Dzień dobry,
Mieszkam w bloku z lat 80, w którym jest problem z instalacją elektryczną. Przy używaniu wielu urządzeń w tym samym czasie (piekarnik, czajnik elektryczny, dwa komputery i pralka) wywala korki. Planuję remont, jednak ze względu na koszty chciałabym podzielić go na etapy i zacząć od łazienki. Czy jest możliwość wymiany instalacji elektrycznej tylko w tym pomieszczeniu czy może konieczne jest prucie ścian w całym mieszkaniu?
Odpowiedzi (28)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Wszytko jest możiwe, pytanie czy ma być zrobione na sztukę, czy porządnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. W obu przypadkach efekt końcowy bedzie ten sam światło powinno świecić i "prąd w gniazdku" powinien być i jeśli nic nigdy się nie stanie to i nikt się o nic nie zapyta, ale, awypadki się zdarzają i tu zaczyna się problem.
Prawo rozróżnia pojęcia:
REMONT - czyli odtworzenie stanu pierwotnego instalacji z użyciem dziś dostępnych materiałów (np. wymiana przewodów z aluminiowych na miedziane) ale bez zmiany parametrów instalacji czyli np gniazdka są tam gdzie były, nie dokładamy a ni nie przenosimy żadnych elementów instalacji elektrycznej. W takim przypadku w razie pomiarów czy wypadku odnosimy się do norm technicznych jakie obowiązywały w dniu oddania instalacji do eksploatacji.
ALE
Jeśli w instalacji były zmiany (jakiekolwiek) to już jest przebudowa, rozbudowa i z punktu widzenia prawa należy dostosować instalację do przepisów i wymogów technicznych jakie obowiązują w dniu wykonania prac. Czyli zacząć trzeba od projektu instalacji wykonanej przez osobę z odpowiednimi uprawenieniami, a dopiero potem można wykonywać instyalację zgodnie z projektem.
Projekt można wykonać na całość planowanych zmian, a zmiany realizować etapami. Cóż ryzyko jest takie, że jeśli remont będzie trwał wiele lat i zmienią się znów przepisy to w razie wypadku nie wiem jak podejdą do sytuacji biegli sądowi.
Ważne jest jaki to może być wypadek. W przypadku śmierci człowieka lub znacznych strat materialnych pewnie dokładnie odpowiednie organa przeprowadzą kontrole, ale jeśli to będzie "pożar" i łaczna warość strat będzie np. 3 000 zł to pewnie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i nawet nie bedzie szukał co i jak bo koszty ekspertów przewyższą wartość odszkodowania.
Instalacja wykonana zgodnie z przepisami będzie droższa, ale powinna zapewniać większy stopień bezpieczeństwa.
Polecam:
https://laczynasnapiecie.pl/blog/zawod-elektryk-instalacja-elektryczna-przepisy-
@Piotr Bibik: Wszystko super, ale w branży elektrycznej jako instalatorzy, fachowcy nie powinniśmy wgl proponować rozwiązania "na sztukę" , nawet urzywać tego stwierdzenia. Jest bardzo wiele osób którzy tak jak Pan mówi, czekają na efekt końcowy tzn, by w gniazdku było napięcie i by lampa zaświeciła gdy nią zasterujemy. Najlepiej by wszystkie te wymagania były wykonane za stosunkowo jak najniższą cenę, co za tym idzie oszczędność na materiale, zabezpieczeniach, ilości obwodów itd. My zaś powinniśmy proponować rozwiązania zgodne z przepisami, inwestorzy nie muszę mieć o tym pojęcia ale muszą się starać zrozumieć, iż instalacja zrobiona zgodnie z przepisami nie będzie najtańsza i muszą wyczuć i sprawdzić czy fachowiec który będzie realizował ich instalację ma odpowiednią wiedzę i umiejętności. Często gęsto można spotkać pseudo fachowców, którzy mówią iż elektryka to nic specjalnego i przybić kilka kabli do ścian to żadna sztuka. zrobić ściankę z GK to jest moc. a Nie prawda, to nie jest tylko przybijanie kabli. Fakt faktem jak przyjdą tynki itd. to wgl tego wszystkiego nie widać i rzeczywiście malarz tapeciarz będzie pierwszy wychwalany. A instalacja schodzi na zaplecze. Jeszcze częściej zdarza się iż jakieś ekipy wykończeniowe, budowlane biorą się za elektrykę, bez najmniejszych uprawnień robią to po swojemu, byle było, coś tam wiedzą ale nie wiedzą skąd się ta wiedza wydobywa i później jest szukanie słupa który wykona pomiary by uzyskać odbiór domu. Inwestorzy szukają oszczędności w instalacji i z jednej strony to rozumiem, ale z drugiej dlaczego nadwyręża się jakośc instalacji, jej nieprofesjonalność i wgl bezpieczeństwo własne ? Elektryka tradycyjna ba anwet jakaś już inteligentna w stosunku do całej inwestycji to niewielki koszt. Ale za to jak bardzo istotny pod względem bezpieczeństwa budynbku i naszego zdrowia. W sumie fajno było by stworzyć takie łatwo dostępne kompedium wiedzy dla inwestorów omawiający elektryczność w domach, by uświadamiać nasze społeczeństwo również i w tej branży by skłonić inwestorów do korzystania z prawdziwych fachowców. Generalnie Stanowcze NIE dla sztukaterii i fuszerki !!!
-
@Katol: Zgadzam się :) Ilu elektryków zadaje sobie trud i to wszytko klientowi tłumaczy? Ilu "instalatorów" to wszytko rozumie i potrafi wytłumaczyć, czym w praktyce różni się wyłącznik róznicowoprądowt A od AC, lub ogranicznik przepięć z T1 iskiernikiem, od T1 wykonanym na warystorze?
Odnośnie kompendium dla inwestora - proszę :)
https://www.napiecie.salama.pl/budowa-domu-poradnik/ -
@Piotr Bibik: Dokładnie to są podstawy podstaw. Ale nie, cena cena cena, rozumiem jeszcze iż trzeba tłumaczyć pojęcia inwestorowi indywidualnemu, ktoś buduje pierwszy raz w zyciu dom i być może ostatni, to nie musi wszystkiego odrazu wiedzieć. Ale deweloper ? no kurcze deweloperzy budują na potęgę i jeszcze mają wymagania żeby najlepiej zrobić instalacje za 5 tysięcy z materiałem uruchomieniem i wszystkim. Jednego razu miałem nieprzyjemny atak ze strony dewelopera który wyzywał mnie od debili itp. itd. tylko dlatego, że wybrałem zabezpieczenia Schneider electric które są zadrogie bo można kupić "eskę" za 4-5zł a ja się pcham w taką drożyznę. To była moja ostatnia inwestycja z tym deweloperem. Ja stawiam na jakość a nie na popelinę. Dlatego takie sprawy są dla mnie kosmiczne i mega stresujące. Wgl. instalacje po deweloperach to też dziwny proceder, w większości przypadków te instalacje są przerabiane przez inwestora który kupił budynek od dewelopera i wtedy ceny też nie sa małe. Tak więc można powiedzieć że często się płaci za elektrykę dwa razy biorąc dom u dewelopera i gdzie te korzyści ? gdzie oszczędności ?
Dzięki śliczne za artykół będzie jednym z kilku które udostępniam inwestorom.
-
@Katol: Dla developera liczy się zysk. A klient, który od niego kupuje patrzy na cenę metra2 mieszkania czy domu - ma być tanio i ma być podkładka na papierze.
To normalne, że większości developerów na jakości nie zależy, lecz mają być zamontowane najtańsze produkty, które mają papiery.
Znam wielu instalatorów, którzy włąśnie ze względu na jakość nie chcą współpracować z developerami. Robią instalacje na domkach jednorodzinnych tak w cenie około 15% wyższej niż średnia rynkowa, i na instalacje u nich trzeba się zapisywać, odczekać swoje bo od zleceń nie mogą się opędzić.
Zawsze mają czas dla klienta i tłumaczą różnice i korzyści jakie klient będzie miał decydując się na lepsze rozwiązanie. Jednocześnie mają dolną granicę, jak klient chce zejść jakością poniżej ich standardu, rezygnują z zlecenia. -
@Piotr Bibik: Dokładnie, papier jest i odfajkowane. Temat z głowy. Ale z taką instalacją zostaje później inwestor. Kolejne zmiany idzie jeszcze wytłumaczyć jeśli sam inwestor prosi o jakieś dołożenie gniazda, przesunięcie go albo dołożenie oświetlenia czy sterowania. Sprawa natomiast się komplikuje jak zatrudniony jest projektant wnętrz i instalacja rozrasta się niekiedy kilkukrotnie. W takich sytuacjach również trzeba się napocić by wyjaśnić inwestorowi skąd bierze się cena za realizacje.Wiadomo ciężko dokładać gdy się niewie co jest pod tynkami gdzie lecą rury i inne kable. Ludzie jeszcze grożą, iż ma być zrobione zgodnie z projektem wykończeniowym bo w przeciwnym przypadku nie wypłacą pieniążków. Dlatego rzeczywiście warto przemyśleć swoją instalację już na samym początku i unikać tego typu okoliczności. Temat jest rzeka, moglibyśmy rzucać przykładami i wymieniać się doświadczeniami, ale i tak to nic nieda bo nie będzie to miało wpływu na potencjalnego inwestora który i tak spojrzy na cenę bo musi być taniej. Mam nadzieję że w branży elektrycznej zmieni się ten trend i ludzie zaczną stawiać na jakość a nie na cenę. w Branży Automatycznej AKPiA znacznie się to poprawiło, a było podobnie jak w elektryce w małych domowych inwestycjach.
-
@Katol: poprawi się, jeśli:
- ubezpieczyciele bardziej wygorystycznie podejdą do wypłaty odszkodowań (to już się dzieje)
- będą kontrole i kary dla wykonawców którzy robią niezgodnei z przepisami (pomału zaczyna się tu coś dziać)
- będą rzetelnie robione przeglądy i pomiary (niestety z tym jest bardzo źle)
- będą rzetelnie sprawdzane kwalifikacje osób wykonujacych zawód elektryka (temat rzeka a jak jest wiemy).
Na ten moment elektrykom, którzy mają świadomosć odpowiedzialnosci jaka na nich spada pozostaje walka jakoscią, wiedzą i automatyką domową / przemysłową i trzymanie sie z dala od prac w których liczy się tylko tempo i cena. -
@Piotr Bibik: Poświęcenie czasu na rozmowę z inwestorem, przedstawienie wymagań i wiedzy oraz tłumaczenie po co to wszystko, daje spore efekty, ale mimo to trzeba się natrudzić. Bardzo właśnie przemawiają argumenty o ubezpieczenie, że jeśli się coś wydarzy to ubezpieczyciel ma prawo sprawdzić co było przyczyną i wtedy instalacja musi być wykonana nienagannie. Kontrole na inwestycjach prywatnych osobiście nigdy mi się nie zdarzyły, ale nie miałbym nic przeciwko by wesżło to w życie. Wgl same odbiory bądźmy szczerzy wyglądają kiepsko. Pomiary powinno się robić też dla własnego spokoju sumienia, osobiście dziwie się majstrom którzy nie robią pomiarów tylko piszą lewy kwit, a jeszcze bardziej dziwię się, elektrykom którzy wystawiają kwit na pomiary których nie zrobili dla instalacji której nierealizowali ( łatwa kasa) ale taki ktoś staje się tzw. słupem w razie draki. a SEP ? rzeczywiście wiemy jak jest :D WAŻNE ŻE CENA DOBRAAAA :D
-
@Katol: na portalu do którego link podałem powyżej, jest również artykuł który poecam każdemu a w szczególności inwestorom. Znaleźć go można łatwo a zatytułowany jest:
Instalacja elektryczna, a ubezpieczenie domu?
-
@Piotr Bibik: Dzięki śliczne za wszelkie wskazówki i wymianę zdań. Myślę, że temat będzie wracał, bo źle się dzieje.
-
-
A czy jest to instalacja aluminiowa? Jeżeli tak to najlepiej odrazu całość. Jeżeli chcesz etapami to możesz zrobić tak: rozprowadź kable w łazience,a następnie odmierz kabel od skrzynki elektrycznej do łazienkii zostaw go zwiniętego przy łazience, jak będziesz robił reszte to sobie go wkujesz.
-
Oczywiście że można, popytaj wśród znajomych o dobrego elektryka który zaprojektuje Tobie instalacje ele. i zrobi na raty. Jeżeli możesz poczekać to poczekaj pare miesięcy, odłuż trochę kasy i zrób wszystko za jednym remontem.
-
@Inela: najgorsze remonty najlepiej odczekać i zrobić wszystko
-
@Piter1:czasami nie można zrobić wszystkiego naraz, z braku kasy, zajente terminy itp.
-
@Inela: u siebie w domu przy częściowym remoncie z rozdzielni wyprowadziłem przewody do pierwszych punktów schowałem je w suficie i czekają na kolejne etapy remontu. Kuchnia jest zrobiona, holl, łazienka też. a reszta czeka.
-
@Katol:Świetny pomysł jak ma się podwieszany sufit.
-
@Inela: w ścianie z GK też tak można zrobić, jak przy remoncie są prostowane ściany warto się nad tym zastanowić.
-
-
Możesz wymieniać instalację etapowo, jeśli nie chcesz pruć ścian, może masz możliwość ułożenia przewodów w jakimś suficie podwiaszanym ? takim sposobem kłucie będzie tylko w łazience ale to nie problem bo przecież jest remont no i przy rozdzielni ale tego już nie unikniesz.
-
@Katol:superdorada ⭐
-
-
Jest to stara instalacja. Więc najbezpieczniej będzie całą. Co prawda to spore koszta i brudnu. Więc zacznij od łazienki i miejsca gdzie jest rozdzielnica.
-
Można zacząć od jednego pomieszczenia ale najlepiej doprowadzić zasilanie z nowej skrzynki z bezpiecznikami. Sprawdzić jakimi przewodami zasilana jest skrzynka czy nie należy ich też wymienić na nowe z zapasem.
-
Witam. Oczywiście że można zacząć od łazienki. Tylko że np ja bym przy tym robił także przedpokój poniewaz w przedpokoju zazwyczaj umieszcza sie skrzynke-szafke bezpiecznikową. Montując taką skrzynkę rozdzielnię dobrze jest rozprowadzic do kazdego z pomieszczeń tyle przewodów obwodów ile jest urządzeń tj. np na pokoje po przewodzie na gniazda i oświetlenie osobno ( gniazda przewód 3x2,5 , oswietlenie 3x1,5 ), łazienka tak samo przewody lecz jeszcze dodałbym osobny na pralkę , kuchnia to juz bardziej zadziorny temat poniewaz jest dużo urządzeń które muszą miec osobne obwody i przy tym najlepiej np pod płyte indukcyjna jesli jest taki wymóg to przewód siłowy, i kazde inne urządzenia po obwodzie 3x2,5 , oswietlenie normalne 3x1,5. Pozdrawiam
-
Cześć!
oczywiście można wymienić fragment instalacji na nową. Ponieważ jest to modyfikacja instalacji w bloku należy zgłosić chęć takich prac w administracji. Jest to krok pierwszy.
W drugim kroku proponuję wysunąć propozycję wymiany przewodu zasilającego mieszkanie na przewód umożliwiający realizację zasilania 3-fazowego. Przyda się ono w przypadku dokupienia płyty indukcyjnej. Wówczas dysponować będziemy możliwością wyboru wersji 3-fazowej. Dodatkowo przewód taki zapewni możliwość m.in. zastosowania zgodnie z obowiązującymi normami zabezpieczeń w postaci wyłączników różnicowo-prądowych oraz zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.
W kolejnym kroku proponuję zrealizować remont przedpokoju, w którym to proponuje w korytkach niepalnych montowanych na suficie rozprowadzić przewody zasilające wszystkie obwody w poszczególnych pomieszczeniach. Należy wykonać przewierty do poieszczeń i w nich pozostawić przewody ukryte w puszkach. Następnie, przy remoncie pozostałych pomieszczeń, będziemy korzystali z tych właśnie przewodów jako przyłączeniowych do instalacji.
Przy okazji remontu przedpokoju proponowałbym zacząć od wymiany rozdzielnicy na nowoczesną i spełniającą wszystkie normy. Dobrze byłoby wprowadzić już rozdzielnicę hybrydową, składającą się z części dedykowanej do zabezpieczeń i automatyki oraz z części przeznaczonej do montażu teletechniki. Przykład takiej szafy to hager:
https://www.tim.pl/rozdzielnica-hybrydowa-podtynkowa-36-modulowa-z-plyta-montazowa-volta-vu603plh?gc
W szafie zabudowałbym zabezpieczenia w postaci m.in. ogranicznika przepięć, wyłącznika różnicowo-prądowego, wmontowałbym także ETIMAT-T by wyselekcjonować mieszkanie i uniezależnić się od zabezpieczeń na klatce schodowej.
Do łazienki należy doprowadzić osobne zasilanie do obwodu pralki i suszarki, osobne zasilanie do ewentualnego bojlera elektrycznego lub w przypadku podgrzewacza przepływowego 3-fazowego, skorzystać z nowej, 3-fazowej linii zasilającej. Osobnym obwodem są gniazdka. Tutaj koniecznie należy zachować tzw. strefy oraz wybrać osprzęt o klasie szczelności minimalnie IP44. Kolejnym obwodem jest oświetlenie oraz wentylator wyciągowy. Tutaj warto zastosować przekaźnik automatyzujący pracę wentylatora typu PCP-06:
https://www.tim.pl/przekaznik-czasowy-do-sterowania-wentylatorem-lazienkowym-5a-230vac-pcp-06-ext100
Warto także pomyśleć o dodatkowym obwodzie ogrzewania podłogowego i dodać np. matę grzejną elektryczną.
Prace elektroinstalacyjne powinny zakończyć się powstaniem protokołu badań kontrolnych oraz sporządzeniem schematu jednokreskowego zmodyfikowanej instalacji.
-
Dzień dobry,
w przypadku w jakim podała pani urządzenia i jeżeli faktycznie bezpiecznik wyskakuje przy włączeniu ich wszystkich to mnie to w sumie nie dziwi. Należy zacząć od kilku pytań.
1. Jakie urządzenia włączone ze sobą w tym samym czasie powodują wyrzucenie bezpiecznika? (czy wszystkie razem wymienione czy w kombinacji np: pralka - czajnik)
2. Jakiej wartości jest zabezpieczenie, które wyskakuje pod obciążeniem?
3. Jaką moc umowną ma pani zawartą z Zakładem Energetycznym?
Jeśli udzieli pani odpowiedzi na te pytania powiem pani co dalej z tym problemem.
Czytaj także:
Od czego zacząć wymianę starej instalacji elektrycznej?
Witajcie, Potrzebuje informacji od czego zacząć wymianę starej ins
Wymiana instalacji elektrycznej
Jakie są najczęstsze sygnały do wymiany instlcji elektrycznej? I ja
Zwarcie instalacji elektrycznej?
Jak najlepiej zachować się podczas zwarcia instalacji elektrycznej
Protokół odbioru instalacji elektrycznej i protokół przeg
Jeśli planujesz budowę domu, to prędziej czy później spotkasz się z
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Cześć, z doświadczenia Ci powiem, że nie warto robić w jednym pomiszczeniu jeśli wymagana jest wymiana w całym mieszkaniu. Dużo specjalistów opisało tu wyczerpująco kwestie techniczne, ale przede wszystkim na pozniejsze wymiany moze nie byc dobrego momentu, ceny materialów beda sie ciagle zmieniac, dostepnosc ekipy, ktora nie będzie poprawiac po poprzedniej, w razie innej ekipy ustalenie ceny prac za dane pomieszczenie (nie zawsze ekipie opłaca sie przyjezdzac do 1 pomieszczenia)... mozna tak bez konca.
Poza wszystkim syf powracający co kilka miesiecy.
Moim zdaniem lepiej sie dogadac za dobra cene za calosc, poczekać, odłożyć (i tak suma wyjdzie podobna) i zrobić za jednym zamachem