Aparatura elektryczna
Przeczytano 895 razy

Sterowanie grzałkami - na czym wykonać logikę?

W jaki sposób wykonać sterowanie grzałkami?

Ale po kolei 😉 W domu CO i CWU jest ogrzewana za pomocą kotła indukcyjnego Pereko PI 10 kW, ale według szacunkowych obliczeń w mroźne zimy może troszkę energii braknąć ☹ Cóż większego kotła nie mogłem założyć ze względu na kilkuletni czas oczekiwania na zwiększenie mocy przyłączeniowej, ale nie ma tego złego… Dzięki Tauronowi wykonałem „wspomaganie” kotła indukcyjnego przez system grzałek i mam teraz dwa niezależne źródła ciepła :) Jako wspomaganie wykorzystałem zespół grzejny (grzałki) EKCO.M3 Kospel zasilane z 230 V o mocy 4; 6; 8 kW. Póki Tauron nie zwiększy mocy przyłączeniowej łączną moc grzałek będę sterował ręcznie za pomocą zabezpieczenia nadprądowego - w końcu jest 6 grzałek i 3-fazy ;).

Mam już zabezpieczenia całego układu (zdjęcie w załączeniu). Grzałki będą załączane za pomocą przekaźnika Finder 62.33.8.230.4000 (cewka 230 V AC). Pytanie jak zrealizować sterowanie powyższego przekaźnika? Mam kilka pomysłów, ale uważam, że warto zapytać Was o zdanie.

Założenia:

ma być prosto, BEZPIECZNIE i NIEZAWODNIE (wiem nie będzie tanio).

Opis układu (ten element też poddaję Waszej dyskusji):

  • Jeśli w ciągu 10 minut (czas do ustalenia) od momentu załączenia kotła indukcyjnego temperatura wody w układzie nie wzrasta (przyrost temperatury w ciągu np. 1 minuty do ustalenia) załącz grzałki. 
  • Jeśli temperatura wody osiągnie temperaturę np. 80 st C (temperatura do ustalenia) wyłącz grzałki.

Tu ważna jest dla mnie zależność w której grzałki włączają się dopiero, gdy podstawowe źródło ciepła nie wyrabia.

Poniższe nie musi być - to może być opcja.

  • Jeśli grzałki zostały wyłączone i temperatura wody nadal wzrasta i osiągnie np. 90 st C (temperatura do ustalenia) włącz styk zwierny (alarm 1)
  • Układ powinien mieć dwa czujniki temperatury
    • czujnik główny - zamontowany w kapilarze na rurze za grzałkami
    • czujnik bezpieczeństwa - zamontowany w kapilarze wewnątrz zespołu grzałek ustawiony na np. 95 st C. powinien sterować osobnym stykiem zwiernym (alarm 2)

Wyzwania:

  • jak wykryć, że kocioł indukcyjny 10 kW jest włączony? Działa 0/1 albo pełna moc 10 kW, albo nic ;)  
  • w jaki sposób mierzyć temperaturę (jakim termoelementem? Termopara, PT100? PT1000? inny - jaki)?

Wstępnie myślałem wykonać to na sterowniku programowalnym, ale czy to nie jest przerost formy nad treścią? Może jest inne łatwiejsze i bardziej niezawodne rozwiązanie? Liczę na podpowiedzi w tym na propozycje @SIEMENS @EATON Electric @Phoenix Contact @WAGO @Weidmuller @Finder @Schneider Electric @ETI Polam

Jakie urządzenia powinienem Waszym zdaniem zastosować i czego nie przewidziałem, lub co przekombinowałem? 

P.S.
Kocioł indukcyjny ma własne sterowniki a jako główne zabezpieczenie przed przegrzaniem całości (w razie czego wyłączy wszystko kocioł indukcyjny i grzałki) jest:

  • sterownik Lumel RE62-11100M0 z czujnikiem temperatury UT-T10K

który steruje dwoma zestawami elementów wykonawczych (zestawy połączone pod dwa niezależne styki sterownika RE62 jeden zestaw odpowiada za kocioł indukcyjny a drugi za grzałki):

  • stycznik modułowy 25A 0Z 4R 230V AC iCT A9C20837
  • pomocnicze zabezpieczenie nadnapięciowe iACTp 220...240 V AC A9C15920
  • styk pomocniczy 1Z 1R montaż boczny iACTs A9C15914

Powiadomienia o włączeniu alarmu będą realizowane sygnalizacją świetlną i powiadomienia w aplikacji na smartfonie. To zadanie powierzyłem @BleBox (styk zwierny alarm 1 i alarm 2 wysteruje actionBox, który wyśle odpowiednie powiadomienie do aplikacji wBox).

Odpowiedzi (14)

  • WAGO Partner

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 6 pytań
    • 45 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Dzień dobry,
    po ostatnich postach @boss i @Piotr Bibik klaruje się już konkretne rozwiązanie. Chciałbym dorzucić trochę dodatkowych informacji od „dostawcy” ponieważ w mojej opinii mamy w ofercie rozwiązanie właściwie szyte na miarę dla tego tematu – kompaktowy sterownik CC100.

    Dlaczego uważam, że to dobra propozycja?

    Przede wszystkim hardware. Ta jednostka, bez żadnych dodatków w postaci rozszerzeń, spełnia wszystkie założenia sprzętowe niezbędne do realizacji tego zadania. I to zarówno w zakresie I/O, jak i komunikacji. Na pokładzie obok, 2 kanałów wejściowych RTD (pomiary temperatury), znajduję się także wejścia dwustanowe i analogowe oraz, oczywiście, wyjścia do sterowania układem. Oprócz tego sterownik oferuje komunikację po RS485 i po Ethernecie. Lista wspieranych protokołów komunikacyjnych jest więcej niż zadowalająca, wskażę tylko wspomnianego przez @boss Modbusa.
    To daje pełną swobodę w doborze zarówno czujników, jak i elementów wykonawczych. Nie będzie też żadnego problemy żeby podłączyć licznik energii albo jakikolwiek detektor prądu.

    Po drugie oprogramowanie. Sterownik wykorzystuje środowisko programistyczne CODESYS. Nie będę pisał o wszystkich korzyściach tego oprogramowania, ale wspomnę tylko, że jest to oprogramowanie darmowe (nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów żeby wystartować z zadaniem) i, że dostępnych jest 6 języków programowania – od schematu drabinkowego po tekst strukturalny. Każdy (nawet świeży programista) znajdzie dla siebie dobrze pasujące rozwiązanie.
    Dodatkowo z tej platformy korzysta wielu producentów sterowników (ale także paneli operatorskich, komputerów przemysłowych itp.). Raz nabytą umiejętność programowania wykorzystamy dla wielu różnych urządzeń dostępnych na rynku.

    Po trzecie funkcjonalność. Wspominałem już o wielu wspieranych protokołach komunikacyjnych. Sterownik może z powodzeniem pełnić rolę huba sieciowego – gateway-a pomiędzy różnymi sieciami i urządzeniami. Na pokładzie jest także WebServer, który można wykorzystać do wizualizacji naszej aplikacji (WebVisu). Dla pasjonatów Linux-a cenną będzie też informacja o tym, że ten sterownik bazuje właśnie na nim.
    Co do mocy obliczeniowe pozwolę się trochę nie zgodzić z @boss. Sterownik bazuje na mocnym procesorze Cortex A7 650 MHz (w niektórych wersja dwurdzeniowym), ma więcej niż wystarczającą pamięć wewnętrzna (flash 4096MB, RAM 512) wspieraną jeszcze zewnętrzną kartą mickroSD (do 32 GB). Gdyby go porównywać z innymi naszymi sterownikami do mocniejsze są tylko PCF 2 generacji i oczywiście rodzina EGDE.

    Po czwarte wsparcie użytkownika.
    Dla osób, które nie mają dużych doświadczeń w programowaniu i obsłudze sterowników, na stronie produktowej przygotowane są krótkie tutoriale (Tips&Tricks) jak rozpocząć pracę. Dodatkowo w ramach Akademii WAGO można skorzystać z darmowych kursów programowania – zarówno w wersji scormowej (do samodzielnej nauki), jak i z instruktorem (w wersji on-line lub stacjonarnej).

    Na potrzeby zapoznania się ze sterownikiem CC100 WAGO przygotowało program użyczeń. W skrócie – dostajemy sterownik na 30 dni żeby przekonać się czy to jest właśnie to rozwiązanie, którego potrzebujemy. Program jest bezpłatny – wystarczy zgłosić do nas taką potrzebę.

    Więcej informacji o sterowniku CC100 i programie użyczeń znajduje się tu
    https://www.wago.com/pl/automatyka/sterowniki-plc/sterownik-kompaktowy-cc100

    Pozdrawiam,
    Paweł Frankowski


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @WAGO:
      Ok, wycofuję swoje słowa o małej mocy obliczeniowej  w cc100 :) 

      Nie znam ceny cc100, w sieci znalazłem za około 2800-2500 pln. Wiecej kosztuje samo CPU PFC200.  A cc100 swoją robotę zrobi. 

      A tak przy okazji pytanie do @WAGO,
      - Czy CC100 można programować w codesys 2 czy tylko w nowej wersji e-cocpit? 
      - Czy obsługuje modbus-IP ?
      - Czy ma wbudowany - tak jak PCF200 - webserwer ?


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 50 pytań
    • 793 odpowiedzi
    • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Widzę, że temat został "obsiądnięty" przez dostawców. 
    Kilka słów ode mnie. 
    Czsem mnie dziwią stwierdzenia, że zastosowanie sterownika PLC to przerost formy nad treścią. Czasem to nie ma sensu. A czy tu ma sens, musisz sobie sam odpowiedzieć. Jeżeli zakładasz, że za pół roku, za rok coś więcej będziesz chciał z tego sterownika wyciągnąć, to szedłbym w sterownik swobodnie programowlany. Jeżeli zrobisz sterowanie - tak jak opisałeś i wiesz, że nie będziesz tego rozbudowywać, to nie ma sensu stosować sterownika PLC (choć ja i tak bym zastosował). 
    Druga sprawa, to ogarnięcie środowiska programistycznego. Tutaj często przekaźniki programowalne są po prostu prostsze - koszem możliwości. 
    Jak nigdy nie programowałeś sterowników PLC, to przekaźnik będzie chyba lepszym rozwiązaniem. 
    Wybór należy do Ciebie.
    Marka ma tutaj drugorzędne znaczenie. 
    Ja znam wszystkich dostawców, którzy się tu aktywowali i mam wyrobione zdanie na temat oferty. Zwórcę uwagę, że to sami liderzy rynku i byle czego nie oferują. 
    Są inne minusy, ale nie miejsce i nie czas.
    Teraz kilka uwag do projektu. 
    - czas 10 minut - jeśli to czas 10 minut od włączenia pompy obiegowej, to może to być za mało. Jeżeli pompa obiegowa biegnie cały czas, to wystarczy.
    - zabezpieczenie bezpieczeństwa- to na 95 stopni. Już kiedyś Ci o tym pisałem - zainstaluj co najmniej dwa czujniki połączone szeregowo. Jak jeden padnie, to drugi zadziała. A zdarzało mi się, że taki czujnik po jakims czasie przestał działać. 
    - zabezpieczenie bezpieczeństwa  nie powinno działać na logikę a bezpośrednio na zasilanie stycznika głównego lub cewkę wybijaka rozłącznika obwodów mocy. Tak, ponieważ wyobraź sobie, co sie może stać, jak sterownik PLC padnie, zawiesi się, coś go uszkodzi. Twój system zabezpieczeń przestanie działać. To bardzo niebezpieczne. Sterownik powinien jedynie otrzymać sygnał logiczny, że takie zabezpieczenie zadziałało (i np. wszcząć alarm). 
    - ważna kwestia - co się stanie z grzałkami, jeżeli pompa obiegowa nie pracuje - dostaje zasilanie, ale uległa awarii i nie pompuje wody. 9 kW i kilka litrów wody wokół nich, woda nie krąży. Czy jesteś zabezpieczony przed takim zjawiskiem? Tu można polegać na odpowiednio (w odpowiednim miejscu zainstalowanymi czujnikami bezpieczeństwa, które wykryją ten lokalny wzrost temperatury), jednakże w pomyśl o czujniku przepływu. Nie ma przepływu - grzałki wyłączone. 
    - Sterowanie grzałkami - jak masz kilka grzałek, to tak napisz algorytm sterowania, aby jako pierwsza załączała się grzałka o najmniejszej liczbie godzin pracy (sterownik powinien liczyć czas pracy poszczególnych grzałek i zapamiętywać w nieulotnej pamięci. 
    - detekcja pracy kotła indukcyjnego. Mamy tutaj kilka opcji. Pierwsza, to (a widzę, że masz) licznik energii. Można podłączyć do sterownika PLC jego wyjście S+/S- lub jeżeli licznik posiada - podłączyć komunikację MODBUS. I sterownik mając sygnał z impulsatora lub dane z MODBUSa będzei Ci w stanie nawet podawać moc chwilową. ALe to trzeba w sterowniku oprogramować, co już jest nieco bardziej skomplikowane.
    Jest jeszcze inna opcja, zastosowanie detektora prądu. Zdjęcie tego urządzenia załączam. Działa to super. Jak prąd  linii przekroczy 2A - obwód wyjściowy jest zwierany. Trzeba tylko pamiętać, że to jest detektor histerezowy, aby się wyłączył, prąd musi spaść poniżej 1,2Ampera. Wiec jak zależy Ci tylko na detekcji to to urządzenie załatwi temat. 

    I jeszcze jedno, dobierając przekaźnik programowalny lub sterownik PLC rozważ to, aby wybrany produkt miał ethernet i wbudowany web_serwer. 
    Programując aplikację, ustawienie paramterów pracy systemu będziesz mógł robić zdalnie przez przeglądarke, czy dedykowaną aplikacje na telefonie. Mam tu na myśli takie tematy jak zdalnie włącz/wyłącz ogrzewanie, zmiana nastaw, czasów,  zadanych temperatur, blokowanie/odblokowywanie pracy grzałek, Sprawdzenie temperatur w układzie wodnym (a jak podłączysz inne czujniki to i w innych miejscach). 

    I pamiętaj.... sterownik zawsze ma za mało pamięci, jest za wolny, i realizuje za mało funkcjonalności :)

    A jak ładnie poprosisz, to wyślę Ci ten detektor prądu za pomocą chłopaków z Oddziału TIM.

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 169 pytań
      • 2053 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @boss: nie zawiodłeś mnie :) Liczyłem na Twój głos i Twoje doświadczenie. Po kolei:

      • układ hydrauliczny jest zabezpieczony zaworem ciśnieniowym
      • kocioł indukcyjny ma w sobie
        • detektor przepływu - jak nie ma przepływu się nie włączy i awaryjnie wyłączy
        • zabezpieczenie termiczne 
      • Dodatkowo (z lenistwa) podgląd temperatury wody realizuję przez Bleboxa który również po przekroczeniu pewnej temperatury wyśle mi komunikat do aplikacji i będę mógł ręcznie lub zdalnie lub w pełni automatycznie (jeśli nie zareaguję ręcznie) wyłączyć dowolny obwód grzejny (kocioł indukcyjny lub grzałki).
      • Jako dodatkowe zabezpieczenie termiczne (awaryjne) jest sterownik Lumel RE62 który ma podłączany jeden czujnik (u mnie termopara) i trzy wyjścia przekaźnikowe. Jedno z nich ustawiłem tak, że jak sterownik wykryje błąd czujnika temperatury, lub awarię czujnika, lub brak czujnika to od razu sygnalizuje to alarmem wysterowując wyjście (za pomocą styczników wyłączy kocioł indukcyjny i grzałki). Tylko z tego powodu nie skorzystałem z Twojej rady łączenia dwóch czujników.
      • Kocioł indukcyjny ma swój, a grzałki swój stycznik (świadomie dałem rozwierny). Świadomie ponieważ przeanalizowałem ryzyko co się stanie jeśli układ się nie wyłączy? Woda się zagotuje i zadziała jedno z dwóch zabezpieczeń mechanicznych czyli nastąpi "rozładowanie ciśnienia poprzez "zrzut" nadmiaru gorącej wody.
      • Czasy i temperatury podałem przykładowo a ostatecznie planuje je dobrać doświadczalnie.
      • Licznik jest przewidziany na grzałki (kocioł indukcyjny ma swój programowy licznik wbudowany w programator).
      • Docelowo wszystkie grzałki mają pracować razem wiec nie ma konieczności załączania ich sekwencyjnie - możliwe że tylko przez tą jedną zimę będzie pracowała połowa grzałek bo od wiosny mam mieć zwiększoną moc przyłączeniową :)
      • Mam nadzieję, że grzałki przez całą zimę wcale się nie włączą i wystarczy sam kocioł indukcyjny, ale wiesz jak jest. Wolę mieć niż potem zastanawiać się co zrobić ;)
      • odnośnie wzrostu temperatury przy awarii pompy - takie zabezpieczenie ma zapewnić: 
        1. kocioł indukcyjny który ma się wyłączyć bo nie ma przepływu
        2. PLC za pomocą drugiego czujnika temperatury.
        3. logika (PLC) która w takiej sytuacji włączy pompkę obiegową CWU w celu schłodzenia układu (i tu właśnie nawiązujemy do zmian - to pomysł z dzisiejszego dnia).
      • Detekcja włączenia kotła indukcyjnego (na razie dziękuję nie skorzystam z propozycji, ale możliwe że się jeszcze odezwę jeśli będziesz go miał), ponieważ w kotle mam zainstalowany sterownik zewnętrzny PX100 (producent PLUM) i właśnie ustalam z producentem kotła (Pereko) jak mogę z sterownika pobrać sygnał o włączeniu lub wyłączeniu kotła indukcyjnego. Na 99% sygnał wezmę bezpośrednio z sterownika i wówczas nie muszę kombinować z zewnętrznymi układami. To byłoby najłatwiejsze i najpewniejsze rozwiązanie sytuacji.
      • odnośnie wbudowanego ethernetu i web_serwera - dzięki - nie zastanawiałem się nad tym a masz rację to wygodne i muszę zwrócić na to uwagę. 

      I na koniec czy PLC jest przerostem formy nad treścią... Wiesz u mnie jedno co pewne to zmiany ;) Jak to mówią tylko dinozaury się nie zmieniały i wyginęły.

      P.S.
      W programowaniu PLC nie czuję się dobrze, ale może właśnie czas to zmienić lub po prostu dokładnie spisać co potrzeba i dać do napisania osobie która się na tym doskonale zna (na szczęście znam kilka takich osób). Bo jak sam wiesz nie ma ludzi wszechwiedzących i nie można znać się na wszystkim.

      I jeszcze Ci wspomnę, że niezależnie od ogrzewania w domu mam dwa falowniki hybrydowe i UPS do szafy RACK każde z możliwością podłączenia wyłącznika PPOŻ i dlatego w w rozdzielnicy głównej mam założony rozłącznik z wyzwalaczem i to wszystko podłączę jeszcze tej zimy do kilku wyłączników PPOŻ (możliwe że to jakoś połączę z automatyką ogrzewania) i na pewno w przyszłości z magazynem energii więc zabezpieczeń będzie tam naprawdę sporo i wystarczy jeden sygnał aby dom całkowicie odciąć od zasilania.

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 169 pytań
      • 2053 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @boss: Twoja odpowiedź okazała się bezcenna i wybiegająca w przyszłość dalej niż w tamtym momencie planowałem. Na tą chwilę jeszcze nie wiem jaki sprzęt wybiorę, ale system sterowania rozrósł się ogromnie. Teraz już wiem że będzie to sterowanie kotłem indukcyjnym (wywalam oryginalny sterownik), grzałkami, ciśnieniem wody w układzie CO, temperaturą CWU, pompką cyrkulacyjną CWU, trzema pompkami obiegowymi CO (w trybie AUTOADAPT lub bez elektronicznego sterowania), odkażaniem zasobnika CWU, ustawieniem temperatury w obiegu w zależności od temperatury zewnętrznej. Wykrywaniem brakującej fazy i przełączaniem systemów grzewczych a do tego kilka wyjść z różnymi alarmami i sterowanie przez przeglądarkę internetową. O różnych zabezpieczeniach (które są zaplanowane) nawet nie wspominam. Kilka osób już wyraziło wątpliwości czy przekaźnik programowalny uciągnie tą logikę?

      Więc @boss jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :)

  • SIEMENS Partner

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 2 pytań
    • 111 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Dzień dobry,

    do tej aplikacji świetnie sprawdzi się przekaźnik programowalny LOGO. Przykładowa konfiguracja sprzętu potrzebnego do realizacji opisanej aplikacji:

    1. Moduł logiczny z wyświetlaczem: https://www.tim.pl/przekaznik-programowalny-plc-8we-4wy-24v-acdc-logo-24rce-6ed1052-1hb08-0ba1/p/0001-00014-05267

    2. Moduł rozszerzeń dla czujników 2xPT100/PT1000 https://www.tim.pl/modul-rozszerzen-2ai-1224v-dc-pt1001000-logo-am2-6ed1055-1md00-0ba2/p/0001-00010-08223

    3. Oprogramowanie: https://www.tim.pl/oprogramowanie-comfort-v8-dla-logo-6ed1058-0ba08-0ya1/p/0002-00002-10009

    Samo oprogramowanie jest również dostępne w wersji demonstracyjnej: https://support.industry.siemens.com/cs/document/109782616/logo!-soft-comfort-v8-demo?dti=0&lc=en-WW

    Zastosowanie dedykowanego modułu PT100/PT1000 pozwoli w łatwy sposób dokonać pomiaru temperatury w kluczowych punktach, a dostępne 4 wyjścia przekaźnikowe pozwolą zrealizować odpowiednie sterowanie elementów wykonawczych i sygnalizacyjnych. Dodatkowo całość aplikacji można zwizualizować na wbudowanym WEB serwerze przekaźnika LOGO.

    Jeżeli chodzi o wykrycie uruchomienia kotła indukcyjnego, to można zastosować przekaźnik kontroli prądu 3RR2, który po przekroczeniu zadanej wartości prądu w obwodzie przełączy swój styk sygnalizacyjny. W ten sposób mamy gotowy sygnał dla przekaźnika LOGO. Poniżej przykładowy przekaźnik 3RR2 wraz z podstawą do montażu niezależnego:

    https://mall.industry.siemens.com/mall/en/WW/Catalog/Product/3RU2916-3AA01

    https://mall.industry.siemens.com/mall/en/ww/Catalog/Product/3RR2141-1AW30

     

    Pozdrawiam

    Marcin Bielewicz

    Zespół Siemens

  • BleBox Partner

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 21 pytań
    • 77 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 1 pytań
    • 157 odpowiedzi
    • 96.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Proponujemy wykorzystanie przekaźnika programowalnego Zelio Logic SR2/SR3 lub sterownika PLC np. Modicon M221. Obie serie produktów mają darmowe oprogramowanie.

    https://www.se.com/pl/pl/product-range/531-zelio-logic-sr2-sr3/
    https://www.se.com/pl/pl/product-range/62128-modicon-m221/

    Po więcej szczegółów prosimy o kontakt: poland.helpdesk@se.com

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 169 pytań
      • 2053 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Schneider Electric: które z podanych dwóch rozwiązań rekomendujecie i jak proponujecie realizować pomiar temperatury oraz wykrycie pracy kotła indukcyjnego?


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 1 pytań
        • 157 odpowiedzi
        • 96.9% pozytywnych ocen od użytkowników

        Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

        @Piotr Bibik:
        Z naszej strony proponujemy wykorzystać PLC, np. wspomniany M221. Jest to bardziej elastyczne rozwiązanie.
        M221 to stosunkowo prosty sterownik. Posiada wyjścia przekaźnikowe, które można podłączyć pod przekaźniki 230V oraz ma karty z wejściem temperaturowym, przykładowo TMC2TI2.
        W kwestii wykrycia pracy kotła, jeżeli przy załączaniu kotła indukcyjnego załączany jest stycznik, który podaje zasilanie na kocioł, można do tego stycznika dołożyć styk pomocniczy, który wprowadzi ten sygnał do sterownika.
        Poniżej link do katalogu steroników M221:
        https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=DIA3ED2140106EN&p_enDocType=Catalog&

  • WAGO Partner

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 6 pytań
    • 45 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Dzień dobry,

    zawsze można skorzystać z sterownika PLC tylko proszę przekalkulować , czy koszty oprogramowani do sterownika oraz przygotowanie programu może być średnio opłacalne.

    Można pomyśleć o wykorzystaniu przekaźników programowalnych .

    Poniżej przykłady naszych sterowników.

    https://www.wago.com/pl/sterowniki-plc/sterownik-kompaktowy-cc100/p/751-9301

    https://www.wago.com/pl/sterowniki-plc/sterownik-pfc200/p/750-8212

    Więcej szczegółów zapraszamy na : wsparcie.techniczne@wago.com .

     

    Pozdrawiam

    Grzegorz Włosek

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 169 pytań
      • 2053 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @WAGO: cieszę się, że zaproponowaliście Wasze rozwiązanie, ale nie odnieśliście się do zadanych w pytań. Czym proponujecie mierzyć temperaturę? Który sterownik rekomendujecie do tej aplikacji? Czy Wasze sterowniki mają wbudowany ethernet i web_serwer?

      • WAGO Partner

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 6 pytań
        • 45 odpowiedzi
        • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Piotr Bibik:

        Dzień dobry,

        Zostały podane linki -w szczegółach jest podane czym dysponują te sterowniki i jakie protokoły obsługuję.

        Sterowniki te obsługują ethernet (Modbus TCP/UDP), mają webserwer.

        Jeśli poda Pan jakie czujniki chcemy w aplikacji wtedy dobierzemy odpowiednie moduły  (np: PT100, 4-20mA, 0-10V. )

         

        Proponuję do nas zadzwonić lub napisać na wsparcie techniczne.

        tel:+48 71 360 29 33

        wsparcie.techniczne@wago.com


        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 50 pytań
        • 793 odpowiedzi
        • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Piotr Bibik:
        Zaproponowali dwa rozwiązania. 
        Steronik CC100 to maly kompaktowy sterownik, który ma chyba wszystko czego potrzeba (nie sprawdzałem ilości wejsc/wyjść). A możliwości programowania ma jak sterownik PLC. Do dobra alternatywa dla małych instalacji. Przykłądem zastosowania może być sterowanie kotłownią lub tzw. room controller. Ja na podobnym sterowniku mam zrobione sterowanie centralą wentylacyjną w domu. 
        Bardzo wygodne rozwiązanie. 
        Ma on jednak swoje ograniczenia. Nie jest to potwór obliczeniowy i nie da się na nim zaprogramować ogromnej ilości funkcji bo braknie mu pamieci lub wydajności.

        Drugi ze sterowników, to PFC200. To w obecnej wersji naprawde wydajny komputerek. Mozliwośc rozbudowy o setki wejs, wyjść. Taki steruje u mnie w domu wszystkimi instalacjami. 

        Pierwszy będzie tańszy od PFC200. DO PFC200 trzeba dokupić karty IO, bo sam PFC200 to tylko komputerek. 
        No i wsparcie w WAGO jest w miarę OK. Co sobie bardzo cenię.

Czytaj także:

Jak wykonać lampę na panel solarny?
Społeczność

Jak wykonać lampę na panel solarny?

Chciałabym zrobić lampę na panel solarny i zawiesić ją jakieś 3 met

Więcej
Czy wykonać dodatkowe połączenia PEN?
Społeczność

Czy wykonać dodatkowe połączenia PEN?

Trafiłem na ciekawe pytanie (patrz rysunek).  W starej kamien

Więcej
Sterowanie oświetleniem w ogrodzie - jaki sterownik?
Społeczność

Sterowanie oświetleniem w ogrodzie - jaki sterownik?

Mam pytanie, jaki sterownik muszę wybrać gdy mam 5 obwodów lamp ogr

Więcej
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybrać? Infografika
Blog

Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra

Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania

Więcej
Sterowanie roletami okiennymi [infografika]
Blog

Sterowanie roletami okiennymi [infografika]

Rolety okienne dają nam poczucie bezpieczeństwa, regulują dostęp św

Więcej
Sterowanie oświetleniem w domu
Blog

Sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego

Więcej