Przeczytasz w 6 min.
Przeczytano 304 razy
Ostatnia aktualizacja 2023-12-15

Oświetlenie świąteczne pełne magii, ale i energooszczędne

Przykład aranżacji domu za pomocą energooszczędnego oświetlenia słonecznego

Jak co roku w grudniu, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, myślimy o czasie wspólnie spędzonym, o prezentach, zakupach i o stworzeniu właściwej atmosfery. To bardzo ciepłe i rodzinne święta, to jeden z bardziej wyczekiwanych momentów w roku. Boże Narodzenie to czas, gdy chcemy coś w swoim otoczeniu zmienić, zwłaszcza że za oknem szaro i ponuro.

Dlaczego energooszczędność jest ważna w świątecznym oświetleniu?

Do niedawna w naszych domach królowało tradycyjne oświetlenie, oparte na żarówkach. Instalowane było zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz domów. Obecnie po zmianach cen energii oraz potrzebie oszczędzania jej w każdym gospodarstwie, zmieniło się nasze podejście do świecących ozdób świątecznych. Teraz bez wątpienia oświetlenie typu LED zdominowało rynek. Daje niesamowite możliwości, jak i przy okazji nie obciąża zbyt mocno naszych kieszeni. Przeciętne oświetlenie pobiera tylko kilka wat mocy, a w przeliczeniu na złotówki to raptem kilkadziesiąt groszy. Poniżej przedstawiono przykładowe rozliczenie dla typowej grupy taryfowej G11 kosztu dla typowego oświetlenia i dla równoznacznego mu oświetlenia ledowego.

Typ oświetlenia Tradycyjne LED
Moc całkowita 500W 50W
Czas pracy w ciągu dnia 8h 8h
Łączny czas pracy 14 dni 112h 112h
Koszt 1kWh G11 średni 0,42 zł/kWh 0,42 zł/kWh
Koszt całkowity 23,52 zł 2,35 zł


Rodzaje energooszczędnego oświetlenia świątecznego

Rozważając temat świątecznych, świetlnych dekoracji śmiało możemy powiedzieć, że tylko nasza wyobraźnia może nas ograniczać w wykorzystaniu oświetlenia i przystrajaniu. Jeżeli do tego dodamy jeszcze, jak bardzo oszczędne jest to oświetlenie i jak stosunkowo niewiele zapłacimy za prąd, warto jest rozważyć różne formy i sposoby oświetlenia. Wymienić tu możemy przeróżne lampki, sople, kurtyny, różne rodzaje gwiazd, siatki i neony oraz coraz modniejsze projektory. Nawet nie sposób wymienić wszystkie, gdyż wciąż powstają nowe świetlne pomysły.

Przeglądając ofertę rynkową, możemy rozpocząć od tradycyjnych lampek choinkowych.
Mamy do wyboru przeróżne kształty światełek, wielkości no i długości przewodu świetlnego. Oczywiście można wybrać takie bez żadnego sterowania, ale coraz częściej spotykamy i używamy lampek ze sterowaniem lokalnym, jak i za pomocą pilota, a nawet przez aplikację w telefonie. Od dawna sterowniki doposażone są czasami w odtwarzacze melodyjek, które mogą dźwiękiem uzupełniać oświetlenie. Zaletą większości lampek choinkowych jest to, że mają niesamowicie długa żywotność i mogą pracować w różnych warunkach atmosferycznych.

Można też od razu kupić świetlną choinkę lub choinkę oświetlaną przez światłowody. Spotkać też możemy drzewka świetlne, które umieszcza się zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Lampki choinkowe traktowane są jako uniwersalna ozdoba świąteczna, dlatego za ich pomocą dekoruje się miasta, domy, altany, ogródki, drzewa czy nawet rzeźby.


Stare Miasto w Warszawie świątecznie udekorowane

Drugą co do popularności grupą oświetlenia świątecznego są przeróżne sople, gwiazdy czy figurki. Tutaj możemy wybierać między ozdobami świecącymi w formie łańcucha świetlnego lub też stojących, lub zawieszanych pojedynczych elementów. Rozwieszane są na ścianach lub w przejściach albo w jakichś przestrzeniach. Pojedyncze elementy przystrajają z kolei wszelkiego rodzaju szafki, komody, półki lub zawieszane są jako uzupełnienie obrazów i zdjęć na ścianach.

Odrębną grupę stanowią siatki świetlne, które wyglądem przypominają sieć rybackie. Tego typu oświetlenie wykorzystuje się na sporządzenie kurtyn świetlnych, obłożenie elewacji lub ścian. Ciekawostką jest to, że można z ich pomocą stworzyć sceny świetlne. Siatki świetlne spotkać możemy w różnych rozmiarach a same światełka mogą przybierać różną postać i wielkość.

Innym coraz popularniejszym oświetleniem nie tylko świątecznym są neony i węże. Przypominają w formie starodawne neony gazowo-próżniowe, ale wykonane są rzecz jasna w technologii LED. Mają tę zaletę, że w odróżnieniu od tradycyjnych są elastyczne i łatwo można je formować w różne formy, napisy i kształty. Wykorzystując sztywne konstrukcje za ich pomocą można tworzyć świecące kształty, napisy, rzeźby itp. Można nimi zaznaczyć kontury pomieszczeń lub otoczyć elementy budowlane. Są naprawdę wszechstronnymi elementami oświetlenia i bardzo chętnie wykorzystywane w oświetleniu świątecznym.

Na koniec trzeba wspomnieć o projektorach, które już na dobre zagościły w kreowaniu świątecznego oświetlenia. Mamy przeróżne projektory zarówno w kształcie, jak i w sposobie tworzenia obrazu świetlnego. Obraz może być stały, jak i ruchomy. Projektory mogą tworzyć bardzo proste obrazy, jak i niesamowicie wyrafinowane.

Dekorowanie z oszczędnością energii

Lubimy tworzyć miłą atmosferę a oświetlenie jest jednym z ważniejszych sposobów na zbudowanie takiej atmosfery. Stosując energooszczędne rozwiązania związane z oświetleniem świątecznym możemy spokojnie zająć się tworzeniem nastroju bez zbytniej obawy że wydrąży to nasze kieszenie. Energooszczędne oświetlenie nie pozostaje bez wpływu również na nasze środowisko. Przy ogólnym trendzie oszczędzania energii wybór oświetlenia ledowego ma szczególne znaczenie. Jeżeli do tego zaprzęgniemy jeszcze trochę technologii osiągniemy naprawdę wspaniałe efekty zarówno wizualne jak ekonomiczne.

Należy tu wspomnieć mianowicie o wszelkiego rodzaju sterownikach. Jak już wcześniej wspomniano przy niektórym oświetleniu już fabrycznie jest zaimplementowane sterowanie. Jeżeli nasze oświetlenie nie ma takich możliwości a chcielibyśmy wzbogacić je o różne funkcjonalności możemy wykorzystać w tym celu różnego rodzaju sterowniki oraz przekaźniki czasowe. Do sterowników możemy w najprostszy sposób wykorzystać sterowniki wtyczkowe lub nawet całe listwy, gdzie przez aplikację możemy programować zarówno czas załączania i wyłączania się, jak i tworzyć pewne sekwencje zapalania się oświetlenia. Można też zaprogramować załączanie zgodne z kalendarzem astronomicznym uwzględniającym wschód i zachód słońca.


Inteligentne gniazdko sterowane za pomocą smartphone i inteligentna listwa sterowana za pomocą aplikacji w telefonie

Taki sam efekt, ale już bez użycia aplikacji możemy uzyskać, stosując wszelkiego rodzaju zegary sterujące. Od bardzo prostych mechanicznych timerów po bardziej skomplikowane, elektroniczne.


Zegary mechaniczne, elektroniczne timery

Jak widać, technologia daje nam nieprawdopodobne możliwości tworzenia we własnym zakresie oświetlenia oraz odpowiedniego nastroju w swoim otoczeniu. Zatem zmieniajmy swoje otoczenie i jego oświetlenie wg swoich wyobrażeń.

Przeczytaj więcej

Czytaj także:

Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacji elektrycznej – co mówią przepisy?

Zawód elektryka i odpowiedzialność za wykonanie instalacj

Jesteś elektrykiem? Sprawdź jakie kwalifikacje musisz mieć wykonują

Więcej
Aktualny system normalizacji w Polsce w obszarze elektryki

Aktualny system normalizacji w Polsce w obszarze elektryk

W środowisku elektryków skupionych w Stowarzyszeniu Elektryków Pols

Więcej
Hamowanie silników elektrycznych

Hamowanie silników elektrycznych

Rozruch, praca, hamowanie, to najważniejsze etapy pracy silnika. Do

Więcej
Osprzęt Suno firmy Legrand

Osprzęt Suno firmy Legrand

Na rynku materiałów i urządzeń elektrycznych do mieszkań i domów je

Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztuczną inteligencję od eksperta?

[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz

Zadaliśmy kilka technicznych pytań ekspertowi i sztucznej inteligen

Więcej