4 odpowiedzi

Sprawdź

Jaka różnicówka do urządzenia z falownikiem?

Pytania od klientów TIM.pl 95 pkt dodane:

Potrzebuję dobrać wył. różnicowoprądowy o odpowiedniej charakterystyce współpracujący z urządzeniami z falownikami / serwowzmacniaczami.

Obecnie maszyna, a właściwie filtr przed serwowmacniaczami w tej maszynie powoduje wyrzucanie zwykłej trójfazowej różnicówki 3f/63A/30mA (zawsze podczas wyłączania maszyny wyłącznikiem głównym). W obwodzie są też inne standardowe urządzenia, więc zależy na zabezpieczeniu róznicowka. Proszę o namiar na odpowiedni  produkt z TIM.pl

@Łukasz Barton , @Schneider Electric

 • Wyłącznikiem różnicowoprądowym dedykowanym do falowników, który mogą Państwo rozważyć jest A9Z61463. Karta ktalogowa z informacjami o tym wyłączniku poniżej. 

  https://eref.se.com/ww/pl/web-product-data-sheet/product/A9Z61463

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Po pierwsze pytanie o jaki falownik chodzi? 1-fazowy / 3-fazowy ?

  Zabezpieczenia z wyzwalaczem różnicowoprądowym typu F (historycznie typ U) dedykowane są do zabezpieczania obwodów z falownikami 1-fazowymi.

  Dla falowników 3-fazowych dedykowane są wyzwalacze typu B/B+ chyba, że producent falownika przebadał i rekomenduje stosowanie np. klasycznego typu A (tak, zdarzają się takie przypadki, dla mniejszej mocy falowników - informacja powinna być zawarta w manualu dostarczanym do falownika, tak jest w przypadku falowników Siemensa z rodziny SINAMICS)

  Dodatkowo należy tutaj rozgraniczyć dwa zagadnienia:

  1) nieprawidłowe wyzwolenia wyłącznika różnicowoprądowego w momencie włączania / wyłączania maszyny (na skutek wystąpienia przejściowego, roboczego prądu różnicowego w obwodzie, układy falownikowe z filtrami)

  2) skuteczna ochrona wyłącznika różnicowoprądowego w przypadku wystąpienia odkształconego prądu różnicowego, stwarzającego realne zagrożenie porażeniem, który w zależności od falownika i miejsca uszkodzenia może być widmem częstotliwościowym do 1kHz (w przypadku falowników 1-fazowych, tutaj chroni nas typ F), bądź pojawieniu się stałego prądu różnicowego DC (takie niebezpieczeństwo pojawia się w przypadku falowników 3-fazowych, w tym przypadku tylko typ B/B+ jest w stanie skutecznie rozłączyć obwód)

  Tak jak w pytaniu klienta, najczęściej spotykamy się z pierwszym zagadnieniem (jako niechciane wyłączenie). W tym przypadku jednym z rozwiązań jest zastosowanie wyłączników krótkozwłocznych (typ F / U w standardzie są krótkozwłoczne, natomiast są również dostępne wyłączniki typu A krótkozwłoczne).

  Z doświadczenia sprawdziłem - najczęściej eliminuje to nieprawidłowe wyzwolenia wyłączników różnicowoprądowych (zarówno w przypadku zastosowania typu F jak i A krótkozwłocznego) w momencie załączania bądź wyłączania maszyn, w których są zastosowane nawet 3-fazowe falowniki. 

  ALE

  pozostaje pytanie czy taki wyłącznik ochroni nas jeśli faktycznie popłynie prąd różnicowy stwarzający zagrożenie porażeniem? I tutaj przechodzimy do drugiego zagadnienia, które jest bardzo często pomijane. 

  Niemiecka Norma DIN VDE 0100-530 dokładnie definiuje miejsca zastosowania poszczególnych typów wyzwalaczy różnicowych. Dodatkowo producenci falowników najczęściej podają rekomendowane zabezpieczenia RCCB, które należy zastosować. Zastosowanie różnicówek typu F (bądź A krótkozwłocznych), nawet jeśli eliminujące niechciane wyzwolenia podczas operacji łączeniowych, nie zapewnia nam realnej ochrony w przypadku obwodów z falownikami 3-fazowymi. 

  Reasumując, najbezpieczniej trzymać się wytycznych producenta falownika, oraz zaleceń normy DIN VDE 0100-530

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Moja propozycja to różnicówka typu U do pracy z przetwornicami częstotliwości.

  https://www.tim.pl/wylacznik-roznicowopradowy-4p-63a-0-03a-typ-u-frcmm-634003-u-170455

  wycinek z katalogu;