Zainteresowany jestem zakupem przewodu nN typu NA2XY 4x35mm do sieci elektrycznej. Przewód ten potrzebuje do podpięcia kilku budynków jednorodzinnych (min.4), na ten czas 2, w przyszłości 4. Odległość od słupa = 70m. Czy średnica i parametry tego przewodu wystarczą? Jeżeli nie to proszę o podanie jakim przewodem musiałbym wykonać tą sieć. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedzi (18)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Piotr Kubaszewski: Może być jedno złącze + szafki pomiarowe. Ale fakt, bez warunków przyłączeniowych to wróżenie z fusów.
-
@Tomasz Brzostowski:Tak w takim przypadku masz rację :) ale wątpie żeby takie coś miało sens w domach jednorodzinnych z wielu względów.
-
@Piotr Kubaszewski: @Tomasz Brzostowski Jak dla mnie to tu wszystko jest mocno przynajmniej dziwne, coś tam poniżej opisałem.
-
@artel electric: Zgadza się, najpierw warunki przyłączenia, a dopiero na ich podstawie można coś wyliczać i dobierać.
-
@Tomasz Brzostowski @artel electric @Piotr Kubaszewski
Rozumiem, że Panowie nie są czarodziejami. Ja osobiście nie mam żadnego doświadczenia w elektryce i tata chciał, żebym tak napisała pytanie, bo szukał odpowiedzi na to czy został oszukany.
Cała historia jest taka, że obok naszej działki buduje się nowy sąsiad i potrzebował pozwolenia od mojego taty na poprowadzenie sieci przez naszą działkę do swojej, inny sąsiad już mu odmówił. Z tatą dogadali się tak, że mój tata wyrazi zgodę jeśli jemu też 'uzbroi działkę' (z tego co rozumiem to wynika to z tego, iż kiedyś płaciło się za to z własnej kieszeni, dziś się dowiedzieliśmy, że koszty pokrywa dostawca prądu).
Tata podpisał umowę od razu, bo myślał, że przewód jest wystarczający. Potem losowym trafem wyszło tak, że pracownicy z Tauronu robili coś obok naszej działki (inna sprawa). Tata podszedł i zapytał się czy przewód jest wystarczający i Pan mu w skrócie powiedział, że 'zależy, ale raczej nie'.
Pytaliśmy znajomych i dzwoniliśmy do Tauronu, ale nigdzie nie było jednoznacznej odpowiedzi.
Ani ja ani tata nie orientujemy się w dokładnej terminologii i nie wiemy co jest potrzebne do obliczeń, a w umowie była podana tylko nazwa kabla. Tata był po prostu zły, że został oszukany przez nowego sąsiada, bo tak jak już wspominałam sądził, że w przyszłości będzie musiał płacić za uzbrojenie.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Mimo, że nie podaliśmy wszystkich informacji Państwa odpowiedzi rozjaśniły tacie co robić, skontaktował się ze starym kolegą od którego m.in. dowiedział się o tej zmianie przepisów i teraz się nie martwi.
Nie wiem, czy tą sytuację mogą Państwo sklasyfikować jako 'mocno dziwną', bo nie znam pytań przewijających się, przez to forum, ale szukałam pomocy i pod koniec źle się poczułam czytając dalsze komentarze. Przepraszam za kłopot. -
@Vira: Szkoda że od razu nie naświetliła Pani problemu, zapewne każdy z nas podszedłby inaczej do rozwiązania. Proszę pisać na bieżąco jak się mają sprawy, postaramy się pomóc.
-
@artel electric: To co napisał Tomasz można spotkać zwłaszcza w blokach, a nawet w domach szeregowych
-
@Vira: Fajnie, że rozjaśniłaś sytuacje, bo z tego co napisałaś sprawa wygląda inaczej.
Sąsiad potrzebował Waszej zgody na poprawadzenie trasy zasilającej przez Waszą działkę do złącza kontrolno - pomiarowego (taka skrzynka metalowa koloru jasnego pewnie już na graniacy działki sąsiada). Na tym etapie prace wykonywał Tauron, a dokładnie firmę zewnętrzna, która dostała zlecenie na poprawdzenie trasy kablowej. Kabel, który jest w ziemii kładł Tauron, a część sąsiada jest dopiero od jego złączo kontrolno - pomiarowego.
Teraz pytanie czy jak Twój ojciec wyrazil zgodę na poprawdzenie trasy to macie wpis w księdze wieczystej. Można wpisać służebność przesłyu i dystrybucji energii na rzecz sąsiada (tu wpisuje się numer działki - bo jak zmieni się właściciel to znowu trzeba robić wpis) lub inną umowę pisemną, w której wyraził na to zgodę. Ale jeżeli tauron kopał w Waszej działce to jakąś zgodę musieliście podpisać - jeżeli nic nie podpisywaliście to możecie rządać usunięcia kabla i prowadzić walkę z sąsiadem.
Wy teraz chcecie podpiąć się do sieci i okazuję się, że nie ma takiej możliwości (technicznej lub fizycznej) więc co ja bym zrobił. Najpierw wejdź w geoportal czy podobny portal gdzie można zobaczyć mapy z naniesionymi mediami. Oznacz, które działka jest Twoja, która jest sąsiada i zobaczymy na mapie jak to wygląda. Wtedy możemy duzo więcej powiedzieć. Poza tym znajdź w swojej okolicy pożądnego projektanta instalacji elektrycznych, który będzie mógł to przejrzeć, ale też będzie potrzebował dokumentacji technicznej, dokumentów itd.
Co do opłaty za podłączenie do sieci, o której wspomniałaś. Nie pamiętam jaki dokładny jest wzór Taurona na prowadzenie tras, ale mniej więcej to jest coś takiego: moc zainstalowana (stała opłata za 1kW x ilość kW) + długość trasy wyrażonej w metrach. Poniżej chyba 200 metrów (ale nie pamiętam co do metra) nie ponosi się opłaty, potem jest to kilka złotych za każdy metr. Ja za prowadzenie trasy 900m i moc 16kW zapłaciłem 1200 PLN.
-
-
-
Nie zawarłeś żadnych konkretnych informacji m.in. o których wspomina @Tomasz Brzostowski ale również np. sposób prowadzenia, czy jedno złącze na wszystkie obiekty czy złącza pośrednie, jakie długości i przekroje kabli odbiorczych WLZ, należy policzyć spadki napięcia mające również wpływ na dobranie przekrojów, 70 mb to jednak jest kawałek trasy, wszystko trzeba należycie policzyć i dopiero podejmować jakiekolwiek kroki. W zasadzie to nie wiemy kompletnie nic, wg mnie to 50mm2 może być za mało.
-
@artel electric:
70m od słupa do podłączenia pierwszego budynku + 10m do drugiego + 20m do trzeciego + 30m do czwartego
Tak, wszystkie budynki będą zasilane z jednego przewodu
Moc - standardowa
sposób prowadzenia - ziemią
złącza - nie wiem
długości i przekroje kabli odbiorczych WLZ - nie wiem
Dlatego ten przewód, bo taką mam propozycję od Tauronu-
@Vira: W zasadzie to jakby pisać palcem po wodzie, po szybkich obliczeniach wg tylko podstawowych parametrów przy standardowej mocy 15kW na dom i 110mb mamy obciążenie ok 100A przy 1% spadku. 4X35Al pozwala na zasilanie taką mocą max dwóch domów wynika z tego poważny niedomiar. Pojawia się tez pytanie co w sytuacji potrzeby w przyszłości zwiększenia mocy ? linia do wymiany... Coś tu wyraźnie jest nie tak.
Przypuszczam , że są to cztery odrębne działki, więc można by założyć, że w granicy każdej z nich powinno pojawić się zarówno ZK jak i ZP wg sugestii każde ZK zasilane 4x35Al – niemożliwe. Wydaje mi się, że na słupie powinno pojawić się ZK-1 w celu ułatwienia obsługi, modernizacji etc i tu właśnie mógłbym podejrzewać, że OSD chodzi tylko o ten odcinek kabla na słupie dalej wg projektu lub TWP. Nie mamy wiedzy w temacie Twoich uzgodnień z Tauron, ale wg Prawa Energetycznego zakres tychże prac (wykonanie linii, posadowienie i zasilenie ZK w granicach działek) leży po stronie dystrybutora (tutaj może @Piotr Bibik @Piotr Kubaszewski coś dopowiedzą) Jak widzisz nie jesteśmy w stanie ogarnąć do końca tematu dysponując tak ograniczonym zakresem informacji, jeżeli posiadasz jakiekolwiek wytyczne, najlepiej warunki zasilania to podeślij, może będzie łatwiej.
EDIT
Tak na marginesie na takie inwestycje powinien powstać uzgodniony projekt na którym inwestor/wykonawca będzie się opierał, zresztą nie widzę możliwości wykonania takiego zadania bez wspomnianego wg własnego widzi mi się.
-
@Vira: Nie będzie podłączone w takim przypadku jednym przewodem tylko:
1 przewód do 1 budynku, potem kolejny przewód równolegle do 2 budynku i tak dalej.
Grubość przewodu pierwszego trzeba uzaleznić od zapotrzebowanie budynku + współczynnik jednoczesności i tak samo dalej.
Jeżeli licznik od Tauron będzie w każdym domu to teroretycznie jest to rozwiązanie jeżeli Tauron postawi jedną ZK na na granicy działki i wyraża na takie coś zgodę.
Lecz jak chcesz później rozwiązać to, że przewody będą szły z jedno domu do drugiego - późniejsi właścicieli muszą o tym wiedzieć, wyrazić zgodę i dać służebność na ewentualne naprawy/modernizacje.
Podsumowując to nie spotkałem się nigdy z czymś takim w domach jednorodzinnych, nawet bliźniakach. Takie coś spotykane jest w mieszkaniach/blokach gdzie roździał na poszczególne mieszkanie odbywa się w bloku.
-
@Piotr Kubaszewski: Nie wyobrażam sobie Piotrze takiego rozwiązania jakie opisałeś z niczym się nie klei. Nie sądzę by ZE sobie na to pozwolił.
-
@Vira: co to znaczy "moc standardowa" Czyli ile? Ja do domku jednorodzinnego mam 32 kW i będę zwiększał. To ile wynosi ten standard?
Poniżej link do kalkulatora który pomoże w określeniu przekroju źyły kabla. Ponieważ przez różne odcinki kabla będą płynęły różne wartości prądów więc ekonomicznie może okazać się stosowanie różnych przekrojów.Poza tym są warunki przyłączenia w których jest określone jaki kabel należy zastosować.
-
-
-
Odległość 70m od słupa do czego? Do złącza? Wszystkie budynki będą zasilane z jednego złącza? Jaka jest planowana moc przyłączeniowa dla każdego budynku?
Nawet przy standardowej mocy przyłączeniowej myślę że 35mm² to trochę za mały przekrój dla 4 budynków, proponowałbym przynajmniej 50mm².
-
@Tomasz Brzostowski:
70m od słupa do podłączenia pierwszego budynku + 10m do drugiego + 20m do trzeciego + 30m do czwartego
Tak, wszystkie budynki będą zasilane z jednego przewodu
Moc - standardowa
Nie wiem jakie dostanę warunki od Tauronu
Czy 50mm² wystarczy, czy potrzeba więcej? Ewentualnie jaki przekrój wystarczyłby na trzy budynki w tej samej konfiguracji?-
@Vira: Dla kabla NA2XY i dla 4 budynków o standardowej mocy przyłączeniowej (25A) proponuję przekrój 70mm². Przy pełnym obciążeniu spadek napięcia będzie na poziomie 1%.
Kable od złącza do poszczególnych budynków proponuję YKY dla pierwszego budynku przekrój minimum 6mm² , dla drugiego i trzeciego 10mm².
-
-
Czytaj także:
Odłącznik ręczny nN firmy EMA – ELFA, typ ŁOZ 3 x 250 A
Cześć, szukam dostępnego w timie: Odłącznik ręczny nN firmy EM
Przewód
Witam przewód 1,5 mm2 zasila bojler 1,5kw i czajnik 1kw czy ta
Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady
Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia
Przewodnik po złączach USB typu C
Czym jest USB-C, jakie ma możliwości i zastosowania, jak wybrać odp
Przewód sterowniczy JZ-520 HMH LS0H – bezpieczny i elasty
JZ-520 HMH LS0H to bezhalogenowy, ognioodporny i elastyczny kabel s
Nie do końca rozumiem dlaczego kilka budynków jednorodzinnych będzie przyłączone do jednego przyłącza. Jeżeli budynki będą miały różnych właścicieli to jest to niemożliwe w legalny sposób do zrealizowania.
Nie mówię już o podaniu braku mocy przyłączeniowej - bez tego to jest wróżenia z fusów.