28 odpowiedzi

Sprawdź

Wymiana instalacji elektrycznej

Dominika 0 pkt dodane:

Dzień dobry, 
Mieszkam w bloku z lat 80, w którym jest problem z instalacją elektryczną. Przy używaniu wielu urządzeń w tym samym czasie (piekarnik, czajnik elektryczny, dwa komputery i pralka) wywala korki. Planuję remont, jednak ze względu na koszty chciałabym podzielić go na etapy i zacząć od łazienki. Czy jest możliwość wymiany instalacji elektrycznej tylko w tym pomieszczeniu czy może konieczne jest prucie ścian w całym mieszkaniu? 

 • Cześć, z doświadczenia Ci powiem, że nie warto robić w jednym pomiszczeniu jeśli wymagana jest wymiana w całym mieszkaniu. Dużo specjalistów opisało tu wyczerpująco kwestie techniczne, ale przede wszystkim na pozniejsze wymiany moze nie byc dobrego momentu, ceny materialów beda sie ciagle zmieniac, dostepnosc ekipy, ktora nie będzie poprawiac po poprzedniej, w razie innej ekipy ustalenie ceny prac za dane pomieszczenie (nie zawsze ekipie opłaca sie przyjezdzac do 1 pomieszczenia)... mozna tak bez konca.

  Poza wszystkim syf powracający co kilka miesiecy.

  Moim zdaniem lepiej sie dogadac za dobra cene za calosc, poczekać, odłożyć (i tak suma wyjdzie podobna) i zrobić za jednym zamachem

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Wszytko jest możiwe, pytanie czy ma być zrobione na sztukę, czy porządnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. W obu przypadkach efekt końcowy bedzie ten sam światło powinno świecić i "prąd w gniazdku" powinien być i jeśli nic nigdy się nie stanie to i nikt się o nic nie zapyta, ale, awypadki się zdarzają i tu zaczyna się problem. 

  Prawo rozróżnia pojęcia:

  REMONT - czyli odtworzenie stanu pierwotnego instalacji z użyciem dziś dostępnych materiałów (np. wymiana przewodów z aluminiowych na miedziane) ale bez zmiany parametrów instalacji czyli np gniazdka są tam gdzie były, nie dokładamy a ni nie przenosimy żadnych elementów instalacji elektrycznej. W takim przypadku w razie pomiarów czy wypadku odnosimy się do norm technicznych jakie obowiązywały w dniu oddania instalacji do eksploatacji.

  ALE

  Jeśli w instalacji były zmiany (jakiekolwiek) to już jest przebudowa, rozbudowa i z punktu widzenia prawa należy dostosować instalację do przepisów i wymogów technicznych jakie obowiązują w dniu wykonania prac. Czyli zacząć trzeba od projektu instalacji wykonanej przez osobę z odpowiednimi uprawenieniami, a dopiero potem można wykonywać instyalację zgodnie z projektem. 

  Projekt można wykonać na całość planowanych zmian, a zmiany realizować etapami. Cóż ryzyko jest takie, że jeśli remont będzie trwał wiele lat i zmienią się znów przepisy to w razie wypadku nie wiem jak podejdą do sytuacji biegli sądowi.

  Ważne jest jaki to może być wypadek. W przypadku śmierci człowieka lub znacznych strat materialnych pewnie dokładnie odpowiednie organa przeprowadzą kontrole, ale jeśli to będzie "pożar" i łaczna warość strat będzie np. 3 000 zł to pewnie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i nawet nie bedzie szukał co i jak bo koszty ekspertów przewyższą wartość odszkodowania.

  Instalacja wykonana zgodnie z przepisami będzie droższa, ale powinna zapewniać większy stopień bezpieczeństwa.

  Polecam:

  https://laczynasnapiecie.pl/blog/zawod-elektryk-instalacja-elektryczna-przepisy

 • A czy jest to instalacja aluminiowa? Jeżeli tak to najlepiej odrazu całość. Jeżeli chcesz etapami to możesz zrobić tak: rozprowadź kable w łazience,a następnie odmierz kabel od skrzynki elektrycznej do łazienkii zostaw go zwiniętego przy łazience, jak będziesz robił reszte to sobie go wkujesz. 

 • Oczywiście że można, popytaj wśród znajomych o dobrego elektryka który zaprojektuje Tobie instalacje ele. i zrobi na raty. Jeżeli możesz poczekać to poczekaj pare miesięcy, odłuż trochę kasy i zrób wszystko za jednym remontem. 

 • Możesz wymieniać instalację etapowo, jeśli nie chcesz pruć ścian, może masz możliwość ułożenia przewodów w jakimś suficie podwiaszanym ? takim sposobem kłucie będzie tylko w łazience ale to nie problem bo przecież jest remont no i przy rozdzielni ale tego już nie unikniesz. 

 • Jest to stara instalacja. Więc najbezpieczniej będzie całą. Co prawda to spore koszta i brudnu. Więc zacznij od łazienki i miejsca gdzie jest rozdzielnica.

 • Można zacząć od jednego pomieszczenia ale najlepiej doprowadzić zasilanie z nowej skrzynki z bezpiecznikami. Sprawdzić jakimi przewodami zasilana jest skrzynka czy nie należy ich też wymienić na nowe z zapasem. 

 • Witam. Oczywiście że można zacząć od łazienki. Tylko że np ja bym przy tym robił także przedpokój poniewaz w przedpokoju zazwyczaj umieszcza sie skrzynke-szafke bezpiecznikową. Montując taką skrzynkę rozdzielnię dobrze jest rozprowadzic do kazdego z pomieszczeń tyle przewodów obwodów ile jest urządzeń tj. np na pokoje po przewodzie na gniazda i oświetlenie osobno ( gniazda przewód 3x2,5 , oswietlenie 3x1,5 ), łazienka tak samo przewody lecz jeszcze dodałbym osobny na pralkę , kuchnia to juz bardziej zadziorny temat poniewaz jest dużo urządzeń które muszą miec osobne obwody i przy tym najlepiej np pod płyte indukcyjna jesli jest taki wymóg to przewód siłowy, i kazde inne urządzenia po obwodzie 3x2,5 , oswietlenie normalne 3x1,5. Pozdrawiam

 • Cześć!

  oczywiście można wymienić fragment instalacji na nową. Ponieważ jest to modyfikacja instalacji w bloku należy zgłosić chęć takich prac w administracji. Jest to krok pierwszy. 

  W drugim kroku proponuję wysunąć propozycję wymiany przewodu zasilającego mieszkanie na przewód umożliwiający realizację zasilania 3-fazowego. Przyda się ono w przypadku dokupienia płyty indukcyjnej. Wówczas dysponować będziemy możliwością wyboru wersji 3-fazowej. Dodatkowo przewód taki zapewni możliwość m.in. zastosowania zgodnie z obowiązującymi normami zabezpieczeń w postaci wyłączników różnicowo-prądowych oraz zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. 

  W kolejnym kroku proponuję zrealizować remont przedpokoju, w którym to proponuje w korytkach niepalnych montowanych na suficie rozprowadzić przewody zasilające wszystkie obwody w poszczególnych pomieszczeniach. Należy wykonać przewierty do poieszczeń i w nich pozostawić przewody ukryte w puszkach. Następnie, przy remoncie pozostałych pomieszczeń, będziemy korzystali z tych właśnie przewodów jako przyłączeniowych do instalacji.

  Przy okazji remontu przedpokoju proponowałbym zacząć od wymiany rozdzielnicy na nowoczesną i spełniającą wszystkie normy. Dobrze byłoby wprowadzić już rozdzielnicę hybrydową, składającą się z części dedykowanej do zabezpieczeń i automatyki oraz z części przeznaczonej do montażu teletechniki. Przykład takiej szafy to hager: 

  https://www.tim.pl/rozdzielnica-hybrydowa-podtynkowa-36-modulowa-z-plyta-montazowa-volta-vu603plh?gc

  W szafie zabudowałbym zabezpieczenia w postaci m.in. ogranicznika przepięć, wyłącznika różnicowo-prądowego, wmontowałbym także ETIMAT-T by wyselekcjonować mieszkanie i uniezależnić się od zabezpieczeń na klatce schodowej. 

  Do łazienki należy doprowadzić osobne zasilanie do obwodu pralki i suszarki, osobne zasilanie do ewentualnego bojlera elektrycznego lub w przypadku podgrzewacza przepływowego 3-fazowego, skorzystać z nowej, 3-fazowej linii zasilającej. Osobnym obwodem są gniazdka. Tutaj koniecznie należy zachować tzw. strefy oraz wybrać osprzęt o klasie szczelności minimalnie IP44. Kolejnym obwodem jest oświetlenie oraz wentylator wyciągowy. Tutaj warto zastosować przekaźnik automatyzujący pracę wentylatora typu PCP-06:

  https://www.tim.pl/przekaznik-czasowy-do-sterowania-wentylatorem-lazienkowym-5a-230vac-pcp-06-ext100

   Warto także pomyśleć o dodatkowym obwodzie ogrzewania podłogowego i dodać np. matę grzejną elektryczną. 

  Prace elektroinstalacyjne powinny zakończyć się powstaniem protokołu badań kontrolnych oraz sporządzeniem schematu jednokreskowego zmodyfikowanej instalacji. 
   

 • Dzień dobry,

  w przypadku w jakim podała pani urządzenia i jeżeli faktycznie bezpiecznik wyskakuje przy włączeniu ich wszystkich to mnie to w sumie nie dziwi. Należy zacząć od kilku pytań.

  1. Jakie urządzenia włączone ze sobą w tym samym czasie powodują wyrzucenie bezpiecznika? (czy wszystkie razem wymienione czy w kombinacji np: pralka - czajnik)

  2. Jakiej wartości jest zabezpieczenie, które wyskakuje pod obciążeniem?

  3. Jaką moc umowną ma pani zawartą z Zakładem Energetycznym?

  Jeśli udzieli pani odpowiedzi na te pytania powiem pani co dalej z tym problemem.