W starym przedwojennym domu jest zamontowany kocioł żeliwny na paliwo stałe. czym go zastapić?
Jak w temacie. Powierzchnia domu około 150 mkw. Stolarka nowa. Mury grubości 50 cm nie ocieplone. Obecny kocioł wyprodukowany w 1987 roku pochłania niezliczone ilości drewna opałowego, lecz nie to jest kłopotem a uciążliwość ciągłego podkładania do paleniska.
Jakie rozwiżanie radzicie? czy piec na pelet z pełnym sterowaniem? Ogżewanie realizowane jest przez grzejniki panelowe i rury miedziane. Pompa ciepła czy piec elektryczny odpadają. W jaki sposób ubiegać się o dotację z programu czyste powietrze? jaki procent dofinansowania można dostać? licze na Wasze zaangażowanie bo temat potrzebuję zrealizować w tym roku by starsa osoba nie musiała chodzić kilkanaście razy dziennie po schodach do piwnicy.
Odpowiedzi (29)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Tylko że tu jest mowa o starszej osobie, a przy ekogroszku jest dużo więcej roboty...
-
Polecam eko groszek, mój wujek wymieniał własnie piec i bardzo sobie chwali
-
W domach o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, montaż kotła na paliwo stałe wydaje się być najbardziej uzasadniony ekonomicznie. Do wyboru mamy dwie najbardziej popularne opcje czyli ekogroszek lub pellet. W przypadku który opisujesz, bardziej rozsądny wydaje się piec na pellet. W obu przypadkach wymagane jest uzupełnianie zasobnika paliwem, ale z pewnącią mniej kłopotliwe i bardziej czyste to pellet. Zanim napisałem pod Twoim pytaniem, zadzwoniłem do znajomego który ma firmę zajmującą się montażem systemów CO, zapytać co on by wybrał w takiej sytuacji, i również wskazał piec na pellet. Oczywiście jego dobór musi być poprzedzony wizją lokalną (moc, podłączenie czopucha do komina czy strona z której będzie zasobnik. W przypadku ubiegania się o dotację z programu Czyste Powietrze, Instalator przestrzegał również przez zakupem kotła, który nie spełnia wymogów rozporządzenia eco-design.
-
@Jacek Niżyński:A z ciekawosci: wiesz może czy ma praktyce różnie się Eco design od 5 klasy ?
-
@LucasT odpowiem na pytanie :EcoDesign to norma dla kotlów, która weszła w życie w 2020r wprowadzając wskaźnik sezonowej sprawności energetycznej. Kotły spełniające te wymagania kwalifikują się do dotacji "Czyste powietrze".
-
@EleMan:dziękuję, czyli tu chodzi o sprawność energetyczną A w 5 klasie o czystość spalin, coś jak w autach, tak?
-
@LucasT: Dużo ostatnio czytam na ten temat i znalazłem coś takiego: skopiowane z artykułu:
Urządzenia spełniające powyższe normy cechują się wyższą sprawnością oraz łatwością obsługi, co przekłada się na oszczędne ogrzewanie oraz na nasz komfort. Tego typu rozwiązanie z pewnością cechuje się najwyższą jakością dostępną na rynku i do tego dąży się w całym kraju, by takie kotły pojawiały się w polskich domach, które mają być coraz bardziej ekologiczne.
Miłego wieczoru
-
@EleMan:Też się zainteresuje. Dzięki!
-
Pomocną przy wyborze urządzenia grzewczego jest lista ZUM ( lista zielonych urządzeń i materiałów). Szczególnie przydatna przy wnioskowaniu w programie „Czyste Powietrze”. Można tam znaleźć wszystkie zgłoszone kotły, piece, pompy itp., klasy energetyczne oraz komplet dokumentów technicznych potrzebnych do wniosku o płatność w programie. Strona finansowana przez NFOŚiGW czyli urzędu do którego składamy wniosek.
-
-
Dzisiaj taka sytuacja: na parkingu widzę auto firmy zajmującej cię CO. Podbiegam, opowiadam historię i co słyszę? Piec na pelet. szybka wycena pieca i montażu. dostałem również numer telefonu do osoby z NFOSiGW która się zajmuje programem czyste powietrze. Jutro będe dzwonił.
Oczywiście nie zamykamy dyskusji. Może macie inne rozwiązanie? Teraz jeszcze wybór odpowiedniego pieca. Producentów jest wielu a ceny również bardzo zróżnicowane.
-
Znajomi mają podobną sytuację na wsi. Mają Olenderka 9kw bodajże, pakują po 60-80 kg do podajnika i spokój. Jeśli oczywiście jest ktoś kto pomoże co jakiś czas. W każdym razie z tego co piszesz, to najlepsze wyjście.
-
@LucasT:widzę że cena kotła jest bardzo atrakcyjna.
-
@EleMan:tak, o ile za chwilę komuś nie zrobią gazu bo odsprzedaż jest za ułamek tej ceny...
-
@LucasT:wiem o czym mówisz bo znajomy ma piec z podajnikiem na spredaż i po 5 latach użytkowania nikt go nie chce nawet za 20% ceny nowego. Piec w dobrym stanie ale ja również go nie zamontuję bo to dla kogoś kto się zna. Zbyt dużo ręcznych ustawień.
-
@EleMan:A to swoją drogą. Tak w ogóle ja mam gazowy, próbowałem się dowiedzieć od serwisata i instalatora na temat optymalnych ustawień. Usłyszałem że " Tak, żeby było Panu dobrze ". W instrukcji za to " Dziękujemy za zakup w 50 językach:)
-
@LucasT:jeszcze jeden z moich znajomych ma piec PELLUXX200 używa go już 3 sezony i jest mega zadowolony. Jednak ceny jakie znalazłem w sieci są wyższe od innych.
-
-
Zdecydowanie pelet jeżeli odpada kocioł indukcyjny i pompa ciepła. Dofinansowanie jest tylko z doświadczenia wiem że jeżeli jest gaz w drodze to dotacje anulują. Pozdrawiam
-
@Pakier12:Gazu nie ma i nie będzie. Jetsem świadomy że najlepszym wyborem będzie piec na pelet.
-
-
Napisałeś grzejniki panelowe i rury miedziane, to idealna instalacja pod pompę ciepła. Mitem jest, że pompa ciepła nie poradzi sobie z instalacją grzejnikową. Zachęcam od policzenia zapotrzebowania energetycznego na stronie https://cieplowlasciwie.pl/
Nawet jak przejdziesz na pelet to kto będzie dźwigał worki. Przecież worek peletu waży 25kg ( tyle co ekogroszek). Do zasobnika najczęściej wchodzi 4-6. Pisałeś że piec obsługuje starsza osoba, zafundujesz jej siłownię. Czyszczenie, to też nie jest najprzyjemniejsza czynność.
Na powietrzne pompy ciepła Panasonic można uzyskać podwyższony poziom dofinansowania z programu Czyste Powietrze, klasa energetyczna A+++. Wniosek składam na stronie https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze
Wniosek jest trochę zawiły ale można przebrnąć. Wniosek można złożyć przed rozpoczęciem instalacji lub po skończonej wymianie. Po skończonej wymianie potrzebny będzie dokument złomowanie starego pieca, protokół odbioru instalacji, karta gwarancyjna na pompę, faktura od instalatora. Po złożeniu wniosku online czeka się około 4-6tyg. na weryfikację przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Po zatwierdzeniu wniosku przysyłają zawiadomienie i wypełniamy wniosek o płatność. Te dokumenty wysyłamy pocztą lub osobiście i kolejne 4-6tyg. czekania.
Życzę powodzenia w podjęciu właściwej decyzji !
-
@Maciej:czy zajmujesz się montażem pomp Ciepła? wiem że jest to trudne do określenia, ale jakie roczne zużycie energii będzie przy takiej pompie? czy 7-8mWh wystarczy dla domu który opisałem? Bardzo dziękuję za odpowiedź :-)
-
@EleMan: nie zajmuje się montażem pomp, w październiku wymieniłem kocioł węglowy z podajnikiem 15kW na pompę ciepła 9kW. Kocioł miałem od 8 lat, był w 3klasie, spalał około 125kg na tydzień w sezonie grzewczym. Co tydzień zasypywanie podajnika, czyszczenie z popiołu, co 2-3miesiące układanie 40worków ( 1 tona ekogroszku=960zł.) w garażu. Pełno kurzu i mało przyjemnej pracy. Dom około 110m2, ocieplony 15cm, parter+ poddasze użytkowe. Na parterze podłogówka + 5 grzejników na piętrze. Wymiana kosztowała mnie niecałe 29tys. instalator wpiął się w istniejącą instalację. Z programu Czyste Powietrze dostałem zwrot około 43% kosztów. Przy temperaturze dzień +2 noc -4 pompa zużywa około 13-17kW na dobę, oczywiście w tej mocy jest CWU. U mnie tylko w dwa dni były większe mrozy, w nocy -18st.C co przełożyło się na 35kW zużycia na dobę.
Zachęcam do policzenia zapotrzebowania na energię na stronie https://cieplowlasciwie.pl/ , kalkulator jest bardzo intuicyjny.
Jeżeli jednak zdecydujesz cię na kocioł z podajnikiem nie zapomnij o dobrej wentylacji i dostarczeniu dodatkowym kanałem powietrza potrzebnego do spalania.
-
-
Witam, myślę że zastąpienie starego pieca w nie ocieplonym domu powinno się odbyć na piec z podajnikiem na eko groszek, Paliwo to będzie dostępne jeszcze co najmniej 10 lat a z NFOŚ powinieneś dostać dofinansowanie około 6 tyś. Ja tak zrobiłem w domu rodziców, ponieważ gazu tam nie ma, palet jest mało kaloryczny (w porównaniu z węglem) a stara instalacja nie nadaje się do pompy ciepła. Jest wiele producentów kotłów na eko groszek 5 klasy, ja zdecydowałem się na piec firmy Kołtoń Eco Matix ponieważ jest to Polski producent z wieloletnim doświadczeniem, dzięki specjalnym rozwiązaniom pozwalają na uzyskanie bezdymnego spalania, niskiej emisji i wysokiej sprawności 91,4 – 94,7 %.
-
Ja myślę że w tych czasach najlepiej jest zakatować centralne na gazowe
Czytaj także:
Dlaczego podczas wyłączania urządzeń w domu migają wszyst
Witajcie, w systemie inteligentnego domu Zamel exta smart MCM-01 p
Czym zastąpić
Mam do wymiany dwa produkty amerykańskiego producenta, czy moge je
Czy warto zamontować kocioł elektrodowy?
Czytam na temat rozwiązań takich jak piec elektrodowy i widzę, że m
Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?
Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy
System monitoringu IP – czym jest, z czego się składa i j
Temat systemów monitoringu wydaje Ci się interesujący, ale nie wies
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem
Odgrzewam kotleta :-) Może ktoś z nowych użytkowników się wypowie jest kilku takich bardzo aktywnych w ostanim czasie. maja setki punktów może coś doradzą. napewną polajkuję pomocną odpowiedź.