Przeczytasz w 5 min.
Przeczytano 122 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-12-19

Z czego składa się rozdzielnica elektryczna w domu lub mieszkaniu?

Rozdzielnica domowa - co znajdziesz w środku?

Artykuł sponsorowany przez Schneider Electric


Artykuł został opracowany w ramach kampanii społecznej Bezpieczna elektryczność. Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie akcji.

W uproszczeniu zgodnie z obowiązującym od wielu lat prawem wszystkie prace elektryczne możemy zakwalifikować do trzech kategorii:

  • Budowa – w nowo powstającym budynku wykonanie od podstaw instalacji elektrycznej
  • Remont – w istniejącym budynku wykonanie prac polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym np. wymiana przewodów aluminiowych na miedziane, ale bez zmiany ilości oraz umiejscowienia puszek łączeniowych, gniazd, łączników, punktów świetlnych i rozdzielnicy.
  • Przebudowa – wykonywanie prac, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego np. zwiększenie liczby gniazd, punktów świetlnych, zmiana długości przewodów, dołożenie nowych obwodów, wymiana zabezpieczeń na inne (o innych wartościach lub charakterystykach) itp.

W związku z tym mamy dwie sytuacje dotyczące instalacji elektrycznej:

  • Remont – wszystko zostaje, tak jak było tylko na nowych elementach (tym tematem nie będziemy się zajmować)
  • Budowa i Przebudowa – należy wykonać instalację elektryczną w tym rozdzielnicę według aktualnie obowiązujących przepisów.

Co to znaczy, że instalacja elektryczna ma być wykonana według obowiązujących przepisów?

Każda instalacja elektryczna (w tym rozdzielnica) w domu lub mieszkaniu musi spełniać wymagania określone w rozdziale 8 Obwieszczenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Akcja Bezpieczna elektryczność

Sprawdź raport o stanie bezpieczeństwa elektrycznego w Polsce!

Wyświetl darmowy raport

Zgodnie z wytycznymi w każdej instalacji elektrycznej należy stosować ochronę przeciwprzepięciową, której podstawowymi elementami są odpowiednio dobrane i poprawnie zamontowane ograniczniki przepięć Schneider, których zadaniem jest również zabezpieczyć inne aparaty znajdujące się w rozdzielnicy przed przepięciami.


Ograniczniki przepięć Schneider

Trójfazowe obwody odbiorcze instalacji elektrycznej muszą mieć ochronę przeciwporażeniową zapewnioną przez odpowiednio dobrane wyłączniki różnicowoprądowe.

W większości domowych instalacji elektrycznych podstawowym zabezpieczeniem powinien być wyłącznik różnicowoprądowy typu A (w niektórych przypadkach F lub B, a popularny ze względu na cenę typ AC nie powinien być już używany ze względu na zagrożenia, jakie do instalacji wprowadza wszechobecna w urządzeniach końcowych elektronika) o czułości na prądy upływu 30 mA (0,03 A) np.: Wyłącznik różnicowoprądowy 4P 25A 0,03A typ A IDK‑A25‑30‑4 A9Z01425.


Wyłącznik różnicowoprądowy 4P 25A 0,03A typ A IDK‑A25‑30‑4 A9Z01425.

Obwody jednofazowe należy zabezpieczać jednofazowymi wyłącznikami różnicowoprądowymi, w których typ i czułość dobieramy analogicznie jak w przypadku wyłączników trójfazowych np.: Wyłącznik różnicowoprądowy 2P 25A 0,03A typ A IDK‑A25‑30‑2 A9Z01225.


Wyłącznik różnicowoprądowy 2P 25A 0,03A typ A IDK‑A25‑30‑2 A9Z01225

Wyłącznik różnicowoprądowy pracuje w parze z wyłącznikiem nadprądowym, którego rolą jest zabezpieczenie przed zwarciem lub przeciążeniem. W uproszczeniu wyłączniki nadprądowe zamontowane w rozdzielnicy odpowiedzialne są za ochronę izolacji kabli i przewodów ułożonych w budynku przed skutkami przegrzania.

Zgodnie z zaleceniami normy N-SEP-E-002 każde urządzenie na stałe podpięte do instalacji np. piekarnik, a także do niej podłączane np. farelka, czajnik elektryczny itp. o mocy większej lub równej 2 kW (2000 W) powinno mieć osobne dedykowane mu zabezpieczenie nadprądowe.

Do zabezpieczenia trójfazowych obwodów w domowych instalacjach elektrycznych często stosuje się: Wyłącznik nadprądowy 3P C 16A 6kA AC iC60N‑C16‑3 A9F04316.


Wyłącznik nadprądowy 3P C 16A 6kA AC iC60N‑C16‑3 A9F04316

Ochronę obwodów oświetleniowych najczęściej wykonuje się za pomocą nadprądowych wyłączników o charakterystyce B i znamionowym prądzie 10 A np.: Wyłącznik nadprądowy 1P B 10A 6kA AC iC60N‑B10 A9F03110.


Wyłącznik nadprądowy 1P B 10A 6kA AC iC60N‑B10 A9F03110

Natomiast do ochrony obwodów gniazd jednofazowych w domach i mieszkaniach stosuje się zabezpieczenie o charakterystyce B i prądzie znamionowym 16 A np.: Wyłącznik nadprądowy 1P B 16A 6kA AC K60N A9K01116.


Wyłącznik nadprądowy 1P B 16A 6kA AC K60N A9K01116.

Infografika - Z czego składa się rozdzielnica elektryczna w domu lub mieszkaniu?


Czytaj także:

Osprzęt Suno firmy Legrand

Osprzęt Suno firmy Legrand

Na rynku materiałów i urządzeń elektrycznych do mieszkań i domów je

Więcej
Jak wykonać pomiary przy okresowym przeglądzie instalacji elektrycznej?

Jak wykonać pomiary przy okresowym przeglądzie instalacji

Powszechna elektryfikacja rewolucjonizowała warunki życia w XX wiek

Więcej
Plan budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie zagrożony

Plan budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie zagrożony

Narastający konflikt w rodzinie Zygmunta Solorza może zagrozić budo

Więcej
2024 rokiem bankructw w branży fotowoltaicznej

2024 rokiem bankructw w branży fotowoltaicznej

Niemiecka branża fotowoltaiczna mierzy się z falą bankructw i spadk

Więcej
Czujniki bezpieczeństwa w domu oparte o system GARDI firmy ZAMEL

Czujniki bezpieczeństwa w domu oparte o system GARDI firm

Sezon grzewczy to czas, kiedy wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgl

Więcej
Nowatorskie pompy ciepła z Holandii i Szwecji – przyszłość ogrzewania?

Nowatorskie pompy ciepła z Holandii i Szwecji – przyszłoś

Rewolucja w ogrzewaniu – nowe podejście z Holandii i Szwecji. Nowoc

Więcej