Przeczytano 1 188 razy

Różnicówka

Od jakiegoś czasu w moim domu wybija różnicówka. Instalacja jest nowa. Co może być przyczyną?

Odpowiedzi (11)

 • Dzięki za porady. Okazało się, że przewód niebieski N był luźny.

 • Spróbuj znaleźć jakąś regularnosc.  Ja szukałem aż zauważyłem że wybija jak pada deszcz. Okazało się że budowlańcy zostawili na zewnątrz nieosloniety kabel.

 • Możliwości jest wiele, spróbuj najpierw odłączyć urządzenia i sprawdź czy dalej wybija.

 • Warto byłoby zacząć od podania jak to różnicówka? A przynajmniej jaką ma czułość: A czy AC?

  Powowów wyzwalania wyłącznika różnicowoprądowego może być kilka: 
  - uszkodzenie wyłącznika,
  - upłynność prądu, czyli uszkodzenie jakiegoś innego elementu instalacji elektrycznej gdzie "ucieka" prąd,
  - uszkodzenie innego urządzenia podłączonego do instalacji elektrycznej, które okresowo się włącza
  - zbyt dużo elektroniki w domu :)

  W uproszczeniu, ostatnia opisana sytuacja może występować przy wyłączniku różnicowoprądowym o czułości AC. Prawidłowo działające zasilacze impulsowe (są praktycznie w większości nowych urzadzeń zasilanych energią elektryczną np. LED) mogą wyzwalać wyłączniki różnicowoprądowe o czułości AC, stąd od dłuższego czasu zalecany jest montaż wyłączników róznicowoprądowych o czułości A.

  W wielu krajach np. Niemcy, od lat jest zakaz stosowania wyłączników różnicowoprądowych o czułości AC (dotyczy domów i mieszkań). W polsce stoswanie czułośći AC jest dopuszczane, choć zalecana jest czułość A.

  Wyłączniki różnicowoprądowe o czułości AC są u nas nadal popularne, ze względu na niską świadomość wielu instalatorów i troszkę niższą cenę.

 • KTORES Z URZĄDZEN moze powodowac ze roznicowka wybija sprawdz ile urzadzen jest podlaczonych pod jedno zabezpieczenie potem sprawdzamy po kolei ktore jest przyczyna wybijania po kolei a moze jest ich zbyt duzo

 • Różnicówka wybija gdy prąd upływu jest większy niż 30mA (założenie, że taka różnicówka została zainstalowana) Działanie różnicówki jest dość proste. Prąd wpływający przewodami/przewodem fazowym musi być równy prądowi wypływającemy przewodem neutralnym, jeśli nie jest równy, to znaczy, że mamy upływ prądu, na przykład przez przewód zabezpieczający żółto zielony. 

  Przyczyną najprawdopodobniej jest jakieś urządzenie podłączone do instalacji. Należałoby też sprawdzić poprawność działania rożnicówki miernikiem instalacji elektrycznej. Proszę sprawdzić, odłączając kolejno urządzenia i czekać czy wyłączenia będą się powtarzać.

 • Przyczyn może być wiele. Niektóre użądlenia nie nadają się do podłączenia przez różnicówke. Wezwij elektryka z uprawnieniami on posprawdza wszystko odpowiednim sprzętem i swoim doświadczeniem. Jeżeli jesteś odważny to odepnij wszystkie urządzenia z gniaz i wpinką pololei. Któreś trzaśnie.