Przeczytano 45 razy

Od czego zacząć wymianę starej instalacji elektrycznej?

Witajcie,

Potrzebuje informacji od czego zacząć wymianę starej instalacji elektrycznej. 

Od razu nadmienię, że to nie ja będę ją robić, chciałabym tylko się rozeznać od kogo powinnam zacząć ponieważ jestem zupełnie zielona w tym temacie :)

Moim operatorem jest Innogy, czy powinnam najpierw znaleźć elektryka i zrobić kosztorys czy udać się najpierw do operatora i wymienić stary licznik? 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

6

Odpowiedzi

Odpowiedzi (6)

 • Na początku warto się zastanowić co i gdzie chcemy w domu, dodatkowe gniazdka, wysokość gniazd i włączników (ja polecam wysokość 100-115cm bo nie trzeba niepotrzebnie podnosić ręki, włącznik jest na wysokości dłoni dorosłej osoby. A i dzieci dosięgną.) Warto dołożyć gniazdko w miejscu stawianej choinki, ewentualnej stacji dokującej do robota odkurzającego, stacja dokująca do odkurzacza pionowego. To są dodatki ale jeśli to przewidzimy wcześniej to unikniemy przedłużaczy które są na stałe. 
  Trzeba się też zastanowić czy teraz lub kiedyś pójdziemy w stronę inteligentnego domu, a zazwyczaj oświetlenie sterowane ze smartfona, rolety itp. Wtedy trzeba przygotować odpowiednie puszki aby było łatwiej nam to zamontować. 

  Następny etap to zaproszenie projektanta (jeśli jest brany pod uwagę) i on nam pomoże w doborze miejsc gniazd i włączników, punktów oświetleniowych itp. Później to samo z elektrykiem. On ze swojego doświadczenia też może dużo poprawić :)

  Instalację elektryczną wymieniłbym w pierwszej kolejności, a później licznik. W zasadzie będzie się to zapewne działo w tym samym czasie.

  Na koniec wykonanie pomiarów elektrycznych i oddanie instalacji do użytkowania. 
  Przyda się jeszcze projekt instalacji elektrycznej, żebyś mogła być spokojna przy jakichś przygodach z ubezpieczycielami.

 • Przyszły mi jeszcze do głowy dwie rzeczy. Pierwsza to artykuł

  Po co mi umowa? Czyli czy warto podpisywać umowę z elektrykiem? (salama.pl)

  Druga, to że przy wymianie instalacji warto może pomyśleć o rozwiązaniach inteligentnych?

  Na tej samej stronie znajdziesz artykuły na ten temat. Autor pisze w bardzo przystępny sposób i bierze pod uwagę wszystkie kwestie. Jak czegoś nie wiem, często zaglądam na Jego stronę.

 • Najpierw to trzeba wiedzieć co się chce mieć w swoim domu. Co i jak Tobie i twoim otoczeniu jest niezbędne do życia. Jakie masz potrzeby, czego oczekujesz co by było nowością, pomocą na kolejne lata. Jak powstaną priorytety i potrzeby może u projektanta któremu przedstawisz wizję on to naniesie na projekt, papier lub sobie sami narysujecie. Jak są możliwości to nawet na ścianie kredą czy ołówkiem. Tutaj chcę mieć to tutaj tamto, tutaj mieć włącznik, gniazdko TV na ścianie, ławę sofę, stolik.

  Potem może być potrzebny elektryk co przemyśli co i jak położyć, gdzie ukryć i jak obłożyć kablami. Zrobi i przeliczy nowe potrzeby i wtedy można odwiedzić zakład energetyczny i zwiększyć moc (dokupić kilowatów) do nowych potrzeb.

  Zacząć prace montażowe, remontowe i wdrażanie planu w czyn, a wtedy przyjdą papiery do podpisania umowy ze zwiększoną mocą. 

  Dokończyć remont, pomalować ściany, uzbroić osprzęt, lampy, urządzenia, umeblować zrobić kawę usiąść w fotelu z kawałkiem czekolady, włączyć TV......... O ooOoo tak chciałam(em) mieć zrobione.

  Marzeniem moim było tak mieć !

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Witam,

  proponuję zacząć od lektury:

  Kobieta buduje - instalacja elektryczna - odpowiedzi na Wasze pytania (salama.pl)

  Budowa domu - PORADNIK - instalacja elektryczna, alarm, monitoring... (salama.pl)

  to chyba najlepsze poradniki na jakie trafiłem.

  Szczególnie ten drugi zawiera odnośniki do najważniejszych kwestii związanych z instalacją elektryczną i poszukiwaniem elektryka.