Przeczytasz w 5 min.
Przeczytano 67 razy
Ostatnia aktualizacja 2025-01-03

W jaki sposób automatyka zwiększa bezpieczeństwo?

Zautomatyzuj bezpieczeństwo!

Artykuł sponsorowany przez F&F

 
Artykuł został opracowany w ramach kampanii społecznej Bezpieczna elektryczność. Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie akcji.
 
Wypadek zdarza się wówczas, gdy w nagły i nieprzewidziany sposób zawodzi najsłabsze ogniwo danego układu. Rozmawiając o bezpieczeństwie w elektrotechnice, wypadki zdarzają się najczęściej, ponieważ człowiek popełnił błąd lub czegoś nie dopilnował (zapomniał, przegapił itp.).

Z tego powodu odpowiednio zaprojektowana i wykonana automatyka pomaga w znacznym stopniu podnieść poziom bezpieczeństwa i obniżyć koszty ewentualnych szkód.

Nawet w najprostszych układach automatyki wiedza jest kluczowa. To właśnie na podstawie zebranych danych (wiedzy) układ automatyki może działać według określonych zasad.

W elektrotechnice kluczowa jest wiedza o jakości i zużyciu energii elektrycznej. To na podstawie tych danych często można określić przyczynę nieprawidłowego zachowania się różnych urządzeń lub na podstawie danych historycznych o zużyciu energii można określić optymalną dla danego budynku (np. domek, czy mieszkanie) taryfę rozliczenia za energię elektryczną.

Aparatem dającym duże możliwości w tym zakresie i jednocześnie mogącym współpracować z urządzeniami typu Smart-Home jest: FOX Monitor energii trójfazowy Wi‑MEF‑3 WiFi 40A Energy 3.


FOX Monitor energii trójfazowy Wi‑MEF‑3 WiFi 40A Energy 3

Automatyczne przełączniki faz

Urządzenia elektryczne działają lepiej, gdy mają prąd 😉 A tak na poważnie — brak zasilania to nie tylko dyskomfort, ale też spore zagrożenie dla bezpieczeństwa. Rezerwowe zasilanie można zrealizować albo rozbudowanymi systemami, albo w instalacjach trójfazowych obwody jednofazowe można zasilić za pomocą automatycznego przełącznika faz.

Dzięki niemu, jeśli w trójfazowej sieci zasilającej brakuje jednej lub dwóch faz to automatyczny przełącznik faz zadba o to, aby na wyjściu podawać napięcie jednofazowe z działającej fazy.

Przydaje się nie tylko do zasilania systemów alarmowych, sterowników źródeł ciepła CO i CWU, czy teletechniki, ale również np. lodówek, czy UPS-ów komputerów.

Akcja Bezpieczna elektryczność

Sprawdź raport o stanie bezpieczeństwa elektrycznego w Polsce!

Wyświetl darmowy raport

Rynkowa oferta automatycznych przełączników faz jest bardzo duża — można wybrać rozwiązania zasilane z osobnych wyłączników różnicowoprądowych na każdej zasilającej fazie, a także takie, które współpracują ze stycznikami.

Popularnym rozwiązaniem jest automatyczny przełącznik faz 16A 3x230V+N PF‑431, przy czym należy pamiętać, że prąd 16A podany jest w kategorii pracy AC-1.


Automatyczny przełącznik faz 16A 3x230V+N PF‑431

Czujniki kontrolujące poziom wody

Woda, czysta, brudna (ścieki), woda do celów spożywczych lub gospodarczych. Woda jest niezbędnym płynem towarzyszącym działalności człowieka, ale musi pozostać pod kontrolą.

Woda może wyrządzić wiele szkód, gdy jest jej za dużo oraz gdy jest jej zbyt mało w związku z tym w powstały urządzenia, które pozwalają kontrolować poziom wody, włączając lub wyłączając pompy, sygnalizację, elektrozawory itp.

Przykładem czujnika kontrolującego poziom wody jest np. Przekaźnik kontroli poziomu cieczy 16A 2P 1‑100kOhm z regulacją czułości PZ‑829RC.


Przekaźnik kontroli poziomu cieczy 16A 2P 1‑100kOhm z regulacją czułości PZ‑829RC

Automatyczne regulowanie temperatury w domu

Ogrzewanie, czy chłodzenie? Oba procesy z punktu widzenia automatyki są bardzo zbliżone, ponieważ polegają na utrzymaniu temperatury w określonym przedziale wartości.

Automatyzując nawet proste czynności w domu lub firmie, warto pomyśleć nad zabezpieczeniem przed nadmiernym przegrzaniem silników elektrycznych znajdujących się np. w pompach, podajnikach itd.

Warto wiedzieć, że często popełnianym błędem skutkującym utratą gwarancji niektórych źródeł ciepła jest brak zainstalowanego dodatkowego zabezpieczenia termicznego układu grzewczego CO lub CWU.

Przykładem regulatora temperatury, który można wykorzystać do kontroli procesu grzania lub chłodzenia jest: Regulator temperatury ‑25÷130ºC alarm przekroczenia temperatury RT‑826.


Regulator temperatury ‑25÷130ºC alarm przekroczenia temperatury RT‑826

Zegary sterujące

Niektóre urządzenia lub obwody ze względów ekonomicznych, lub szeroko pojętego bezpieczeństwa powinny być załączane tylko w określonym przedziale czasu. Do sterowania np. oświetleniem zewnętrznym, pracą pompy, ogrzewania lub chłodzenia.

Tego typu sterowanie realizuje się często z wykorzystaniem szerokiej oferty zegarów sterujących. Warto podkreślić, że niektóre zegary można zaprogramować do pracy w planach taryfowych poszczególnych operatorów energetycznych np.: A22, B22, C22, C12a, C22b, G12, G12as, G12n, G12w. Przykładem takiego zegara jest: uniwersalny zegar programowalny astronomiczny tygodniowy i roczny PCZ‑528.


Uniwersalny zegar programowalny astronomiczny tygodniowy i roczny PCZ‑528

Infografika - Inteligentne rozwiązania dla elektrotechniki


Zautomatyzuj bezpieczeństwo

Czytaj także:

Poradnik Łukasza – Zasilacze awaryjne - na ratunek domowej elektronice z Schneider Electric Easy UPS

Poradnik Łukasza – Zasilacze awaryjne - na ratunek domowe

Nagły zanik zasilania może być dużym problemem, szczególnie w przyp

Więcej
Nowoczesne gniazda ładowania pojazdów elektrycznych od Hager – natynkowe i podtynkowe rozwiązania

Nowoczesne gniazda ładowania pojazdów elektrycznych od Ha

Hager przedstawia innowacyjne gniazda ładowania pojazdów elektryczn

Więcej
Nowe puszki hermetyczne IP66 od SIMET – niezawodność i trwałość na lata

Nowe puszki hermetyczne IP66 od SIMET – niezawodność i tr

SIMET prezentuje nowe puszki hermetyczne SNFK z klasą ochrony IP66,

Więcej
Jak Polacy obchodzą przepisy przy instalacjach fotowoltaicznych? Tauron ujawnia skalę nadużyć

Jak Polacy obchodzą przepisy przy instalacjach fotowoltai

Tauron Dystrybucja przeprowadził kontrolę mikroinstalacji fotowolta

Więcej
Jak dobrać kable i przewody elektryczne?

Jak dobrać kable i przewody elektryczne?

Dobór kabli i przewodów to kluczowy aspekt każdej instalacji elektr

Więcej
Nobliści i ich wkład w rozwój elektryczności

Nobliści i ich wkład w rozwój elektryczności

Elektryczność, od bursztynowych eksperymentów starożytnych Greków p

Więcej