7 odpowiedzi

Sprawdź

Sterowanie oświetleniem podjazdu - automatyczne

Elektryk Łukasz 3 pkt dodane:

Klient postawił mi takie zadanie: jest napęd bramy wjazdowej. Dalej ciągnie się podjazd do garażu wzdłuż którego mają być rozmieszczone oprawy oświetleniowe. Klient chce by oświetlenie podjazdu uruchamiane było gdy otwiera się brama, ale wyłącznie gdy jest po zachodzie słońca. Oświetle ma się uruchamiać na określony czas. Dodatkowo oświetlenie ma się uruchamiać także gdy klient załączy je ręcznie. Co polecacie by to zrealizować najciekawiej?

 • Tak jak piszą Koledzy czy to w zasięgu będzie bez uszczerbku na jakości jaki to by system nie był...

 • A może gateBox od Bleboxa: https://blebox.eu/produkt/gatebox/ 

  i do tego https://blebox.eu/produkt/podwojny-wlacznik-wifi-230v/ Da to możliwość sterowania bramą jak i oświetleniem z poziomu aplikacji w telefonie, oraz przyciskiem (monostabilnym/bistabilnym)  możesz także ustawić czas włączania się świateł jeśli wracasz o tej samej porze do domu możliwości jest wiele. Więcej na temat BleBoxa może doradzić @Piotr Bibik

 • Na myśl narzuca mi się przekaźnik programowalny LOGO!8, przy pomocy którego nie powinieneś mieć większych problemów z napisaniem programu do bramy, a wbudowana w przekaźnik funkcja zegara astronomicznego pozwoli ci na osiągnięcie zamierzonego efektu z oświetleniem.

 • Cześć! Jednym z dobrych rozwiązań będzie zastosowanie ZCM-42.

  https://www.tim.pl/programator-czasowy-wifi-2xnonc-16a-inrush-111a20ms-230v-ac-zcm-42-ext10000265

  Urządzenie posiada dwa styki NO/NC. Proponuję Ci pierwszy kanał wykorzystać do określenia warunku jakim jest detekcja zmierzchu. Ustawiasz zatem pracę pierwszego kanału jako programatora astronomicznego. Drugi kanał będzie uruchamiany za pomocą impulsu sterującego. 

  Skąd bierze się impuls sterujący? 

  Sygnał wyzwalający może pochodzić z 2 źródeł: w momencie otwierania bramy sterownik bramy generuje napięcie na lampę ostrzegawczą. Napięcie to może uruchamiać przekaźnik elektromagnetyczny separujący, a tym samym podawać sygnał sterujący na ZCM-42. 

  Innym rozwiązaniem może być zewnętrzny czujnik. W tym przypadku sygnał pochodzi z czujnika jakim jest kontaktron zamontowany na bramie. Ponieważ kontaktorn może sterować wyłącznie za pomocą niskiego napięcia, a zegar potrzebuje sygnału zgodnego z fazą zasilania napięciem sieciowym, to potrzebny będzie element pośredniczący w postaci przekaźnika elektromagnetycznego na 24V (lub 12V w zależności od napięcia dostępnego w napędzie bramy). 

  Zatem przekaźnikiem elektromagnetycznym będzie w tym wypadku urządzenie  PEP-01 w odpowiedniej wersji napięciowej (np. 24V) : 

  https://www.tim.pl/przekaznik-elektromagnetyczny-dopuszkowy-24vacdc-10a-pep-01024-ext10000257

  Dodatkowo urządzenie ZCM-42 w każdej chwili można uruchomić ręcznie poprzez zalogowanie się do sieci WiFi generowane przez ZCM-42. Prezentują to zrzuty ekranu. Polecam to bo fajne rozwiązanie do wielu różnych zagadnień :)