Dzień dobry,
Mieszkam w bloku z lat 80, w którym jest problem z instalacją elektryczną. Przy używaniu wielu urządzeń w tym samym czasie (piekarnik, czajnik elektryczny, dwa komputery i pralka) wywala korki. Planuję remont, jednak ze względu na koszty chciałabym podzielić go na etapy i zacząć od łazienki. Czy jest możliwość wymiany instalacji elektrycznej tylko w tym pomieszczeniu czy może konieczne jest prucie ścian w całym mieszkaniu?
Odpowiedzi (28)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Wszystko jest możliwe zależy czy masz 1faz czy 3faz i jakie masz ściany oraz podłogi beton czy cegła i tynk. Czy puszki masz możliwość zrobić podtynkowe bo beton aż dzwoni w uszach ale jest to wykonalne. Loggistyka najważniejsza...
-
Witam. Jeżeli chce Pani wymienić instalację etapami proponowałbym to zrobić tak. Zazwyczaj rozdzielnia elektryczna znajduje się w korytarzu. Doprowadziłbym do każdego z pomieszczeń odpowiednie ilości obwodów bruzdując tylko w przedpokoju i pozostawiał zapasy przewodów takie aby przy późniejszym remoncie poszczególnych pomieszczeń dostały do miejsc docelowych. Wtedy ma Pani zniszczony przedpokój (korytarz) ale przygotowaną elektryke do dalszego remontu. Pozdrawiam, instalacje elektryczne Kraków
-
Dzień dobry,
w przypadku w jakim podała pani urządzenia i jeżeli faktycznie bezpiecznik wyskakuje przy włączeniu ich wszystkich to mnie to w sumie nie dziwi. Należy zacząć od kilku pytań.
1. Jakie urządzenia włączone ze sobą w tym samym czasie powodują wyrzucenie bezpiecznika? (czy wszystkie razem wymienione czy w kombinacji np: pralka - czajnik)
2. Jakiej wartości jest zabezpieczenie, które wyskakuje pod obciążeniem?
3. Jaką moc umowną ma pani zawartą z Zakładem Energetycznym?
Jeśli udzieli pani odpowiedzi na te pytania powiem pani co dalej z tym problemem.
-
Cześć!
oczywiście można wymienić fragment instalacji na nową. Ponieważ jest to modyfikacja instalacji w bloku należy zgłosić chęć takich prac w administracji. Jest to krok pierwszy.
W drugim kroku proponuję wysunąć propozycję wymiany przewodu zasilającego mieszkanie na przewód umożliwiający realizację zasilania 3-fazowego. Przyda się ono w przypadku dokupienia płyty indukcyjnej. Wówczas dysponować będziemy możliwością wyboru wersji 3-fazowej. Dodatkowo przewód taki zapewni możliwość m.in. zastosowania zgodnie z obowiązującymi normami zabezpieczeń w postaci wyłączników różnicowo-prądowych oraz zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.
W kolejnym kroku proponuję zrealizować remont przedpokoju, w którym to proponuje w korytkach niepalnych montowanych na suficie rozprowadzić przewody zasilające wszystkie obwody w poszczególnych pomieszczeniach. Należy wykonać przewierty do poieszczeń i w nich pozostawić przewody ukryte w puszkach. Następnie, przy remoncie pozostałych pomieszczeń, będziemy korzystali z tych właśnie przewodów jako przyłączeniowych do instalacji.
Przy okazji remontu przedpokoju proponowałbym zacząć od wymiany rozdzielnicy na nowoczesną i spełniającą wszystkie normy. Dobrze byłoby wprowadzić już rozdzielnicę hybrydową, składającą się z części dedykowanej do zabezpieczeń i automatyki oraz z części przeznaczonej do montażu teletechniki. Przykład takiej szafy to hager:
https://www.tim.pl/rozdzielnica-hybrydowa-podtynkowa-36-modulowa-z-plyta-montazowa-volta-vu603plh?gc
W szafie zabudowałbym zabezpieczenia w postaci m.in. ogranicznika przepięć, wyłącznika różnicowo-prądowego, wmontowałbym także ETIMAT-T by wyselekcjonować mieszkanie i uniezależnić się od zabezpieczeń na klatce schodowej.
Do łazienki należy doprowadzić osobne zasilanie do obwodu pralki i suszarki, osobne zasilanie do ewentualnego bojlera elektrycznego lub w przypadku podgrzewacza przepływowego 3-fazowego, skorzystać z nowej, 3-fazowej linii zasilającej. Osobnym obwodem są gniazdka. Tutaj koniecznie należy zachować tzw. strefy oraz wybrać osprzęt o klasie szczelności minimalnie IP44. Kolejnym obwodem jest oświetlenie oraz wentylator wyciągowy. Tutaj warto zastosować przekaźnik automatyzujący pracę wentylatora typu PCP-06:
https://www.tim.pl/przekaznik-czasowy-do-sterowania-wentylatorem-lazienkowym-5a-230vac-pcp-06-ext100
Warto także pomyśleć o dodatkowym obwodzie ogrzewania podłogowego i dodać np. matę grzejną elektryczną.
Prace elektroinstalacyjne powinny zakończyć się powstaniem protokołu badań kontrolnych oraz sporządzeniem schematu jednokreskowego zmodyfikowanej instalacji.
-
Witam. Oczywiście że można zacząć od łazienki. Tylko że np ja bym przy tym robił także przedpokój poniewaz w przedpokoju zazwyczaj umieszcza sie skrzynke-szafke bezpiecznikową. Montując taką skrzynkę rozdzielnię dobrze jest rozprowadzic do kazdego z pomieszczeń tyle przewodów obwodów ile jest urządzeń tj. np na pokoje po przewodzie na gniazda i oświetlenie osobno ( gniazda przewód 3x2,5 , oswietlenie 3x1,5 ), łazienka tak samo przewody lecz jeszcze dodałbym osobny na pralkę , kuchnia to juz bardziej zadziorny temat poniewaz jest dużo urządzeń które muszą miec osobne obwody i przy tym najlepiej np pod płyte indukcyjna jesli jest taki wymóg to przewód siłowy, i kazde inne urządzenia po obwodzie 3x2,5 , oswietlenie normalne 3x1,5. Pozdrawiam
-
Można zacząć od jednego pomieszczenia ale najlepiej doprowadzić zasilanie z nowej skrzynki z bezpiecznikami. Sprawdzić jakimi przewodami zasilana jest skrzynka czy nie należy ich też wymienić na nowe z zapasem.
-
Jest to stara instalacja. Więc najbezpieczniej będzie całą. Co prawda to spore koszta i brudnu. Więc zacznij od łazienki i miejsca gdzie jest rozdzielnica.
-
Możesz wymieniać instalację etapowo, jeśli nie chcesz pruć ścian, może masz możliwość ułożenia przewodów w jakimś suficie podwiaszanym ? takim sposobem kłucie będzie tylko w łazience ale to nie problem bo przecież jest remont no i przy rozdzielni ale tego już nie unikniesz.
-
@Katol:superdorada ⭐
-
-
Oczywiście że można, popytaj wśród znajomych o dobrego elektryka który zaprojektuje Tobie instalacje ele. i zrobi na raty. Jeżeli możesz poczekać to poczekaj pare miesięcy, odłuż trochę kasy i zrób wszystko za jednym remontem.
-
@Inela: najgorsze remonty najlepiej odczekać i zrobić wszystko
-
@Piter1:czasami nie można zrobić wszystkiego naraz, z braku kasy, zajente terminy itp.
-
@Inela: u siebie w domu przy częściowym remoncie z rozdzielni wyprowadziłem przewody do pierwszych punktów schowałem je w suficie i czekają na kolejne etapy remontu. Kuchnia jest zrobiona, holl, łazienka też. a reszta czeka.
-
@Katol:Świetny pomysł jak ma się podwieszany sufit.
-
@Inela: w ścianie z GK też tak można zrobić, jak przy remoncie są prostowane ściany warto się nad tym zastanowić.
-
Czytaj także:
Od czego zacząć wymianę starej instalacji elektrycznej?
Witajcie, Potrzebuje informacji od czego zacząć wymianę starej ins
Wymiana instalacji elektrycznej
Jakie są najczęstsze sygnały do wymiany instlcji elektrycznej? I ja
Zwarcie instalacji elektrycznej?
Jak najlepiej zachować się podczas zwarcia instalacji elektrycznej
Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeg
Jeśli planujesz budowę domu, to prędziej czy później spotkasz się z
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Najpewniej da się zrobić to tak jak Pan to opisuje, lecz nie w sposób bezinwazyjny dla czynnika budowlanego. Proponował bym zacząć od wymiany tablicy rodzielczej w mieszkaniu, czyli zamówić projekt lub poprosić znajomego elektryka (tylko dobrego) o dobranie odpowiednich komponentów. Z mojego punktu widzenia podzielił bym mieszkanie na kilka obwodów.
1 - łazienka z przynależnymi podzespołami
- RCD - zabezpieczenie różnicowo prądowe
- B16 - zabezpieczenie gniazdek 230
- B10 - Oświetlenie
-B10 wentylator (jeżeli jest)
W łazience należy pamiętać o strefach i montażu gniazdek IP 44 (z klapką) powyżej punktu wylewek, brak łączeń w postaci kostek itp nad kabiną prysznicową oraz stosowanie odpowiednich szczelności puszek jeżeli takie już musiały by powstać. Najlepiej nie robić puszek już w ścianach tylko układać kable z punktu do punktu żeby łączenia realizować w łącznikach i gniazdkach
2 Kuchnia
RCD - zabezpieczenie różnicowo prądowe
B16 - lodówka
B16 - Gniazda 230 na resztę kuchni ( nie więcej ) jak 7 punktów
B16 lub B20 - płyta indukcyjna (zależne od ilości faz oraz głównego kabla przyłączeniowego
B10 - oświetleni
(w zależności od ilości faz do płyty oraz jej mocy ) proponuje przewód YDY 5x2,5 lub 3x4 lub 3x2,5
Pokoje
RCD - zabezpieczenie różnicowo prądowe
B10 - oświetlenie
B10 - oświetlenie
B16 - gniazda
B16 - gniazda
Według starej zasady ilość gniazd w obwodzie nie powinna przekraczać 5 - 7 szt.
Do gniazd kable YDY-p 3x2,5 jak grubośc tynku pozwoli nie bruzdując
Do oświetlenie YDY-p od 3x1,5 do 5x1,5 w zależności od podziału obwodów
Na pokoje i kuchnie proponuję użyć RCD typu A z uwagi na coroaz więcej stosowanych urządzeń elektronicznych - jest droższa ale mamy pewnośc że będzie działać.
Oczywiście wszystko można zrobić taniej zmniejszając ilości zabezpieczeń ale czy warto?
Daj znać czy pomogłem :)
Pozdrawiam
PM