6 odpowiedzi

Sprawdź

Montaż modułów fotowoltaicznych

Atom 4 pkt dodane:

Gdzie najlepiej montować moduły fotowoltaiczne – na gruncie czy na dachu? Jeśli mamy do czynienia z dachem usytuowanym w kierunku wschód/zachód – czy lepiej wykonać instalacje fotowoltaiczną na dachu czy może na gruncie – ale w kierunku południowym?

 • Instalacja fotowoltaiczna zamontowana w kierunku wschód zachód rzeczywiście produkuje mniej (10-20%) przy instalacji wschód / zachód mamy dłuższą produkcję, a co za tym idzie autokonsumpcja w godzinach późno popołudniowych jest lepsza i mniej oddajemy do sieci energetycznej.

 • Witam, 

  Moim zdaniem w powyższej sytuacji lepiej zainstalować panele na gruncie. Inwestycja w konstrukcje zrównoważy się z kosztami , które zaoszczędzimy przy zakupie mniejszej ilości paneli. Oczywiście o ile nie mamy przeciw wskazań ze strony dostawcy energi. Mianowicie zbyt wysokie napięcie w sieci. Jeśli owe występuje to jednak instalacja wschód-zachód ma mniejsze prawdopodobieństwo wyłączania się z powodu  przepięcia.Rozpatrzyłbym również temat bardziej szczegółowo gdyby w pytaniu były dane o mocy, konstrukcje o jednakowym położeniu i kącie łatwo spina się w stringi. Przy instalacji np. 4kWp ciężko będzie dobrać odpowiednie napięcie, aby sprawnie działał falownik. Jednak doświadczona firma poradzi sobie i z tym problemem, ponieważ na rynku mamy szeroki wybór komponentów.

 • Witaj Atom,

  w rozważanym przypadku instalacja gruntowa będzie najlepszym rozwiązaniem - po pierwsze maksymalizujesz uzysk energetyczny z tytułu większej ekspozycji na południe, po drugie - masz łatwiejszy dostęp do modułów (czyszczenie i odśnieżanie nie sprawi problemów). Jednak instalacja gruntowa nie może być narażona na zacienienie, sprawdź czy dysponujesz odpowiednią powierzchnią pod konstrukcje montażowe oraz czy masz możliwość wykonania linii kablowej między instalacją a rozdzielnią w budynku, pozdrawiam!

 • Przy małej instalacji na gruncie wystarczą 4-6 odwiertów/wykopów na głębokość strefy przemarzania, zwykle około 1m. Odwierty można zrobić w takim sam sposób jak pod studnie, ręczny świder i kręcisz 😉.  Słupy zalewasz betonem, gotowa mieszanka B20 do kupienia w markecie budowlanym w workach po 25kg. Konstrukcję poziomujesz, skręcasz i gotowe. Przy skręcaniu należy używać sznurka, wyjdzie ładna równa powierzchnia. Najdłuższy element konstrukcji to 3,2m więc z dostawą kurierem nie powinno być problemu.

  Konstrukcja na dachu np. 6kWp to około 60-70 uchwytów, przy dachówce ceramicznej jest sporo szlifowania i trzeba uważać aby nie rozszczelnić pokrycia.

  Jeżeli dysponujesz odpowiednim nasłonecznionym miejscem, to warto rozważyć instalację na gruncie.

 • Zalety instalacji gruntowej:

  -  zwykle możliwość zainstalowania większej mocy w stosunku do dostępnej powierzchni dachowej,

  - brak ingerencji w pokrycie dachowe, które może być wrażliwe na błędy montażowe,

  - większe możliwości ustawienia modułów pod optymalnym kątem oraz względem stron świata, gwarantujące maksymalne uzyski,optymalny kąt nachylenia,

  - możliwość zastosowania modułów bifacjalnych, dwustronnych, umożliwiających osiągnięcie większej wydajności o ok. 15 - 20%. jest to uzależnione od otoczenia i podłoża.

  - intensywniejsza wentylacja i chłodzenie modułów, w stosunku do instalacji dachowej, niższa temperatura pracy bezpośrednio wpływa na wydajność modułów. Każdy dodatkowy stopień Celsjusza to około 0,35% straty w wydajność modułu i całej instalacji.

  - łatwiejsza konserwacja, przeglądy oraz ewentualna rozbudowa, 

  - nieco droższa konstrukcja, ale montaż łatwiejszy i bezpieczniejszy,

   

  Wady i ograniczenia :

  -  konieczność przeznaczenia pewnej powierzchni na instalację  1 kWp zajmuje około 3,5 - 4 m2 działki

  - większa podatność na ewentualne zacienienia w stosunku do wyżej położonej instalacji dachowej,

  - złośliwy sąsiad może zasadzić piękne świerki, które za kilka lat spowodują zacienienie.

 • Na usytuowanie dachu względem stron świata w istniejącym budynku nie mamy wpływu, jednak takie usytuowanie nie dyskwalifikuje go przed możliwością montażu instalacji PV. Przy dachu o nachyleniu 30 stopni przyjmujemy produkcję na poziomie 83-84% w stosunku do połaci o ekspozycji południowej i należy ten fakt uwzględnić przy doborze mocy instalacji. 

  Konstrukcja gruntowa wymaga z kolei miejsca na działce. Musimy mieć na  uwadze, że sąsiad może posadzić drzewa lub wybudować dom. Konstrukcja gruntowa może być również nieco droższa ze względu na konieczność wybudowania linii kablowej między inwerterem a RG. 

  Żeby ocenić wyższość jednej instalacji nad drugą należy dokonać wyceny i na tej odstawie podjąć decyzje.