Jak często spotykacie się lub sami używacie żyły żo do zasilenia żyrandola?
W swojej pracy często rozmawiam z instalatorami. Dziwi mnie że bardzo rzadko zamawiają przewód 4 żyłowy typu YDYp 4x1,5. Przecież zasilając żyrandol z podziałem źródeł światła właśnie taki przewód powinniśmy zastosować. Wiem że nagminną praktyką jest użycie żyły żo do zasilania? Również w tym przypadku nie podłącza się obudowy do przewodu ochronnego bo ten nie występuje. Co o tym sądzicie? Zdarza wam się tak zrobić?
Odpowiedzi (20)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Kiedyś elektryk bardziej doświadczony ode mnie, powiedział mi że jest to dopuszczalne, ale należy wtedy widoczne żyły trwale oznaczyć innym kolorem np, czarnym, najlepiej za pomocą koszulki termokurczliwej. Co prawda rozwiązanie takie zastosowałem tylko u siebie w domu (w jednym miejscu), ale chciałbym wiedzieć co Wy sądzicie o takim wyjściu z sytuacji. Czy przepisy dopuszczają takie rozwiązanie?
-
Stosuję inny patent, który jak do tej pory zawsze się sprawdzał :)
Pytam klienta po co mu w żyrandolu podział na dwa obwody?Pytanie wydaje się "głupie" ale po chwili dyskusji klient sam stwierdza że chce mieć możliwość decydowania jak jasno ma być w pomieszczeniu.
Wówczas proponuję do żyrandola założyć "mocne oświetlenie" ściemnialne, zrobić cały żyrandol jako jeden obwód na ściemniaczu, a jeśli klient chce to możemy założyć dimmerBox i wówczas w cenie ma sterowanie z smartfona a nawet głosowo.
Najczęściej pojawia się obiekcja klienta że już kupił żyrandol który ma dwie sekcje i jak to teraz zrobić? Wówczas wystarczy jedno zdanie wyjaśnienia, że połączenie dwóch obwodów żyrandola w jeden, nie stanowi żadnego problemu, i przechodzimy do kolejnej obiekcji klienta związanej z tym, czy LED-ami da się ściemniać i że takie "żarówki" są pewnie bardzo drogie.
Chwila rozmowy, podesłanie kilku linków do przykładowych żarówek, oraz omówienie możliwości jakie daje sterowanie oświetleniem poprzez ściemnianie i w większości klienci już nie chcą słyszeć o tradycyjnym łączniku świecznikowym :)
W moim rozwiązaniu do żyrandola wystarczy przewód 3-żyłowy, gdzie żyłę żo, wykorzystuje się zgodnie z przeznaczeniem :)
P.S.
@Gwozdziu944 może takie rozwiązanie Ci się przyda ;)-
@Piotr Bibik: Dobry pomysł z ściemniaczem. Dzięki za podpowiedź. U siebie w salonie również muszę zamontować ściemniacz, bo oślepiają mnie żarówki.
Jest jakaś lista żarówek współpracująca z ściemniaczem Blebox? -
@Gwozdziu944: tak - każda ściemnialna ;) A tak na poważnie to najważniejsze jest aby wszystkie ściemnialne źródła światła podłączone od dany ściemniacz były takie same. Ściemniacz Bleboxa (dimmerBox) potrafi zidentyfikować w jaki sposób należy sterować danym obciążeniem i dostosowuje się automatycznie. Ważne aby nie wprowadzać go w błąd montując różne źródła światła.
Oczywiście może się zdarzyć że jakieś źródło światła nie będzie współpracować - takie ryzyko zawsze istnieje, ale jeszcze nie spotkałem się (ani nie słyszałem) aby ściemnialne źródło światła nie współpracowało z dimmerBox. -
@Piotr Bibik: A ile żyrandoli ma PE ? A jak jest kwadrat w kwadracie to nie można z żyły skorzystać PE ?
-
@Piotr Bibik: Pamiętam ze szkolenia rozmowy na temat ściemniaczy, dlatego pytałem o kompatybilność. Czyli na szczęście nie trzeba doszukiwać się w specyfikacjach żarówek jakim zboczem mogą być sterowane (uff...). Dzięki za pomoc :)
-
@ajotnet: dość dużo lamp montowanych na suficie ma zacisk pod podłączenie przewodu PE. Nie każda, ale sporo, więc PE powinno moim zdaniem być doprowadzone do każdego punktu w instalacji. Dziś jest żyrandol taki, a za tydzień inny i co wówczas zrobisz? Powiesz klientce nie zawieszę bo nie ma PE i musi Pani teraz sufit kuć i jedną żyłę dokładać?
-
@Gwozdziu944: dobrzy producenci to przewidują i dają rozwiązania które potrafią umilać a nie utrudniać życie. Właśnie za to lubię Bleboxa :)
-
@Piotr Bibik: Nie wiem czy przeczytałeś to co pisałem powyżej i nie wiem z skąd ta wiedza że ja tak robię. Przewody 2x u mnie zostały do GU10 i przycisku dzwonek. Ale każdy czyta to co chce lub bardziej zainwestuje w wazelinę...
-
@ajotnet: odniosłem się do tej Twojej wypowiedzi.
-
@Piotr Bibik: OK, przepraszam nie powyżej, a poniżej co opisałem w moim przypadku. Jeżeli jest PE (standard) to wiadomo co, a jak nie ma i jest tylko 2x to kujesz ten sufit bo inwestor chciałby...
-
@ajotnet: nie. W tym wypadku albo informuję klienta jakie jest ryzyko i jaki rodzaj oprawy oświetleniowej (żyrandola ma kupić) aby było bezpiecznie, albo daję propozycję przerobienia instalacji elektrycznej (kucie - może ozdobne korytko kablowe?), albo rezygnuję ze zlecenia.
-
-
Od dawna nie praktykuję takich zamian czy to żarówka, czy gniazdo. Problemem są stare instalacje kiedyś do kuchenek elektrycznych dawało się co było lub ukradło z zakładu. Jeżeli oprawy są [ kwadrat w kwadracie ] podwójna izolacja i nie potrzebne PE można wykorzystać przewód żółto zielony ale UWAGA. Ewidentnie należy oznakować czy to izolacją czy koszulka termokurczliwą na obydwu końcach takie rozwiązanie. Przewodach można jeszcze spotkać CZARNY, NIEBIESKI, BRĄZOWY. W takim jest prościej ale ciężko kupić choć na zamówienie można. Od dawna wszystkie zasilania do opraw sufitowych kładę w przewodzie 4x1,5 choć jak zdarza mi się też 5x1,5 mamy rozwój. W Niemczech przewodów 4x brak i o dziwo spodobało mi się rozwiązanie 5x na sufitach. Zawsze wiesz że to żarówka na suficie, masz do dyspozycji w miarę potrzeby nawet stałe napięcie do lampy awaryjnej kierunkowej lub ewakuacyjnej. Oczywiście że trzeba troszkę wydać więcej, głębiej podkuć lub szerzej. Klient nie wie i tak jakie przewody tam trafiają, a Twoje bezpieczeństwo jest bezcenne nawet jak masz to tylko w korytarzu na schodówce. Zawsze może tę żyłkę odgrzebać w puszce i coś z niej zrobić bez zniszczeń i problemów. Ty o tym wiesz inni nie muszą. Przy inwestycji za 500tyś czy 1mln myślisz że to ma znaczenie u płatnika ?
To Ty kupujesz materiał i Ty dobierasz potrzeby w przyszłości. Więc odpowiadasz za to. Klient nie musi wiedzieć i rozumieć, a może się tak nie opacznie stać że szmata do umycia klosza KOPIE ! Nie świeci, a KOPIE !
-
W mojej pierwszej pracy, szef nie stosował w ogóle przewodów 4 żyłowych, więc żyła żółto-zielona w niektórych przypadkach służyła do podłączania zasilania. Po jakimś czasie zwróciłem mu na to uwagę, aby stosować przewody 4 żyłowe do lamp i na chwilę to pomogło. Kilka rolek przewodu 4 żyłowego mieliśmy, ale jak się skończyły to znowu było stosowanie 3 żyłowych bo cena, a dodatkowym argumentem było: "teraz lampy są plastikowe więc nie ma potrzeby uziemienia"(w swojej głowie się z tym nie zgodziłem ale nie rozpoczynałem kłótni by nie usłyszeć: co ty tam młody możesz wiedzieć. Robisz u mnie i po mojemu."....
Na szczęście już u niego nie pracuję z powodu zahamowania mojego rozwoju. Wyszedłem na tym bardzo dobrze.
Jeśli wykonuję coś sam, to używam przewodów 4 żyłowych do zasilania oświetlenia (no chyba że to pojedynczy kinkiecik). Za materiał płaci klient, a jeśli zdarzy się wejść na instalację po kimś i do lamp są przewody 3 żyłowe a wymagane jest rozdzielenie oświetlenia to po prostu tego nie podłączam. Informuję że trzeba zrobić bruzdę i położyć nowy przewód. Zazwyczaj rezygnują z tego rozwiązania jeśli już wszystko jest wymalowane i wypieszczone. Wtedy informuję aby wrócili do tematu przy najbliższym remoncie.Zdarzyło mi się też zastosować moduły exta free czy exta life. Pod przycisk na ścianie był zamontowany nadajnik, a pod lampą odbiornik. Sterowanie bezprzewodowe. Do odbiornika wymagane było doprowadzenie 230V a żyła żółto-zielona podłączona do uziemienia lampy.
-
@Gwozdziu944:brawo za właściwa postawę i chęć tworzenia instalacji zgodnie ze sztuką :-)
-
@Jacek Niżyński: Taaa
-
@Gwozdziu944: życzyłbym sobie, aby każdy podchodził w ten sposób do swojego zawodu i zasługiwał na miano fachowca, Za taką postawę (nie zmieniaj jej) otrzymujesz ode mnie lika.
-
@Tomasz Brzostowski: Zawsze starałem się wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafię, ale przez pierwszego szefa byłem nauczony iść na pewne ustępstwa. Kiedyś nadeszła chwila refleksji i stwierdziłem że robię albo dobrze i profesjonalnie, albo wcale. Na szczęście ta refleksja nie wynikła z tego, że komuś coś się stało lub zniszczyło, tak po prostu samo przyszło bez okazji.
Już od dawna unikam najtańszych produktów niejasnego pochodzenia. Albo robimy na moim materiale, albo robi ktoś inny. Mam ten komfort że mogę sobie na to pozwolić, bo wykonywanie instalacji to nie jest mój główny dochód. Lubię to robić i przyjmuję tyle zleceń ile mi odpowiada i na ile mam czasu. Sam pracuję na renomę swojej firmy i mi to pasuje.
-
@Tomasz Brzostowski: A w czyich oczach można poznać fachowca ? Tego co dużo gada czy tego co robi czy się za niego tylko uważa ? Kto to określa kto jest wyrocznią tego stanu "FACHOWIEC" ? Inwestor co go pierwszy raz na oczy widzisz, czy przez telefon rozmawiasz ? Ten co ma dużo czasu na pisanie i ma czas na to (student, bezrobotny młody po szkole czy w trakcie szkoły) ?
-
Czytaj także:
Podłączenie żyrandola
Z żyrandola wychodzą trzy przewody - biały, żółty i przezroczysty.
Jak często testować różnicówki?
A Wy jak często naciskacie przycisk TEST znajdujący się na rózniców
Jakie żyły do przewodów termoelektrycznych?
Poszukuję żyły NiCr oraz żyły NiAl do przewodów termoelektrycznych
Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik
Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest
Bezprzewodowy system sterowania domem od F&F
Co można osiągnąć z F&F FOX? Z jakich elementów składa się system?
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Spotykam się dość często, najczęściej żo używana jest jako sekcja żyrandola. Za każdym razem jak to widzę to czuje wewnętrzne zniesmaczenie. Osobiście nie polecam takiego rozwiązania, ale stosuje pod warunkiem że lampa/żyrandol jest w 2klasie ochronności a to sie dosyć rzadko zdarza. Oczywiście żo owinięta czarną izolacją lub założony termokurcz.