6 odpowiedzi

Sprawdź

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i jakim danymi się kierować przy jej doborze?

CMD 6 pkt dodane:

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego (parter, poddasze) o pow. 150 m2. Dom jest zamieszkiwany przez czteroosobową rodzinę. W budynku planowany jest montaż klimatyzatora split w salonie.

 • Jak zamontowałeś PV to pochwal się czy udało się dobrać coś po poradach na forum czy jednak cos innego wyszło ?

 • Polecam kalkulator na https://fotowoltaikapremium.info.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/, u mnie świetnie się sprawdził

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Witaj CMD!

  W nowych budynkach dane o przyszłym zużyciu energii podaje nam charakterystyka energetyczna budynku, znajdziemy tam informacje - ile kWh energii elektrycznej zużyje nasz przyszły system grzewczy na cele c.w.u. i c.o. – jest szczególnie ważne zwłaszcza, gdy stawiamy na ogrzewanie pompą ciepła lub ogrzewanie elektryczne kablami, matami lub foliami grzewczymi.

  W przypadku budynków istniejących, do oszacowana mocy instalacji fotowoltaicznej możemy wykorzystać osoby trzecie. Projektant branżowy czy przedstawiciel firmy montującej instalacje PV analizując powierzchnię dachu, jego nachylenie oraz usytuowanie względem południa może zaproponować taką moc instalacji, aby pokrywała zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

  Zdarzają się przypadki, że ekspozycja dachu nie jest korzystna do wykonania instalacji fotowoltaicznej np. wschód-zachód. Wówczas dąży się do przewymiarowania instalacji fotowoltaicznej, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać promieniowanie słoneczne w krótkim czasie ekspozycji na słońce.

  Pozdrawiam

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Dzień dobry

  Temat dość ciekawy i pewnie każdy kto dobiera instalacje PV ma swoje sposoby. należy uwzględnić wiele czynników:

  1) Obecne średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną ( znajdziemy ją na rachunku za energię)

  2) planowane zwiększenie zużycia EE poprzez dodatkowe urządzenia jaj klimatyzatory, podgrzewacze wody, roboty sprzątające czy koszące itp

  3) usytuowanie instalacji PV względem stron świata oraz kąt nachylenia modułów

  4) spadek mocy generatorów w czasie ( przyjmuje się że moduły tracą w pierwszym roku około 2-2,5% mocy nominalnej i około 0,5% w kolejnych latach i średnio przyjmuje się, że po 20 latach powinny mieć 80-85% sprawności nominalnej. oczywiście te dane znajdują się w karcie katalogowej modułów) 

  5) rozliczanie z ZE na zasadach prosumenckich czyli 0,8 do 1 ( z energii wysłanej do sieci odbieramy za darmo 80%)

  6) Poziom autokonsumpcji

  7) nasłonecznie w miejscu montażu wg JRC oraz warunków lokalnych ( np. cień z rosnącego drzewa o pewnej porze dnia)

  mając powyższe dane możemy przystąpić do wyliczenia instalacji

  posłużymy się przykładem instalacji z południową ekspozycją o kącie nachylenia 35 stopni. Roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 3000kWh. Planowany przyrost zużycia 1000kWh, co da nam roczne zapotrzebowanie na poziomie 4000kWh. Nowa instalacja o takiej ekspozycji powinna wyprodukować średnio od 950 do 1050 kWh z każdego zainstalowanego kWp, uśredniając 1000kWh

  Nie uwzględniając spadku wydajności i autokonsumpcji potrzebujemy instalację o mocy 5kWp tak by po odliczeniu 20% dla operatora zostało nam 4000kWh. 

  Uwzględniając spadek wydajności w kolejnych latach powinniśmy przewymiarować nasza instalację o około 20% czyli 5000x120% daje nam 6kWp. Powinniśmy tez uwzględnić ilość miejsca na dachu gdyż taka instalacja będzie składać się z około 17 modułów o mocy 350-355W a to uwzględniając wymiary modułów daje nam około 31m2 powierzchni która zajmie instalacja. Oczywiście z tej instalacji bez autokonsumpcji oddamy do sieci 6000kWh a odbierzemy 4800kWh.

  Tak oto wyliczyłem, że potrzebujemy instalację PV o mocy 6kWp

  w początkowym okresie będziemy mieli nadprodukcję energii ( zanim wyposażymy się w dodatkowe odbiorniki) ale jak pokazuje doświadczenie, przestajemy oszczędzać EE

  Autokonsumpcja to średnio 3-15% wyprodukowanej EE a wszystko zależy od użytkowników.

  Oczywiście w zależności od sytuacji nie musimy uwzględniać wzrostu zużycia ( bo nie planujemy dodatkowych urządzeń lub liczba domowników zmniejszy się)

  EE- energia elektryczna

  ZE- zakład energetyczny

  Autokonsumpcja- zużycie części energii wyprodukowanej przez PV we własnym gospodarstwie bez oddania jej do ZE

  PV -instalacja fotowoltaiczna 

  kWp upraszczając,  max moc zainstalowanej  instalacji po stronie modułów ( nie mylić z max mocą inwertera)

  Zachęcam do dyskusji

 • Polecam kalkulator: https://www.forum-fronius.pl/kalkulator/?gclid=Cj0KCQjwyZmEBhCpARIsALIzmnIek4Zw7E6WX-yCt1psaOVDHLiHl

  Ważne jest odpowiednie zainstalowanie PV, bo złe wykonanie może być niebezpieczne do użytkowania. Ranking instalatorów znajdziesz na: https://fotowoltaikaonline.pl

  Zwróć uwagę na czas gwarancji.

  Te artykuły powinny ci również pomóc

  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/gdzie-montowac-moduly-fotowoltaiczne

  https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/czy-panele-fotowoltaiczne-trzeba-myc

 • Moje podejście jest takie. Oblicz jaką moc potrzebujesz na teraz. Dołóż do tego 20% na to że przez kolejne lata dokupisz sprzętu elektrycznego i dołóż kolejne 20% na to że panele będą z czasem tracić sprawność. Czyli masz 140% obecnego zapotrzebowania na prąd. O nadprodukcje bardzo bym się nie troszczył bo dolicz jeszcze że w lecie jak są upały to na dachu produkcja jest mniejsza a jak dojdą do tego wyłączenia na wskutek wzrostu napięcia to będzie akurat. Znowu w zimie masz mniejszą produkcję wiec większe panele akurat. Więc mi się te założenia sprawdzają i klienci którzy się zdecydowali nie narzekają.