8 odpowiedzi

Sprawdź

Wymiana instalacji elektrycznej

Dominika 0 pkt dodane:

Dzień dobry, 
Mieszkam w bloku z lat 80, w którym jest problem z instalacją elektryczną. Przy używaniu wielu urządzeń w tym samym czasie (piekarnik, czajnik elektryczny, dwa komputery i pralka) wywala korki. Planuję remont, jednak ze względu na koszty chciałabym podzielić go na etapy i zacząć od łazienki. Czy jest możliwość wymiany instalacji elektrycznej tylko w tym pomieszczeniu czy może konieczne jest prucie ścian w całym mieszkaniu? 

 • Br3xPL 3 pkt

  Jest to stara instalacja. Więc najbezpieczniej będzie całą. Co prawda to spore koszta i brudnu. Więc zacznij od łazienki i miejsca gdzie jest rozdzielnica.

 • Peter45 0 pkt

  Można zacząć od jednego pomieszczenia ale najlepiej doprowadzić zasilanie z nowej skrzynki z bezpiecznikami. Sprawdzić jakimi przewodami zasilana jest skrzynka czy nie należy ich też wymienić na nowe z zapasem. 

 • Muzi77 5 pkt

  Witam. Oczywiście że można zacząć od łazienki. Tylko że np ja bym przy tym robił także przedpokój poniewaz w przedpokoju zazwyczaj umieszcza sie skrzynke-szafke bezpiecznikową. Montując taką skrzynkę rozdzielnię dobrze jest rozprowadzic do kazdego z pomieszczeń tyle przewodów obwodów ile jest urządzeń tj. np na pokoje po prezewodzie na gniazda i oświetlenie osobno ( gniazda przewód 3x1,5 , oswietlenie 3x2,5 ), łazienka tak samo przewody lecz jeszcze dodałbym osobny na pralkę , kuchnia to juz bardziej zadziorny temat poniewaz jest dużo urządzeń które muszą miec osobne obwody i przy tym najlepiej np pod płyte indukcyjna jesli jest taki wymóg to przewód siłowy, i kazde inne urządzenia po obwodzie 3x2,5 , oswietlenie normalne 3x1,5. Pozdrawiam

 • EL-ROJ 31 pkt

  Cześć!

  oczywiście można wymienić fragment instalacji na nową. Ponieważ jest to modyfikacja instalacji w bloku należy zgłosić chęć takich prac w administracji. Jest to krok pierwszy. 

  W drugim kroku proponuję wysunąć propozycję wymiany przewodu zasilającego mieszkanie na przewód umożliwiający realizację zasilania 3-fazowego. Przyda się ono w przypadku dokupienia płyty indukcyjnej. Wówczas dysponować będziemy możliwością wyboru wersji 3-fazowej. Dodatkowo przewód taki zapewni możliwość m.in. zastosowania zgodnie z obowiązującymi normami zabezpieczeń w postaci wyłączników różnicowo-prądowych oraz zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. 

  W kolejnym kroku proponuję zrealizować remont przedpokoju, w którym to proponuje w korytkach niepalnych montowanych na suficie rozprowadzić przewody zasilające wszystkie obwody w poszczególnych pomieszczeniach. Należy wykonać przewierty do poieszczeń i w nich pozostawić przewody ukryte w puszkach. Następnie, przy remoncie pozostałych pomieszczeń, będziemy korzystali z tych właśnie przewodów jako przyłączeniowych do instalacji.

  Przy okazji remontu przedpokoju proponowałbym zacząć od wymiany rozdzielnicy na nowoczesną i spełniającą wszystkie normy. Dobrze byłoby wprowadzić już rozdzielnicę hybrydową, składającą się z części dedykowanej do zabezpieczeń i automatyki oraz z części przeznaczonej do montażu teletechniki. Przykład takiej szafy to hager: 

  https://www.tim.pl/rozdzielnica-hybrydowa-podtynkowa-36-modulowa-z-plyta-montazowa-volta-vu603plh?gclid=CjwKCAiAiML-BRAAEiwAuWVggiz-AeLgB_Cs647TcwER7T0zt14QhAssOK5gzAXDB1I-Achc43XBDBoCg1cQAvD_BwE

  W szafie zabudowałbym zabezpieczenia w postaci m.in. ogranicznika przepięć, wyłącznika różnicowo-prądowego, wmontowałbym także ETIMAT-T by wyselekcjonować mieszkanie i uniezależnić się od zabezpieczeń na klatce schodowej. 

  Do łazienki należy doprowadzić osobne zasilanie do obwodu pralki i suszarki, osobne zasilanie do ewentualnego bojlera elektrycznego lub w przypadku podgrzewacza przepływowego 3-fazowego, skorzystać z nowej, 3-fazowej linii zasilającej. Osobnym obwodem są gniazdka. Tutaj koniecznie należy zachować tzw. strefy oraz wybrać osprzęt o klasie szczelności minimalnie IP44. Kolejnym obwodem jest oświetlenie oraz wentylator wyciągowy. Tutaj warto zastosować przekaźnik automatyzujący pracę wentylatora typu PCP-06:

  https://www.tim.pl/przekaznik-czasowy-do-sterowania-wentylatorem-lazienkowym-5a-230vac-pcp-06-ext10000263

   Warto także pomyśleć o dodatkowym obwodzie ogrzewania podłogowego i dodać np. matę grzejną elektryczną. 

  Prace elektroinstalacyjne powinny zakończyć się powstaniem protokołu badań kontrolnych oraz sporządzeniem schematu jednokreskowego zmodyfikowanej instalacji. 
   

 • Robert 303 0 pkt

  Dzień dobry,

  w przypadku w jakim podała pani urządzenia i jeżeli faktycznie bezpiecznik wyskakuje przy włączeniu ich wszystkich to mnie to w sumie nie dziwi. Należy zacząć od kilku pytań.

  1. Jakie urządzenia włączone ze sobą w tym samym czasie powodują wyrzucenie bezpiecznika? (czy wszystkie razem wymienione czy w kombinacji np: pralka - czajnik)

  2. Jakiej wartości jest zabezpieczenie, które wyskakuje pod obciążeniem?

  3. Jaką moc umowną ma pani zawartą z Zakładem Energetycznym?

  Jeśli udzieli pani odpowiedzi na te pytania powiem pani co dalej z tym problemem.

 • M&M Elektryka 1 pkt

  Witam. Jeżeli chce Pani wymienić instalację etapami proponowałbym to zrobić tak. Zazwyczaj rozdzielnia elektryczna znajduje się w korytarzu. Doprowadziłbym do każdego z pomieszczeń odpowiednie ilości obwodów bruzdując tylko w przedpokoju i pozostawiał zapasy przewodów takie aby przy późniejszym remoncie poszczególnych pomieszczeń dostały do miejsc docelowych. Wtedy ma Pani zniszczony przedpokój (korytarz) ale przygotowaną elektryke do dalszego remontu. Pozdrawiam, instalacje elektryczne Kraków

 • ajotnet 159 pkt

  Wszystko jest możliwe zależy czy masz 1faz czy 3faz i jakie masz ściany oraz podłogi beton czy cegła i tynk. Czy puszki masz możliwość zrobić podtynkowe bo beton aż dzwoni w uszach ale jest to wykonalne. Loggistyka najważniejsza...

 • Przemo81 3 pkt

  Najpewniej da się zrobić to tak jak Pan to opisuje, lecz nie w sposób bezinwazyjny dla czynnika budowlanego. Proponował bym zacząć od wymiany tablicy rodzielczej w mieszkaniu, czyli zamówić projekt lub poprosić znajomego elektryka (tylko dobrego) o dobranie odpowiednich komponentów. Z mojego punktu widzenia podzielił bym mieszkanie na kilka obwodów. 

  1 - łazienka z przynależnymi podzespołami

  - RCD - zabezpieczenie różnicowo prądowe

  - B16 - zabezpieczenie gniazdek 230 

  - B10 - Oświetlenie

  -B10 wentylator (jeżeli jest)

  W łazience należy pamiętać o strefach i montażu gniazdek IP 44 (z klapką) powyżej punktu wylewek, brak łączeń w postaci kostek itp nad kabiną prysznicową oraz stosowanie odpowiednich szczelności puszek jeżeli takie już musiały by powstać. Najlepiej nie robić puszek już w ścianach tylko układać kable z punktu do punktu żeby łączenia realizować w łącznikach i gniazdkach

  2 Kuchnia

  RCD - zabezpieczenie różnicowo prądowe

  B16 - lodówka

  B16 - Gniazda 230 na resztę kuchni ( nie więcej ) jak 7 punktów

  B16 lub B20 - płyta indukcyjna (zależne od ilości faz oraz głównego kabla przyłączeniowego

  B10 - oświetleni

  (w zależności od ilości faz do płyty oraz jej mocy ) proponuje przewód YDY 5x2,5 lub 3x4 lub 3x2,5

  Pokoje 

  RCD - zabezpieczenie różnicowo prądowe

  B10 - oświetlenie 

  B10 - oświetlenie

  B16 - gniazda

  B16 - gniazda

  Według starej zasady ilość gniazd w obwodzie nie powinna przekraczać 5 - 7 szt.

  Do gniazd kable YDY-p 3x2,5 jak grubośc tynku pozwoli nie bruzdując 

  Do oświetlenie YDY-p od 3x1,5 do 5x1,5 w zależności od podziału obwodów

  Na pokoje i kuchnie proponuję użyć RCD typu A z uwagi na coroaz więcej stosowanych urządzeń elektronicznych - jest droższa ale mamy pewnośc że będzie działać.

  Oczywiście wszystko można zrobić taniej zmniejszając ilości zabezpieczeń ale czy warto?

  Daj znać czy pomogłem :) 

  Pozdrawiam

  PM