Przeczytano 961 razy

Czy panele fotowoltaiczne należy myć?

Jeżeli tak, to czy można je myć myjką ciśnieniową?

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

Odpowiedzi (7)

  • Oczywiście panele należy okresowo myć. Absolutnie nie nadaje się do tego celu myjka ciśnieniowa.

    Do mycia najlepiej stosować specjalistyczne preparaty.

    Polecam ten, myje i jednocześnie zabezpiecza powierzchnię paneli:

    https://www.tim.pl/plyn-do-mycia-paneli-modulow-fotowoltaicznych-1-kg-green-glass

  • Jak o wszystko trzeba dbać tak tez o panele trzeba dbać, nie wystarczy je tylko mieć i się cieszyć. Trzeba od czasu do czasu myć specjalnymi środkami do tego przystosowanymi

  • 1. Tak, można myć, nawet trzeba.

    Przykład tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=nkXP6Faw7BQ

    2. Można myjką, zależy co masz na jej końcu -> https://www.youtube.com/watch?v=H6ASroC6GqY

  • Od tego są firmy które zajmują się konserwacja i przegladami modułów.

  • W większości przypadków miekka woda deszczowa w wystarczającym stopniu oczyści powierzchnię szyby. Jeżeli jednak zdecydujecie się na mycie, co może być wskazane na terenach o dużym zanieczyszczeniu, przemysłowych, z dużym osadzaniem pyłów czy sadzy, należy robić to bardzo ostrożnie. Zwracając szczególną uwagę aby nie zarysować powierzchni szkła. Drobne rysy powstałe po szorowaniu z udziałem piasku będą w przyszłości sprzyjały ponownemu zabrudzaniu.  Absolutnie nie używamy urządzeń ciśnieniowych.

  • Cześć! Tak, panele fotowoltaiczne powinno się myć. Jeżeli panele nie są myte ich sprawność spada o kilka - kilkanaście procent. Oczywiście wszystko zależy od poziomu zanieczyszczeń.

  • Mimo marketingowych zapewnień producentów, że opady deszczu wystarczą do skutecznego oczyszczenia powierzchni paneli, zaleca się okresowe (1-2 razy w roku) mycie powierzchni paneli.

    Deszcz w dużym stopniu usuwa nagromadzony kurz, gorzej z zabrudzeniami bardziej trwałymi, przylegającymi do powierzchni szyby, jak np. odchody ptaków, czy pyłki drzew.


    Do mycia paneli fotowoltaicznych nie wolno używać myjki ciśnieniowej ponieważ woda pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić masę uszczelniającą znajdującą się pomiędzy szybą, a ramą panelu.
    Panele należy myć szczotką o miękkim włosiu, najlepiej teleskopową, tak aby można było sięgnąć do bardziej odległych paneli.

    Woda stosowana do mycia musi być miękka. Mycie twardą wodą może przynieść odwrotny skutek, gdyż twarda woda powoduje powstawanie smug). Doskonale do tego celu nadaje się deszczówka.

    Nie należy stosować detergentów, w szczególności alkalicznych lub kwaśnych. Trudno usuwalne zabrudzenia można przemywać roztworem izopropanolu o nie większym stężeniu niż 10%. Na rynku są dostępne gotowe preparaty przeznaczone do usuwania zabrudzeń z paneli słonecznych.

    Panele należy myć rano, gdy nie są nagrzane. Mycie nagrzanych paneli może spowodować pęknięcie szyby.

    Należy pamiętać, aby podczas mycia nie stawać na panele, ponieważ pod ciężarem mogą powstać mikropęknięcia (nie widoczne gołym okiem), w miejscach tych później tworzą się tzw. „gorące punkty”.

    Zabrudzenia które powinno się stosunkowo szybko usuwać, to odchody ptaków, ponieważ przy dłuższym zaleganiu powodują trwale zmiany na szybie.