Przeczytano 870 razy

Sterowanie oświetleniem w domu

Witam, powiedźcie mi jak najlepiej ogarnąć sterowanie światłem i każdym urządzeniem w domu, myślałem żeby pod włącznik/kontakt dać skrętkę i odpowiednie gniazdo, ale wydaje mi się że to będą kilometry kabla, ale jak ma to działać bez przeciążeń wifi to idę w to jak najbardziej. Pomoc jak najbardziej wskazana.

Odpowiedzi (5)

  • Finder Partner

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 8 pytań
    • 99 odpowiedzi
    • 96% pozytywnych ocen od użytkowników

    W przypadku sterowania oświetleniem w każdym pomieszczeniu warto zastanawić się nad systemami bezprzewodowymi, które nie wymagają tak jak wspominałeś "kilometrów" kabli oraz dodatkowo nie obciążają sieci Wi-FI, ponieważ systemem komunikacji nie będzie sieć bezprzewodowa.

    Takim rozwiązaniem może być zastosowanie systemu Yesly, który składa się z modułów dopuszkowych, które mogą sterować danym obowodem oświetlenia (załączanie, wyłączenie, funkcje czasowe lub ściemnianie). Komunikacja odbywa się za pomocą protokołu Bluetooth Low Energy, dzięki temu komuniacja odbywa się tylko w momencie załączenia lub wyłączenia danego elementu wykonawczego i nie przeciążamy sieci Wi-Fi. Warto również wspomnieć, że w momencie wykorzystywania systemów sterowania opartych wyłączenie o sieć Wi-Fi w momencie braku dostępu do sieci, zmiany dostawcy, zmiany routera pojawiają się bardzo duże problemy z funkcjonowaniem i konfiguracją systemu. 

    Sterownik rolet

    Ściemniacz oświetlenia 24 VDC

    Ściemniacz oświetlenia 230 VAC

    Przekaźnik bezprzewodowy wielofunkcyjny 1 polowy

    Przekaźnik wielofunkcyjny sterowanie oświetleniem 1 polowy

    Przekaźnik wielofunkcyjny sterowanie oświetleniem 2 polowy

    W przypadku gdy mamy dom lub mieszkanie o większym metrażu stosujemy wzmacniacze sygnału, które pozwolną na uzyskanie zasięgu na całym obiekcie

    Wzmacniacz zasięgu USB lub Wzmiacniacz zasięgu dopuszkowy

    Sterowania system może odbywać za pomocą standardowych włączników wszystkich producentów dostępnych na rynku, za pomocą aplikacji FinderYou na urządzenia mobilne lub możemy wykorzystać bezprzewodowe przyciski, które pełnią funkcje pilotów i są swobodnie programowalne.

    Bezprzewodowy przycisk Beyon 4 kanały lub Bezprzewodowy przycisk Beyon 2 kanały

    Natomiast gdy chcemy uzyskać dostęp do naszego systemu gdy jesteśmy poza domem wówczas należy zatosować gateway

    Gateway WI-Fi do systemy Yesly

    Może warto zastanowić się czy akruat w Twojej sytuacji warto prowadzić rozbudowaną instalacje elektryczną czy może wykorzysytać moduły dopuszkowe, które pod względem instalacji są bardzo proste i funkcjonalne.

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 169 pytań
    • 2053 odpowiedzi
    • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Trudno jest cokolwiek doradzić nie znając dokładnie specyfiki instalacji bo "sterowanie światłem i każdym urządzeniem"... Jak sterowanie światłem? Tylko włącz/wyłącz czy ściemnianie rozjaśnianie? W takim przypadku pierwsze pytanie to czy mówimy o sterowaniu całymi obwodami czy o pojedynczymi źródłami? Całymi obwodami jest zazwyczaj prościej, ale sterowanie pojedynczymi źródłami daje większe możliwości uzyskania ciekawych scen i budowania różnych aranżacji pomieszczenia. Pojęcie "każde urządzenie" jest bardzo ogólne i warto je uściślić czy rozmawiamy tylko o urządzeniach którymi sterujemy za pomocą włącz/wyłącz lub prędkością wentylatorów np. ściemniaczem z PWM, czy może mówimy o sterowaniu 0-10V, 4-20 mA, DALI lub KNX? A może mamy sterować sprzętem audio, AGD itp? Jak chcemy nim sterować? Głosowo, z smartfona, SMS, aplikacji, komputera, wizualizacji na tablecie? Jakie systemy iOS, Android, Windows itp.? Może czujniki ruchu, obecności, natężenia oświetlenia itp.? Temat jest rozbudowany i bez znajomości szczegółów ciężko jest zaproponować jakieś rozwiązanie. 

    Sterowanie za pomocą przewodów spiętych w systemie gwiazdy ma swoje zalety, ale ma i wady. Przy tym rozwiązaniu trzeba liczyć się z możliwością indukowania się w przewodach zakłóceń (napięcia) które może mocno utrudnić sterowanie. Warto wiedzieć, że indukujące się w przewodach napięcie jest zmorą wielu przewodowych systemów automatyki domowej i często doprowadza do sytuacji w której producent nie ma pomysłu na eliminacje zjawiska a winą za całą sytuację obarcza elektryka który źle poprowadził przewody. Dodatkowo warto zdawać sobie sprawę, że decydując się na w pełni przewodowy system ograniczamy w przyszłości możliwości zmiany aranżacji w pomieszczeniach. 

    Mówiąc o stosunkowo długich przewodach i automatyce domowej należy jeszcze powiedzieć o zagadnieniu które omijają wszyscy producenci przewodowych systemów Inteligentnego Domu. Mam na myśli przepięcia. Jeśli chcesz, aby automatyka działała niezawodnie należy o nią zadbać i zapewnić jej dobre warunki pracy więc zarówno od strony zasilania, jak i od strony sygnałowej warto stosować odpowiednio dobrana i skoordynowaną ochronę w postaci ograniczników przepięć (są dostępne praktycznie na każdy rodzaj przewodowego standardu komunikacji). Ostatnio o tym mówiliśmy na szkoleniu, które odbyło się na Politechnice Białostockiej. @Sławomir Lesiak @Tomasz Brzostowski byliście na tym szkoleniu, dorzucicie coś w tym zagadnieniu? 

    P.S.

    Z jakiego powodu systemy bezprzewodowe z góry zostały skreślone? Czy nie warto pomyśleć nad systemem mieszanym, który pozwala część rozwiązań wykonać przewodowo, a część komunikacji zrobić bezprzewodowo? Na rynku jest kilka takich rozwiązań które można dobrać w zależności od potrzeb użytkowników. Zresztą od tego powinno się zacząć. Najpierw określić na jakim etapie budowy/remontu jest dom albo mieszkanie a następnie określić potrzeby użytkowników. Dopiero na podstawie tych informacji można dokonywać wyboru systemów Smart Home i w zależności od możliwości budżetu można zmieniać oczekiwania tak, aby wszystko spięło się w jedną całość.

    @artel electric ;)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 5 pytań
    • 9 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    A zapytałeś się siebie co ten kabel będzie robił? Magia sama się nie stanie, musisz mieć elementy wykonawcze. Sam będziesz wszystko lepił? Jak tak to nawet nie powinieneś zadawać takich głupich pytań. Jak nie, to może zastanów się nad technicznym rozwiązaniem wpierw, tqkim do którego te kable będą pasować.

    Od siebie polecam raczej kontakt z nimi

    https://www.sabur.com.pl/sterowanie-oswietleniem-z-e-line

    Firma powinna dobrac odpowiednią automatykę oświetlenia.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 30 pytań
    • 1754 odpowiedzi
    • 98.6% pozytywnych ocen od użytkowników

    Temat niezwykle można by rozwinąć @Piotr Bibik zadając wiele pytań zapewne odpowie w pełni profesjonalnie.

  • F&F Partner

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 1 pytań
    • 190 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    System F&Home Radio - wersja na szynę DIN (do rozdzielni) opiera się o taką instalację.

    Układ "gwiaździsty", wszystko sprowadzamy do rozdzielni i tam łączymy w moduły.

    Sterowanie i pomiar temperatury - "skrętka", pozostałe obwody zgodnie z zaleceniami producenta lub oświetlenie 3x1,5, gniazda 3x2,5.

    System oparty o jednostkę centralną (możliwości programowania zbliżone do sterowników PLC).

    Więcej informacji na stronie: https://fhome.pl/?gclid=CjwKCAiA_vKeBhAdEiwAFb_nrT-keEnIchXDVQohCBkTnDfjy4Ra7_KVJKjofPuO3akt2fri4h4OrBoCSWsQAvD_BwE

    Jeśli system Pana zainteresował proszę o kontakt 661-653-000 (Grzegorz) wyjaśnię szczegóły lub zapraszam na szkolenie (webinar):

    https://fif.clickmeeting.com/

Czytaj także:

Sterowanie oświetleniem
Społeczność

Sterowanie oświetleniem

Witam, chciałbym zapyatać jaki system/rozwiązanie polecacie do ste

Więcej
Sterowanie oświetleniem
Społeczność

Sterowanie oświetleniem

Ostatnio zastanawiałem się nad tym jaki ściemniacz wybrać i wpadł m

Więcej
Sterowanie oświetleniem w ogrodzie - jaki sterownik?
Społeczność

Sterowanie oświetleniem w ogrodzie - jaki sterownik?

Mam pytanie, jaki sterownik muszę wybrać gdy mam 5 obwodów lamp ogr

Więcej
Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…
Blog

Oświetlenie elewacji, czyli jak cię widzą, tak cię widzą…

Oświetlenie elewacji domu może nie tylko wpłynąć na estetykę budynk

Więcej
Sterowanie oświetleniem w domu
Blog

Sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego

Więcej
Oświetlenie świąteczne pełne magii, ale i energooszczędne
Blog

Oświetlenie świąteczne pełne magii, ale i energooszczędne

Stworzenie właściwej atmosfery w naszym domu podczas Świąt Bożego N

Więcej