6 odpowiedzi

Sprawdź

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Biloq 1 pkt dodane:

jedni mowią, że tak, drudzy, ze jeszcze nigdy nie myli i wszystko smiga. jak to jest? :)

 • Biloq 1 pkt

  A czy robiac to na wlasna reke nie straci sie gwarancji?

 • Mati.eventplus 0 pkt

  Dzień dobry. 

  Co do poprzednich wypowiedzi kolegów się zgadzam. 

  Jeśli jedziesz samochodem i masz brudną szybę, po prostu ograniczasz tym swoją widoczność. Tak samo jest z panelami. Im bardziej brudne - tym mniejsze parametry. 

  Jeśli chodzi o mycie paneli, uważam, że częstotliwość ich mycia zależy od warunków, w których się znajdują. Jeśli gdzieś w pobliżu są drzewa czy łąka, należy kontrolować ich stan częściej. Pyłki z drzew i traw osadzają się na panelach co niestety sprawia, że trzeba "czyścić" je częściej. Ja używam do tego celu zwykłej wody i mopa z grubą mikrofibrą oraz wody demineralizowanej. Dzięki temu na panelach nie występują tzw "mazy". 

  Mam nadzieję, że ten temat będzie kontynuowany, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać większą wiedzę. 

  Pozdrawiam

 • GN 12 pkt

  Trzeba myć, trzeba delikatnie, trzeba uważać na szok temperaturowy - nie myjemy przy znacznej ekspozycji na słońce.

  I nie przeprowadzamy symulacji gradobicia ;P
  https://www.youtube.com/watch?v=3Xuh3A4vDY0&t=1s

 • Br3xPL 75 pkt

  W pierwszej dekadzie XXI w Niemczech był boom na panele fotowoltaicze i ogólnie wtedy było zdanie, że nie warto ich myć. Jednak brud zalegał, na krawędziach rosły nawet rośliny i już uszkadzały moduły. Co przekładało się na straty, by ich uniknąć szybko powstawały nowe to firmy produkujące środki. 

  Zaleca się myć 2 razy do roku, ale nie więcej niż 4 razy do roku. 

  I najlepiej dedykowanymi do tego narzędziami. PV to dość delikatne rzeczy. Raz też widziałem jak ktoś je odśnieżał stukając w nie kijem - i powstały mikropęknięcia, co też jak łatwo się domyślić przyczyniało się do mniejszego zysku.

  Więc podsumowując tak trzeba myć, ale odpowiednimi środkami 

  https://fotowoltaikaonline.pl/porady/czyszczenie-paneli-slonecznych

  https://tenzi.sklep.pl/solar-panels-srodek-mycia-paneli-slonecznych-p-1149.html

 • KU-609513b7014fd 0 pkt

  Wydajność i sprawność paneli fotowoltaicznych zależy od tego… czy są one regularnie czyszczone. Zabrudzenia redukują ich skuteczność energetyczną. Trzeba więc dbać o nie w odpowiedni sposób i systematycznie je konserwować. Zabrudzenia spowodowane dymem, pyłem z pobliskiej drogi czy pól, pyłkami roślin i traw, ale też liście, ptasie odchody, czy nawet drobne cząstki pochodzące np. ze spalin obniżają skuteczność fotowoltaiki. Niestety, nie cały brud zostanie zmyty przez deszcz – ten poradzi sobie z kurzem i pyłem, jednak trwałe zanieczyszczenia pozostaną. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych warto przeprowadzać rutynowo, raz na rok. Najlepiej robić to wiosną, by usunąć zanieczyszczenia po zimie. W razie potrzeby można rozważyć ich mycie także pod koniec lata, aby zmyć z nich zanieczyszczenia powstałe po żniwach lub pyleniu traw. Oczywiście, jeśli widoczne są na nich spore zabrudzenia warto usuwać je na bieżąco. W celach estetycznych można robić to również częściej – wówczas będziemy cieszyć się sprawną instalacją przez wiele lat, a błyszczące panele będą ozdobą domu. Warto też wybrać odpowiednią porę konserwacji. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy już ostygną i nie są nagrzane po całym dniu lub wczesnym rankiem, kiedy jeszcze nie zdążą się rozgrzać. Panele można myć samemu najlepiej nada się do tego miękka gąbka lub szczotka z delikatnym włosiem, które nie zarysują powierzchni wodą z octem lub preparatami które poleca producent