Przeczytasz w 3 min.
Przeczytano 204 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-06-19

Budowa domów do 70 m2 wymknęła się spod kontroli – co dalej?

Domy bez pozwolenia do 70m2

Budowa domów do 70 m² w Polsce miała być prostym i tanim rozwiązaniem dla wielu rodzin, jednak rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) już od kilku miesięcy pracuje nad zmianą przepisów, które miałyby ukrócić samowolę budowlaną. Choć prace nad nowelizacją trwają, nowa wersja projektu wciąż nie została opublikowana.

Historia i cel programu

Program budowy domów do 70 m² został wprowadzony w styczniu 2022 roku. Uproszczona procedura miała pozwolić na budowę domów bez konieczności posiadania kierownika budowy czy dziennika budowy. Decyzja o warunkach zabudowy miała być wydawana szybciej, co miało obniżyć koszty budowy i skrócić czas oczekiwania na realizację inwestycji.

Problemy i nadużycia

Eksperci od samego początku mieli podzielone opinie na temat nowych przepisów. Choć miały one ułatwić życie wielu inwestorom, to w praktyce zaczęły pojawiać się problemy związane z samowolą budowlaną. Przepisy nie regulowały sytuacji, w których dokumentacja zgłoszeniowa była niekompletna, co powodowało liczne nadużycia. Zaczęto budować domy na terenach chronionych, gdzie normalnie nie mogłaby powstać żadna zabudowa.

Planowane zmiany w przepisach

MRiT pracuje nad nowelizacją, która ma wzmocnić kontrolę nad budowami domów do 70 m². Planowane przepisy zakładają, że urzędnicy będą mogli sprawdzić dokumentację zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Jeśli dokumentacja okaże się niekompletna lub niezgodna z przepisami, urzędnicy będą mogli wnieść sprzeciw.

Podzielone opinie ekspertów

Zdania ekspertów na temat dalszych losów uproszczonych przepisów są podzielone. Niektórzy uważają, że nowelizacja jest niezbędna, aby zapobiec nadużyciom i wzmocnić kontrolę nad budowami. Inni idą dalej, twierdząc, że obecne przepisy powinny zostać całkowicie usunięte, ponieważ od samego początku były wadliwe.

W rozmowie z prawo.pl, Joanna Maj z SWK Legal stwierdziła, że wzmocnienie kontroli nad budowami jest konieczne, aby zapobiec samowoli budowlanej. Z kolei Piotr Jarzyński z Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy uważa, że przepisy są wadliwe i powinny zostać usunięte. Dr Tomasz Ludwik Krawczyk z GKR Legal podkreśla, że nowelizacja jest potrzebna, ale kierunek zmian budzi wątpliwości.

Co dalej?

MRiT zapowiada, że po uzgodnieniach międzyresortowych odbędzie się konferencja uzgodnieniowa, a projekt nowelizacji zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Przyszłość budowy domów do 70 m² w Polsce wciąż pozostaje niepewna, a podzielone opinie ekspertów wskazują, że temat ten będzie jeszcze długo przedmiotem debat.

Czytaj także:

Układy sieci i BHP podczas pracy z nimi – poznaj zasady bezpieczeństwa

Układy sieci i BHP podczas pracy z nimi – poznaj zasady b

Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy

Więcej
Pomiar rezystancji izolacji

Pomiar rezystancji izolacji

Zasada pomiaru elektrycznego rezystancji izolacji polega na podaniu

Więcej
Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co mówią przepisy?

Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacj

Jesteś elektrykiem? Sprawdź jakie kwalifikacje musisz mieć wykonują

Więcej
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik przepięć, by zabezpieczyć cenną elektronikę?

Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze

Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso

Więcej
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc?

Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych

Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl

Więcej
Protesty europejskich energetyków wobec planów Komisji Europejskiej

Protesty europejskich energetyków wobec planów Komisji Eu

Europejscy energetycy krytykują nowe propozycje Komisji Europejskie

Więcej