A Wy jak często naciskacie przycisk TEST znajdujący się na róznicówce?
Częstotliwość testowania
Wyłączniki różnicowoprądowe muszą być testowane tak często jak określają to wymogi bezpieczeństwa i regulacje prawne aktualnie obowiązujące. W przypadku, gdy jest brak takich wymogów, Schneider Electric zaleca testowanie wyłączników różnicowoprądowych z następującą częstotliwością:
- po pierwszym podłączeniu i każdym ponownym zainstalowaniu wyłącznika
- co rok, dla urządzeń zainstalowanych w dobrych warunkach środowiskowych (bez kurzu, korozji, wilgoci itp.)
- co trzy miesiące, dla urządzeń które były zainstalowane przez 7 lub więcej lat w dobrych warunkach środowiskowych
- co miesiąc, dla urządzeń wykorzystywanych w korozyjnych i ciężkich warunkach środowiskowych lub narażonych na zwiększone zagrożenie wyładowaniami piorunowymi (w tej sytuacji polecane jest stosowanie wyłączników typu Si)
Źródło: https://www.elektroklub.pl/aktualnosci/news,133,jak-czesto-testowac-wylaczniki-roznicowopradowe-przy
P.S.
@ajotnet: temat przeniosłem do nowego wątku.
@Łukasz Barton dorzucisz coś do tego tematu?
Odpowiedzi (11)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@artel electric: lepiej częściej niż za rzadko.
-
-
Każdy chyba z nas jak podchodzi do rozdzielnicy to jak widzi takowe urządzenie stara się go przetestować bo większość czasem nie była testowana od początku montażu i nawet niejednokrotnie dobrze podłączona przez instalatora (nawet jak jest na niej napisane). Ludzie się boja tego robić bo im się zegarki po resetują, komputery i telewizory popsują itp. etc. Przecież nikt nikomu chyba tylko w dobrej wierze jak powiedział "raz na miesiąc" nie zrobił "na złość". Będzie teraz nakazywał inaczej jak wychodząc za drzwi i tak będą mieć to naprawdę w głębokim poszanowaniu. To nie przegląd auta co roku i kary finansowe aby "musieli to robić" z nakazem.
- Ilu na budowie to robi, a tam są nie raz spartańskie warunki i pogodowe i techniczne ?
- Przychodząc pod rozdzielnię popatrzymy tak to ma więcej jak siedem lat, laik to stwierdzi bo elektryk po wielu latach no oko powie ile lat ona już ma.
- a co się stanie jak ktoś ja pyknie testem ? To ewentualnie pracy będziemy mieć więcej i telefonów do naprawy lub wymiany !
-
Jeżeli przepisy nie precyzują kiedy testować wyłączniki różnicowoprądowe to najlepiej stosować się do zaleceń producenta danego wyłącznika różnicowoprądowego.
-
@Robsontech: To musimy niestety chodzić z tabletem, telefonem z internetem aby sprawdzać co producent (w PDF-ach) miał na myśli bo mamy tyle tego i tylu producentów że niejednokrotnie jest tak sfatygowana i brudna od podnoszenia że nie wiemy jakiej wartości, firmy, a po wyglądzie ma dobre naście, a czasem dziesiąt lat itp.
-
@ajotnet:Raz w miesiącu warto sprawdzić dawniej to był podstawowy warunek każdego producenta. Jeżeli dane znamionowe są nie czytelne lub różnicówka jest sfatygowana to warto ją wymienić dla pewności.
-
-
Jeśli jadę do klienta na serwis, to zazwyczaj klikam te różnicówki. Zdaję sobie sprawę, że sami zapewne tego nie zrobili, a zegary w urządzeniach AGD to sobie ustawią. Trzymam się tego, co napisał producent w instrukcji, a jeśli nie wiem jak to jest w przypadku jakieś różnicówki to trzymam się zasady że co rok i przypominam o tym klientom.
-
Ja testuje co rok. I tak wszystkim swoim klientom zapisuje w dokumentacji.
-
Trzymam w ręku nowy wyłącznik różnicowo-prądowy ( z szarym nadrukiem). W instrukcji obsługi, producent podaje żeby test przeprowadzać co 6 m-cy.
Życie pokazuje jednak, że chyba mniej niż 5% użytkowników wykonuje test RP.
-
RCD stanowi część ochrony przeciwporażeniowej:
Więc minimalne częstotliwości podane są w tabeli okresowej kontroli instalacji.Jest jeszcze zapis
"Tego rodzaju próby należy wykonywać okresowo, zgodnie z instrukcją eksploatacji lub zgodnie ze wskazaniem producenta." Więc producent ustala częstotliwość jeżeli normy nie wskazują inaczej.
Dodatkowo wymienione są wymagania dotyczące placów budowy. RCD należy testować :
1) przed uruchomieniem urządzenia po dokonaniu zmian i napraw części elektrycznych i mechanicznych;
2) przed uruchomieniem urządzenia, jeżeli urządzenie było wyłączone ponad miesiąc;
3) przed uruchomieniem urządzenia po jego przemieszczeniu.Ja u siebie testuję jak mi się przypomni ale jest to ok. 2 miesiące przy czym na wyłączniku jest napis "testować co pół roku". Poza tym przycisk test nie jest zero jedynkowy, wskazuje jedynie czy wyłącznik działa czy nie, ale nie czy poprawnie - pomiar RCD dotyczy prądu upływowego i czasu zadziałania.
Jak w tabeli. -
Czytaj także:
Różnicówka
Od jakiegoś czasu w moim domu wybija różnicówka. Instalacja jest no
Jak często "odpalać" agregat prądotwórczy?
Jak często powinno się uruchamiać agregat prądotwórczy tak żeby był
Dobezpieczenie różnicówki
Czy różnicówkę należy dobezpieczać?Wyłączniki różnicowoprądowe z ra
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej
Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?
Wiele osób zadaje pytanie: od czego zacząć wykonywanie instalacji e
Jak podłączyć różnicówkę?
W artykule przyglądamy się roli wyłączników różnicowoprądowych, pop
Stara szkoła zawsze mówiła : "co najmniej raz w miesiącu" bez względu na markę i warunki w jakich przyszło jej pracować i ja się tego już będę się trzymał tak już z przyzwyczajenia