jedni mowią, że tak, drudzy, ze jeszcze nigdy nie myli i wszystko smiga. jak to jest? :)
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
W pierwszej dekadzie XXI w Niemczech był boom na panele fotowoltaicze i ogólnie wtedy było zdanie, że nie warto ich myć. Jednak brud zalegał, na krawędziach rosły nawet rośliny i już uszkadzały moduły. Co przekładało się na straty, by ich uniknąć szybko powstawały nowe to firmy produkujące środki.
Zaleca się myć 2 razy do roku, ale nie więcej niż 4 razy do roku.
I najlepiej dedykowanymi do tego narzędziami. PV to dość delikatne rzeczy. Raz też widziałem jak ktoś je odśnieżał stukając w nie kijem - i powstały mikropęknięcia, co też jak łatwo się domyślić przyczyniało się do mniejszego zysku.
Więc podsumowując tak trzeba myć, ale odpowiednimi środkami
https://fotowoltaikaonline.pl/porady/czyszczenie-paneli-slonecznych
https://tenzi.sklep.pl/solar-panels-srodek-mycia-paneli-slonecznych-p-1149.html
-
Trzeba myć, trzeba delikatnie, trzeba uważać na szok temperaturowy - nie myjemy przy znacznej ekspozycji na słońce.
I nie przeprowadzamy symulacji gradobicia ;P
https://www.youtube.com/watch?v=3Xuh3A4vDY0&t=1s -
Dzień dobry.
Co do poprzednich wypowiedzi kolegów się zgadzam.
Jeśli jedziesz samochodem i masz brudną szybę, po prostu ograniczasz tym swoją widoczność. Tak samo jest z panelami. Im bardziej brudne - tym mniejsze parametry.
Jeśli chodzi o mycie paneli, uważam, że częstotliwość ich mycia zależy od warunków, w których się znajdują. Jeśli gdzieś w pobliżu są drzewa czy łąka, należy kontrolować ich stan częściej. Pyłki z drzew i traw osadzają się na panelach co niestety sprawia, że trzeba "czyścić" je częściej. Ja używam do tego celu zwykłej wody i mopa z grubą mikrofibrą oraz wody demineralizowanej. Dzięki temu na panelach nie występują tzw "mazy".
Mam nadzieję, że ten temat będzie kontynuowany, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać większą wiedzę.
Pozdrawiam
-
A czy robiac to na wlasna reke nie straci sie gwarancji?
-
@Biloq: Nie przecież nic się nie uszkodzi (Dobrze to wykonując) i nic przy tym nie kombinujemy. Tylko dbamy o sprzęt. Można do okien porównać. Nie zostawisz brudnych, szczególnie na święta ;D.
-
Czytaj także:
Czy panele fotowoltaiczne należy myć?
Jeżeli tak, to czy można je myć myjką ciśnieniową?
Czy należy czyścić panele fotowoltaiczne?
Cześć! Czy należy czyścić panele fotowoltaiczne? Co na ten tem
panele fotowoltaiczne
hej,polecicie coś z magazynu TIM?panele o mocy większej niż 450WIlo
Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne – które roz
Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Bardzo często są myl
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?
O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą
Wydajność i sprawność paneli fotowoltaicznych zależy od tego… czy są one regularnie czyszczone. Zabrudzenia redukują ich skuteczność energetyczną. Trzeba więc dbać o nie w odpowiedni sposób i systematycznie je konserwować. Zabrudzenia spowodowane dymem, pyłem z pobliskiej drogi czy pól, pyłkami roślin i traw, ale też liście, ptasie odchody, czy nawet drobne cząstki pochodzące np. ze spalin obniżają skuteczność fotowoltaiki. Niestety, nie cały brud zostanie zmyty przez deszcz – ten poradzi sobie z kurzem i pyłem, jednak trwałe zanieczyszczenia pozostaną. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych warto przeprowadzać rutynowo, raz na rok. Najlepiej robić to wiosną, by usunąć zanieczyszczenia po zimie. W razie potrzeby można rozważyć ich mycie także pod koniec lata, aby zmyć z nich zanieczyszczenia powstałe po żniwach lub pyleniu traw. Oczywiście, jeśli widoczne są na nich spore zabrudzenia warto usuwać je na bieżąco. W celach estetycznych można robić to również częściej – wówczas będziemy cieszyć się sprawną instalacją przez wiele lat, a błyszczące panele będą ozdobą domu. Warto też wybrać odpowiednią porę konserwacji. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy już ostygną i nie są nagrzane po całym dniu lub wczesnym rankiem, kiedy jeszcze nie zdążą się rozgrzać. Panele można myć samemu najlepiej nada się do tego miękka gąbka lub szczotka z delikatnym włosiem, które nie zarysują powierzchni wodą z octem lub preparatami które poleca producent