Przeczytano 609 razy

Sterowanie oświetleniem

Witam,

chciałbym zapyatać jaki system/rozwiązanie polecacie do sterowania oświetleniem w całym domu, łączniki oprzewodowane UTPcat 5e i 6e, czy dobrym rozwiązaniem jest zakup pojedynczych przekażników sterujacych daną sekcją ośw?

Odpowiedzi (9)

 • Koledzy ładnei to opisali

  Wszystko zalezy od Ciebie

  Mozesz zastsowac bistabilny i sterowac włacznikami dzwonkowymi na zasadzie załacz wyłacz

  mozesz wrzucic intiors satela i podpiąc wszystko pod satela dodatkowo zrobisz sobie w domu system alarmowy

  mozesz pojśc o krok dalej poniżej linki kolegów

  przemyśl co chcesz osiągnąc ... w dobie technologi łatwo zakupić sobie cos w rodzaju konia trojańskiego - zamiast cieszyć i funkcjonować będzie depremować i irytować

 • Polecam produkty firmy Sterbox, wykonaliśmy już kilkanaście domów w tej technologii.Tańsza alternatywa od konkurencji np.Nexwell czy Grenton.

  www.sterbox.eu 

 • Witaj, proponuję zapoznać się z marką Koher. 

  koher.pl

 • Każdy system i producent sugeruje oprzewodowanie pod swoje instalacje, sterowniki, moduły itp... Jeżeli chcemy mieć gwarancję na isługi tego trzeba się trzymać.

  F&F też miał dość proste systemy inteligentnego domu nawet skrętkę UTP moŻna było zastosować choć montaże przycisków łączników pod druciki telefoniczne mało wygodne.

  Najbardziej sprawdzają się przewody linki 0,75 czy 1mm lub druty bo wygodnie sie wprowadza pod zaciski lub bolce osprzętu i przy manewrach ruszaniu itp nie łamią się nagminnie.

  Robisz to dla siebie czy kogoś to zawsze zrób to dobrze ! Śpij spokojnie...

 • Jeszcze jedna sprawa - jak idziesz w kierunku inteligentnych domów i systemowego sterowania oświetleniem, to warto zadać sobie pytanie od czego zacząć? Więcej na ten temat możesz znaleźć w artykułach na portalu laczynasnapiecie.pl oraz poniżej:

  https://napiecie.salama.pl/systemy-inteligentnego-domu-od-czego-zaczac/

  Jako alternatywę możesz także wykorzystać wspomnianą już wcześniej automatykę ZAMEL EXTA. Mają swój kanał, do którego link znajdziesz poniżej:

  https://www.youtube.com/channel/UCar9HLxxTV_7fMk5pYz0zVQ

 • Wspomniana tu supla posiada także swoje moduły na szynę TH-35. Dostępne są na 230V, więc trzeba przejść na niższe napięcie - np. za pośrednictwem przekaźników elektromagnetycznych. Poniżej filmik o supli mojego ulubionego autora, Pana V-teki:

 • Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie prostej automatyki budynkowej takiej jak przekaźniki bistabilne i programatory czasowe. Przekaźniki bistabilne umożliwią sterowanie oświetleniem z wielu miejsc, a także sterowanie centralne. Zamontowane w rozdzielnicy i wykonane w wersji napięciowej 24V pozwolą na optymalne wykorzystanie dostępnego okablowania. Dodatkowo można całość zgrupować i poddać pod kontrolę elementów supla. Wówczas grupowo oraz wybranymi elementami można sterować także za pomocą aplikacji mobilnej. Ciekawym rozwiązaniem jest także programator ustawiany poprzez Wi-Fi typu ZCM-42. Warto zapoznać się z tym rozwiązaniem - prezentuje go poniższy film.

 • Cześć! Ja bym polecił system DEIMIC. Jeżeli wszystkie łączniki trafiają do rozdzielnicy głównej, to jest to dobre rozwiązanie. Pojedynczy moduł umożliwi sterowanie 39 przekaźnikami. W załączniku filmik reklamujący system. Więcej informacji na stronie producenta: 

  https://deimic.pl/

 • Jest kilka możliwości wykonania systemu sterowania oświetleniem.

  W momencie kiedy jesteśmy w trakcie remontu lub wykonujemy nową istalację możemy przygotować sterowanie poprzez zainstalowanie przewodów sterowniczych.

  Wybór rodzaju przewodów zależny jest od rodzaju komunikacji jaki będzie wymagany do sterowania. Od wielu lat podelga standaryzacja komunikacji KNX. Nie jest to tania zabawa ale daje bardzo dużo możliowści oraz pewność, że znajdziemy komonety różnych producentów oraz sprzęty zainstalowane w domu mogą być wyposarzone w dodatkowe złącze KNX między innymi alarm Satel, napędy Somfy, ogrzewanie Danfos, osprżet elektryczny Hager 

  Planując instalację można również sprowadzić wszystkie przewody od łączników oraz opraw oświetleniowych do rodzielnicy i póżniej się zastanawiać jak będziemy sterować i autoamatyzować nasz system. Wiąże się to z większą ilością przewodów oraz sporych rozmiaró rozdzielnicą.

  Kolejnym rozwiązaniem jest zaistalowanie przekaźników z komunikacją bezprzewodową ZAMEL lub FIBARO bezpośrednio w puszkach za łącznikami oświetlenia oraz zasintalować moduły wykonawcze i zainstalować APK na naszym telefonie lub tablecie. Oczywiście jest sporo producentów podobnych rozwiązań i należy wybrać taki który nam odpowiada pod względem możliwości oraz ceny.

  Można podejść do zagadnienia hobbistycznie i logiką druciarstwa zrobić samemu. W takiej sytuacji przekażniki oraz  czasówki lub od razu PLC swobodnie programowalny. W takiej sytuacji to należy podjąć decyzje czy moduły sterownicze będą przeność obciązenia czy tylko informować o sygnale z wyłączników. Mimo wszystko w takiej opcji należało by sprowadzić wszystkie przewody od lamp do sterownika i przekaźników aby mieć maksymalną ilość możliwości sterowania.