29 odpowiedzi

Sprawdź

W starym przedwojennym domu jest zamontowany kocioł żeliwny na paliwo stałe. czym go zastapić?

EleMan 10 pkt dodane:

Jak w temacie. Powierzchnia domu około 150 mkw. Stolarka nowa. Mury grubości 50 cm nie ocieplone. Obecny kocioł wyprodukowany w 1987 roku pochłania niezliczone ilości drewna opałowego, lecz  nie to jest kłopotem a uciążliwość ciągłego podkładania do paleniska. 

Jakie rozwiżanie radzicie? czy piec na pelet z pełnym sterowaniem? Ogżewanie realizowane jest przez grzejniki panelowe i rury miedziane. Pompa ciepła czy piec elektryczny odpadają. W jaki sposób ubiegać się o dotację z programu czyste powietrze? jaki procent dofinansowania można dostać? licze na Wasze zaangażowanie bo temat potrzebuję zrealizować w tym roku by starsa osoba nie musiała chodzić kilkanaście razy dziennie po schodach do piwnicy.

 • Odgrzewam kotleta :-) Może ktoś z nowych użytkowników się wypowie jest kilku takich bardzo aktywnych w ostanim czasie. maja setki punktów może coś doradzą. napewną polajkuję pomocną odpowiedź.

 • Tylko że tu jest mowa o starszej osobie, a przy ekogroszku jest dużo więcej roboty...

 • Polecam eko groszek, mój wujek wymieniał własnie piec i bardzo sobie chwali

 • W domach o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, montaż kotła na paliwo stałe wydaje się być najbardziej uzasadniony ekonomicznie. Do wyboru mamy dwie najbardziej popularne opcje czyli ekogroszek lub pellet. W przypadku który opisujesz, bardziej rozsądny wydaje się piec na pellet. W obu przypadkach wymagane jest uzupełnianie zasobnika paliwem, ale z pewnącią mniej kłopotliwe i bardziej czyste to pellet. Zanim napisałem pod Twoim pytaniem, zadzwoniłem do znajomego który ma firmę zajmującą się montażem systemów CO, zapytać co on by wybrał w takiej sytuacji, i również wskazał piec na pellet. Oczywiście jego dobór musi być poprzedzony wizją lokalną (moc, podłączenie czopucha do komina czy strona z której będzie zasobnik. W przypadku ubiegania się o dotację z programu Czyste Powietrze, Instalator przestrzegał również przez zakupem kotła, który nie spełnia wymogów rozporządzenia eco-design. 

 • Dzisiaj taka sytuacja: na parkingu widzę auto firmy zajmującej cię CO. Podbiegam, opowiadam historię i co słyszę?  Piec na pelet. szybka wycena pieca i montażu. dostałem również numer telefonu do osoby z NFOSiGW która się zajmuje programem czyste powietrze. Jutro będe dzwonił.

  Oczywiście nie zamykamy dyskusji. Może macie inne rozwiązanie? Teraz jeszcze wybór odpowiedniego pieca. Producentów jest wielu a ceny również bardzo zróżnicowane.

 • Znajomi mają podobną sytuację na wsi. Mają Olenderka 9kw bodajże, pakują po 60-80 kg do podajnika i spokój. Jeśli oczywiście jest ktoś kto pomoże co jakiś czas. W każdym razie z tego co piszesz,  to najlepsze wyjście.

 • Zdecydowanie pelet jeżeli odpada kocioł indukcyjny i pompa ciepła. Dofinansowanie jest tylko z doświadczenia wiem że jeżeli jest gaz w drodze to dotacje anulują. Pozdrawiam

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Napisałeś grzejniki panelowe i rury miedziane, to idealna instalacja pod pompę ciepła. Mitem jest, że pompa ciepła nie poradzi sobie z instalacją grzejnikową. Zachęcam od policzenia zapotrzebowania energetycznego na stronie https://cieplowlasciwie.pl/

  Nawet jak przejdziesz na pelet to kto będzie dźwigał worki. Przecież worek peletu waży 25kg ( tyle co ekogroszek). Do zasobnika najczęściej wchodzi 4-6. Pisałeś że piec obsługuje starsza osoba, zafundujesz jej siłownię. Czyszczenie, to też nie jest najprzyjemniejsza czynność. 

  Na powietrzne pompy ciepła Panasonic można uzyskać podwyższony poziom dofinansowania z programu Czyste Powietrze, klasa energetyczna A+++. Wniosek składam na stronie https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

  Wniosek jest trochę zawiły ale można przebrnąć. Wniosek można złożyć przed rozpoczęciem instalacji lub po skończonej wymianie. Po skończonej wymianie potrzebny będzie dokument złomowanie starego pieca, protokół odbioru instalacji, karta gwarancyjna na pompę, faktura od instalatora. Po złożeniu wniosku online czeka się około 4-6tyg. na weryfikację przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Po zatwierdzeniu wniosku przysyłają zawiadomienie i wypełniamy wniosek o płatność. Te dokumenty wysyłamy pocztą lub osobiście i kolejne 4-6tyg. czekania. 

  Życzę powodzenia w podjęciu właściwej decyzji !

 • Witam, myślę że zastąpienie starego pieca w nie ocieplonym domu powinno się odbyć na piec z podajnikiem na eko groszek, Paliwo to będzie dostępne jeszcze co najmniej 10 lat a z NFOŚ powinieneś dostać dofinansowanie około 6 tyś. Ja tak zrobiłem w domu rodziców, ponieważ gazu tam nie ma, palet jest mało kaloryczny (w porównaniu z węglem) a stara instalacja nie nadaje się do pompy ciepła. Jest wiele producentów kotłów na eko groszek 5 klasy, ja zdecydowałem się na piec firmy Kołtoń Eco Matix ponieważ jest to Polski producent z wieloletnim doświadczeniem, dzięki specjalnym rozwiązaniom pozwalają na uzyskanie bezdymnego spalania, niskiej emisji i wysokiej sprawności 91,4 – 94,7 %.

 • Ja myślę że w tych czasach najlepiej jest zakatować centralne na gazowe