Przeczytasz w 3 min.
Przeczytano 82 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-10-04

Nowe przepisy pod standard ładowania w Unii Europejskiej

Dyrektywa RED - nowy obowiązek dla urządzeń elektronicznych

Jednolity standard ładowania w Unii Europejskiej — nowe przepisy w tym roku wejdą w życie

Już niedługo, bo od 28 grudnia 2024 roku, wszystkie nowe urządzenia elektroniczne wprowadzane na rynek Unii Europejskiej będą musiały posiadać uniwersalne gniazdo ładowania USB-C. To efekt wprowadzenia unijnej Dyrektywy RED, która ma na celu ujednolicenie standardów ładowania i ograniczenie liczby elektrośmieci. Wraz z nowymi przepisami, producenci będą również zobowiązani oferować swoje urządzenia w wersji bez ładowarki, a informacja o obecności (lub jej braku) musi znaleźć się na opakowaniu.

Nowe regulacje – co zmienią dla konsumentów?

Dyrektywa RED ma na celu wprowadzenie jednego, uniwersalnego standardu ładowania, co ułatwi życie konsumentom i pozwoli zmniejszyć liczbę niewykorzystywanych ładowarek, które rocznie generują tysiące ton elektroodpadów. W praktyce oznacza to, że wszystkie smartfony, tablety, słuchawki czy inne urządzenia wprowadzane na rynek UE będą wyposażone w port USB-C. Chociaż większość producentów, takich jak Apple, Google czy Samsung, już przystosowała swoje produkty do nowych wymagań, dopiero od końca grudnia 2024 r. przepis ten stanie się obowiązkowy dla wszystkich.

Co jeszcze zmieni Dyrektywa RED?

Poza wprowadzeniem jednolitego złącza ładowania, przepisy przewidują także obowiązek oferowania urządzeń w wersji bez ładowarki. Producenci, którzy wprowadzają na rynek model z ładowarką, będą musieli zapewnić konsumentom możliwość zakupu tego samego urządzenia bez niej. Na opakowaniach nowych urządzeń znajdą się specjalne piktogramy informujące o zawartości zestawu. Ma to pomóc w łatwym i szybkim rozeznaniu się w ofercie, a także zminimalizować liczbę zbędnych zakupów.

Wpływ na środowisko i rynek – mniej elektrośmieci i większe oszczędności

Wprowadzenie jednolitego portu ładowania może przynieść roczne oszczędności rzędu 250 mln euro, dzięki ograniczeniu liczby zbędnych ładowarek. Szacuje się, że w samej Unii Europejskiej, niewykorzystane ładowarki stanowią aż 11 tys. ton elektronicznych odpadów. Choć nowy przepis z pewnością zmniejszy liczbę niepotrzebnych urządzeń, nie wpłynie na ujednolicenie prędkości ładowania. Każdy z producentów wciąż będzie mógł korzystać ze swoich technologii szybkiego ładowania, takich jak QuickCharge, SuperCharge czy PowerDelivery.

Co z cenami urządzeń?

Eksperci zauważają, że wprowadzenie wersji bez ładowarki niekoniecznie przełoży się na niższe ceny urządzeń. Usunięcie ładowarki z zestawu zmniejsza koszty produkcji, pakowania i transportu, jednak na finalną cenę wpływa wiele innych czynników. Dlatego usunięcie ładowarki z pudełka może nie przynieść konsumentom znaczących oszczędności. Jak podkreśla Rami Khalife, ekspert z Motorola Mobility Poland: „Ładowarka jest tylko jednym z wielu elementów decydujących o cenie urządzenia, a jej brak w zestawie może nie wpłynąć znacząco na koszt końcowy produktu.”

Dalsze kroki – co czeka producentów i konsumentów?

Wszyscy producenci działający na terenie UE muszą dostosować się do nowych przepisów. Niektóre firmy, takie jak Oppo, już teraz oferują smartfony bez ładowarek, wychodząc naprzeciw wymaganiom prawnym. Tymczasem operatorzy telekomunikacyjni, jak Orange czy Play, czekają na szczegółowe interpretacje przepisów, aby odpowiednio przystosować swoje oferty. Ministerstwo Cyfryzacji jednak zaznacza, że prawo jest już jasno sprecyzowane i nie przewiduje dodatkowych konsultacji.

Czytaj także:

Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu – rezystancja izolacji

Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst

Więcej
Styczniki silnikowe - jakie są ich możliwości?

Styczniki silnikowe - jakie są ich możliwości?

Styczniki: wymiary, rodzaje, możliwości montażu. Sprawdź porady eks

Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej
Multiplekser – podstawy, rodzaje i zastosowanie

Multiplekser – podstawy, rodzaje i zastosowanie

Multipleksery, jako kluczowe elementy w systemach elektronicznych,

Więcej
Co to jest dioda?

Co to jest dioda?

Chcesz dowiedzieć się, jak działa jeden z podstawowych elementów el

Więcej
Rewolucja w magazynowaniu energii?

Rewolucja w magazynowaniu energii?

Nowy akumulator solny oferuje tańszą i bardziej ekologiczną alterna

Więcej