10 odpowiedzi

Sprawdź

Sterowanie oświetleniem

Szymon.M 0 pkt dodane:

Ostatnio zastanawiałem się nad tym jaki ściemniacz wybrać i wpadł mi w oko SCO-813 230V F&F i SCO-812 230V F&F. Są to ściemniacze na triakach więc rodzi się pytanie, czy podczas korzystania z tych modułów razem z urządzeniami, które sieją harmoniczne w sieci, np. mikrofala, czy zasilacze impulsowe nie odczujemy tego na oświetleniu w postaci migotania, czy jakichś dziwnych scenariuszy świetlnych zaplanowanych przez inne urządzenia? Może powie coś na ten temat przedstawiciel F&F @Grzegorz Budziński?

 • Dzień Dobry.

  Ściemniacze zbudowane na triakach są konstrukcją znaną od kilkudziesięciu lat i ich konstrukcja została dopracowana pod względem zakłóceń. Tak że to nie jest problem. (oczywiście przy żarówkach zwykłych bądź halogenach)

  Większym problemem jest gdy taki ściemniacz zastosujemy do regulacji jasności żarówek LED (ściemnialnych). Do takich żarówek nie możemy zastosować ściemniaczy triakowych 

  bez przewodu N.

  Właśnie w nich uzyskujemy efekt migotania podczas regulacji, a także może być większy poziom zakłóceń.

  Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy producent żarówek LED zaleca stosowanie do nich

  ściemniaczy triakowych.

  Ściemniacze SCO 812 i 813 wymagają zasilania L i N więc nie ma problemu, ale np: SCO-802 

  już się nie nadaje, dopiero wersja SCO-802LED.

 • Weź pod uwagę, że producent podaje, że ten ściemniacz jest przystosowany do oświetlenia żarowego i halogenowego. Jeśli to ma być przeznaczone do domowego użytku, to ja bym bardziej poszedł w dimmerBox od bleBox. Da Ci to bardzo szerokie możliwości rozbudowy, sterowanie z smartfonu oraz za pomocą innych elementów systemu, a także z przycisków. 

  https://www.tim.pl/blebox-dimmerbox-sciemniacz-wifi-do-zrodel-swiatla-230v-sterowany-z-aplikacji

 • NIE zapomnij że same ściemniacze nie zrobią tutaj całej roboty jakie by nie były jak nie będą współgrać z nimi elementy wykonawcze czyli po prostu same żarówki...

 • boss 155 pkt

  Nie spodziewałbym się problemów. Pamiętaj, że tego typu urządzenia muszą mieć badania i deklarację CE, co w pewnym stopniu gwarantuje ich "odporność" na zaburzenia. 
  Ale zawsze jest jakieś "ale".  Zawsze może pojawić się zbieg okoliczności i coś dziać się może.
  Teoretycznie jakieś "śmieci" w sieci mogą mieć wpływ na inne urządzenia, ale nie jest to nagminne. Dużo tez zależy od samej sieci w budynku, jej parametrów.
  U mnie zasilacz który zasila oświetlenie LED bardzo mi "syfi" w paśmie radiowym w okolicy 3,5MHz, ale czasu na wymianę od poł roku nie znalazłem. Zasilacz teoretycznie ma CE i deklarację. Może jest uszkodzony, a może wadliwa konstrukcja. Nie wiem.

  Ja nie jestem zwolennikiem używania sterowników tyrystorowych i triakowych w domu ( i u siebie bym go nie zastosował), ale jak nie ma innej alternatywy, to i takiego można zainstalować. Nie jest to zabronione. Jak nie jesteś krótkofalowcem, nie nasłuchujesz fal kosmicznych i nie masz radioteleskopu w domu (albo sąsiada z tymże) to problemu też nie będzie.