Przeczytasz w 2 min.
Przeczytano 246 razy
Ostatnia aktualizacja 2024-09-25

Czy elastokaloryki zrewolucjonizują rynek ogrzewania i chłodzenia?

Elastokaloryki – przyszłość ogrzewania i chłodzenia?

Nowa technologia zmienia przyszłość energetyki domowej

Elastokaloryki, innowacyjna technologia rozwijana przez niemieckich naukowców, mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki ogrzewamy i chłodzimy nasze domy. W dobie rosnących kosztów energii i globalnych wysiłków na rzecz zmniejszenia emisji CO2, elastokaloryki mogą stanowić przełomowe rozwiązanie. Materiały te, które zmieniają temperaturę pod wpływem naprężeń mechanicznych, mogą potencjalnie zastąpić energochłonne pompy ciepła.

Obecnie badania nad elastokalorykami znajdują się w zaawansowanej fazie, a prototypy urządzeń bazujących na tej technologii rozwijane są m.in. na Uniwersytecie w Saarze w ramach projektu EIC Pathfinder Challenge. Dzięki efektywnemu generowaniu ciepła i chłodzenia oraz znacznie niższym kosztom eksploatacji, elastokaloryczne urządzenia mogą stać się realną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych i chłodniczych.

Jak działają elastokaloryki?

Elastokaloryki to materiały, które pod wpływem deformacji mechanicznych (rozciągania, ściskania) zmieniają swoją temperaturę. Efekt elastokaloryczny polega na wydzielaniu lub pochłanianiu ciepła w wyniku zmian struktury krystalicznej tych materiałów. Stopy niklu i tytanu (NiTi) są jednym z najbardziej obiecujących przykładów elastokaloryków, wykazującym znaczne zmiany temperatury przy deformacji.

W porównaniu z tradycyjnymi pompami ciepła, które wymagają dużego zużycia energii elektrycznej, elastokaloryki mogą zapewnić znacznie wyższą efektywność energetyczną. Ich wytrzymałość oraz właściwości termiczne sprawiają, że mają potencjał, aby stać się standardem w nowoczesnych systemach grzewczych i chłodniczych.

Elastokaloryki, a przyszłość pomp ciepła

Technologia elastokaloryczna ma szansę wyprzeć tradycyjne pompy ciepła. O ile te ostatnie są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w energooszczędnym ogrzewaniu, to ich eksploatacja wiąże się z dużym zużyciem energii elektrycznej. Elastokaloryki mogą zaoferować znacznie niższe koszty operacyjne, a także mniejsze wymiary urządzeń i prostszy montaż.

Według Światowego Forum Ekonomicznego, elastokaloryki znalazły się w czołówce najważniejszych technologii przyszłości w 2024 roku. Niemieccy naukowcy przewidują, że w ciągu najbliższych kilku lat technologia ta może trafić na rynek konsumencki, otwierając nową erę w ogrzewaniu i chłodzeniu budynków.

Czytaj także:

Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu – rezystancja izolacji

Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst

Więcej
Osprzęt Suno firmy Legrand

Osprzęt Suno firmy Legrand

Na rynku materiałów i urządzeń elektrycznych do mieszkań i domów je

Więcej
Fale radiowe - jak działają?

Fale radiowe - jak działają?

Poznaj zaawansowane mechanizmy działania fal radiowych i zrozum, ja

Więcej
Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustąpieniu wody?

Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustą

Powódź może poważnie uszkodzić instalację elektryczną, stwarzając z

Więcej
Lampka sygnalizacyjna LED – precyzyjna informacja o stanie urządzeń

Lampka sygnalizacyjna LED – precyzyjna informacja o stani

Dowiedz się, jak lampka sygnalizacyjna LED w czerwonej obudowie moż

Więcej
Kompaktowa, niezawodna i funkcjonalna – LED lampa ręczna H500

Kompaktowa, niezawodna i funkcjonalna – LED lampa ręczna

Urządzenie, które łączy nowoczesne technologie z praktycznym design

Więcej