23 odpowiedzi

Sprawdź

telefon w wannie zabił 17-latkę możliwe czy nie ?

ajotnet 375 pkt dodane:
 • GN 2 pkt

  Mogło także mieć miejsce nałożenie kilku czynników - w wodzie nawet wywołany przepływem prądu skurcz mięśni jest sporym problemem gdy w jego wyniku dojdzie do zachłyśnięcia.

  Szkoda dziewczyny - nie ma co udawać prokuratora / lekarza określającego przyczynę zgonu.

 • Elektro BOOM, w kolejnym filmie pokazuje niebezpieczne sytuacje i nadal na szczęście żyje. Opisuje głównie, że najważniejsze jest GFCI amerykański odpowiednik naszego RCD. Być może w instalacji tego zabezpieczenia zabrakło. 

 • Cześć! Jak działa przetwornica impulsowa pewnie większość z Nas wie. Idea jest prosta (choć zjawiska zachodzące w przetwornicach bardzo rozbudowane) : tranzystor kluczuje z odpowiednią częstotliwością sygnał napięciowy DC powstały poprzez naładowanie kondensatora elektrolitycznego wyprostowanym napięciem zmiennym. W efekcie na wyjściu zasilacza do obciążenia wstrzykiwane są "impulsy" mocy (stąd nazwa zasilacza impulsowego). To tak w MEGA uproszczeniu. Takie rozwiązanie cechuje m.in. wysoka sprawność oraz możliwa regulacja przenoszonej mocy. Brzmi cudownie, ale niestety przegrywa z ekonomią. Ponieważ cena ładowarki marketowej to często groszowe wydatki warto zastanowić się skąd biorą się oszczędności. W załączniku prezentacja zdjęć chińskiego produktu marketowego. Mały kondensator wejściowy, brak zabezpieczeń przeciwzwarciowych, brak dławików prądowych.... Koledzy obdarzeni lepszym słuchem często słyszą charakterystyczny pisk przetwornicy (transformator wzbudzony poprzez pracę kluczującego tranzystora). Przy takiej konstrukcji nie trudno o tragedię. Zwłaszcza, że zdarzają się konstrukcje w których przetwornica oparta jest na "innowacji" w której najdroższe elementy feromagnetyczne są ograniczane do minimum... 

  źródło zdjęć: rosyjscy koledzy z https://valenteshop.ru/

  P.S.

  Polecam także lekturę listy UKE - daje do myślenia :

  https://bip.uke.gov.pl/lista-wyrobow-niezgodnych/

 • Zasilacze do laptopów też potrafią mieć po 20 V ! ! !

 • Myślę, że głównym czynnikiem w tej tragedii była ładowarka. Bo przyjmując, że ciało człowieka ma 1000Ω mnożąc to przez 50mA (prąd który wywołuje nieodwracalne skutki w ciele człowieka)      1000Ω x 50mA = 50V. Czyli złota granica "bezpieczeństwa" z jednej strony ciężko mi to nazwać złotą granią bo do prądu trzeba mieć respekt. I wracając głównym czynnikiem była ładowarka niby 5V        10-krotnie mniejsze napięcie niż te podane wyżej, ale właśnie przed tą ładowarką było zabójcze napięcie sieciowe 230V... 

  Jeżeli do wody wpadł by sam telefon, ostatecznie spęczniała by bateria i by wybuchła, ale w przeciwieństwie do poprzedniego zdarzenia tu mamy parę sekund na reakcję i odrzucenie telefonu.

  Wyrazy szczerego współczucia dla rodziny. 

 • Dramat :( 
  W takich sytuacjach zastanawiam się, dlaczego nie zadziałały zabezpieczenia?

   
  Powinien zadziałać wyłącznik różnicowoprądowy (w układzie TN-S), lub powinno nastąpić samoczynne wyłączenie zasilania.

  Co zostało źle wykonane?
  Czy był dobrze i rzetelnie wykonany projekt instalacji elektrycznej?
  Czy instalacja była właściwie wykonana (zgodnie z projektem)?
  Czy zostały użyte właściwie dobrane i właściwie podłączone zabezpieczenia?
  Czy były odpowiednio wykonane połączenia wyrównawcze?
  Czy obowiązkowy okresowy przegląd instalacji elektrycznej (w tym pomiary) był rzetelnie przeprowadzony?

  Zastanawiam się, czy w obliczu takiej tragedii również liczy się niska cena za wykonaną instalację, lub za okresowe przeglądy instalacji elektrycznej?

  Niestety w Polsce panuje błędne przekonanie, że na elektryce zna się każdy.

  Obecnie urządzenie kuchni często przewyższa wartość kompletnej instalacji elektrycznej, która ma działać przez kilkadziesiąt lat.

  Co jeszcze musi się wydarzyć, aby cena za wykonanie instalacji zeszła na dalszy plan, a na pierwszym miejscu było bezpieczeństwo!

  Każdemu polecam artykuł:
    Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co mówią przepi

 • @ajotnet dzięki za zapoczątkowanie ciekawego tematu :) Wszystkich użytkowników prosimy o kulturalne wypowiedzi. Zastanówmy się co można było zrobić żeby zapobiec i dlaczego tak się stało.

  Jednocześnie ze względu na to, ze temat jest kontrowersyjny przypominamy, że w naszej społeczności nie ma miejsca na hejt, dlatego wszystkie komentarze niezwiązane z merytoryczną analizą sytuacji z perspektywy elektryka będą usuwane.