Przeczytano 1 055 razy

Witam jak podłączyć grzałkę jak nie mam w gniazdku uziemienia

Nie mam w gniazdku uziemienia jak zrobić żeby było i bezpiecznie grzałkę podłączyć

Odpowiedzi (4)

 • Odpowiedź na to pytanie może wiązać się z bezpieczeństwem użytkowników. O ile mówimy o najczęściej występującym układzie sieci czyli TN to mamy tu dwie możliwości:

  TN-C to stary układ połączeń w instalacji jednofazowej jest "dwu przewodowy" w tym wypadku w gniazdku elektrycznym podłączenie bolca ochronnego wykonywało się poprzez mostkowanie przewodu PEN z bolcem (najpierw na bolec, potem do gniazdka).

  TN-S czyli układ trójprzewodowy (L, N, PE) raczej wątpię, aby przy takim układzie ktoś montował gniazdko bez bolca, ale wszytko zdarzyć się może. Jeśli masz ten układ sieci, i w puszce są podłączone trzy przewody (L, N, PE) wystarczy wymienić gniazdko :)  

  Zdarzyć się może, że w tej instalacji jest jednak inny układ sieci.

  Jaki?

  Temat jest rozwinięty w poniższym artykule:


  https://laczynasnapiecie.pl/blog/uklady-sieci-i-bhp-podczas-pracy-z-nimi 

 • Mostek w gnieździe z N na PE, ale nie wiadomo jakie przekroje są oraz moce grzałki ?

 • czy chodzi o taką grzałke do podgrzania wody w szklance jak używano kiedys w biurach? One mają zasilanie dwu przewodowe.

  Jeśli nie masz uziemienia to zamontuj gniazdo z bolcem to "zmostkuj" zacisk neutralny i ochronny w gniazdku. Tak się robi w mieszkaniach.

 • Hm, w grę być może wchodzi zerowanie ale na ten moment musisz coś więcej napisać o swojej inhalacji? Są dwie żyły? A jak w pomieszczeniach obok? 

  Ja bym ściągnął elektryka żeby dobrze się przyjrzał instalacji i skrzynce.  Kolega raz miał podobny problem i skończyło się ciagnieciem kabla z sąsiedniego pomieszczenia. Myślę że mógłbyś dla bezpieczeństwa pomyśleć o takim rozwiązaniu?

  Tak czy siak, elektryk na miejscu to pierwszy krok, bo za wiele czynników ma tu znaczenie.