11 odpowiedzi

Sprawdź

Jak często testować różnicówki?

Piotr Bibik 274 pkt dodane:

A Wy jak często naciskacie przycisk TEST znajdujący się na róznicówce?

Częstotliwość testowania

Wyłączniki różnicowoprądowe muszą być testowane tak często jak określają to wymogi bezpieczeństwa i regulacje prawne aktualnie obowiązujące. W przypadku, gdy jest brak takich wymogów, Schneider Electric zaleca testowanie wyłączników różnicowoprądowych z następującą częstotliwością:
- po pierwszym podłączeniu i każdym ponownym zainstalowaniu wyłącznika
- co rok, dla urządzeń zainstalowanych w dobrych warunkach środowiskowych (bez kurzu, korozji, wilgoci itp.)
- co trzy miesiące, dla urządzeń które były zainstalowane przez 7 lub więcej lat w dobrych warunkach środowiskowych
- co miesiąc, dla urządzeń wykorzystywanych w korozyjnych i ciężkich warunkach środowiskowych lub narażonych na zwiększone zagrożenie wyładowaniami piorunowymi (w tej sytuacji polecane jest stosowanie wyłączników typu Si)

Źródło: https://www.elektroklub.pl/aktualnosci/news,133,jak-czesto-testowac-wylaczniki-roznicowopradowe-przy

P.S.

@ajotnet: temat przeniosłem do nowego wątku.
@Łukasz Barton dorzucisz coś do tego tematu?

 • Stara szkoła zawsze mówiła : "co najmniej raz w miesiącu" bez względu na markę i warunki w jakich przyszło jej pracować i ja się tego już będę się trzymał tak już z przyzwyczajenia

 • Każdy chyba z nas jak podchodzi do rozdzielnicy to jak widzi takowe urządzenie stara się go przetestować bo większość czasem nie była testowana od początku montażu i nawet niejednokrotnie dobrze podłączona przez instalatora (nawet jak jest na niej napisane). Ludzie się boja tego robić bo im się zegarki po resetują, komputery i telewizory popsują itp. etc. Przecież nikt nikomu chyba tylko w dobrej wierze jak powiedział "raz na miesiąc" nie zrobił "na złość". Będzie teraz nakazywał inaczej jak wychodząc za drzwi i tak będą mieć to naprawdę w głębokim poszanowaniu. To nie przegląd auta co roku i kary finansowe aby "musieli to robić" z nakazem. 

  - Ilu na budowie to robi, a tam są nie raz spartańskie warunki i pogodowe i techniczne ?

  - Przychodząc pod rozdzielnię popatrzymy tak to ma więcej jak siedem lat, laik to stwierdzi bo elektryk po wielu latach no oko powie ile lat ona już ma.

  - a co się stanie jak ktoś ja pyknie testem ? To ewentualnie pracy będziemy mieć więcej i telefonów do naprawy lub wymiany !

 • Jeżeli przepisy nie precyzują kiedy testować wyłączniki różnicowoprądowe to najlepiej stosować się do zaleceń producenta danego wyłącznika różnicowoprądowego.

 • Jeśli jadę do klienta na serwis, to zazwyczaj klikam te różnicówki. Zdaję sobie sprawę, że sami zapewne tego nie zrobili, a zegary w urządzeniach AGD to sobie ustawią. Trzymam się tego, co napisał producent w instrukcji, a jeśli nie wiem jak to jest w przypadku jakieś różnicówki to trzymam się zasady że co rok i przypominam o tym klientom.

 • Ja testuje co rok. I tak wszystkim swoim klientom zapisuje w dokumentacji.

 • Trzymam w ręku nowy wyłącznik różnicowo-prądowy ( z szarym nadrukiem). W instrukcji obsługi, producent podaje żeby test przeprowadzać co 6 m-cy. 

  Życie pokazuje jednak, że chyba mniej niż 5% użytkowników wykonuje test RP.

 • RCD stanowi część ochrony przeciwporażeniowej:
  Więc minimalne częstotliwości podane są w tabeli okresowej kontroli instalacji.

  Jest jeszcze zapis

  "Tego rodzaju próby należy wykonywać okresowo, zgodnie z instrukcją eksploatacji lub zgodnie ze wskazaniem producenta." Więc producent ustala częstotliwość jeżeli normy nie wskazują inaczej.

  Dodatkowo wymienione są wymagania dotyczące placów budowy. RCD należy testować :

  1) przed uruchomieniem urządzenia po dokonaniu zmian i napraw części elektrycznych i mechanicznych;
  2) przed uruchomieniem urządzenia, jeżeli urządzenie było wyłączone ponad miesiąc;
  3) przed uruchomieniem urządzenia po jego przemieszczeniu.

  Ja u siebie testuję jak mi się przypomni ale jest to ok. 2 miesiące przy czym na wyłączniku jest napis "testować co pół roku". Poza tym przycisk test nie jest zero jedynkowy, wskazuje jedynie czy wyłącznik działa czy nie, ale nie czy poprawnie - pomiar RCD dotyczy prądu upływowego i czasu zadziałania.  
  Jak w tabeli.