Przeczytasz w 3 min.
Przeczytano 207 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-09-27

Czy firmy OZE oszukują klientów? Sprawdza to UOKiK

Nieuczciwe praktyki na rynku fotowoltaiki i pomp ciepła – sprawdza to UOKiK

Fotowoltaika i pompy ciepła – ukryte pułapki w umowach

Wzrost popularności odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika i pompy ciepła, przyciągnął nie tylko świadomych inwestorów, ale także nieuczciwe firmy. Wielu klientów, chcąc obniżyć swoje rachunki za energię, zostało zaskoczonych pułapkami w umowach, które podpisali. Jak się okazuje, niektóre z tych dokumentów zawierały klauzule abuzywne, czyli postanowienia niekorzystne dla konsumentów, często narzucone bez indywidualnych negocjacji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął postępowania wobec kilku firm, które miały wykorzystywać niejasne zapisy w umowach. Klienci byli zmuszani do podpisywania umów bez dokładnych informacji o zamawianym sprzęcie, a ostateczny produkt był wybierany już po podpisaniu umowy. Często nie znano nawet producenta urządzenia, co uniemożliwiało porównanie cen z ofertami konkurencji.

Brak informacji i zniechęcanie do reklamacji

Nieuczciwe firmy stosowały również inne triki, takie jak brak informacji o prawie odstąpienia od umowy lub groźba wysokich kosztów ekspertyz w przypadku niezasadnych reklamacji. Klienci, którzy próbowali dochodzić swoich praw, spotykali się z opóźnieniami, wzrostem kosztów lub nawet niewykonaniem usługi.

Jednym z głównych zarzutów UOKiK jest to, że firmy takie jak Am Eco Energy, Polska Energia Grupa Kapitałowa oraz Energia dla Przyszłości wprowadzały w błąd konsumentów co do prawa odstąpienia od umowy oraz nie informowały o kluczowych cechach urządzeń. W niektórych przypadkach klienci musieli wpłacać bezzwrotne zaliczki, które tracili, nawet jeśli odstąpili od umowy zgodnie z przepisami.

Rynek odnawialnych źródeł energii pod lupą UOKiK – konsekwencje dla firm

Wobec trzech spółek prowadzone są postępowania wyjaśniające, które mogą zakończyć się karami finansowymi. UOKiK sprawdza, czy zarzuty stosowania klauzul abuzywnych i naruszania praw konsumentów się potwierdzą. Jeśli tak, spółkom grożą kary sięgające 10% ich rocznego obrotu, a osoby zarządzające mogą zostać ukarane grzywnami nawet do 2 mln złotych.

Obecnie UOKiK prowadzi aż 18 postępowań dotyczących firm z branży odnawialnych źródeł energii. Dotyczą one m.in. nieprzekazywania istotnych informacji, naruszania prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, a także wprowadzania w błąd co do dofinansowań czy gwarancji działania instalacji.

Czytaj także:

F&F został pierwszym partnerem serwisu „Łączy nas napięcie”

F&F został pierwszym partnerem serwisu „Łączy nas napięci

Miło nam poinformować, że pierwszym partnerem naszej platformy zost

Więcej
Konkurs - ponad 50 produktów do opisania

Konkurs - ponad 50 produktów do opisania

Chcemy by opisy w sklepie TIM były praktyczne, pomocne i pisane prz

Więcej
Legrand partnerem nowej edycji grywalizacji

Legrand partnerem nowej edycji grywalizacji

Legrand to światowy lider, produkujący osprzęt elektroinstalacyjny

Więcej
Konkurs "Jakość połączeń"

Konkurs "Jakość połączeń"

Wracamy do Was z kolejnym konkursem! Podejmij wyzwanie eksperta Wag

Więcej
Siemens partnerem grywalizacji

Siemens partnerem grywalizacji

Miło nam poinformować, że partnerem ostatniej edycji grywalizacji z

Więcej
Wyniki konkursu "Opisy produktów"

Wyniki konkursu "Opisy produktów"

Wyniki konkursu „Opisy produktów” są już dostępne. Poznaj naszych l

Więcej