestia.
Jeśli @Henio pyta o takie zagadnienie, to czy uważasz, że ma wystarczającą wiedzę by samodzielnie zrozumieć co to jest PEN lub N?
@Br3xPL sugeruję wyjaśnić to prościej, np. jeśli masz dwa przewody, należy ustalić w którym jest faza (oznaczana L), a który przewód to ochronno-neutralny (oznaczany skrótem PEN). Najczęściej przewód PEN w instalacji dwużyłowej oznaczony jest kolorem niebieskim, lecz zawsze należy sprawdzić czy elektryk dokonał właściwego podłączenia. W tym celu można użyć.... @Br3xPL dokończysz?
-
@Piotr Bibik: We mnie jest może mały skąpiec i mimo, że czasami nie znam się na pewnych pracach to i tak to próbuje wykonać, więc tak też staram się proponować innym przynajmniej w tych prostszych czynnościach :)
A więc tak @Henio postaram się prosto wytłumaczyć od początku, żeby się nie pomieszało.
Masz 2 przewody w ścianie (najprawdopodobniej jest to czarny i niebieski)
Jak wspomniał @Piotr Bibik lepiej to sprawdzić i dla laika najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie próbnik na przykład taki: Próbnik napięcia 230V
Jednak przed jego faktycznym użyciem musisz go przetestować na "pewnym napięciu" czyli sprawdzić czy ta lampka, która jest w jego środku zapali się w miejscu, gdzie jesteś pewien że jest prąd np, w pokoju, gdzie zazwyczaj podłączasz ładowarkę do telefonu.
Zapaliło się? To oznacza, że wszystko działa!
Teraz przejdźmy do miejsca gdzie chcemy podłączyć gniazdko i tym samym próbnikiem sprawdzasz oba przewody. Na jednym powinna lampka się zapalić na na drugim nie powinna zareagować.
Na tym przewodzie na którym się zapaliła oznacza, że jest to przewód fazowy o napięciu niebezpiecznym 230V.
A drugi to przewód ochronno-neutralny zwany PEN.
I Jak to wszystko podłączyć?
Jeżeli trzymasz gniazdko przed sobą to przewód fazowy podłączasz z lewej strony, a przewód ochronno-neutralny do bolca (czyli do góry), z jakiegoś skrawka przewodu robisz mostek i podłączasz go do bolca i do zacisku N. Zdjęcie wyżej powinno pomóc :)
PS. przy używaniu próbnika co jakiś czas zawsze sprawdzaj jego działanie na pewnym napięciu, nie wiadomo kiedy owy próbnik może się uszkodzić i pokazać fałszywy pomiar.
Życzę powodzenia!
-
@Br3xPL: i najważniejsze! Po zlokalizowaniu przewodu fazowego (L) należy na "tablicy bezpiecznikowej" wyłączyć zasilanie tego przewodu. Należy upewnić się, że opisany wyżej próbnik napięcia na przewodzie fazowym nie wykryje napięcia (nie zaświeci się). Dopiero wówczas można podejmować naprawę.
NIGDY NIE WOLNO dokonywać takich napraw przy załączonym napięciu! -
@Br3xPL: bardzo dziękuję za zrozumiałą i szczegółową instrukcję.
Panie Piotrze, dziękuję za komentarz w mojej sprawie, bo po rozwinięciu faktycznie wszystko stało się jasne.
-
@Piotr Bibik: PO PIERWSZE TRZEBA WRĘĆZ NALEŻY SPRAWDZIĆ WSKAŹNIK, PRÓBNIK CZY JAK TO TAM ZWAŁ CZY ON JEST WOGÓLE DOBRY, SPRAWNY BO INACZEJ BĘDZIE bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz ! A gniazdko jak leżało tak leży nadal, a pacjent na ojom-ie... !
-
@ajotnet: No i jeszcze coś wydaje mi się że bardzo istotne i najważniejszy element elektryka fachowca. Wszystkie te wskaźniki, próbówki, piszczałki, brzeczyki, fazery, multimetry, zabaweczki fajne, super. Ale niestety NAJWAŻNIEJSZYM dla "nas" powinien być i jest :
Moja nazwa robocza to WSKAŻNIK DWURĘCZNY. Musisz mieć pewność po której stronie masz L oraz N i czy na prawdę masz w gnieździe 230 V czy jakieś śmieci z kontrolek i zamkniętych odbiorników.
Ja mam różne i po kilka sztuk różnych gatunków, producentów itp.
Wskaźnik 3-fazowy AC/DC do 690V UT18D BACKLIGHT+ - Sklep internetowy AGD i RTV - Allegro.pl
niezły w miarę nie drogi choć jak zawsze ta cena innych odstrasza innych śmieszy i za latarke też porobi.
-
@ajotnet: Wspomniałem o sprawdzeniu próbnika, a moim zdaniem laik nie ma po co kupować miernika za 150zł, żeby tylko zamontować gniazdo. Może taki miernik jest bezpieczniejszy, ale będzie przez większość czasu zbierał kurz na półce.
-
-
Jeżeli będziesz korzystał z urządzeń 2 klasy ochronności nie musisz mostkowac, ale dla bezpieczeństwa należy wykonać mostek pomiędzy przewodem Neutralnym a tzw.bolcem.
-
@[email protected]: nie można montować gniazda z bolcem, i pozostawiać bolca nie podłączonego! Jeśli w gnieździe jest bolec ochronny, należy zawsze podłączyć go do przewodu PE, lub PEN.
Jeśli ktoś nie chce podłączać bolca, to powinien zamontować gniazda bez uziemienia ochronnego - kilka przykładów poniżej:
https://bit.ly/3zfPdXn
-
Czytaj także:
Jak podłączyć gniazdko 230V?
Czy gdziekolwiek jest określone, po której stronie, lewej czy prawe
jak podłączyć gniazdko podwójne?
Jak mi wielokrotnie mówili elektrycy podłączając gniazdko z bolcem,
Jak podłączyć gniazdko 230 V?
Witam i jako ,,świerzak,, proszę o informację jak policzyć opisany
Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?
Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy
Jak podłączyć różnicówkę?
W artykule przyglądamy się roli wyłączników różnicowoprądowych, pop
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Zerowanie, podobnie jak uziemienie, jest metodą ochrony przeciwporażeniowej stosowaną w instalacjach elektrycznych. Zerowanie jest jednak sposobem znacznie starszym, z którego rezygnuje się w związku z unowocześnianiem wyposażenia elektrycznego.
Nazwa zerowanie powstała w okresie, w którym nie wyróżniano osobnych przewodów neutralnych (N) i ochronnych (PE), a zatem oprócz przewodów fazowych występował jedynie uziemiony przewód zerowy. W miarę rozwoju instalacji elektrycznych przewód ten został zastąpiony przez przewody PE lub PEN (ochronno-neutralne).
Nie masz wyjścia w takich instalacjach. Pamiętaj i uważaj na powstałe problemy z tym systemem gdyby ktoś niepozornie zamienił w puszkach połączeniowych czy na zasilaniu przewody N i L !
Wtedy w warunkach "zakłuceniowych" podłączone elementy czynne dostępne mogą być pod napięciem. Prościej obudowa lodówka, kuchenka, zmywarka, TV, żelazko itp mogą porazić prądem.
UWAGA - Ważne że zerowanie z przewodu N mostkiem na uziemienie PE.
Sprawdzić czy kolory w instalacji zgadzają się z podłączeniami nie są pozamieniane bo w tych instalacjach jest to nagminne że niebieski jak był pełnił funkcję AAAAAaaaa jakoś tam będzie, taki może być !